PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2006-08-02, 14:27
Ważki do identyfikacji
Autor Wiadomość
modliszqa 

Wysłany: 2005-07-24, 19:24   

Marfu ... z bolem serca ... i z wielka proba - nie łap osobników teneralnych za skrzydła (a7)
to nieodwracalna krzywda dla nich, juz nie poleci. Mode, dopiero wykluwaj?ce się ważki poznasz po preĽroczystoci i niepełnym ubarwieniu, Spróbuj je podejć z aparatem, one nie potrafi? latać . Kilka godzin siedz? nieruchomo, a jak już się wznios?, to frun? niewielkie odcinki .
pozdrawiam j.

Marfu 

Wysłany: 2005-07-24, 19:29   

Wiem... Ale zlapala sie przy okazji i dopiero jak wyciagnalem... SORRY!! Moze chociaz uda sie cos oznaczyc...

modliszqa 

Wysłany: 2005-07-24, 20:07   

Moze jesli nie zbierasz,to nie łap ważek siatke... no chyba ze zbierasz. Wiekszosc z nich wraca na te sama roslinke z ktorej wystartowala, wiec wystarczy chwilke poczatowac i zrobisz fotke. :wink: Pozdrawki J.

Marfu 

Wysłany: 2005-07-24, 20:23   

Jeszcze trzeba miec aparat nieco lepszy... Niestety - widac po tych kilku nie zlapanych, jakim sprzetem walcze...

modliszqa 

Wysłany: 2005-07-24, 20:26   

Ej :-) ja walczylam zenitem ttl ..... znasz cos takiego ?

Marfu 

Wysłany: 2005-07-24, 20:46   

Jasne - moj pierwszy aparat... ALe wiesz - ja mam jeszcze jeden problem. Jak ide sobie w teren, to nie dla przyjemnosci, tylko do roboty. I przy okazji moge pstryknac wazke. Nie moge poswiecic godziny, aby upolowac ja siedzaca, blisko... A chce troche pomoc przy atlasie. OK - ale zaczynami wychodzic poza temat, zaraz beda nas gonic. MASZ ZUPELNA RACJE - BIJE SIE W PIERSI I OBIECUJE POPRAWE!!

nemrod 

Wysłany: 2005-07-24, 23:18   

Marfu napisał/a:
Jak ide sobie w teren, to nie dla przyjemnosci, tylko do roboty.

no wiesz co? a fee!

Marfu 

Wysłany: 2005-07-24, 23:29   

Takie jest zycie - nie kazdy moze sobie chodzic po lesie i myslec o niebieskich migdalach...

Paweł Buczyński 

Wysłany: 2005-07-25, 09:01   

Droga Kessy, tak się składa że wykładam hydrobiologię, tak więc nieco tr?cę Wańkowiczowskim "smrodkiem dydaktycznym" w tej materii. Jeli przesadzam, daj znać, Ale z drugiej strony - gdy trzeba jakich informacji, zawsze ich chętnie udzielę.

A ze zdjęciami okazów z plamami na końcach skrzydeł w sumie już mnie wyręczylicie :-) W każdym b?dĽ razie, samce też je zwykle maj?.

Co do zdjęć marfu:
a1 - samiec ł?tki nietoprzerzówki (Coenagrion pulchellum)

a2 - samiec pał?tki pospolitej (Lestes sponsa) lub pał?tki podobnej (Lestes dryas)

a3 - samiec ł?tki nietoprzerzówki

a4 - samiec ł?tki nietoprzerzówki

a5 - samiec nimfy stawowej (Enallagma cyathigerum)

a6 - samiec ł?tki nietoprzerzówki

a8 - tak jak na a9 nie wszystko widać, ale prawdopodobnie jest to samica oczobarwnicy większej (Erythromma najas) - o ile dobrze zgaduję, że cała potylica jest ciemna a jasna plama po lewej stronie to tylko odblask

a9 - dla mnie niestety zgaduj-zgadula; to samica jakiego gatunku z rodziny Coenagrionidae, prawdopodobnie z rodzaju Coenagrion, ale przy tej rozdzielczoci nie widzę wystarczaj?co dobrze głowy (chodzi o kształt i rysunek plam na potylicy), z kolei palec zasłania rysunek na tylnej częci odwłoka

a9 - samce nimfy stawowej

a10 - po lewej samiec nimfy stawowej, po prawej samiec oczobarwnicy większej

Na zdjęcia "dla fachowca" niestety jestem za cienki. Choć można zgadywać, zwłaszcza po "dla fachowca 2", że to samiec husarza władcy (Anax imperator).

Osobniki juwenilne można brać za skrzydła, ale bardzo delikatnie, tak by ich nie pogi?ć. Jeli po miłosnym ucisku zostan? w formie +/- niezmienionej i niesklejone, ważka je sobie wyczyci odwłokiem.

