PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki Tunezji
Autor Wiadomość
ParusAter 
raniuszkowa

Wysłany: 2009-02-22, 22:17   Ptaki Tunezji

Gud berds for ju bikos ju ar maj frend! ;)

Witajcie!
Niedawno wróciłam z kolejnego ptasiarskiego wyjazdu...
Tym razem, (podobnie jak w zeszłym roku na Krym), pojechałam z Sekcją Ornitologiczną Koła Naukowego Leśników (UR Kraków), liczyć zimujące ptaki do Tunezji.
Dzięki Czarnoczubemu ( :res: ) i sponsorom, silna, pięcioosobowa grupa studentów (3 ciacha i 2 babeczki – w tym Czarnoczuby, rhino i ParusAter) wybyła na tydzień na tunezyjski Półwysep Bon.

Celem wyjazdu było zbadanie, jakie gatunki ptaków zimują w różnych środowiskach północnej Afryki (Tunezji). Przyjęliśmy metodykę polegającą na wybieraniu punktów obserwacyjnych zlokalizowanych w różnych środowiskach (plaże nadmorskie, wydmy, kładka przez lagunę, górskie zbocze, gaje oliwne, park, zadrzewienia miejskie, basen przyportowy, jezioro…). Po wybraniu punktów opisywaliśmy ich lokalizację, środowisko, robiliśmy 4 zdjęcia w 4 strony świata, zapisywaliśmy czas rozpoczęcia obserwacji. Obserwacje na punktach trwały 30 minut. W tym czasie przez lunetę i/lub lornetki obserwowaliśmy ptaki, zapisywaliśmy nazwę gatunkową, liczbę osobników, szacunkową odległość obserwatora do ptaka oraz odnotowywaliśmy właścicieli usłyszanych ptasich głosów.
Trzeba przyznać, że byliśmy dość mobilni. Pierwszy dzień poświęciliśmy na przejście najbliżej okolicy (spacer plażą do centrum Nabuelu), następnego udaliśmy się na laguny i plaże za Korbę. Później poniosło nas w pobliskie, bliżej niezidentyfikowane góry (nazwane przez nas Górami Błotnymi ;) ) a także do Tunisu (którego zwiedzanie zaczęliśmy od części okołoportowej), Hammametu oraz nad obfitujące w drapole, cudne jezioro Errmal (niedaleko Bou Ficha).

Poniżej zamieszczam uproszczoną listę zaobserwowanych gatunków (bez wyszczególniania liczby osobników, płci…).
Niebawem na mojej stronce zamieszczę tekst dotyczący tego wyjazdu. Dam znać. Póki co…tadammmm..

perkoz dwuczuby, zausznik, perkozek, burzyk zółtodzioby?, głuptak, kormoran, pelikan różowy, czapla nadobna, czapla biała, czapla siwa, bocian biały, warzęcha, czerwonak, świstun, krzyżowka, płaskonos, głowienka, czernica, kaniuk :-D , kania czarna, błotniak stawowy, kurhannik, sokół wędrowny, pustułka, sokół skalny?, kuropatwa berberyjska, łyska,żuraw, kulon :-D , szczudłak, sieweczka morska, siewnica, brodziec piskliwy, krwawodziób, samotnik, smieszka, mewa śródziemnomorska, mewa białogłowa, mewa cienkodzioba, rybitwa czubata, rybitwa białoczelna, gołąb skalny, sierpówka, synogarlica senegalska, jerzyk mały, dudek, dzierlatka, oknówka, dymówka, świergotek sp., pliszka siwa, strzyżyk (głos), rudzik, kopciuszek, pleszka algierska, pokląskwa, kląskawka, spiewak, kos, pokrzewka aksamitna, rokitniczka (głos), Phylloscopus sp., modraszka kanaryjska, tymal saharyjski, srokosz, szpak jednobarwny, kruk, wróbel domowy, wróbel hiszpański, Passer hispaniolensis x italiae, zięba F. c. africana, kulczyk, dzwoniec, makolągwa (głos)

Fotki będą…w dniach najbliższych. :grin:

Hubert 

otop

Wysłany: 2009-02-22, 23:27   

Fajne obserwacje :oki: , ale uwierz mi, że nie widzieliście tam ani jednego srokosza ;-) . No i ten nieszczęsny włoski wróbel, takiego zapisu jeszcze nie widziałem :-D .

