PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Szukam towarzystwa na wypad pod Warszawę
Autor Wiadomość
Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2007-03-28, 19:55   

Ja w niedzielę niestety prowadzę wycieczkę do Lasu Bielańskiego. Ale koniecznie dajcie znać, co było - rozważam w tej chwili, gdzie by się wybrać w poniedziałek. Odwdzięczyć się mogę wrażeniami z planowanego na sobotę wypadu do Popowa.

Hubert 

otop

Wysłany: 2007-03-28, 20:11   

Skoro nawet kessy jedzie nan bernikle to i ja się wybiorę ;-) .

Rey 

Wysłany: 2007-03-29, 00:10   

amikosik napisał/a:
W niedzielę rano, razem z Kessy jedziemy na łąki w Modlinie.

A w piątek ktoś jedzie :?:

amikosik 

Wysłany: 2007-03-29, 09:19   

Rey napisał/a:
amikosik napisał/a:
W niedzielę rano, razem z Kessy jedziemy na łąki w Modlinie.

A w piątek ktoś jedzie :?:

W piątek to wszyscy się pilnie uczą albo ciężko pracują!

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-03-29, 09:23   

Right said Fred ... err .. Amikosiq :D
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-04-04, 04:17   

Taki pomysł na poniedziałek wielkanocny 9 kwietnia: pojechać na cały dzionek na poludnie w radomskie rejony (nie penetrowane przecież dotąd :oops: ). Dysponuję wtedy autem z darmowym paliwem; psów, zwłaszcza jamników szorstkowłosych o imieniu Sonia, nie wpuszczam na pokład bez myta na czyszczenie automobilu :D

Jeden z przystanków: kilkanaście km od Białobrzegów, celem sfocenia skalnicy trójpalczastej a może i rzadkiej w ctr.-wsch.RP złoci i kokoryczy , wykrytych i zapodanych przez Oenanthe :res: & Dzjenx

Inne przystanki: nie znam się, liczę na podpowiedzi..

Zapodanie powyższego pomysłu nie znaczy, abym nie był otwarty na inne, dotyczące warszawskiego zmotoryzowanego dziczenia około-wielkanocnego :D
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

amikosik 

Wysłany: 2007-04-04, 11:29   

Ja bym się chętnie wyrwał ale, że jestem pod pantoflem to muszę dostać special permission. Może byśmy skoczyli do Staszowa?
Świętokrzyskie jest penetrowane ale nie przez Warszawkę.

Karłowaty 

Wysłany: 2007-04-04, 12:10   

Kejbii napisał/a:
Jeden z przystanków: kilkanaście km od Białobrzegów, (...)
Inne przystanki: nie znam się, liczę na podpowiedzi.

