PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skandynawia
Autor Wiadomość
Anem 

Wysłany: 2007-07-10, 21:30   Skandynawia

Czy ktoś był w Skandynawii w celach krjobrazowo - przyrodniczych... jakie macie wrażenia. Czy ktoś był może z biurem podróży Horyzonty :?:

Wychuchol 

Wysłany: 2007-07-11, 12:34   

Ja byłem w zeszłym roku, było naprawdę super. Jechaliśmy we dwóch autem, najpierw promem z Gdańska do Nynashamn pod Sztokholmem, dalej na północ do Norwegii. Południowe tereny nieciekawe poza szkierami na wybrzeżu - krajobraz rolniczy, trochę jak u nas, tylko domy inne (głównie drewniane, malowane na brązowo). Fajnie zrobiło się od jez. Siljan, rejon Dalarna jest już "dziki ", jedzie się przez tajgę. Widzieliśmy wodospad Njupeskar, najwyższy w Szwecji (90 m, ale to pestka wobec wodospadów w Norwegii), dalej przez granicę /bez śladu żywego ducha/ do Norwegii. Jez. Femund - fajny kemping w lesie z łążącymi co jakiś czas reniferami. Odwiedziliśmy PN Gutulia z tundrą górską, spróbowaliśmy potrawki z renifera :roll: , dalej ruszyliśmy w góry Dovre, gdzie łaziliśmy 3 dni z noclegami w schroniskach (samoobsługowe chatki bez prądu i wody, ale z wyposażoną kuchnią, łóżkami itp. Wychodząc wrzucasz kasę do skrzynki, a liczą sobie za taki nocleg ze 130 zeta). Spotkaliśmy z bliska woły piżmowe, śniadanko z widokiem na łążące w okolicach przeżuwacze było ekstra. Na trasie w ciągu dnia spotyka się np. jednego łowcę reniferów i poza tym dzikie góry po horyzont. Dalej byliśmy już w bardziej turystycznych miejscach: Ściana Trolli /najwyższe urwisko w Europie/, Trollstigen, fiord Geiranger (pływaliśmy łódką pod urwiskami, u stóp wodospadu), lodowiec Briksdalsbreen, Sognefjord, wodospad Vettisfoss /270 m/, przejazd przez Jotunheimen /mgła, nic nie widzieliśmy/ i do Oslo, po zwiedzeniu Oslo do Sztokholmu /po drodze widzieliśmy auto po zderzeniu z łosiem/ i na prom.

Wspaniałe tereny, dzika przyroda. Co ciekawe przez 2 tygodnie aż do Oslo nie widzieliśmy ani jednego policjanta, niemniej przepisy np. odnośnie prędkości są generalnie przestrzegane. Oczywiście wielka drożyzna, praktycznie z każdym dogadasz się po angielsku, grzyby rosną na poboczu i nikt ich nie zbiera. Bardzo polecam. Chciałbym jeszcze kiedyś pokręcić się po Laponii, Lofotach i Hardangervidda.

Co do Horyzontów, to w zeszłym roku byli Amikosiki, pisali gdzieś relację.

amikosik 

Wysłany: 2007-07-12, 22:08   

My byliśmy z Horyzontami. Relacja jest w Krasce.

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2007-08-09, 20:55   

Ja byłem w Skandynawii w sumie 4 razy i mam nadzieję, że jeszcze nieraz się tam wybiorę, bo to mój ulubiony zakątek w Europie.
1998 - wyprawa z BirdService po Norwegii: okolice Elverum, Dombas, rezerwat Fokstumyra, góry Dovre Fjell (niestety bez wołów piżmowych), wyspa Runde, płaskowyż Hardangervidda
2002 - około tygodnia w Skeleftea (nad a powinno być kółeczko) w północnej Szwecji nad Zatoką Botnicką w ramach wymiany między szkołami. Pobyt raczej nie ptasi, ale wtedy po raz pierwszy widziałem jarząbka, no i puszczyka mszarnego z kilku metrów :)
2004 - wyjazd z Horyzontami, moją relację znajdziesz na ich stronie ("Relacja uczestnika")
2007 - dwa tygodnie w stacji ornitologicznej koło Hanko w południowej Finlandii. Miejsce świetne na przelotach, w lipcu nieco martwe, ale okolica piękna i spokojna, świetna na wypoczynek i oglądanie rybitw popielatych, ostrygojadów, edredonów, migrujących siewkowatych.
Jakby co to polecam się na pw :)

