PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rezerwat Senne Stawy - wschodnia Słowacja
Autor Wiadomość
shark 

Wysłany: 2008-01-11, 22:38   Rezerwat Senne Stawy - wschodnia Słowacja

Czy ktoś z Was był w rezerwacie Senne Stawy ( Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky) koło Michalovec (wschodnia Słowacja). Jeżeli tak, to bardzo proszę o podzielenie się swoimi wrażeniami. Zastanawiam się nad wiosenną wycieczką w to miejsce - znajduje się stosunkowo niedaleko od polskiej granicy, a z opisów (internetowych) wydaje sie ptasio interesujące.
Pzdr

adek 

Wysłany: 2008-01-18, 13:42   

Byłem tam 2 razy - w 2004 i 2007 roku.Niestety ich właściciel bardzo nie lubi turystów.Stawy są pilnowane przez strażników z bronią i psami, którzy bezwzględnie egzekwują zakaz wchodzenia, nie ulegając nawet argumentom finansowym.Kiedy po długich staraniach dotarliśmy do właściciela /przez pośredników/,ten wyraził zgodę na wejście, ale kazał sobie dość słono zapłacić - o ile dobrze pamiętam było to kilkadziesiąt złotych od osoby. Jeżeli kogoś nie zrażają te przeszkody, to warto się tam wybrać, szczególnie jeżeli ktoś interesuje się ptakami.

shark 

Wysłany: 2008-01-18, 22:10   

Dziękuję Adku za odpowiedź, choć spodziewałem się trochę bardziej optymistycznych informacji...
Ale nawiązując do tego co napisałeś: czy wszystkie stawy są własnością prywatną i jest na nie tak utrudniony wstęp? Czy też te na których utworzono rezerwat są dostępne, a te pozostałe (prywatne) wymagają specjalnego pozwolenia (zapłacenia) na wejście?

adek 

Wysłany: 2008-01-19, 18:24   

Z grubsza wygląda to tak: północna niewielka część stawów stanowi rezerwat i nie jest pilnowana, jednakże jest trudno dostępna ze względu na warunki terenowe.Natomiast cała reszta, gdzie można wygodnie obserwować ptaki z grobli jest prywatna. Najgorsze jest to, że grobla rozgraniczająca te dwie części na której stoi wysoka wieża obserwacyjna /podobno zbudowana za państwowe pieniądze celem umożliwienia obserwowania ptaków w rezerwacie/ należy do części prywatnej !!!
Tak więc obserwacje ptaków na Sennych Stawach bez możliwości wejścia na teren prywatny to trochę jak lizanie lodów przez szybę...
Ale nie załamuj się - jak już pokonasz wszelkie trudności to się przekonasz, że warto było.

shark 

Wysłany: 2008-01-19, 23:02   

Dzięki za kolejną odpowiedź!

Znalazłem plan rezerwatu na stronie:

http://uzemia.enviroporta...etail/cislo/668

Wynika z niego, że stawy podzielone są na dwie mniej więcej równe części. Jednak z tego co piszesz pan właściciel uzurpuje sobie prawo do znacznie "większej połowy".

Podsumowując: jeżeli moje czesanie miałoby się ograniczyć tylko do rezerwatu, bez części prywatnej (bo mnie zastrzelą, albo pieski zagryzą) to czy warto? Czy mam wówczas szanse zaliczyć warzęchy i szablodzioby (te gatunki mnie szczególnie interesują) , czy też lepiej dolać paliwo i pomknąć na Hortobagy Halasto gdzie póki co na ptasiarzy nie polują?

adek 

Wysłany: 2008-01-20, 19:40   

To co jest narysowane na mapie którą znalazłeś w internecie nie odpowiada stanowi faktycznemu /chyba, że się coś zmieniło od lipca 2007/! Wrzeczywistości rezerwat obejmuje tylko najbardziej północny staw, do pierwszej grobli. Tak też jest zaznaczony na mapie turystycznej Dolny Zemplin w skali 1:50000 wydanej w 2007 roku.
Co do interesujących Cię gatunków to warzęchy widziałem w obu częściach, a szablodzioby wcale. Widziałem za to 2 szczudłaki, które były w części rezerwatowej, ale obserwować je można było tylko z grobli i wieży w części prywatnej. Jeżeli nie wejdziesz do części prywatnej /w co nie wierzę/, to najlepszy wgląd w część rezerwatową jest od strony zachodniej. Tam też widziałem dzierzby czarnoczelne! A tak przy okazji - jak będziesz w tej części Słowacji to rozglądaj się za orłami cesarskimi i rarogami - jedne i drugie tam się gnieżdżą i są do zobaczenia!

laszlo111 

Wysłany: 2016-01-29, 20:04   

Był ktoś z Was na tych stawach w ostatnich latach? Nadal jest tak jak pisał adek czy może coś się zmieniło i można tam normalnie zajrzeć bez użerania się ze strażnikami?

laszlo111 

Wysłany: 2016-04-30, 16:18   

Byłem dzisiaj na tych stawach. Nic się nie zmieniło. Właściciele dalej nie życzą sobie odwiedzin. Weszliśmy tam rano w dwie osoby a około 9 przyjechał Słowak i nas wygnił. Nie był skłonny do rozmów. po prostu zakaz wstępu i do widzenia. Od strony zachodniej i południowej wyznaczono ścieżki turystyczne z kilkoma wieżami. Jak ktoś będzie z lunetą to pewnie wypatrzy z tych wież coś ciekawego. Nasz rekonesans trwał kilka godzin i z ciekawszych (dla nas) widzieliśmy:

warzęchy (4)
czaple purpurowe (2)
czaple nadobną
ślepowrona
słowiki rdzawe (b. liczne)
wilgi (cn 3)
bąka
krwawodzioba
kląskawki
pokląskwy

Jak na wschodnią Słowację to miejsce bardzo atrakcyjne i bogate w gatunki. Trzeba wpadać rano i chodzić póki nie pogonią a później przenosić się w miejsca ogólnie dostępne.

Odpowiedz do tematu