PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Singapur i Malezja
Autor Wiadomość
bawoli 

Wysłany: 2009-06-17, 22:47   Singapur i Malezja

witam,

czy ktoś może polecić jakieś ciekawe miejsce z dziką przyrodą w okolicach Singapuru? mam tam jakieś 4 dni na zobaczenie czegoś i bardzo chciałbym zobaczyć prócz miasta również i ...coś naturalnego. dodam, że będzie to postój w drodze do Australii.

tak w ogóle jako przyrodnik, ornitolog - amator wiele wolnych chwil chciałbym poświecić na obserwowanie przyrody i ptaków: podczas tej podróży, pobytu w Au no i podczas powrotu zapewne znów zatrzymam się gdzieś w Azji. mam jednak pewne wątpliwości - jak ogarnąć tą całą egzotykę, czy w PL kupie jakieś "przewodniki po ptakach Azji"? przecież to prawie jakbym zaczął uczyć się mówić, chodzić etc! ;-)

czy ktoś ma jakieś sugestie?
z góry dziękuję

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2009-06-20, 11:02   

Hey bawoli,

poszperaj tutaj http://birdforum.net/forumdisplay.php?f=590. Na birdforum możesz też popytać ludzi z Singapuru lub Malezji.

bawoli napisał/a:
mam jednak pewne wątpliwości - jak ogarnąć tą całą egzotykę, czy w PL kupie jakieś "przewodniki po ptakach Azji"? przecież to prawie jakbym zaczął uczyć się mówić, chodzić etc!

W przewodnik na pewno warto się zaopatrzyć, jeśli masz taką możliwość i czas (w Polsce raczej trudno znaleść dobrą pozycję o ptakach innych niż europejskie, więc trzeba sprowadzać przez internet np. na Amazon.com). Nie znam sie na azjatyckiej awifaunie, ale poza "a little brown job" pewnie można spotkać tam też takie gatunki, które są charakterystyczne i łatwe do oznaczenia :)

PS Australia? Super! Mam nadzieje, że to oznacza jeszcze więcej zdjęć i relacji z tego miejsca :]

ArturBujanowicz 

Wysłany: 2009-06-21, 10:40   

W Polsce bez problemu można kupić każdy przewodnik terenowy.
Zobaczcie na stronie Marcina Filipka.
A potem tylko lornetka, aparat i w teren.
W Malezji jest wiecej gatunków niz w Australii.

bawoli 

Wysłany: 2009-06-21, 22:37   

dzięki za porady - na pewno coś napiszę (również jak prezentują się Obłoki Magellana ;-)

Jurek7 

Wysłany: 2009-06-22, 12:36   Re: Singapur i Malezja

Czesc,

najlepiej zrobisz kupujac w internecie przewodnik po ptakach Azji pd wsch i Australii. Amazon czy NHBS bez problemu przesylaja rzeczy do Polski. Wielka pomoca sa tez CD z nagraniami glosow ptakow np. birdsounds.nl. Zwlaszcza z odtwarzaczem mp3 - ale tylko do sluchania w terenie, wabic w znanych ptasich miejscach nawet w Malezji i w Singapurze bym odradzal. Za duzo ploszenia.

Ptasie miejsca znajdziesz albo w przewodnikach typu 'where to watch birds in...' albo najlepiej chodzac po forach internetowych jak Birdforum. Na birdforum jest mnostwo obserwatorow z Azji i Australii, powiniennes sie dowiedziec.

Czesto na miejscu mozna wynajac przewodnika pokazujacego ptaki, ale tez warto wiedziec ktorego, bo znajomosc ptakow jest bardzo rozna.

Oczywiscie - musisz znac angielski.

Przez 4 dni mozna zobaczyc duzo fajnych gatunkow, jest dobrze sie przygotujesz (trasa i znajomosc ptakow). Mi przed wyjazdem egzotycznym nauka ptakow zajmuje cn 10 wieczorow, ale na 4 dni robilbym to znacznie szybciej. Wiecej uwagi poswiecilbym ptakom Australii.

I powodzenia!

bawoli 

Wysłany: 2009-06-25, 11:37   

dzięki serdeczne za wskazówki

zrobię tak jak napisałeś - skupię się bardziej na Au i tam kupię odpowiednie przewodniki.