Pozdrawiam wszystkich,
Paweł

tm 

Wysłany: 2005-07-27, 08:59   

Widziałem wczoraj zielon? ważkę ( pod spodem zdjęcie, ale chyba da się na nim rozpoznać tylko kolor :) ), która była wielkoci szablaka ( parę z nich latało niedaleko ) i wygl?dała podobnie. Pod spodem jest też zdjęcie szablaka zwyczajnego (Sympetrum vulgatum) o wiele lepsze niż zrobiłem wczeniej ( może sprzyda się do albumu ? ).

Zdjęcia z północnego stoku ( narciarskiego ) góry Piercienicy na południu Kielc.

ważka.jpg
Plik ściągnięto 880 raz(y) 50,68 KB

ważka zielona.jpg
Plik ściągnięto 881 raz(y) 19,91 KB

Paweł Buczyński 

Wysłany: 2005-07-27, 16:18   

Ta enigma rozmazana wydaje mi się być nie szablakiem, a trzepl? zielon? (Ophiogomphus cecilia). Ma chyba rozdzielone oczy, charakterystycznie rozdęty na końcu odwłok, no i ten agrestowy kolorek... Jednak mimo wszystko to zgadywanka, a ta trzepla to tylko moje pobożne życzenia i faktycznie chodzi o szablaka.

Gdzie to było: nad rzek? czy w pobliżu jakich stawów/jezior? Okaz był podobnego odcienia, co szablaki, czy zielonożółty?

tm 

Wysłany: 2005-07-28, 09:38   

Zielona ważka został? zrobiona na stoku narciarskim, w lesie. W pobliżu znajduje się nieczynny basen odkryty ( ale chyba zawsze jest bez wody ) i wysychaj?cy strumyk. Trochę dalej w lesie s? inne strumyki ( w tym jeden nios?cy więcej wody niż inne, ale na południowym stoku pasma w któym znajduje się stok ). Bardziej na zachód, ale też niedaleko, znajduje się rezerwat geologiczny, w którym zawsze jest dużo wody. Na północ płynie rzeczka Silnica. W lesie jest dużo małych strumyczków, któych nie ma na mapach.

Niestety nie udało mi się dobrze przyjrzeć tej ważce. Zauważyłem, że na ogonie miała wyraĽne czarne paski. Ważka była jasnozielona i bardzo płochliwa. Popatrzyłem na zdjęcia trzepli i moja ważka wygl?dała podobnie.

Dzisiaj jadę tam jeszcze raz, więc spróbuję jej poszukać, powinna chyba gdzie tam latać :?: .

[ Dodano: 2005-07-28, 15:32 ]
Zielona ważka pokazała mi się dzisiaj tylko na chwilę. Zd?żyłem tylko przyjrzeć się jej kolorowi ( na więcej nie pozwalała odległoć ). Była cała jasnozielona ( jak młode licie). Potem uciekła w takie krzaki, że musiałbym mieć maczetę, żeby się przez nie przedrzeć :wink: . Ale w końcu pewnie zrobię jej dobre zdjęcie, bo jeżdżę tam na rowerze prawie codziennie ( z reszt? - stare arabskie porzekadło mówi: "Jeli co zdarzyło się raz, może się już nie zdarzyć, ale jeli zdarzyło się drugi raz to zdarzy się i trzeci" "Alchemik" :D ) . Ciekawe co to za gatunek.
W lesie widziałem też mał? ważkę ( mniejsz? od szablaka ) i mam kłopot z jej oznaczeniem. Nie była płochliwa, uciekła dopiero gdy dotkn?łem j? palcem ( nie wiem czy to ma znaczenie przy oznaczaniu ?), choć może to przez dzisiejsz? pogodę. Oto jej zdjęcia:

ważka mała.jpg
Plik ściągnięto 893 raz(y) 71,28 KB

ważka mała2.jpg
Plik ściągnięto 889 raz(y) 50,16 KB

ważka mała3.jpg
zdjęcie z lampą, więc może być trochę żółte
Plik ściągnięto 883 raz(y) 78,75 KB

modliszqa 

Wysłany: 2005-07-28, 18:10   

Ta mała ważka to też szblak .. pewnie żółty , Paweł musi potwierdzic :-) bo ja sie dopiero ucze .
Pozdrawki j.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2005-07-28, 21:09   

modliszqa, nie może to być S. flaveolum bo ma całe czarne nogi i zażółcenia s? skromne. Słabo widoczne, ale jednak chyba małe trójk?ciki na bokach i liczne żółte żyłki wskazuj? na S. depressiusculum.
Ja również jeszcze się uczę, więc czekam na potwierdzenie przez Pawła.

tm 

Wysłany: 2005-07-29, 12:49   

Może pomoże zdjęcie z boku?

ważka mała z boku.jpg
Plik ściągnięto 892 raz(y) 45,12 KB

Odpowiedz do tematu