PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lista uczestników VII Zjazdu FP w dn.27-29.04.2012r.
Autor Wiadomość
Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2012-05-04, 16:58   

No dobra to czas na relację i takie tam inne :)

Dla tych co nie lubią czytać - wersja filmowa: FILM FILM FILM FILM FILM FILM

Jeśli ktoś był zainteresowany to relacja była już na www.przyrodniczy.blogspot.com ;) www.przyrodniczy.blogspot.com

ale jeszcze tutaj ;)

Kolejny dzień kolejna trasa, kolejny kierunek :)
Aż chciałoby się zacytować fragment Klenczona "Droga pełna słońca"

W ogniu chwil płonie czas, więc nie żałuj nóg,
Jeszcze ma dla nas świat kilometry dróg.
Tyle miejsc ile dat, świat nie mały jest,
Dzisiaj tu, jutro tam - inny każdy dzień.

Tym razem kierunek Milicz i VII Zjazd Forum Przyroda. Relacja ta będzie jak najbardziej subiektywna ;)

Wyjazd nastąpił z Krakowa o godzinie 5.10 - czyli tzw. bladym świtem. Wpierw kierunek Trzebinia by zabrać stamtąd Felix'a (przy obserwacji kopciuszka) a następnie po Wojtka na Zator. Tutaj szybka lustracja stawów w poszukiwaniu jakichś smaczków, ale niestety poza niezdarnym łabędziem, rybitwami, czajkami, biegusami czy batalionami nie było niczego co by złapało nas za serce. Śpiewały pierwsze trzciniaki, trzcinniczki, brzęczki, przelatywały remizy a w zaroślach dał się słyszeć śpiew słowika. Znaczy się wiosna zagościła na całego. Widoczność perfect z możliwością obserwacji Babiej Góry znad Stawów..

Następnie przejazd przez Ślunsk ciągle na zachód patrząc za kilkoma miejscami potencjalnie płomykówkowymi, ale bez rezultatu, by po kolejnych kilometrach dotrzeć na kompleks stawów Wielikąt. Tutaj do cennych obserwacji wymienić należy dzięcioła zielonosiwego, czy kilkanaście hełmiatek które dały się obserwować z dość niewielkiej odległości.

Następnym punktem na naszej trasie był rezerwat ornitologiczny Łężczok gdzie aktualnie odbywa się remont więc nie były one w pełni funkcjonalne, ale wzbudziły nasze zaintereswanie. Irytowani muchołówką białoszyją dotarliśmy do grądu z wielkim płatem czosnku niedźwiedziego z licznymi śladami żerowania dzięciołów na drzewach. Przy brzegu stawu dało się słyszeć kumkające płazy wszelakie, a rozmowa z leśniczym odpowiedzialnym za ten kompleks utwierdziła nas w jego wartości przyrodniczej.

Kolejne kilometry, przejazd przez Kuźnię Raciborską, miejsce wielkiej katastrofy pożarowej, i dalej aż do Kamienia Śląskiego. Warto dodać że przejazd był dla podróżnych na pewno radosny z uwagi na pochłaniane ilości alko pod różnymi postaciami, a na dodatek śpiewy i pozytywne nastawienie całej załogi.

Kamień Śląski powitał nas ludźmi z Salamandry zajmującymi się celem naszej podróży TAM czyli Susłem Moręgowanym. Po dłuższym wypatrywaniu ofiary udało się zaobserwować kilka osobników wychylających swoje łebki z różnych stron suślej łąki. Dla wszystkich na pokładzie był to nowy gatunek który dostarczył sporo radości - chociaż nie ukrywam rezerwat susła perełkowanego w Popówce bardziej mi się podobał...

Dojazd do Milicza obfitował w dalsze obserwacje saren, gęsi czy bocianów...

Po dotarciu na miejsce część osób wyruszyła na prelekcje o Dolinie Baryczy, a część czekała na dalszych przybyszy wsłuchując się w śpiew słowików. Niektórzy dojeżdżający niestety z bliska mogli poznać sarnę, która niestety nie przeżyła tego spotkania, ale na szczęście auto przetrwało próby sił.

