PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hubert
2006-08-03, 19:24
Motyl - prośba o pomoc w identyfikacji
Autor Wiadomość
Hubert 

otop

Wysłany: 2004-10-09, 23:27   

Ten motyl jest rzadki??

Mirek 

Wysłany: 2004-10-10, 09:39   

Nie, ten motyl jest bardzo pospolity!

marcink 

Wysłany: 2005-01-16, 17:27   

Rhamni? - o ile zauważyłem to cech? chyba wszystkich niemal gatunków Pieridae Bielinków jest składanie skrzydeł podczas spoczynku lub siadaniai wysysania nektaru z kwiatów. Chyna że motyle s? w stanie euforii np kopulacji-dobra powiem ładnie ich uniesień miłosnych.... Wydaje mi się ze to jest uwarunkowane ich budow? ciała. Może chc? sie wkomponować w rodowisko i być niezauważalne prze intruzami... Po pierwsze s? zazwyczaj bardziej chaotyczne min od rusałek, mog? nie zd?żyć przed niepoż?danym zagrożeniem... Zmniejszenie wizerunku masy ciała żóltych bielinków --- tu w przypadku rhamni atutem s? skrzydła zbliżone do licia. ...

Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2005-05-03, 11:33   Motyl- proba o pomoc w identyfikacji

Witam

Nie dalej niż trzy dni temu miałem okazje obserwować motyla którego do tej pory nie udało mi się oznaczyć w oparciu o dostępn? mi literature (fakt że ta jest bardzo skromna)
Motyl mniejszy niż porównywany z nim listkowiec cytrynek. To co udało mi się zauważyć to to, iż był biały i posiadał pomarańczowe akcenty. Jednak ze względu na odległoć i jego ruchliwoć więcej szczegółów nie pamiętam.
Z góry dziękuję za pomoc.

Michał J. R. 

Wysłany: 2005-05-03, 12:36   

Zorzynek rzeżuchowiec tak na pierwszy rzut "oka" z z twojego opisu

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-05-03, 13:34   

wygl?da na to, że zorzynek rzeżuchowiec...

tm 

Wysłany: 2005-05-03, 15:42   

też mi się tak wydaje.

Ten motyl wygl?dał podobnie do tego na zdjęciu poniżej?

zorzynek rzeżuchowiec 600x450.jpg
Plik ściągnięto 6126 raz(y) 170,28 KB

Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2005-05-03, 18:15   

Tak włanie tak wygl?dała jego górna częć spodu niestety nie widziałem, ale jestem w 99.9 % przekonany że to ten. Dziękuje za szybk? odpowiedĽ.

Joanna 

Wysłany: 2005-07-28, 11:34   

Czeć, ja też mam dwa motyle do identyfikacji - z Gorców. Doszlimy do tego że ciemniejszy to Erebia sp. ale nie wiem który, bo nie zgadza się liczba kropek, a janiejszego w ogóle nie ma w naszych ksi?zkach.

mniejszymotylgorce.jpg
Erebia ?
Plik ściągnięto 1114 raz(y) 54,79 KB

motylwiekszygorce.jpg
Plik ściągnięto 1114 raz(y) 60,19 KB

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2005-07-28, 13:02   

Ten u góry to chyba osadnik petropolitana (Lasiommata petropolitana). Okaz u dołu to albo górówka euriala (Erebia euryale) albo boruta (E. ligea) ale ciężko powiedzieć...

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-07-28, 13:15   

Mam pytanko:
moze wiecie jak nazywa sie motylek (może dzienna ćma) który/a ma tak strasznie pomaranczowe skrzydełka i jest mały/a :?:
Goniłem sobie u babci takiego... licznie wygl?dał :mrgreen:

Joanna 

Wysłany: 2005-07-28, 13:33   

Bardzo dziękuję za odpowiedĽ. Będę sobie porównywać te 2 :wink: .

modliszqa 

Wysłany: 2005-07-28, 13:51   

Humulus napisał/a:
Ten u góry to chyba osadnik petropolitana (Lasiommata petropolitana). Okaz u dołu to albo górówka euriala (Erebia euryale) albo boruta (E. ligea) ale ciężko powiedzieć...

osadnik predzej kostrzewiec (samiczka), bo na tylnym skrzydle brak pr?żka, który występuje u petropolitana, a z tych dwóch górówek bardziej boruta z uwagi na większe oczka niż u euriala :wink: , ale to tylko moje "wyniki porównywania" fotek.

Pozdrawki j.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2005-07-28, 14:10   

Potwierdzam oznaczenie Joli - pierwszy motyl na fotach Joanny to Lasiommata maera (kostrzewiec). Drugi - też stawiam na E. ligea (chociaż pewnoć dałyby tylko zdjęcia spodu - na tylnych skrzydłach u ligei białe, w?skie, klinowate plamki, u euryale - rozmyta przepaska).

Alcedo napisał/a:
Mam pytanko:
moze wiecie jak nazywa sie motylek (może dzienna ćma) który/a ma tak strasznie pomaranczowe skrzydełka i jest mały/a :?:

Dużo gatunków pasuje do takiego ogólnego opisu - jakie strzępotki, modraszki, karł?tki, niektóre miernikowce (np. Lythria sp.). Przydałoby się trochę więcej szczegółów - gdzie motyl siadał, czy ukrywał się w trawie, czy wolał na kwiatach, jakie miał ułożenia skrzydeł? To by ułatwiło identyfikację.

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-07-28, 14:11   

Cytat:
Mam pytanko:
moze wiecie jak nazywa sie motylek (może dzienna ćma) który/a ma tak strasznie pomaranczowe skrzydełka i jest mały/a ?
Goniłem sobie u babci takiego... licznie wygl?dał :mrgreen:

to zapewne jakis karł?tek zapewne venatus, lineola lub silvestris
http://www.lepidoptera.ba...=108&country=PL
http://www.lepidoptera.ba...D=19&country=PL
http://www.lepidoptera.ba...=117&country=PL

Odpowiedz do tematu