Singapur i Malezję potraktuję nieco inaczej - w końcu w tropikach będę po raz pierwszy , tak więc nie będę się skupiał na detalach ;-) podstawa to kuchnia i zachłychnięcie się widokami

mam jeszcze jedno pytanie. planuję wyprawę w "dzicz" - poki co namierzyłem wyspę Ubin (Pulau Ubin) i chciałbym pochodzić nieco w tej dziczy. nie wiem tylko jak się chodzi ubranym w takim miejscu - pełne buty (domyślam się że sportowe sandały to niezbyt dobry pomysł), przykryte kończyny ? wiem, że może to głupie pytanie ale nie wiem czego można się tam spodziewać po tamtejszej "nieprzyjaznej faunie"

Jurek7 

Wysłany: 2009-06-26, 18:56   

bawoli napisał/a:
mam jeszcze jedno pytanie. planuję wyprawę w "dzicz" - poki co namierzyłem wyspę Ubin (Pulau Ubin) i chciałbym pochodzić nieco w tej dziczy. nie wiem tylko jak się chodzi ubranym w takim miejscu - pełne buty (domyślam się że sportowe sandały to niezbyt dobry pomysł), przykryte kończyny ? wiem, że może to głupie pytanie ale nie wiem czego można się tam spodziewać po tamtejszej "nieprzyjaznej faunie"

Czesc,

Sandaly moga byc, ale mozesz narazic sie na pare bolesnych zranien. Po dzungli chodze w butach ponizej kostki, takich do chodzenia z goretexem (moga byc i zwykle luzne zamszowe buty w teren). Dlugie spodnie brazowe lub szare z cienkiego materialu (np. na bazarze od Wietnamczykow), wazne, zeby byly ciemne a nie jasne (tj po zmierzchu zlewaly sie z liscmi nie wystawaly). Zielona, brazowa, szara albo kraciasta koszula z dlugim rekawem. Lepiej nie za drogie, bo sie niszczy i brudzi. Wez repelent z DEET.

Tutaj masz Davida A. - tylko koszula troche za jasna na noc ;)
http://www.youtube.com/watch?v=fmmp3wrf9gg

Natomiast nie znam wyspy Ubin. W Malezji pojechalbym do jakiegos parku narodowego, bo 'dzicz' to pojecie wzgledne. Dzikie zwierzeta sa tam raczej wytepione poza parkami narodowymi i lasami. Tak samo jak u nas chcac zobaczyc zubra czy losia czy orlika najpierw musisz dowiedziec sie i pojechac w miejsce gdzie te stworzenia rzeczywiscie sa. Las jest inny, ale zasady takie same.

Mozesz np wejsc na strone travellingbirder i poszukac, w jakie miejsca w Singapurze i Malezji inni jezdza ogladac ptaki.

http://www.travellingbird...hp?from=1&to=12

bawoli 

Wysłany: 2009-06-29, 22:59   

wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź - nie spodziewałem się aż takich detali
...to teraz dżungla mi nie groźna!

pozdrawiam

wanted_JZ 

Wysłany: 2009-06-30, 06:43   

bawoli napisał/a:
to teraz dżungla mi nie groźna!

No i woła do robienia wspaniałych fotek.

A jaki sprzęt masz do tego ?

bawoli 

Wysłany: 2009-06-30, 14:46   

kilka dni temu kupiłem swoją pierwszą lustrzane cyfrową - dla laików sony alfa 200 (proszę się nie śmiać), tak więc dopiero zaczynam przygodę z "fotografią lustrzankową" ...nie spodziewaj się rewelacji ;-)

...ale obłoki pana magellana może uda mi się jakoś uwiecznić, a z samolotu może jakieś zmętnienie spowodowane wybuchem sarycheva ?? zobaczymy...

ps.hmm błąd wkradł się - niegroźny zapewne piszemy razem - sory

pawel_k 

Wysłany: 2016-04-01, 21:45   przewodnik, ptaki

Planując wyjazd do Malezji, także na ptaki, rozglądam się za dobrym przewodnikiem do ptaków. Znalazłem : Birds of South-East Asia, Craig Robson, wyd. 2, Helm.

Czy możecie polecić coś lepszego, bardziej przydatnego na terenie Malezji, a dokładnie płw. malajskiego ?

pzdr.

Jurek7 

Wysłany: 2016-04-03, 22:18   

Birds of Thai-Malay peninsula.

zuza213 

Wysłany: 2016-08-09, 08:48   

zazdroszczę wycieczki tak bardzo!

Odpowiedz do tematu