PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa książka o ważkach
Autor Wiadomość
BOAEDON 

oton

Wysłany: 2010-04-06, 17:10   Nowa książka o ważkach

Śpieszę donieść, że kilka dni temu nakładem wydawnictwa MULTICO ukazała się nowa pozycja ksiażkowa w całości poświęcona ważkom.

Szczegóły tutaj: http://www.multicobooks.p...wazki_8907.html

W skrócie i dla leniwych: wydana całkiem przyzwoicie cena około 65 złociszy. Zawiera opisy i zdjęcia 85 gatunków środkowoeuropejskich (około 250 zdjeć) a takze co przydatne przykłady róznych siedlisk typowych dla gatunków (12 rodzajów). Ponadto zawarte sa dwa klucze: do oznaczania postaci dorosłych jak i larw. Poziom całkiem przyzwoity, osobiście wolę oznaczać co prawda z pomocą klucza autorstwa Jacka Wędzonki a także polowego przewodnika ważek Europy (wspominany parę posrtów wyżej). Jednak pozycja na pewno warta uwagi.

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2010-06-27, 12:22   

W drodze kupna stałem się posiadaczem tej książki, także gdyby ktoś chciał zapoznać się z fragmentami (mam na myśli tych, którzy potrafią zweryfikować poziom tej książki) mogę zrobić skany i podesłać.

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2010-06-27, 13:34   

a kto był tłumaczem i/lub konsultantem?

jacy wszyscy ostrożni się zrobili z książkami Multico? "weryfikować poziom" ;)

http://www.talkorigins.org/

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2010-06-27, 14:06   

Mateusz_C napisał/a:
a kto był tłumaczem i/lub konsultantem?

jacy wszyscy ostrożni się zrobili z książkami Multico? "weryfikować poziom" ;)

Tłumaczenie i adaptacja: Magdalena Zadrąg.
Redaktor: Michał Brodacki.

Tu nie chodzi o ostrożność w stosunku do książek Multico, ale o ostrożność w stosunku do tego typu książek w ogóle. Po prostu na ważkach się nie znam i chciałbym wiedzieć, czy przypadkiem nie wyrzuciłem 62 zł. w błoto ;)

A z innych książek Multico jestem raczej zadowolony.

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2010-06-27, 14:16   

IrekM napisał/a:
Tłumaczenie i adaptacja: Magdalena Zadrąg.
Redaktor: Michał Brodacki

a więc nie dali tego nawet do konsultacji żadnemu specjaliście. A przecież są w Polsce nawet specjaliści od ważek, którzy biegle władają niemieckim i mogliby się podjąć tłumaczenia. Motyle dzienne Europy tłumaczyli dla nich fachowcy - Marcin Sielezniew i Konrad Sachanowicz. Tyle, że z angielskiego. Książka wyszła znakomita. A tutaj - olali, byle taniej i łatwiej. Tak więc trochę bym się tej książki bał ;)

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2010-06-27, 14:31   

Aaa skleroza :] Miałem tu pozwolić sobie przekleić opinię Pawła Buczyńskiego, którego pod koniec kwietnia pytałem o tę pozycję. No to proszę:

Cytat:
Mam rzeczone dzieło. Bellman to oczywiście pozycja dobra. Natomiast nie wiem, kto to tłumaczenie konsultował merytorycznie - bo ani ja, ani nikt z mych kolegów wiodących w środowisku ważkowym. Jednak generalnie książka jest OK, nie ma błędów, może poza kilkoma irytującymi literówkami typu "Aeshna junce" (bez a na końcu...) na liście gatunków. Książka jest też spolszczona w sensie takich informacji, jak uwzględnienie danych z Atlasu dotyczących rozpestrzenienia w Polsce, ochrony, zagrożenia, siedlisk. To niestety nie do końca konsekwentnie a przy kilku gatunkach wręcz bez odpowiednich informacji. Np. przy Sympetrum pedemontanum brak w ogóle danych o jego reofilności w większej części Polski, cała charakterystyka siedliskowa jest z naszego punktu widzenia lekko dziwaczna. Co jeszcze widać - w porównaniu z oryginałem zdjęcia ważek są nieco zazółcone i słabiej wydrukowane. Jednak mimo tych narzekań, na pewno warto to mieć.

Ja również uważam, że zdjęcia imago powinny być trochę lepsze, natomiast ogólny odbiór książki dość pozytywny. Fajne zdjęcia larw, klucz dość przejrzysty (choć nie wgłębiałem się jeszcze) no i chyba jedyna pozycja po polsku gdzie zebrano tylko ważki i potraktowano je w miarę szczegółowo. Dobrze się komponuje z kluczem i Dijkstrą ;)

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2010-06-27, 14:47   

no jak Paweł twierdzi, że może być, znaczy, że O.K. ;)

Piotr M2 

Wysłany: 2010-07-11, 21:27   

Klucz do larw tam jest "bo jest". Kilka rzeczy wprowadza w tym kluczu w błąd. Nie ma tam uwzględnionego wachlarza zmienności u larw który jest ogromny. Jeśli chodzi o sam klucz do larw to jest on taki sobie. Reszta jak najbardziej może się przydać początkującym.

P.

M_dryas 

Wysłany: 2010-07-12, 22:47   

Cześć Piotrek ;) Potwierdzam w pełni (a nawet Ty mnie na to naprowadziłeś) - klucz do larw, delikatnie mówiąc b. słaby. Mimo to - książka, którą warto mieć w biblioteczce - byleby na niej nie skończyć ;)
PS. Witamy na Forum Bardzo Dobrego Fachowca od ważek :res:

Odpowiedz do tematu