PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2010-11-18, 08:16
37 ZJAZD ORNITOLOGÓW MAŁOPOLSKI
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-22, 19:59   

green power napisał/a:
ja bym się Wami zaopiekował

To przynajmniej powiedz jak mamy się dostac do najbliższego przystanku autobusu 124 z nowego dworca PKS... :mrgreen:

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2005-11-22, 20:19   

na gg już to rozpracowalimy, tu to by było nabijanie postów :P :mrgreen:

Logan 

Wysłany: 2005-11-22, 21:34   

Cytat:
Jakie macie plany na sobotę wieczór? Zastanawiam się czy wracać jeszcze w sobotę czy zostać do niedzieli.

hmmm mozna zawsze skoczyc na ... podebatowac nad ptakami gdzies w Krakowie ale kolo kampusu nie znajdzie sie zadne zrodelko chmielowego napoju wiec trzebaby zrobic wycieczke krajoznawcza na rynek :mrgreen:

z dworca PKP najlepiej lapac 124 na placu Matejki (isc w strone Basztowej)
z PKS (chyba teraz na cystersow) podreptac na rondo Mogilskie i lapac 124 lub 128 (chyba ze znowu sie cos tam pozmienialo...)
wysiadac na petli i isc do duzego budynku wsrod lak i mokradel

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-22, 22:20   

Logan napisał/a:
podreptac na rondo Mogilskie i lapac 124

to już z ronda można do tego autobusu wsi?ć? Bo GP tłumaczył że tylko z Matejki...

Logan napisał/a:
wsrod lak i mokradel

Więc jak będzie nudny zjazd to pójdziemy za budynek na ptaki ;)

Logan 

Wysłany: 2005-11-22, 22:35   

Tetrao napisał/a:
to już z ronda można do tego autobusu wsi?ć? Bo GP tłumaczył że tylko z Matejki...

nie jezdze tamtedy (na szczescie) i nie wiem w jakim stanie jest rondo (wkurzylem sie jak wycieli rosnace na nim stare drzewa pod rozbudowe)

Cytat:
Więc jak będzie nudny zjazd to pójdziemy za budynek na ptaki

:D czasami tam rozne ciekawe ptole mozna zobaczyc - zeszlej zimy byl drzemlik a pod kampusem mozna tez dziki spotkac jesli ktos woli cos ssaczego

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-27, 13:35   

Nikt nic nie pisze o zjeździe, choć wiem że niektórzy forumowicze na literka "A" notowali skrzętnie wszystkie dane... :twisted:

W każdym razie powiem co ja zapamietałem ze zjazdu:

Orzeł przedni - aktualna populacja orła przedniego w karpatach nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzednich publikacji i dalej szacuje sie ja na 25-30 par. W Słowacji jest juz jednak aż 90 par czyli o 1/3 więcej niz poprzednio sądzono.
W Polsce przedniak wycofał się jednak ze stanowiska w Beskidzie Wyspowym, a także z obu stanowisk w Beskidzie Sądeckim. Ostała sie zaś para w Gorcach, są dwie nowe w Beskidzie Żywieckim, na Spiszu (pamiętacie tego z fotek amikosika? ;) ). Jedna w Tatrach, Pieniny - 1 para, Beskid Niski - 6 par, Bieszczady 7-8 par, Góry Sanocko-Turczańskie - 3-4 par

O krasce, ja dowiedziałem się wiele ale wszystko to było pewnie na konferencji kraskowej więc nie będe się powtarzał. Przypomne że obecnie populacje kraski w polsce szacuje sie na poniżej 80 par :cry:

dzięcioł syryjski - kolejny ciekawy referat miał wykazać że gatunek ten to kolejny nieodszacowany lęgowy ptak w Polsce... i to znacznie niedoszacowany! Obecnie literatura podaje że w naszym kraju lęgnie się 300 - 800 par tego dzięcioła (co za rozrzut!) co plasuje nas na ostatnim miejscu w Europie! (dobrze zapamietałem?) Więcej jest go np. w Czechach, w małej górzystej Słowacji (choc w polskich Karpatach uznaje się go za nieobecnego :/ )
Pan Michalczuk na podstawie badań metodą kartograficzną + stymulacja głosową zaledwie w dwóch gminach w woj. lubelskim wykrył kilkadziesiąt par (ile doklądnie?) co stanowiłoby kilkanaście procent krajowej populacji! Fakt ten niezaprzeczalnie dowodzi że populacja tego dzięcioła jest z pewnością bardzo niedoszacowana. Wg Michalczuka bardziej prawdopodobne byłyby szacunki rzędu 1000-2000 par (jeśli nie więcej)

