PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2006-02-25, 22:26
Biebrza - wrazenia z wyprawy!
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-05-17, 23:50   

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

To bylas Ty????? Andrzej mowil ze jestes z Jastrzebia!!!
Chyba ze to byla twoja kolezanka... w kazdym razie dobrze wiedziec, ze sie widzielismy! :mrgreen:
Chodzi o ta rozmowe pod knajpa na campingu w Goniadzu?
Ktoras z Was miala koszulke z wlochatka OTOPu... to bylas Ty?

bimbak 

Wysłany: 2004-05-17, 23:54   

ta z koszulka to ja, a Beata z Jastrzębia jest włanie przeze mnie zainfekowana tez ptakami. Ja ze względu na malutka Ariankę z któr? bylimy nie mogę na wszystkie wypady ostatnio jeĽdzić, ale zarażam innych :-D

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-05-17, 23:58   

Cytat:
ze względu na malutka Ariankę

:shock:
a ja j? wzialem za chlopaka :oops:
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2004-05-18, 00:06, w całości zmieniany 1 raz  

bimbak 

Wysłany: 2004-05-18, 00:03   

tym razem masz wybaczone, ale następnym razem już nie :-D :-D

a jednak wiat jest mały.

pzdr Iwona

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-05-18, 00:28   

ale jazda... Bytomianka i Bytomiak musieli jechać nad Biebrze żeby sie poznać :res:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Bielik 

Wysłany: 2004-05-18, 14:29   

Hehehehe no fakt krotom :wink: heheheh :D :D

Batman 

Wysłany: 2004-05-18, 14:35   

To i tak niezbyt daleko: Kumpela poznała dziewczynę w Irlandii, każda org. we własnym zakresie wycieczkę, a okazało sie, że mieszkaj? na tej samej ulicy w Poznaniu...

Bielik 

Wysłany: 2004-05-22, 16:41   

Hahahahahah moze i w tej samej klatce :P :wink:

Batman 

Wysłany: 2004-05-24, 21:39   

Bielik napisał/a:
Hahahahahah moze i w tej samej klatce :P :wink:

Nie, no aż tak to nie, ale niemal naprzeciw siebie... :wink:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-05-04, 15:39   

Tegoroczny długi weekend również spędzony nad Biebrz?. Mam nadzieje że inni biebrznięci forumowicze też się tu dopisz?.

29.IV
Wyjechalismy póĽno i przez to troche postalimy w korkach (Wyszków = tragedia) dlatego nad Biebrz? zjawilimy się dopiero po zachodzie słońca.
Mimo to po drodze czasu nie marnowalismy - jad?c tzw Carsk? Drog? wzdłuż dolnego odcinka rzeki przystawalimy w lasach żeby posłuchac bagiennych odgłosów nocy.
Dosłownie wszędzie dało się słyszeć chóry kropiatek - wyj?tkowo w tym roku licznych. W nocy nadawały też podróżniczki i słowiki a także czajki i kszyki. Gdy przystanęlimy nad bagnem Ławki nad głowami zaczęła nam latac jaka sowa przeraĽliwie miałcz?c (błotna?).