Wieczór minął na przyrodników rozmowach wieczornych :)

Dzień drugi czyli tzw. dzień dla kierowców....

kierunek - spacer po głównym kompleksie Stawów Milickich.
Już na polach przywitały nas śpiewające potrzeszcze, później dał się słyszeć krętogłów, a potem było tylko ciekawiej. Wpierw przejście przez las i kanały w lesie, a potem wreszcie stawy. Zimorodki latające na potęgę, niestety nie chcące pozować, następnie perkozy rdzawoszyje, gęsi wodzące młode, nad lasami latające bieliki (czasem nawet w grupach po 20szt.), kanie czarne a w końcu wypatrzona została także kania ruda. Żerujące biegusy małe wśród biegusów zmiennych, latające rybitwy białowąse, czarne i białoskrzydłe,oraz cenna obserwacja w postaci krzyżówki orlikowej clanga x pomarina z nadajnikiem nad naszymi głowami. Do tego żerujące żurawie, przebiegające gronostaje, dziury po bobrach, śpiewające i widziane wilgi, głosy dudków czy kukułek... po prostu bogactwo gatunków! Doniesienia o łabędziach krzykliwych i bernikli białolicej zaostrzyły apetyt ale tego dnia nie dołączyły one do zestawu gatunków. Dodatkowo pełno kapturek, a miejscami i inne pokrzewki dały się słyszeć. Taki obraz stawów wykreował się dnia pierwszego. Warta uwagi była także infrastruktura rowerowa w obrębie Milicza. Mnogość ścieżek i to dobrze oznakowanych i przygotowanych zdecydowanie zachęcała do odrzucenia butów na rzecz roweru przy przemieszczaniu się między stawami. Wracając niektórzy młodzi acz cenieni obserwatorzy przyrody mieli możliwość zaliczenia sobie kuropatwy ;-)

Po powrocie do ośrodka został rozegrany tradycyjny mecz piłkarski. Niestety murawa zostawiała wiele do życzenia a składy jeszcze więcej gdyż najdelikatniej mówiąc były niezbyt wyrównane. Co nie zmienia faktu że dostarczył on trochę radości wszystkim uczestnikom wyjazdu. Zarówno grającym jak i obserwującym. Później odbyła się grillowo-ogniskowa biesiada przy której prędkość wymiany zdań była zgodna z prędkością wymiany szkła... na koniec gospodarz ośrodka przyniósł przepalankę z jabłek z korą dębową... śliwowica może sie schować ;)

No i nadszedł ostatni dzień zjazdu.... W miarę dynamicznie udało się wykwaterować, a potem przejazd na 5 samochodów od wschodu do zachodu Doliny Baryczy. Po drodze mijaliśmy stado z ponad setką żurawi i mnogością gęsi. Odwiedziliśmy sporą liczbę miejsc - w tym staw z wcześniej widzianymi łabędziami krzykliwymi czy berniklą białolicą, a także gęsi białoczelne dały się pięknie obserwować. I tu dało się słyszeć dudki, a potem... potem pojechaliśmy w kolejne miejsca :) Obserwacje podgorzałki, kolejnych hełmiatek czy mewy czarnogłowej sprawiły że humory mogły być tylko dobre. Do tego kolejne szybujące kanie ! czego chcieć więcej? Słońce królowało na niebie i gdyby nie wiatr byłoby ciężko przetrwać zarówno ten jak i poprzedni dzień, a i tak wiele osób lekko cierpiało od tego słońca....
W kierunku do ostatniego punktu spotkania (rejon Żmigrodu i jeszcze jedno miejsce restytucji susła) przejechaliśmy jeszcze przez rezerwat łęgowy, kolejne zbiorniki z pięknie polującymi bielikami (z kilkudziesięciu metrów), czy pola z burzami piaskowymi :) powoli grupa zaczęła się wykruszać i ostatecznie na susły dotarły tylko 2 samochody, a później na drodze na Wrocław znowu się rozdzieliliśmy i w śpiewających nastrojach dojechaliśmy do Małopolski (z postojami w poszukiwaniu sów - rezultat puszczyk zwyczajny). Po drodze jadąc przez Kęty, Trzebinie, Kraków... ukończyłem podróż o 2.45...
Było męcząco, ale warto było! Cudowni ludzie, cudowne miejsce (z zewnątrz lekko straszyło), cudowna przyroda... czego chcieć więcej? Dziękuje wszystkim za Zjazd a w szczególności Clavikowi i BeaJolce za wkład w organizację, a wszystkim pozostałym dodatkowo za obecność i dobrą zabawę :)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

