PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyspy Owcze
Autor Wiadomość
Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-05-06, 14:14   Wyspy Owcze

Miejsce w które zawsze chciałem się udać... kraina zatrzymana w czasie i dojrzewająca poza wpływem wielkich europejskich skupis ludzkich. Małe terytorium zalezne od Dani które jednak przez swoją długą (sięgającą czasów wikińskich) historię utrzymał jednak swój język i odrębną kulturę. Miejsce wktórym wysokie szczyty górskie wyrastają wprost z rzadko zamarzającego morza (wpływ Golfsztromu) zapewniając miejsce do życia ludziom, roślinom i zwierzętom. Szkoda tylko, że aby dostać się tam potrzeba takich dużych środków. W grę wchodzi jedynie drogi (ok. 3000zł w obie strony) prom lub bardzo drogi (ponad 5000 w obie strony) transport lotniczy... ale kiedyś się tam dostanę :)

Wszystkich zaineteresowanych tematem odsyłam na:
www.faroeislands.com
www.visit-faroeislands.com

Jest możliwość ściągnięcia folderów (w tym o obserwacjach ptaków) w pdf lub też zamówienie drogą pocztową (z reguły za darmo)....

faroe.jpg
Plik ściągnięto 2982 raz(y) 14,29 KB

...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Wychuchol 

Wysłany: 2006-05-06, 23:39   

Miejsce świetne, ale mam wrażenie że można się tam dostać taniej. Gdzieś w internecie czytałem o przelocie za 2400, a na prom Norrona pewnie tez by wyszło taniej jakby liczyć np. w ramach pakietu samochód + 4 pasażerów. Tak więc nie trać nadziei !

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-05-07, 13:43   

Fakt... jeżeli byłoby się większą grupą to wyszłoby taniej - tylko trzeba ją zebrać. Dostałem swego czasu pełen pakiet folderów i cenników od polskiego przedstawiciela Atlantic i Smyril Lines....
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-05-07, 19:26   

Zawsze możesz spróbować zebrać grupe :] .

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-05-08, 11:22   

Ano mogę :) Muszę odświeżyć parę znajomości wśród żeglarzy z patentem morskim to może jachtem by się skoczyło - chociaż na północnym Atlantyku to raczej samobójstwo...

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-05-08, 11:49   

Spoko, mam ponton ;-) .

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-05-08, 12:09   

A ja tratwę - ale musi zostać bo muszę czymś na Kubę uciec :]

Ale wracając do tematu - słyszałem że któryś z polskich uniwerków robił wyprawy na wyspy... można by z jakimś sponsorem się dogadać i pojechać jako badacz :)

Justyna 

Wysłany: 2006-05-29, 20:58   

hm..ta..i jeszcze na Nową zelandię polecieć:)

Jurek7 

Wysłany: 2006-06-01, 17:34   

Bylem na Wyspach Owczych kilka lat temu. Moge polecic, miejsce sympatyczne, wysoki poziom zycia, ciekawa przyroda chociaz obrzydliwy klimat. Musisz tez pamietac, ze oprocz transportu, samo zycie na wyspach nie jest tanie. Samochodu w zasadzie nie potrzeba, kazda wysepka i chatka ma prom i autobus.

Ze zwierzat - grindwale, foki szare, zajace bielaki, owce, duzo owiec :D , gluptaki, maskonury, alki, nurzyki, wydrzyki itp. Bardzo ciekawa byla kolonia nawalnikow w nocy - niesamowite ptaszki. W ciemnosci smigaja dookola jak jerzyki, wydajac niesamowite odglosy - chichoty i metaliczne stukania.

Wspaniale klify z koloniami ptakow morskich wszedzie. Najciekawsza byla chyba wyspa Mykines. Wiele ptakow morskich lata albo gniezdzi sie prawie na wyciagniecie reki.

Michal przybysz z Wawy prowadzil wycieczki na Islandie z postojem na Wyspach Owczych - czyli masz dwa w jednym.

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-06-01, 22:37   

Jurek7 napisał/a:
Bardzo ciekawa byla kolonia nawalnikow w nocy - niesamowite ptaszki.
To nawałniki to nocne ptaki, czy w dzień też da się jakoś je obserwować?

Jurek7 

Wysłany: 2006-06-05, 15:23   

Hubert napisał/a:
To nawałniki to nocne ptaki, czy w dzień też da się jakoś je obserwować?

W dzien nawalniki przebywaja na pelnym morzu i ani razu ich nie widzialem. Nawet z promow i kutrow miedzy wyspami. W "nocy" przylatuja do kolonii i tylko tam, gdzie sa ich nory lataja masowo na wyciagniecie reki. Mowie w "nocy" bo tam jest biala noc, ale z powodu kiepskiej pogody oba razy jak bylem w kolonii bylo calkiem ciemno.

Podobnie postepuja burzyki, tylko petrel/fulmar przebywa w kolonii za dnia.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-06-06, 12:46   

Taaaaa..... znana piękna pogoda Wysp Owczych. Z tego co słyszałem to mają 7 słonecznych dni w roku :D

Jurek7 

Wysłany: 2006-06-10, 20:06   

Podobno pada tam 2/3 dni w roku :-) Pogoda rzeczywiscie zmienia sie blyskawicznie, idac widac ze nadchodza znad morza kolejne chmury i jest co 15 minut slonce, mgla, deszcz, slonce, pochmurno, mgla...

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-06-11, 17:43   

I te deniwelacje..... heh... do tej pory trudno mi uwierzyć w to że średnia wysokość na Wyspach Owczych to kilkaset metrów.... z większością miejscowości skupionych w niższych partiach... i w to że w 50 lat zbudowali 14 tuneli z których najmniejszy ma ponad kilometr.. a w tym czasie w Polsce powstało 14km austostrady :D

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-06-12, 08:13   

Cytat:
to że w 50 lat zbudowali 14 tuneli z których najmniejszy ma ponad kilometr.. a w tym czasie w Polsce powstało 14km austostrady

To sie po prostu nazywa Dania ;)

Odpowiedz do tematu