PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skandynawia
Autor Wiadomość
Wychuchol 

Wysłany: 2008-08-31, 19:53   Skandynawia

Wróciłem właśnie z północnej Norwegii i Szwecji. Najbardziej podobały mi się Lofoty, rejs na wieloryby i dolina Rapadalen w PN Sarek. Fajnie też jedzie się 80 km przez tajgę widząc po drodze dwóch rowerzystów, trochę wrażenie bycia ostatnim człowiekiem na ziemi ;-) . Generalnie jedzie się i jedzie, do koła polarnego z Warszawy jest ze 3 dni, wliczając przejazd promem. W każdym razie po przejechaniu 5000 km nie będę już narzekał że w Polsce jest gdzieś daleko :-D . Ani na zimny Bałtyk po kąpieli za kołem podbiegunowym w wodzie o temperaturze 8 st. Przeprawy w sandałach przez lodowcowe potoki i biwaki w tundrze to też niezła atrakcja. A z rzeczy bardziej "kulturalnych " muzeum Saamów w Jokkmokk i statek Wasa w Sztokholmie to też nie byle co. Pozdrawiam miłośników północnych klimatów. :oki:

Maskonur.jpg
Plik ściągnięto 3404 raz(y) 140,42 KB

Bielik.jpg
Plik ściągnięto 3390 raz(y) 133,67 KB

Czy to kamusznik.jpg
Plik ściągnięto 3417 raz(y) 121,01 KB

Wieloryb 1.jpg
Plik ściągnięto 3394 raz(y) 108,43 KB

Wieloryb 2.jpg
Plik ściągnięto 3400 raz(y) 115,88 KB

Ostatnio zmieniony przez Wychuchol 2008-08-31, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  

Wychuchol 

Wysłany: 2008-08-31, 19:58   

A tu następne fotki

Bernikle w sztokholmie.jpg
Plik ściągnięto 3405 raz(y) 104,42 KB

Rybołów.jpg
Plik ściągnięto 3407 raz(y) 126,9 KB

Renifer.jpg
Plik ściągnięto 3468 raz(y) 135,42 KB

kąpiel za kołem polarnym.jpg
Plik ściągnięto 3395 raz(y) 100,45 KB

Foki.jpg
Plik ściągnięto 3392 raz(y) 105,5 KB

Wychuchol 

Wysłany: 2008-09-01, 20:07   

A tu jeszcze trochę widoczków

Lofoty.jpg
Plik ściągnięto 3404 raz(y) 112,46 KB

czoło lodowca Svartisen.jpg
Plik ściągnięto 3397 raz(y) 143,73 KB

Święta góra Nammasj w dolinie Rapadalen.jpg
Plik ściągnięto 3406 raz(y) 100,95 KB

Szczyt Nammasja, widok na Skierffe.jpg
Plik ściągnięto 3417 raz(y) 94,48 KB

Wioska A.jpg
Plik ściągnięto 3412 raz(y) 107,61 KB

Wychuchol 

Wysłany: 2008-09-01, 20:13   

i końcówka

Kość wieloryba.jpg
Plik ściągnięto 3412 raz(y) 123,07 KB

Biwak w tajdze.jpg
Plik ściągnięto 3430 raz(y) 127,33 KB

przejście przez strumień.jpg
Plik ściągnięto 3408 raz(y) 113,64 KB

Reine na Lofotach.jpg
Plik ściągnięto 3423 raz(y) 125,52 KB

Zaćmienie nad tajgą.jpg
Plik ściągnięto 3393 raz(y) 113,54 KB

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2008-10-22, 08:31   

Super zdjęcia, gratuluję wyprawy!
A ptak na zdjęciu to rzeczywiście kamusznik

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-07-07, 09:00   

Z braku innych ,tanszych opcji 5tego sierpnia laduje w okoliach Oslo na kilka dni. Czy moze mi ktos napisac, czego mozna sie tam spodziewac o tak nieprzyzwoitej przyrodniczo porze roku? :roll: wszelkie inne przydatne informacje nt.Norwegii rowniez mnie interesuja :)