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-08-11, 22:33   

Tony napisał/a:
bo to mój ulubiony zakątek w Europie.

mimo wschodnich sympatii, mój też. Byłem dwa razy na własną rękę (Finlandia autostopem ;-) wraz z Laponią, a ostatnio Szwecja) i jeśli miałbym się gdzieś przeprowadzić, to właśnie tam.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-08-12, 04:32   

Bywałem w szwedzkich lasach (ach, te borówczyska, pamiętam do dziś, a wtedy jeszcze o przyrodzie nic nie wiedziałem), Goteborgu, miałem łosia na dachu malucha i .... uwielbiam Skandynawię :D Z każdym sie dogadasz w cywilizowanym języku i każdy jest cywilizowany (chyba nawet tamtejsze lumpy szprechają w kilku językach i są potulne jak baranki :lol: ) No było to z jakie 15 lat temu, podobno od tego czasu trochę emigracji z mniej cywilizowanych / innych kulturowo obszarów zepsuło obraz socjologiczny, ale tego z autopsji nie wiem; na pewno wszyscy ciężko pracujący emigranci pozostają jednako cywilizowani. Podobno latem kupa komarów w tundrze. dla nas świadomych ptasio czy roślinnie - niewątpliwie WYPAS.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-08-12, 04:42   

Bajdełej - ciekawe rzeczy, Wychuchol, stemi uwiskamy ! Byłem w maju w Irlandii - tam też reklamują swoje urwiska jako najwyższe w Europie (jakie 600 m, zwą się chyba The Rosses, w krainie Donegalu (fajna, mroczna nazwa :smile: ) ale tu mnie już Tadekptaq poprawi może ..) :lol: :lol: :lol:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2007-08-12, 10:07   

Oenanthe napisał/a:
Finlandia autostopem wraz z Laponią

Oenathe, mógłbyś coś więcej o tym wyjeździe napisać (np. jaką trase pokonałeś)? Przyznaję, że bardzo mnie nęci taki sposób zwiedzenia Finlandii.

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-08-12, 11:43   

cóż: Tony, trasa była tylko częściowo zaplanowana - jak jedziesz w taki sposób, to nigdy nie wiesz, gdzie wylądujesz; nie można się po prostu zbytnio przywiązywać do swoich planów :mrgreen:

Transport publiczny w Finlandii (jak i w całej SKandynawii) jest cholernie drogi, więc po wyjściu z promu Tallin-Helsinki (przy okazji: stare miasto w Tallinie trzeba zobaczyć musowo :!: ) trzeba wydostać się z miasta, a potem - czatować na autostradzie. To zdaje się nielegalne w Finlandii (była seria zabójstw dokonywanych przez autostopowicza w połowie lat 90., i wtedy wprowadzono przepis zakazujący takiego sposobu podróżowania), ale ludzie zatrzymują się chętnie i zdarzyły mi się okazje po 300-400 km. Szczególnie łatwo złapać stopa nad zatoką Botnicką (zwłaszcza TIR-y często się zatrzymują) i między Turku a Salo (tam gdzie produkują Nokie - pół Turku jeździ tam codziennie rano do pracy ;-) )

Trasa (nie chce mi się sprawdzac pisowni więc będzie z bykami): Helsinki-Yvaskula-Kuopio-Laponia-Oulu-Vasa-Turku-Helsinki.

Większość czasu byłem w Laponii - polecam Urho Kekkonen NP (Saariselka) a - zwłaszcza - rezerwat Kevo (kanion w tundrze, idzie się kilka dni, wodospady, torfowiska itd.). W tundrze przy szlakach rozsiane są darmowe chatki, w których można nocować, trzeba tylko narąbać tyle drewna, ile się spaliło. Lokalizacja chatek jest na mapach (wyobrażacie sobie funkcjonowanie czegoś takiego w naszej pięknej ojczyźnie :?: :| ). Bardzo ciekawa jest też okolica gigantycznego jeziora Inari.

Siewki złote, sójki złowrogie i dziwaczne drozdy są na każdym kroku. Komary, rzecz jasna, żyć nie dają. Torfowiska (aapa, palsa) przepiękne :!:

Jeśli chodzi o nocleg, to legalnie można postawić namiot wszędzie - byle nie na czyimś podwórku.

Trasa z Helsinek do granicy z Norwegią zajęła mi 3 dni w każdą stronę.