Ten przystanek to raczej kilkadziesiąt km od Białobrzegów (ok. 30 ;-) ).
Święta spędzam w domu rodzinnym pod Białobrzegami (gdyby w drodze powrotnej do Warszawy było jakieś wolne miejsce w samochodzie, to chętnie bym je zajął ;-) ).
Znam trochę okolice, głównie dolinę Pilicy między Nowym Miastem a Wyśmierzycami (teren z dość trudnym dojazdem, fatalne drogi). Niestety, nie znam się kompletnie na roślinach, więc niewiele mógłbym tu pomóc. Lewy brzeg doliny Pilicy jest stromy i wystawiony na południowy wschód (skarpa do 25 m wysokości), szczególnie w okolicy wsi Tomczyce, gdzie jest rezerwat przyrody (choć moim zdaniem ciekawszy jest odcinek na zachód od rezerwatu) - może znajdą się tam jakieś kserotermy? Sama dolina jest dość wysuszona, choć dzięki bobrom w ostatnich latach trochę się poprawiło i w lasach i na łąkach na prawym brzegu rzeki można znaleźć wiele podmokłych fragmentów, np w rez. "Sokół" w gminie Wyśmierzyce (naprzeciwko Tomczyc), w którym jest mozaika siedlisk - od boru sosnowego przez las liściasty do olsu jesionowego. Z roślin chronionych tam rosnących (i które jako tako rozpoznałem) widziałem tam m.in. wawrzynka wilczełyko, lilię złotogłów, zawilce, konwalie, bagno zwyczajne, ale to chyba w większości pospoliciaki? Są też liczne starorzecza z grzybieniami i innymi roślinami wodnymi (choć teraz to może trochę za wcześnie).
Przy ujściu Drzewiczki do Pilicy pod Nowym Miastem i w Gostomi, kilka km na wschód, są kompleksy stawów rybnych, mogą tam być ciekawe ptaki (choć ostatnio te stawy były chyba czyszczone i jeszcze nie wszystkie są napełnione).
Jeśli chodzi o ptaki (ten teren jest chroniony jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków "Dolina Pilicy" w ramach Natury 2000), to są tam m.in. lęgowe żurawie, bociany czarne, gęgawy, nurogęsi, zimorodki, samotniki, bataliony (podobno, nigdy nie widziałem), trzmielojady, bieliki, błotniaki i wiele innych. Można usłyszeć puchacza, a na przelotach zobaczyć sporo kaczek, łabędzi, gęsi, siewkowców. W zeszłym roku widziałem nad Pilicą pliszkę cytrynową (tę z avatara :smile: ).
Ciekawym miejscem są też podobno tzw. Błota Brudzewickie (nigdy tam, niestety, nie byłem), duży obszar zmeliorowanych łąk i torfowisk w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego, na granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego (gminy Poświętne i Odrzywół), niestety ostatnio były tam czyszczone rowy melioracyjne i grozi im osuszenie.
Dolina Drzewiczki też jest ciekawa. Podobno pod wsią Brzeski (kilka km na północ od stanowiska skalnicy, też nad Drzewiczką) ktoś znalazł jakieś rosiczki, więc to też jest chyba ciekawe florystycznie miejsce. O tej dolinie może chyba więcej powiedzieć Oenanthe, który był tam niedawno - ja rzadko tam zaglądam (muszę naprawić ten błąd).
Uff, ale się napisałem. O innych miejscach na ziemi radomskiej (np Puszcza Kozienicka, Lasy Przysuskie itd) mógłby pewnie coś powiedzieć ktoś inny (może green power?).

[ Komentarz dodany przez: Rey: 2007-04-05, 11:03 ]
Te bataliony są tam tylko przelotne, już się nie lęgną :/

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-04-04, 14:59   

A Ty Karlowaty nie wskoczyłbyś do auta jako przewodnik po tych terenach pilickich ? My tam byśmy dojechali pewnie gdzieś kolo dziesiątej z grubsza.. Byłbyś oczywiście dowieziony do Wawy potem. Ja tam na rośliny tylko przy okazji, chociaż tę skalnicę to bym, sfocił.. główny cel wyjazdu wszak pozostaje ptasi.

A co to za Staszów, Amikosiq - ten między Kielcami a Mielcem ? :shock: Oosochozi ...

Karłowaty 

Wysłany: 2007-04-04, 16:10   

Kejbii napisał/a:
A Ty Karlowaty nie wskoczyłbyś do auta jako przewodnik po tych terenach pilickich ?

Oczywiście, mogę zaoferować swoje usługi. Nie jestem może jakimś wielkim znawcą swojej "małej ojczyzny", ale mogę pokazać moje ulubione miejsca. Godzina by mi pasowała. Będę musiał przeprowadzić mały rekonesans ;-) w Wielkanoc (może wpadnę nad Drzewiczkę).

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-04-04, 18:37   

No to ewentualne szczegółowe uzgodnienia na pw gdzieś kole piątku..

Orni 

Wysłany: 2007-04-13, 19:16   

Ktos sie gdzies wybiera w weekend?

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2007-04-21, 17:48   

Hej,

czy ktoś się wybiera jutro samochodem w okolice Popowa, gdzie dziś Marcin Sidelnik widział 3 szablodzioby? Gdyby tak było, chętnie bym się podłączył (chętnego/ych proszę o kontakt - 508 065 029)

R_Michal 
Michał Rycak

Wysłany: 2007-04-22, 22:04   

Szablodziób razy trzy :-D
Tony, witamy w WGT ;-) :]

R_Michal 
Michał Rycak

Wysłany: 2007-05-10, 22:13   

Jadę jutro na 2 dni nad Biebrzę (wracam w niedziele). Jeżeli ktoś ma ochotę się zabrać nad Biebrzę albo tylko w tamtym kierunku to zapraszam na GG :arrow: 4215636 Wyjeżdżam jutro koło 16 z Warszawy.

Odpowiedz do tematu