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

mydel 

Wysłany: 2011-07-14, 08:35   

Tadku Ptaku, wszystko zależy ile jest tych "kilka" dni. jeśli 2 - to dużo nie zobaczysz. Jeśli 7 to może coś zobaczysz - w zależności od Twojej mobilności i czasu, który poświęcisz na szukanie. ogółem lipiec nie jest najgorszy na ptaki w tym rejonie, zresztą nie wiem, czy w okolicach Oslo jest jakiś "dobry czas" na ptaki? To nie Lofoty, ani Finnmarka.
W samym Oslo jest ciekawe jeziorko (wschodnia część Oslo) - Ostensjovannet, możesz tam zobaczyć ogorzałki, czernice, krzyżówki i pasące się na łące gęsi - bernikle kanadyjskie i gęgawy (ogółem bez szaleństw). Sam Oslofjord jest bardzo przyjemny i malowniczy, zwłaszcza w okolicach Sandviki są fajne ciche zatoczki - ale Ciebie, jako człowieka z Irlandii nic tam nie powali (ostrygojady, mewy żółtonogie "fuscus", edredony, czasem nurzyk, mewy siwe (pospolite), srebrzyste - jednym słowem morski standard). Ciekawe są lasy wokół Oslo - możesz tam spotkać cietrzewie, jarząbki, głuszca, krzyżodzioby świerkowe, sóweczki no i łosia. ale przede wszystkim jest fajny klimat świerkowych lasów. Ja tam włóczyłem się kilka razy zaledwie na północ od Asker (samochód zostawiałem na parkingu Solli) - bardzo przyjemnie. Trasy prowadzą przez bagienka i lasy (z dzieciakami można śmiało iść). Na pewno takich miejsc jest więcej w okolicy Oslo (na wschód ciągną się też lasy). W okolicach Drammen, nad Drammensfiordem (odnoga Oslofjordu0 jest ptasi rezerwat - łacha na której można popatrzeć na czaple siwe, mewy, kwokacze, krwawodzioby i inne brodźce (też nie ma szału, ale jest miło i sympatycznie, jest tam wieża widokowa) - na mapie google jest tam zaznaczone to miejsce jako Linnesstranda, przy drodze nr 23 koło Drammen. Fajne są też plaże wokół Tyrifjordu (zwłaszcza dla dzieci - a wiem że masz, bo siedzę w pokoju w robocie z Pawłem W.) Nad Tyrifjordem można popatrzeć na rybołowy, a lipiec to dobry czas na ten gatunek. Na południu koło wioski Sylling masz kamieniste plaże, natomiast od północy, okolice wioski Helgelandsmoen, są piaszczyste, aczkolwiek wąskie, plaże, jest tam też rezerwat ptasi - Averoya (takie szuwary, ale żurawie są tam często, gęsi (bernikla kanadyjska, gęgawa), mewy no i nad głową rybołowy. Można tam wypożyczyć łódkę wiosłową (na kempingu). To tyle w okolicach Oslo co znam. Jest jeszcze fajne miejsce Sandbukta (koło Sande - odnoga Oslofjordu) - cicha spokojna odnoga fiordu ze szlacharem, ostrygojadami, kulikami.
Oczywiście w ciągu dnia można dojechac też do autem do innych miejsc np. Hardangerviddy, i pójśc w góry, gdzie jest szansa na obie pardwy, nura czarnoszyjego, mornela, siewkę złotą, przedniaka i kilka innych tundrowych gatunków. Jednak żeby tam połazić, trzeba kilku dni. Na północ od Oslo (autem parę godzin jazdy E6) masz też dwa ciekawe Parki Narodowe - Dovre i Rondane (co tam jest można zlukac na stronkach w necie) i rezerwat Fokstumyra. ale tu trzeba mieć autko i gnać paręset kilometrów.
Ps. Uważaj na fotoradary, jakby co.

mydel 

Wysłany: 2011-07-14, 09:10   

aha, jest jeszcze coś takiego jak kolej... z której ja osobiście nie korzystałem. ale w Oslo jest dworzec, którego odchodzą pociągi w różne strony świata, a tam są różne ciekawe miejsca - trzeba tylko sobie na mapie popatrzyć. ogółem tam gdzie jest PN to jest bardzo ciekawie, a tam gdzie PN nie ma jest też bardzo ciekawie.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-07-14, 10:02   

mydel, dzieki wielkie :) spiesze zakomunikowac ze wybieram sie na 5 dni i bede szperal raczej po lasach bo tego mi brakuje. Do samego Oslo wybieram sie tylko na jeden dzien. Glownie planuje zabazowac w Moos. Bo przegladajac okolice jakos tak mi sie spodobalo. To moja wyprawa rozpoznawcza (cena biletow 12euro w obie strony) ,ceny w Norwegii podobne do moich wiec jak mi sie spodoba moge wracac tam chocby za tydzien i nie koniecznie w te same okolice ;)

mydel 

Wysłany: 2011-07-14, 21:31   

Tadku Ptaku, okolic Moss nie znam. wiem, ze jest tam rezerwat ptasi, tzn w którym można spotkać więcej ptaków, niż w okolicy. na google widzę, ze sa chyba nawet 2 rezerwaty nad Oslofjordem. Co do lasów - w tych świerczynach masz wszędzie sóweczki, za pewne też włochatki. są krzyżodzioby świerkowe, głuszce, cietrzewie. raczej w tych okolicach nie liczyłbym na sójkę złowrogą, ani inne ciekawsze gatunki tajgowe. wszędzie są dz. trójpalczaste. Co do dalszych wypraw, to wszystko zależy czym się bedziesz poruszał. z Oslo jest dobre połączenie koleją relacji Oslo - Trondhaim z PN Dovre i Rondane, ale tam warto wybrać się na kilka dni (zestaw tundrowy i tajgowy)
Łojejku to 12 Euro to mnie powaliło... żyć nie umierać w tej Irlandi(Donaldzie, kiedy w Polsce tak będzie...).
W Norwegii zasada jest prosta - albo jedziesz w konkretne miejsce, np. na wyspę Runde na ptaki i nie musisz pytać nikogo co i jak, albo jedziesz byle gdzie i tez nie musisz pytac. est inna specyfika przyrodnicza niż np. w Polsce. Warto nastawic się na "mega" atrakcje turystyczne, a ptaki same się napatoczą. Jak by cos Cię interesowało, to możesz napisać tez na mydel@poczta.onet.pl
Pozdrawiam

