PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hubert
2006-07-01, 17:11
Atlas motyli
Autor Wiadomość
Kliwia 

Wysłany: 2011-07-13, 11:43   

Kupiłam niedawno "Motyle dzienne Polski. Atlas bionomii" i jestem z niego bardzo zadowolona. Nauczyłam się rozpoznawać kilka pospolitych gatunków - w postaci dorosłej, innych na razie nie wypatrzyłam ale chyba teraz moje spacery przedłużą się z 2 godzin do 4 lub dłuższych :grin: . Na pewno kupię jeszcze jakiś mniejszy atlas, kieszonkowy, bo nie wszystkie wzory ma skrzydłach jestem w stanie zapamiętać (chociaż mam dobrą pamięć wzrokową i przez pierwsze dwa tygodnie siedziałam nad książką wertując stronę po stronie - w ten sposób przyswoiłam sobie i nazwy i fotografie wielu gatunków).

Przypadkiem trafiła mi się również druga część "Atlasu motyli" z Gazety Wyborczej. Mam więc kolejną ciekawą lekturę. Coś czuję, że przez najbliższe noce zamiast spać, będę tkwić z lampką przy otwartym oknie :grin:

kisiel1992 

Wysłany: 2011-07-27, 21:06   

Już tak od dłuższego czasu myślę, zeby wsiąknąć w motyle...
Jest jakaś (na początek) dobra stronka, PDF do rozpoznawania motyli :?:

BJK 

Wysłany: 2011-07-27, 21:15   

kisiel1992,
bardzo fajna strona
zawisaki
motyle i chrząszce

i wiele, wiele innych ;)
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Aneta 
moderator

Wysłany: 2011-07-28, 11:15   

Z zagranicznych ta jest bardzo dobra:
http://www.lepiforum.eu/c...otouebersichten

BJK 

Wysłany: 2011-08-02, 23:50   

tu jest fajna strona z motylami nocnymi
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Justyna K 

Wysłany: 2015-07-22, 10:02   

Która książka będzie lepsza jako jedyna do oznaczania polskich gatunków motyli: Motyle dzienne Polski Buszki, czy Atlas bionomii Wareckiego, czy może jeszcze jakaś inna? Oraz, czy w drugim wydaniu tej pierwszej są jakieś znaczące zmiany (chodzi mi przede wszystkim o opis gatunków). Przydałby mi się taka motylowa wersja "Collinsa" (tak, wiem, że Collins wydał m.in. motyle, ale jakby to powiedzieć... nie to mam na myśli :D ). Będę wdzięczna za sugestie ;)

Aneta 
moderator

Wysłany: 2015-07-22, 10:43   

Do faktycznego oznaczania najlepsze są klucze (PTE-owskie można pobrać teraz stąd), atlasy mogą służyć głównie jako wspomagacze. Z tych dwóch w Motylach pokazana jest większa liczba okazów, a co za tym idzie, większa zmienność; motyle są w niej w pozycjach stricte atlasowych, czyli rozpięte, ukazujące większą ilość detali. Natomiast w Atlasie bionomii zdjęcia są większe, ale główny nacisk położony jest na stadia preimaginalne (jak zresztą tytuł wskazuje); imagines pokazane są na fotach z natury.
W obu książkach są zawarte opisy wyglądu, ale i tak bez klucza można nie być świadomym na co należy patrzeć.
Można jeszcze poszukać - aczkolwiek teraz pewnie tylko w antykwariatach czy na Allegro - Motyli dziennych Lafranchisa, to książka właśnie z kluczem, tyle że nie ogranicza się do gatunków polskich. No i jeszcze jest Tolman, Motyle Polski i Europy - tym razem z ilustracjami, nie zdjęciami.

Cytat:
Oraz, czy w drugim wydaniu tej pierwszej są jakieś znaczące zmiany (chodzi mi przede wszystkim o opis gatunków).

Za informacją współautora Motyli - w nowym wydaniu uaktualnione zostały głównie zmiany w nazewnictwie, nowe znaleziska i interpretacja statusu pewnych gatunków.

Justyna K 

Wysłany: 2015-07-22, 12:48   

Aneta, dzięki. Czyli z pewnością bionomia odpada (zdjęcia z natury skutecznie mnie zniechęciły, nie wyobrażam sobie za bardzo na ich podstawie sensownie oznaczać ;) ). W takim razie zostaje Buszko, Tolman i Lafranchis. Zakładając, że chcę tylko jedną książkę, ma służyć do oznaczania możliwie jak najbardziej wiarygodnego (tak, tak, wiem że klucze PTE lepsze ;) ) i każdą z nich udałoby mi się zdobyć, to polecasz którąś?

Hubert 

otop

Wysłany: 2015-07-22, 22:52   

Ja gorąco polecam Lafranchisa, choć tam właśnie klucz jest ozdobiony zdjęciami, a nie rysunkami.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2015-07-23, 10:30   

Jeśli oznaczanie w terenie, to Lafranchis. Jeżeli w domu, przytulić jednak klucze PTE ;)
A Motyle dzienne Polski oprócz obrazków dają jeszcze wgląd w bionomię, rozmieszczenie itp., co też jest istotne w poznawaniu owadów.

Justyna K 

Wysłany: 2015-07-23, 10:53   

Aneta napisał/a:
Jeżeli w domu, przytulić jednak klucze PTE ;)
Ale ja od początku pytałam o atlas :roll: I tak, ma być do oznaczania w terenie bądź ze zdjęć. Rozmieszczenie akurat zupełnie mnie nie interesuje, są inne miejsca, gdzie można je sprawdzić, a książka ma mi służyć do czego innego ;) I można krytykować, że mam podejście wybiórcze i ogólnie niewłaściwe, no ale nie zamierzam zacząć badać motyli, tylko trochę poznać gatunki dla własnej przyjemności :P Więc chyba Lafranchis będzie najlepszy dla mnie, z tego co piszecie. Dzięki za rady.

Odpowiedz do tematu