Referat Łukasza dostępny jest na jego stronie a komentarze do niego mile widziane w temacie o Szacunkowych liczebnościach sów w karpatach. W każdym razie Łukasz, mimo że był zmuszony sam prowadzić referat poradził sobie świetnie! Tak iz nawet Kazimierz W. przyznał sie do niedoszacowania sów w karpatach i pochwalił Łukasza za jego badania... :res:

Ciekawy był tez artykuł o dziuplakach w lesie pierwotnym, ale dokładnie wszystkich faktów nie zapamiętałem, więc czekam na dane Alcedo!

Przy okazji chciałem ogłosić że gdyby Pawelele pojawił się na zjeździe zostałby nagrodzony odznaką pomarańczowego pomurnika za nadsylanie do MTO swoich obserwacji z Małopolski. :res: Poza tym duża ilość rzadkości prezentowanych w referacie Pawła Malczyka była właśnie autorstwa naszego Poawelele!!! :res:

Generalnie zjazd bardzo udany! Wiele ciekawych rzeczy mozna sie było dowiedziec, ludzi popoznawać (ja poznałem w końcu Ala, żwirka, Monike i Adama Tarłowskiego :mrgreen: ), zebrac plakaty i różne fajne materiały :grin:

Za rok jade znów :oki:
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2005-11-27, 14:34, w całości zmieniany 1 raz  

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-11-27, 14:09   

Tetrao napisał/a:
zebrac plakaty
na ślepowrona sie spóźniłem :( .. brakło dla mnie :cry:
Ale dla For'a dałem Loganowi plakat o Sowach Polski :)

co do moich notatek...

Orzeł Przedni - zagrożenia.
* zalesianie łowisk
* postępująca sukcesja na łąkach i pastwiskach (wynikająca z zniechęcenia rolniczego wykorzystania gruntów )
* niepokojenie ptaków podczas prowadzenia lęgu (przedniak jest antrofobny - boi sie ludzi)
* utrata siedlisk gniazdowych w wyniku wycinania starych drzewostanów
* prześladowanie orłów przednich (polowania/postrzelenia :evil: )
* porażenie ptaków prądem
* niesprzyjające warunki atmosferyczne (nawet 2 dniowe ciagłe opady mogą zabić młode :( )

Prognozy są jednak obiecujące, poprawie ulegają łowiska (właśnie z powodów dopłat)
Jest to gatunek silniej zagrożony wygnięciem.

wróblaki vel ptaki polne
Niepokojącą sprawą jest spadek liczebności pospolitych jakby sie wydawało ptaków polnych. Makolągwa, kukułka, myszak, drozd śpiewak czy nawet wróbel i mazurek poleciał w dół :roll:
o błotniaku stawowym nie wspomne bo jego polulacja w ciągu 5 lat poleciała o jakies 40% :evil:

Czajka czy szczygieł też leci na łeb na szyje - 40% w ciągu 5 lat :evil:
oczywiście moze to byc błąd statystyczny czy jakieś przejsciowe zmiany liczebności populacji, ale nie nalezy czekać kolejnych 5 czy 10 lat zeby udowodnić czy to był błąd statystyczny czy rzeczywiście lecą te gatuneczki w dół :roll:

Ogólnie jest tak:
ptaki polne - jako grupa, w ciągu ostatnich 4 lat zaliczyła spadek o 4%
populacje ptaków leśnych utrzymują sie na stałym poziomie.

Możliwe przyczyny:
* zmiany w krajobrazie rolniczym
* zmiany na zimowiskach w Afryce
* drapieżnictwo (lis + ptaki krukowate)

Zauważono że jeśli myszołów i kruk występują na tym samym obszarze to myszaka jest zdecydowanie mniej, niż na obszarach gdzie nie ma kruka.
Taki sam jest system kiedy patrzymy na ziębe i sójke :roll:

Trzeba pomyśleć nad tym wszystkim, bo następna wersja Polskiej Czerwonej Księgi moze objać już czajke, kukułke, szczygła czy makolągwe :roll:

Marfu 

Wysłany: 2005-11-27, 14:23   

Tetrao napisał/a:
Pan Michalczuk

Jeszcze jeden nasz kolega z Forum?