Voyt 
Aves,aves...

Wysłany: 2012-05-04, 17:29   

Pełek napisał/a:

Dobry pomysł ,wyszło Ci to nawet :D :res:

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2012-05-04, 18:07   

A tu jeszcze fotki zdjazdowe:
ZDJĘCIA

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

Pau 
wodni(a)czka

Wysłany: 2012-05-04, 22:40   

super filmik, super relacja :oki: , można żałować, że się nie było :)

C. K. Norwid

mój arsenał na ptaki:
Celestron Regal 20-60x100 F-ED
Vortex Crossfire 10x42
... i krotom do noszenia powyższego ;)

BJK 

Wysłany: 2012-05-04, 22:49   

no to ja się też zebrałam w sobie i pozbierałam zdjęcia :) album
miłego oglądania i wspominania :tup:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Paradoks1984 

Wysłany: 2012-05-05, 08:51   

Pełek napisał/a:

Wyszło super!

Pełek, BeaJolKa, Fajnie ze choć co niektórzy robili zdjęcia, będzie co wspominać :lol:

Videoscoping : http://www.youtube.com/us...41?feature=mhee

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2012-05-05, 23:02   

Paradoks1984 napisał/a:
Pełek, BeaJolKa, Fajnie ze choć co niektórzy robili zdjęcia, będzie co wspominać
raczej "przypominać" :lol:

Voyt - pamiętasz że 'na drugich susłach' robiliśmy test wytrzymałości mojego telefonu komórkowego rzucając nim hen daleko? :mrgreen:

Pełek napisał/a:
zacna wersja filmowa :res:

Ide poszukać jakichś fotosów mojego autorstwa...

michałj. 

Wysłany: 2012-05-06, 10:26   

Ja też po obejrzeniu relacji foto/audio utwierdziłem się że mam czego żałować...
;)

góralka 

Wysłany: 2012-05-06, 12:21   wrażenia ze zjazdu

Było naprawdę uroczo! Super ciekawi ludzie, słońce, piękna przyroda.... czego chcieć więcej? Naprawdę jest co wspominać! Dziękuję wszystkim uczestnikom za superowe towarzystwo :)

Voyt 
Aves,aves...

Wysłany: 2012-05-06, 13:35   

Alcedo napisał/a:
Voyt - pamiętasz że 'na drugich susłach' robiliśmy test wytrzymałości mojego telefonu komórkowego rzucając nim hen daleko?

Tak pamiętam i powiem Ci,że telefon masz wytrzymały :res: btw jak się nazywała ta miejscowość? bo jakoś nie pamiętam.... :mrgreen:

claviceps 

Wysłany: 2012-05-10, 12:52   

Ja ze swojej strony dodam tylko, że bardzo mi miło było pokazać choć niewielką część wspaniałej baryczańskiej przyrody. Mam nadzieję, że potraktujecie to jako zachętę aby ponownie odwiedzić stawową krainę :)
I na koniec - miło mi było rozstawać się z forum w tak zacnych okolicznościach przyrodniczo-towarzyskich :razz: :oki:
Do zobaczenia w terenie :!: (czy w DB, czy też w innym miejscu, jak na przykład na Podlasiu, dokąd właśnie zmierzam :cool: ;) )

Odpowiedz do tematu