PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
WYDARZENIA PRZYRODNICZE W MAŁOPOLSCE
Autor Wiadomość
Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2008-11-22, 15:39   

bodzishek napisał/a:
Ale argumenty mile widziane :)

Ohh :D Jak mi miło :)
Wpierw lekko zaczepnie, ale jak najbardziej serdecznie - takie wydarzenie jest właśnie dla osób które mają takie podejście jak ... Ty.
Celem "GisDay'u" jest propagowanie technik GISowych, uświadamianie czym są, i jak mogą nam się przydać. Ty uznałeś że to wiesz (cieszy mnie to bardzo), a teraz parę słów na temat związku: GIS - PRZYRODA. NIe mogę się tylko zdecydować czy wymieniać, czy wymieniać i rozbudowywać... chyba przyjmę pierwszą opcję, zatem:
- wysokorozdzielcze zdjęcia lotnicze (do piksela 5cm), oraz satelitarne (piksel~0.5m) w kolorze normalnym, bliskiej Podczerwieni czy B&W -> możliwość rozpoznawania drzewostanów, obserwowanie drzew w różnych stopniach uszkodzeń (można ze zdjęcia odczytać czy świerk jest zdrowy czy nie i czy jest gniazdo kornika(powstaje!!), bo z poziomu lasu tego nie zobaczysz... Poza tym, możliwość tworzenia map, monitoring zarastania polan/torfowisk, ... -> mogą być podkładem pod inne zastosowania np:
- obliczanie statystyk przestrzennych i modelowanie przestrzenne -> na zdjęciach (lub bez) mapujemy np. gniazda niektórych gatunków i możemy dokładnie wyznaczyć strefę ochronną (tak dla przykładu), policzyć dokładne zagęszczenie; w przypadku np. pilchowatych można kolejne spotkania osobnika i osobników nanosić ze współrzędnymi, patrzeć na statystyki odległości ile się przemieścił, jak często.... (Moim zdaniem bardzo ważne zastosowanie, ale niektórzy nie wiedzą że można interpolować tysiące "statystycznych wydarzeń" i wyliczać przestrzenną średnią).
Można mając model terenu 3D modelować co się stanie jeśli poziom rzeki podniesie się o pół metra i jakie tereny zostaną zalane... ,ale by to mieć bardzo dokładne to przydałby się skaning laserowy który umożliwia mierzenie każdego drzewa bez ścinania z dokładnością milemetrową na każdej wysokości, albo w przypadku skaningu lotniczego nawet określać z dużą dokładnością zasobność drzewostanu nie wchodząc do niego.
Często jest tu używany na forum GoogleEarth / Google Maps / zumi / lokalizowanie zdjęć ze współrzędnymi geo.... a by to zrobić idziesz z GPS'em. Same GPS'y to przetwarzanie danych z nich pozyskanych (po coś z nimi idziemy nie tylko dla szpanu) są to już przetwory GISowe....

Na dniach można było poznać wiele aktualnych nowych możliwości jakie się pojawiają także w służbie przyrodzie, ale lepiej nie przyjść i pomarudzić ;) ;) ;) Także zdobyć wiezdę że : OOoooo !! To takie coś można tak łatwo zrobić ??

any questions ??
(przyznam szczerze czekam na odpowiedź ;) )

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

bodzishek 

Wysłany: 2008-11-22, 16:45   

Do niczego nie dojdziemy w tej dyskusji ;)
"och" piszemy w PL przez "ch" - z takich rzeczowych kwestii.
pozdrawiam

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2008-11-22, 16:59   

bodzishek, może do niczego nie chcesz dojść, wszak chciałeś argumentów? Dalej twierdzisz że GIS a przyroda to 2 różne światy? :> a jeśli tak, to czekam na argumenty ;) Dyskusji jeszcze nie ma, a szkoda :)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

bodzishek 

Wysłany: 2008-11-22, 18:36   

Pełek napisał/a:
Dalej twierdzisz że GIS a przyroda to 2 różne światy? :>

proszę czytać ze zrozumieniem ;)
bodzishekek napisał/a:
Związek z przyrodą jakiś tam jest,? :>

Pełek napisał/a:
wszak chciałeś argumentów?

dostałem je i już nie chcę dyskutować, wybacz proszę!!!!!!

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2008-11-24, 08:56   

Disculpe me por favor...

...ale jeżeli potrzeba to mogę na Kole pokazać parę zastosowań GISowych ;>

...poza tym mam parę ciekawych, ale mało zoologicznych prezentacji jakbyście nie mieli co robić ;)
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

bodzishek 

Wysłany: 2008-11-24, 17:03   

Jestem za Dagi!!
Tylko jak na razie sekcje zapchały przydzieloną nam Kołu salę na czas aż do świąt :(
Ale w styczniu- lutym jak najbardziej. Napisz mi kiedy będziesz miał czas- zarezeruję salę
pozdrawiam

$ajmon 

Wysłany: 2009-10-11, 12:22   

Cytuje:

"Informuje, ze w dniach 28-29 listopada 2009 r. w Krakowie (Kampus UJ, ul.
Gronostajowa 7)
odbedzie sie 41 Zjazd Ornitologow Polski Poludniowo-Wschodniej.

Sesja referatowa od godz. 10 do 17 w sobote (28 listopada).
Wycieczka w niedziele (29 listopada).

Prosze wszystkich zainteresowanych o zglaszanie tematow wystapien.
Przypomne, ze na jeden referat przeznaczamy 15-20 min.
Zgloszenia prosze przysylac na ponizszy adres e-mail do 26 pazdziernika
2009 r.

W czasie Zjazdu mozna tez bedzie zaprezentowac poster.
Tytul poster prosze przyslac takze do 26 pazdziernika 2009 r.

Kazimierz Walasz
walasz@mto-kr.pl "

Odpowiedz do tematu