PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gąsienica zawisak tawulec
Autor Wiadomość
AniaS13 

Wysłany: 2016-07-29, 22:26   Gąsienica zawisak tawulec

Witam
mam pytanie, pewnie już nie raz było ale potrzebuje szybkiej odpowiedzi. mam gąsienicę zawisaka tawulca. dziś zakopała się w ziemi. czy ktoś może mi powiedzieć jak długo tam spędzi?? jutro jadę na wakacje i nie wiem czy mam ją zabierać ze sobą, bo niedługo wyjdzie motyl, czy można ją zostawić bo to dłużej potrwa??
będę wdzięczna za wszelkie informacje :)
Ania

Aneta 
moderator

Wysłany: 2016-07-30, 09:40   

Normalnie imagines S. ligustri wylęgają się dopiero wiosną kolejnego roku, więc wakacje pod tym względem powinnaś mieć spokojne ;)
A tak w ogóle poczwarkę radziłabym trzymać w warunkach zbliżonych do naturalnych, czyli w chłodzie w trakcie zimowych miesięcy, i przeniesienie ją do ciepła dopiero na wiosnę. Tym samym minimalizuje się ryzyko, że motyl wylęgnie się w środku zimy oraz to, że poczwarka zostanie narażona na przesuszenie.

BTW, trochę mnie zdziwiło, że Twoja gąsienica już się zakopała, to bardzo wcześnie jak na ten gatunek.

AniaS13 

Wysłany: 2016-08-17, 10:07   

nie ma możliwości, żeby w tym roku jeszcze sie przeobraziła? była w domu jakieś 3 dni, po czym się zakopała. nie jest za ciepło na sen zimowy?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2016-08-17, 12:16   

To nie sen zimowy, gąsienica to nie niedźwiedź ;) Widać "stwierdziła", np. na podstawie zmiany fotoperiodu, że już pora na przeobrażenie.

Cytat:
nie ma możliwości, żeby w tym roku jeszcze sie przeobraziła?

Jeżeli już (a nie wiem czy S. ligustri nie wymaga do przejścia normalnej metamorfozy przechłodzenia), to motyl mógłby wylęgnąć się w środku zimy, i co wtedy z nim zrobisz?
Poza tym poczwarki tego zawisaka potrafią zimować nawet 2 razy.

AniaS13 

Wysłany: 2016-08-17, 12:29   

to co z nim teraz zrobić powinnam?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2016-08-18, 09:08   

Trzymaj ją w warunkach podobnych do tych na zewnątrz, nie wystawiaj bezpośrednio na słońce, od czasu do czasu możesz trochę zwilżyć ziemię w hodowlarce. Jeśli motyl przypadkiem wylęgnie się jeszcze w tym roku podczas dobrej pogody (doczytałam u Heintzego, że w tym gatunku sporadycznie zdarza się drugie pokolenie, więc chyba przechłodzenie poczwarki nie jest obligatoryjne), wtedy go wypuścisz. Jeżeli nie, będziesz musiała stopniowo obniżać temperaturę poczwarce, zgodnie z tym, co będzie działo się na dworze.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2016-08-19, 17:47   

Jak się okazuje, poczwarek tawulca nie trzeba jednak przechładzać, żeby motyl normalnie się wylągł:
http://www.entomo.pl/foru...=229881#p229881

Odpowiedz do tematu