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-07-15, 12:08   

mydel napisał/a:
jedziesz byle gdzie i tez nie musisz pytac.
to mi si w sumie wlasnie bardzo podoba. Z wlasnych doswiadczen wiem ze jezdzac np. do Hiszpanii na tak zwana pale tez na brak wrazen ptasich nie narzekalem :)

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2011-07-18, 09:51   

właśnie wróciłem z wyprawy po Szwecji.......
ładny kraj.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-07-18, 09:54   

Corvus napisał/a:
właśnie wróciłem z wyprawy po Szwecji.......
ładny kraj.
czekamy na relacje i kilka zdjec :)

świergolot 

otop

Wysłany: 2011-07-22, 12:09   

Strzałeczka.
Ja też jestem po wyprawie po danii, norwegii (celem były Lofoty), szwecji i finlandii. W sumie przejechane 7 tys km w 16 dni sprawiło, ze nie było czasu prawie na nic oprócz podziwianie niesamowitych krajobrazów zza szyb samochodu ewentualnie promu :-) Wyprawa typowo rodzinna a skrócenie czasu "wypoczynku" :-) z początkowo planowanych 3 tygodni (20-21dni) do 16 dób sprawiło, ze o spacerach z lunetą i aparatem czy jazde rowerkiem za ptakami można było tylko pomarzyć.
Nasza trasa prowadział z pod Opola do billund (legoland – gorąco polecam rodzinom z dzieciakami!), przez najbardziej widowiskowe fiordy Norwegii (okolice od Lom do Alesun) przez Trondheim, Bodo, Lofoty (tam 3 dni), Narvik, Rovaniemi ( wizyta u św majka – też poleca, Majk speaks polisch as nativ ) i przez całe zachodnie wybrzeże zatoki botnickiej z powrotem do domu.
Śmiało mogę polecać Lofoty które dla mnie były cudne!!! żadne zdjęcia ani filmy tego nie oddadzą! Najfajniejszą częścią wyprawy był prawie 10-godz rejs na whalewatching z wioski Sto. Rejs warty każdej wydanej na niego korony ( za mnie i syna ok 1000zł). Widzieliśmy z bliska rodzinny klan orek ( a nawet dwa klany) i 2 kaszaloty. wrażenia niesamowite! Z ptaków były morskie wynalazki : maskonury, nurzyki, nurniki, trójpalczatki (kolonia na sale przy porcie jakieś 2-3 metry od oczu obserwatora), głuptaki, skua, "parazyty", fulmary. Oprócz tego kilka fok ( po angielsku haurbour seal). W innych miejscach na Lofotach jeszcze widziałem alki, sokoła wędrownego, popielatki, bieliki ( na których obserwacje organizują tam specjalne rejsy :) a ja pod nosem mam dwa lęgi 
Naprawdę krótkie chwile w terenie jak np podczas spacerku przy centrum lini koła podbiegunowego między trondheim a mo i rana przyniosły obserwy wzrokowe i słuchowe siewek złotych w ich naturalnym środowisku i poświerk szponiastych. Na wybrzeżach pełno ostrygojadów i „Edków” a na małych bajorkach na śrudlądziu nury rdzawo i czarnoszyje.
I w zasadzie tylko tym mogłem napaść oczy. Podczas całej podróży widziełm tylko kilka reniferów (okolice kiruny- szwecja) i 3 łosie (przy drodze w norwegii). Przyrodniczo czuję wiec ogromy niedosyt i na pewno będę kiedyś chciał do skandynawii jeszcze uderzyć, choć już na pewno nie tylko na podziwianie "fiordów" ale na piesze i rowerowe wycieczki najchętniej po norweskich górkach lub lapońskich maszarach.
Gdyby ktoś sie wybierał w tych tygodniach i chciał jakąś mapke kempingów, info dot promów czy inne informacje dot. szeroko pojętej logistyki wyprawowej służę pomocą.
Pozdrówka dla wszystkich zakochanych w skandynawii!
:oki:
"…………mówiłem Ci Lucek ja tam jeszcze wróce :)

http://zielonydoboolu.blogspot.com/ - fotorelacje z terenu :-)

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-07-22, 12:17   

świergolot napisał/a:
Najfajniejszą częścią wyprawy był prawie 10-godz rejs na whalewatching z wioski Sto. Rejs warty każdej wydanej na niego korony ( za mnie i syna ok 1000zł). Widzieliśmy z bliska rodzinny klan orek ( a nawet dwa klany) i 2 kaszaloty.
to bardzo kosztowna wyprawa,u mnie w IRL taka przyjemnosc za 2 osoby to zaledwie 400pln.

Odpowiedz do tematu