PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hubert
2006-08-03, 19:24
Motyl - prośba o pomoc w identyfikacji
Autor Wiadomość
Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-07-28, 14:47   

Karł?tek ceglasy lub leny :]
hehe dzięki P.Pawlikiewicz :res:

PS -> jako nie zrobiłe tego do czego Cie namawiałem :P

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-07-30, 23:54   

Cytat:
PS -> jako nie zrobiłe tego do czego Cie namawiałem :P

a bo czasu brak zawsze wpadam tu jak po ogień, i nastrój tez musi byc odpowiedni :) i tez zapominam:)

agi 

Wysłany: 2005-08-01, 08:39   Motyle atakują!

Witam,
Odnalazłam to forum, aby doradzic sie fachowcow w temacie motyli, ktore rok rocznie odwiedzaja moje mieszkanie w ilociach hurtowych. Zawsze od trzech lat jest to sierpień i trwa tak mniej wiecej do konca miesiaca. Mieszkam w bloku lecz tylko mnie tak uporczywie nawiedzaja. Wygladaja troche jak ćmy (kolor brazowy), sa duze ok 3-4 cm długosci i w ciagu 1 h moze wleciec ich nawet do 20 szt! Bardzo brudza sciany... Generalnie nic ciekawego, walczymy z nimi, ale "atakuja" moja rodzine takze poza mieszkaniem. Dochodzi do komicznych scen, gdzie nad nami lata kilka sztuk, a ludzi sie dziwia "o jakie motyle! O jak ich duzo!!"... Zeby była jasnosc tylko nad nami!. Podejrzenie padło na proszek do prania ktory używamy /LOvella/, teoria została obalona dosc szybko -nad innymi uzywajacymi tego proszku nie lataja...Bylo tez kilka innych ale rowniez sie nie potwierdziły.
Brzmi to pewnie wszytko komicznie /przyjaciele maja z nas nie zły ubaw :) / , ale chcemy w koncu motyla powiedziec "dosc". Mieszkanie wlasnie swiezo wymalowane...
Czy ktos moze pomoc w identyfikacji i skutecznej walce z tymi motylami?

grzegorzb 

Wysłany: 2005-08-01, 09:13   

wrzuć fotkę tego motyla - w Polsce jest okoo 3000 gatunków - a do Twojego opisu pasuje conajmniej 300 gatunków

amikosik 

Wysłany: 2005-08-01, 13:51   

To może trzeba zmienić wodę toaletow?.

Joanna 

Wysłany: 2005-08-02, 21:43   

Jeli Wam to tak bardzo przeszkadza to może zainwestować w moskitiery w oknach? Nie musz? byc we wszystkich tylko tych które się otwiera. S? też takie preparaty do pr?du np. Mortein one morduj? nie tylko komary ale wszystkie owady jak zauważyłam. Ale tak truć się przez miesi?ć?

agi 

Wysłany: 2005-08-02, 21:57   

Nie bylo prosto uchwycic tego motyla, ale sie udało.
Co do moskitiery to jest wyjscie i chyba tak zrobimy. Inne srodki chyba odpadaja, bo boje sie o ich wpływ na moje dzieci /w tym noworodek-jeszcze wieżutki :) /.
Niecierpliwie czekam na rozwiazanie tej zagadki...

P1020624.JPG
Plik ściągnięto 942 raz(y) 83,12 KB

P1020627.JPG
Plik ściągnięto 939 raz(y) 41,57 KB

Aneta 
moderator

Wysłany: 2005-08-03, 00:03   

To samce brudnicy nieparki (Lymantria dispar). Teraz jest pora rójki tego gatunku - widocznie gdzie blisko Waszego mieszkania lęgn? się samiczki, a samce zwabione ich feromonami wpadaj? do rodka (poza tym bardzo chętnie lec? też wieczorem do wiatła). Jednak nie ma się czego obawiać, to absolutnie nieszkodliwe owady (zaszkodzić mog? co najwyżej drzewom, i to w stadium g?sienicy :wink: ). Zastanawiaj?ce jest tylko to, że motyle "nie opuszczaj?" Was również poza mieszkaniem - wychodzi na to, ze nieĽle musielicie tymi ich feromonami przesi?kn?ć... :D