30.IV
Rano w ogrodzie gospodarzy przywitał nas piekny, niepłochliwy krętogłów. Głównym celem tego dnia był jednak Dolny Basen Biebrzy.
Na Bagnie Ławki zobaczylismy pierwszego dla sezonu łosia i z przykroci? stwierdzilimy że jeszcze większy obszar bagna niz zeszłego roku poronięty jest trzcin?. Nastepnie w okolicy miejscowoci Laskowiec ujrzelismy parę łabędzi krzykliwych i rożeńców, a także rybitwy czarne i białoskrzydłe oraz pierwsze tego roku rycyki i bataliony. Tam też spotkalimy się z juvkiem (zupełnie przypadkowo) i dalej juz kontynuowalismy wyprawe razem. Pojechalismy więc na słynne rozlewiska w Zajkach gdzie rycyki, bataliony i krwawodzioby mozna obserwowac z odległoci nawet kilku metrów. Urok miejsca potęgowały ogłuszaj?ce chóry kumaków i krzyki licznych rybitw białoskrzydłych.
Potem udalimy się na najbardziej urokliwe miejsca tej częci parku - Burzyn i Brzostowo. W Burzynie raczej typowy biebrzański zestawik, mało tu tylko batalionów, którym przeszkadza troche wysoki poziom wody. Korzystaja na tym jednak blaszkodziobe - w Brzostowie widzielismy kilka tysięcy wistunów, nieco mniej płaskonosów i rożeńców. Z ciekawszych załapalimy sie jeszcze na mało stadko 10 bewików. Całe to towarzystwo co chwile płoszone przez kr?ż?cego młodego bielika.
Wieczorem spotkalismy się wszyscy - Karolina z bratem, Kamikazi, Anna (b.króko :/ ), Wychuchol, juvek oraz Aegithka i ja - na mocie w Goniadzu i razem przespacerowalismy się w strone Wólki Piasecznej. Widzielimy duże stada batalionów, tokuj?ce rycyki, krwawodzioby,kszyki, zestaw rybitw a także nasilajacy się chór kropiatek i nawoływanie dwóch b?ków.

1.V
Pobudka o 3 rano. Bierzemy juvka i jedziemy w Basen ?rodkowy połazić troche po torfowiskach. Nie wiem czy to tylko lokalna sprawa ale tokuj?cych cietrzewii było mnóstwo. W tym roku na tokoiwska sie nie pakowalimy, ale cietrzewie były tak blisko wsi, że trudno było ich nie zauważyc - zwłaszcza tych tokuj?cych na drzewach. :mrgreen: Wci?z towarzyszyło nam duże stado nielęgowych żurawii. Słyszelismy także piewaj?c? zielonke , podróżniczka i wierszczaki widzielimy też na raz 5 łosi. We wsi oczywicie piewaj?ce dudki oraz 1 para przy dziupli?
Potem sam wybrałem się na wieże w Goni?dzu gdzie z ciekawszych nowoci pojawiło sie wówczas kilka brodĽców niadych i 10 czapli białych.
Wieczorem pojechalismy na znane tokowisko dubeltów do Barwika.
Po długim nasłuchiwaniu udało nam sie wykryć dubelty , tyle że w dwóch różnych miejscach poza starym tokowiskiem. Dzieki temu że zacz?ł si?pic deszczyk wieża obserwacyjna opustoszała. Moglismy wtedy spokojnie wypatrzyć tokuj?ce dubelty (pierwszego zoczył juvek :res: ) i posłuchac ich sopelkowych treli. Jednak prawdziwym hitem sezonu były tokuj?ce.... bekasiki! 2 samce co kilka minut "galopowały" nam nad głowami. Mielimy więc niepowtarzalna okazje wysłuchac jednoczenie wszystkich naszych bekasów bo wł?czyły się także kszyki i słonki.
?piewały też liczne kropiatki, wierszczaki, podróżniczki i droĽdziki, a niektórzy dosłyszeli sie nawet wodniczki.

2.V
Wycieczka w Górny Basen i do Puszczy Augustowskiej. Raczej mało ptasia a krajoznawcza. Z wartych wspomnienia obserwacji jest jarz?bek spacerujacy po ruchliwej asfaltowej jezdni w samym sercu Puszczy. Wszedł na droge, przepucił dwa auta i powoli podreptał dalej. :shock:
Potem, wieczorem zrobilismy sobie z Aegitha krótki spacer w strone Wólki Piasecznej. Z ciekawszych ptaszków widzielismy krętogłowa w nowym miejscu, a także czaple białe oraz kopuluj?ca parę żurawii :mrgreen:
Potem w nocy udało się nam przywabić w Wólce Piasecznej puszczyka, która kr?żył nam nad głow?.