ParusAter 
raniuszkowa

Wysłany: 2009-02-23, 08:55   

No ja ten zapis zobaczyłam jak kopiowałam listę ptaków;) W takim razie czym był ten srokosz/nie srokosz?? (zdaje się przez nas obfotografowany).

vespertinus 

Wysłany: 2009-02-23, 10:27   

Hubertowi pewnie chodziło o dzierzbę śródziemnomorską, która na tych terenach zastępuje srokosza i którą zapewne widzieliście ;) Z resztą nie tak dawno temu była chyba jeszcze uznawana za podgatunek srokosza. Przyznam, że nie sprawdzałem dokładnie co i kiedy się zmieniło, ale w Jonssonie jeszcze mam ją tak podaną.
P.S. Czekamy na fotki z wyprawy ;)

Hubert 

otop

Wysłany: 2009-02-23, 23:43   

Cytat:
Hubertowi pewnie chodziło o dzierzbę śródziemnomorską, która na tych terenach zastępuje srokosza i którą zapewne widzieliście ;) Z resztą nie tak dawno temu była chyba jeszcze uznawana za podgatunek srokosza.
Dokładnie tak, z tym że w Tunezji występują już afrykańskie podgatunki jeszcze bardziej egzotyczne niż te rodzime europejskie ;-) .

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2009-02-24, 09:25   

łezka mi się w oku kręci... :res:

PS -> ZDAŁEM EGZAMIN Z MATEMATYKI :D !

ParusAter 
raniuszkowa

Wysłany: 2009-03-23, 07:47   

Trochę to trwało...;)
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć (autorstwa Czarnoczubego - Wojtka Mrowca).
Mam nadzieję, że conieco jeszcze zamieszczę...czaple, mewy, kulona?

IMG_1515 wrobel poludniowy.JPG
Wróbel południowy
Plik ściągnięto 3465 raz(y) 141,17 KB

IMG_1969 w. poludniowy.JPG
Wróbel południowy
Plik ściągnięto 3449 raz(y) 136,57 KB

IMG_1683 szpak jednobarwny.JPG
Szpak jednobarwny
Plik ściągnięto 3463 raz(y) 128,34 KB

ParusAter 
raniuszkowa

Wysłany: 2009-03-23, 07:51   

c.d.
zdjecia,opis: Czarnoczuby

IMG_1763 rybitwa czubata.JPG
Rybitwa czubata
Plik ściągnięto 3456 raz(y) 37,44 KB

IMG_1719 pokrzewka aksamitna.JPG
Pokrzewka aksamitna
Plik ściągnięto 3445 raz(y) 139,51 KB

IMG_1694 modraszka z podgat. ultramarinus.JPG
modraszka, podgat. ultramarinus
Plik ściągnięto 3446 raz(y) 111,79 KB

ParusAter 
raniuszkowa

Wysłany: 2009-03-23, 07:52   

c.d.

c.d.n. ;)

IMG_2023 synogarlica senegalska.JPG
synogarlica senegalska
Plik ściągnięto 3475 raz(y) 131,83 KB

IMG_2172 morska.JPG
sieweczka morska
Plik ściągnięto 3451 raz(y) 141,31 KB

Hubert 

otop

Wysłany: 2009-03-24, 00:35   

ParusAter napisał/a:
modraszka, podgat. ultramarinus
Podgat. się zgadza, ale gatunek nie bardzo ;-) .

P.S. Znowu :P

ParusAter 
raniuszkowa

Wysłany: 2009-03-24, 15:02   

W takim razie prosimy o oznaczenie. ;)

Hubert 

otop

Wysłany: 2009-03-24, 22:13   

modraszka kanaryjska Parus teneriffae (politypowy: P.c.palmensis, P.c.teneriffae, P.c.ombriosus, P.c.degener, P.c.ultramarinus, P.c.cyrenaicae)

Trzeba być z tym na bieżącą, a już na pewno ze zmianami wprowadzanymi przez naszą KF.

Karłowaty 

Wysłany: 2009-03-25, 08:24   

Hubert napisał/a:
Parus teneriffae
A nie Cyanistes? :>

Hubert 

otop

Wysłany: 2009-03-25, 22:53   

Tak, zapewne masz racje, ale jakoś nie mogę znaleźć artykułu w notatkach o tej zmianie, wiesz w jakim numerze to było?

Karłowaty 

Wysłany: 2009-03-26, 08:50   

Hubert napisał/a:
wiesz w jakim numerze to było?
Nie, ale to chyba logiczne, że ptak uznawany dawniej za podgatunek modraszki i niewiele się od niej różniący powinien należeć do tego samego rodzaju.
Blue tits in Spain

Odpowiedz do tematu