Pozdrawiam,

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2007-08-12, 22:51   

Po przeczytaniu postu Wychuchola myślałem, że w Finlandii te chatki też są płatne - jak nie są, to super. W Urho Kekkosen Kansallipuisto (Park Narodowy Urho Kekkonena - ichniejszy dopełniacz bywa nieźle porąbany :) byłem, ale właściwie tylko go "liznąłem" - mieszkaliśmy w schronisku w Kilopaa i stamtąd wyruszyliśmy na jednodniową wędrówkę po "Dziczy Saariselka" (taką nazwę widziałem na mapie - Saariselka Wilderness).
Z Helsinek do Norwegii w trzy dni? Ładnie :) A w Norwegii już Tana i Varanger Fjord - marzenie każdego ptasiarza (ja miałem tam, dzięki wskazówkom dwóch Francuzów, m.in. samicę turkana).
Inari jest rzeczywiście piękne - planuję w 2009 załapać się na projekt w ramach Programu "Młodzież w Działaniu", żeby do Inari (miejscowość, gdzie jest niesamowite muzeum kultury i historii Saamów) pojechać na wolontariat.

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-08-13, 00:14   

Tony napisał/a:
myślałem, że w Finlandii te chatki też są płatne - jak nie są, to super

niektóre są płatne - inne nie; mają różne symbole na mapach więc spoko ;-)
Tony napisał/a:
mieszkaliśmy w schronisku w Kilopaa

też tam byłem; to słynne miejsce (podobno jedyne w Laponii gdzie rośnie taka dziwaczna mutacja brzozy B. tortuosa, która ma pędy płożące się po ziemi jak węże :shock: )
a słówko "paa" znaczy "męska łysinka" albo właśnie taka bezdrzewna góra pokryta tundrą.

przy granicy z Norwegią na północ od rezerwatu Kevo (w języku Saamów - Gueva) są bardzo fajne darmowe chatki i kompletna dzicz; polecam. Przy samej granicy zaś są Lapońskie Ustrzyki :mrgreen: , czyli Utsjoki.

Tony napisał/a:
planuję w 2009 załapać się na projekt w ramach Programu "Młodzież w Działaniu", żeby do Inari (miejscowość, gdzie jest niesamowite muzeum kultury i historii Saamów) pojechać na wolontariat.

:oki:
zazdrość bierze - ja, nawet jakbym chciał, to bym się już na "młodzież" chyba nie załapał ;-)

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2007-08-13, 07:28   

Oenanthe napisał/a:
niektóre są płatne - inne nie; mają różne symbole na mapach więc spoko

Korzystałeś z fińskiej mapy czy polskiej?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-08-13, 08:27   

Tony napisał/a:
Korzystałeś z fińskiej mapy czy polskiej?

fińskiej, rzecz jasna, do kupienia np. w tourist infach i na stacjach benzynowych; nie mam pod ręką, ale skala 1:50 000 zdaje się.

Wychuchol 

Wysłany: 2007-08-13, 13:41   

Kejbii - według moich danych Trollveggen ma coś z 900 - 1000 m pionu (a od dna doliny do szczytów jest z 1800 m). Wrzucę fotę jak mi jutro zainstalują internet w domu.

Co do chatek, w Norwegii bywają tez darmowe, np. w Dovre spaliśmy w chatce postawionej przez armię (tereny dawnego poligonu), gdzie można awaryjnie nocować za friko, był tam piecyk typu koza i 4 prycze + stół. Po 12 godzinnym marszu m.in. przez pola głazów spało się nam znakomicie ... Poza schroniskami są też chatki wykorzystywane m.in. przez myśliwych, do których klucze dostaje się w siedzibie gminy, ale podejrzewam że coś to kosztuje.

Wychuchol 

Wysłany: 2007-08-16, 22:51   

Załączam obiecane fotki. Najbardziej pionowy fragment to ten na zdjęciu "urwisko 2" po lewej stronie. W latach 70-tych polscy alpiniści mieli tam spore osiągnięcia.
Co ciekawe na przełęcz tej grani (Bruraskaret) da się stosunkowo łatwo wejść od drugiej strony. Skaczą tam czasami nielegalnie base-jumperzy.

Urwisko.jpg
Plik ściągnięto 3516 raz(y) 83,71 KB

urwisko 2.jpg
Plik ściągnięto 3481 raz(y) 97,78 KB

Odpowiedz do tematu