3.V
Wstałem o 5.20 i ostatniego dnia mimo deszczu i wietrzyku wraz z Kamikazi i juvkiem pochodzilimy po okolicy Goni?dza. Z ciekawszych widzielimy juz licznego samca wilgi, pare pliszek żółtych z których samiec wykazywał cechy M.f.thunbergii, oraz parę dudków.
Potem już całkiem spakowani, znów podjechalimy do Wólki, gdzie na pożegnanie wyzhaczylismy 2 orliki krzykliwe, krogulca (kr?ż?c? samice i martwego samca), 2 bociany czarne. W drodze powrotnej wpadlimy na Stawy Dojlidy pod Białymstokiem, ale prócz rybitw rzecznych, płaskonosów i wistunów nic nie wyhaczylimy. Skontrolowalismy też stanowsiko kraski, ale niestety wg tubylców i własnej penetracji terenu nie wróciła jeszcze z zimowisk.
Około 23. przyjechalimy do Bytomia :cry:

Jak mi sie cos przypomni to jeszcze dodam. :wink:

TomekQ 

ptop

Wysłany: 2005-05-04, 16:17   

Tetrao napisał/a:
Tegoroczny długi weekend również spędzony nad Biebrz?.

Pięknie pięknie - całe stada berdłoczerów chadzały po Biebrzy. Na Honczarowskiej parkowało naraz 13 aut:) Zapisuje sobie do bazy dane Tetrao (m.in. pierwszy wierszczak) oraz koryguję - WŁOCHATKA jest symbolem PTOP (Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-05-04, 17:14   

Chyba Cię Tomku widziałem w Burzynie i w Brzostowie ale pewny nie jestem.

Mam pytanie do Ciebie jako znawcy i mieszkańca tych terenów. Czy toki bekasików notuje się nad Biebrz? corocznie?
Kilka lat temu kto zapodawał bekasika włanie z rejonu Barwika.

[ Dodano: 2005-05-04, 18:54 ]
Przypomniało mi się co :] Sporo było błotniaków stawowych, ale głównie samców, samice pewnie siedz? na jajcach. Niewiele z kolei (w porównaniu z rokiem ubiegłym) widzielimy błotniaków ł?kowych. 1 samca między Burzynem a Brzostowem 30.IV oraz samice lec?ca 3.V nad Wólk? Piaseczn?.

Zalane Ł?ki nie s? zbyt dobrym miejscem dla derkaczy w tym roku. Na stałych lęgowiskach nad kanałem Ełk nie słyszelimy teraz żadnego. Tylko raz daleko od nurtu Biebrzy słyszelimy 1 nawołuj?cego w okolicach Wólki.

A czemu inni biebrznięci nic nie pisz?? Odsypiacie jeszcze? Karolina, juvek, Wychuchol? :roll: (Kami dziczy w Białowieży :8): )

Rey 

Wysłany: 2005-05-04, 19:23   

Tetrao napisał/a:
Czy toki bekasików notuje się nad Biebrz? corocznie?
Kilka lat temu kto zapodawał bekasika włanie z rejonu Barwika.

Tetrao, nie wiem jak jest na całej Biebrzy, ale na Bagnie Ławki w latach 1998-2000 wielokrotnie obserwowano tokuj?ce ptaki, ale dowodów lęgu nie znaleziono :?

[ Dodano: 04 Maj 2005 07:24 pm ]
Aaa zapomniałem o najważniejszym - gratuluje serdecznie udanego wypadu :res:

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2005-05-04, 20:23   

No dobrze! w takim razie niech biebrznięci podpowiedz? gdzie najtaniej wynaj?ć kajaki na spływ 26.05 A może kto wię jak długo spływj? od Lipska do Osowca ptasiarze? Czy dłużej niż pisz? na stronach www?
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

zwirek 

Wysłany: 2005-05-05, 10:59   

Teti :!: Super wycieczka i superowa relacja :D Dla Ciebie i innych uczestników :res: :res:

Odpowiedz do tematu