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-08-03, 00:33   

hehehe fantastyczna sprawa, fantastyczna historia... poszukajcie samiczek sa to duze motyle koloru bialego, siedza przewaznie na murkach i nie odlatuja, maja złozone dachowkowato skrzydła, wtedy mozecie je przeniesc w inne miejsce, o dziecko nie ma sie co obawiac, nic nie przenosz? :)

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-08-05, 10:50   

Wszedłem tutaj żeby opisać wam motylka jakiego znalazłem w Bieszczadach i wsadziłęm go w dokumenty między naklejkami TP Bocian... ale widze że tutaj jest praktycznie taki sam :!:

Humulus napisał/a:
Okaz u dołu to albo górówka euriala (Erebia euryale) albo boruta (E. ligea) ale ciężko powiedzieć...
czemu ciężko powiedzieć?
ja mam dokładnie identico, tylko bez białych plamek, na tych czarnych które z kolei sa na tym pomarańczowym :mrgreen:

Na Tarnicy mase takich latało... na mojej koszulce siedziało na raz 4 :mrgreen: (widać, oprócz krowy, również motyle interesuj? sie moimi ubraniami :mrgreen: :lol: )

Aneta 
moderator

Wysłany: 2005-08-05, 14:34   

Alcedo napisał/a:
Humulus napisał/a:
Okaz u dołu to albo górówka euriala (Erebia euryale) albo boruta (E. ligea) ale ciężko powiedzieć...
czemu ciężko powiedzieć?

Dlatego, że ligea i euryale maj? podobn? wierzchni? stronę skrzydeł (a okaz na focie włanie tę stronę demonstruje). Co prawda ligea ma większe plamki oczne, z wyraĽniejsz? biał? plamk? porodku - ale jaka zmiennoć wewn?trzgatunkowa zawsze istnieje i może namieszać w oznaczaniu.

Cytat:
ja mam dokładnie identico, tylko bez białych plamek, na tych czarnych które z kolei sa na tym pomarańczowym :mrgreen:

Możesz więc mieć E. euryale - ale żeby mieć pewnoć, najlepiej byłoby obejrzeć tylne skrzydła okazu od spodu.

Tu sa linki do obu gatunków, gdyby kto chciał sobie je porównać:
euryale
http://www.lepidoptera.ba...D=55&country=PL
ligea
http://www.lepidoptera.ba...D=57&country=PL

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-08-05, 14:55   

Aneta napisał/a:
Możesz więc mieć E. euryale

mhm ... to górówka euriala :)
dziękuje bardzo :]

ramidon 

Wysłany: 2005-08-17, 09:18   

Zwróciłem również uwagę na to, że s? motyle, które podczas spoczynku nie rozkładaja skrzydeł. Nie jest to cecha konkretnej rodziny, a nawet konkretnego rodzaju bo np. nigdy nie widziałem, żeby Maculinea nausithous rozkładał skrzydła w czasie spoczynku, podczas gdy inne gatunki tego rodzaju skrzydła rozkładaja.

Keram 

Wysłany: 2006-02-01, 09:37   

Anem,

Latolistek z rozłożonymi skrzydłami:
http://www.fotoplatforma....&pokaz=51&lg=pl
Faktzcynie ryadka sztuacja + jedzne ydjecie w sieci y latolistkiem w tej pozie.

Accipiter 
Dreptak bagienny

otop

Wysłany: 2006-07-01, 13:54   

A, i jeszcze prosiłbym o identyfikację tego motyla.
To dość spory okaz, większy niż rusałka admirał, w locie i do słońca
jego skrzydła odbijały także kolor ciemnoniebieski albo raczej fioletowy.
Z góry dzięki za pomoc. :smile:

DSCF4794.JPG
Plik ściągnięto 936 raz(y) 120,36 KB

DSCF4795.JPG
Plik ściągnięto 939 raz(y) 123,43 KB

DSCF4796.JPG
Plik ściągnięto 940 raz(y) 124,95 KB

DSCF4797.JPG
Plik ściągnięto 936 raz(y) 126,32 KB

Odpowiedz do tematu