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-11-27, 14:24   

Tetrao napisał/a:
Ciekawy był tez artykuł o dziuplakach w lesie pierwotnym, ale dokładnie wszystkich faktów nie zapamiętałem, więc czekam na dane Alcedo!

sorka Teti, starałem sie uważać... a jak było - wie tylko Zwirek :wink: :mrgreen:

skojarzyłem swój stan z ziemią tylko w momencie kiedy konczył sie wykład i usłyszałem słowa ze dziuple w drzewie są samooczyszczające sie :P

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-27, 15:49   

A skoro mowa o MPPL - okazało się że w Małopolsce liczy się ptaki zaledwie na 10 kwadratach! (Dla porównania - w dużo mniejszym woj. śląskim jest ok. 70) To malusko! Chylarecki powedział że taka mała próba daje bardzo niepełne dane o trendach populacji w tej części Polski i jest najmniej zbadana. Tak na prawde nie wiadomo jak wyglądaja zmiany populacji pospolitych ptaków w Polsce SE!

Apeluje do Małopolan więc o wzięcie udziału w projekcie OTOPu! Jest to bardzo przyjemna praca - chodzisz i obserwujesz ptaszki - a bardzo ciekawe wyniki mozna z tego osiągnąć!

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-11-27, 15:57   

A Tetrao skromniacha nic nie mówi jak to w konkusie na rozpoznawanie ptaków miał 100% skuteczność zostawiając za sobą wielu ostrych wyjadaczy :!:

Niezły dzik z niego :D

:res: :res: :res: :oki:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-27, 16:05   

Pawelele napisał/a:
ptaków miał 100% skuteczność

"szczelałem" :P :oops:

Logan 

Wysłany: 2005-11-27, 18:07   

Tetrao napisał/a:
W Polsce przedniak wycofał się jednak ze stanowiska w Beskidzie Wyspowym

Z tego co wiem to nieprawda, po prostu Pan Stoj nie robil badan w Wyspowym. Jedna para od kilku lat gniazduje w Wyspowym w Nadl. Limanowa. W RDLP nie chcieli mi powiedziec gdzie (i dobrze ze tak robia :!: ) ale i tak m.w. wiem :mrgreen: bo w zeszlym roku w zimie widzialem orla krazacego nad pewna gora w rejonie gdzie ma wystepowac :wink: takze do tych 30 stanowisk nalezalo by dodac potencjalne stanowiska z terenow nie zbadanych (czesc Beskidow Zachodnich).

Tetrao napisał/a:
choc w polskich Karpatach uznaje się go za nieobecnego

kolejne biala plama w polskiej wiedzy, dzieciol ten zasiedla doliny rzeczne na pogorzach i wchodzi w Beskidy. W samej W czesci P. Wielickiego, w dolinie Raby i Stradomki jest conajmniej kilkanascie (moze nawet >20 stanowisk).

Tetrao napisał/a:
Apeluje do Małopolan

zadeklaruje sie do 1 powierzchni na "moim terenie" jak mi KaWalasz przesle dokladne informacje czyli .... :|

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-27, 18:28   

Logan napisał/a:
Z tego co wiem to nieprawda

dziwne, zrozumiałem że powiedziałeś mi, że w Wyspowym już nie ma :!:

Logan napisał/a:
takze do tych 30 stanowisk nalezalo by dodac potencjalne stanowiska z terenow

ja mysle ze liczba 30 jest już określoną liczbą zawierająca pary niezbadane. Wystarczy zsumować te pary dla poszczególnych pasm które pan Stój podał i wyjdzie coś niecałe 20...

Logan napisał/a:
kolejne biala plama w polskiej wiedzy, dzieciol ten zasiedla doliny rzeczne na pogorzach i wchodzi w Beskidy.

Dokładnie! I śmieszne jest to że jest on liczniejszy w malutkiej Słowacji, która w zdecydowanej większości zajmuja wysokie góry! :roll:

Logan napisał/a:
KaWalasz

:res:

Logan 

Wysłany: 2005-11-27, 18:37   

Tetrao napisał/a:
dziwne, zrozumiałem że powiedziałeś mi, że w Wyspowym już nie ma

to zesmy sie nie dogadali :D sam niedawno dowiedzialem sie o tym ze jest legowy, a ze Stoj o tym nie wie...

Tetrao napisał/a:
liczbą zawierająca pary niezbadane

racja, pewnie sa uzglednione

to nie ja to miano wymyslilem :wink:

Odpowiedz do tematu