PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki Gambii i Senegalu
Autor Wiadomość
Piotr G. 

Wysłany: 2009-02-08, 19:21   

Czapla czarna to było niezłe przeżycie. Jak by ktoś rok temu powiedział mi że ją zobacze i jeszcze sfotografuje to bym mu nie uwierzył.
Kolejne fotki. Teraz dwa prawdziwe raryty. O tym że je zobacze nawet nie marzyłem. Niestety nie udało mi się zobaczyć samicy złotosłonki.

Podica senegalensis 2_454x480.JPG
Perkołyska afrykańska (Podica senegalensis)
Plik ściągnięto 2766 raz(y) 58,08 KB

rostratula benghalensis 2_483x480.JPG
Złotosłonka bengalska (Rostratula benghalensis)
Plik ściągnięto 2760 raz(y) 45,05 KB

Rostratula benghalensis_441x480.JPG
Złotosłonka bengalska (Rostratula benghalensis)
Plik ściągnięto 2756 raz(y) 32,44 KB

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2009-02-08, 21:47   

Piotr G. napisał/a:
Niestety nie udało mi się zobaczyć samicy złotosłonki.
rzeczywiście szkoda, wszak u tego gatunku to samica "nosi spodnie" ;)

kblach 

Wysłany: 2009-02-10, 18:09   

Miło mi Was znów spotkać (nawet wirtualnie) Arturze, Piotrze, Przemku. Po przyjeździe z Afryki było dobrze kilka dni, a potem grypa. Tamtejszy klimat szczegolnie na wybrzeżu był dla mnie idealny, w dzień ok. 30st, wieczorem poniżej 20, mały wiaterek, wilgotność na odpowiednim poziomie. A tutaj szaro i zimno, ale nic to. Wklejam uzupełnienie z wyprawy - fotę złotosłonki druga płeć - u tego gatunku ładniejsza. Foty z małego stawku przy hotelu w Kotu - otoczonego o zgrozo śmietnikiem, druga to pytanie dla forumowiczów? Co to? po obrobieniu kolejne fotki

[ Komentarz dodany przez: Kamikazi: 2009-02-11, 09:37 ]
Uczta dla oka! Dzięki Panowie!

kblach, złotosłonka i to samica! :oki:

Złotosłonka bengalska fem_640x480x96.jpg
Złotosłonka bengalska samica - Rostratula benghalensis
Plik ściągnięto 2757 raz(y) 133,78 KB

Zimorodek malachitowy_640x480x97.jpg
Plik ściągnięto 2819 raz(y) 127,82 KB

Z Nikona 004_640x480x96.jpg
Czyj to portret?
Plik ściągnięto 2748 raz(y) 136,31 KB

Piotr G. 

Wysłany: 2009-02-10, 19:42   

Witaj Krzysztofie! Ten portret przedstawia długoszpona afrykańskiego (Actophilornis africanus). Również bardzo miło Cię widzieć chociaż wirtualnie. Genialne fotki. Moje przy nich są dość kiepskie. No ale cóż Wy z Piotrem to fachowcy, a ja jestem tylko amatorem i muszę się jescze podszkolić i kupić lepszy sprzęt. Mnie coś zaczęło brać tydzień temu, ale to przez pracę. Rozładowaliśmy kontenery na tym zimnie. Człowiek się spocił, przewiało i załatwione. całe szczęście w weekend się wykurowałem.
PS Jak możesz to wrzuć fotkę dławigada afrykańskiego. To ten bocian, który leciał gdy wracaliśmy przedostatniego dnia z namorzynów.
Póki co wrzucam foty ibisów. Na 5 gatunków widzieliśmy 3.
Pozdrawiam

bostrychia hagedash_640x423.JPG
ibis białowąsy (Bostrychia hagedash)
Plik ściągnięto 2759 raz(y) 46,6 KB

threskiornis aethiopicus_640x353.JPG
ibis czczony (Threskiornis aethiopicus)
Plik ściągnięto 2753 raz(y) 16,91 KB

platalea alba_460x480.JPG
warzęcha czerwonolica (Platalea alba)
Plik ściągnięto 2749 raz(y) 29,26 KB

Piotr G. 

Wysłany: 2009-02-10, 20:09   

Kolejna rodzina, której przedstawicieli mieliśmy przyjemność podziwiać to bocianowate. to moja ulubiona rodzina ptaków. Miałem cichą nadzieje że zobaczę wszystkich przedstawicieli tej rodziny w Senegambii czyli 7 gatunków. Niestety udało sie zobaczyć tylko 3, w tym 2 z bardzo daleka (bociana białoszujego i dławigada afrykańskiego). Ogromne wrazenie zrobiła na mnie kolonia marabutów afrykańskich. Szkoda że było mało czasu bo mógłbym tam siedzieć kilka godzin.
Oprócz marabutów wrzucam warugę.

DSC05552_640x428.JPG
Waruga (Scopus umbretta)
Plik ściągnięto 2758 raz(y) 95,46 KB

l. crumeniferus 2_372x480.JPG
Marabut afrykański (Leptoptilos crumeniferus)
Plik ściągnięto 2763 raz(y) 41,06 KB

leptoptilos crumeniferus_607x480.JPG
Marabut afrykański (Leptoptilos crumeniferus)
Plik ściągnięto 2752 raz(y) 17,96 KB

pkunysz 

Wysłany: 2009-02-10, 20:30   

Witajcie, jest i dzioborog abisyński, lowiec kreskowany i wasal zbroczony ale wszystko takie digii.
Bardziej dokumentacyjne zeby bylo ze bylo:)

pkunysz

Piotr G. napisał/a:
Fajne fotki Przemku!
A nie masz może fotek wąsala zbroczonego, łowca kreskowanego i dzioboroga abisyńskiego?
Póki co czaple ciąg dalszy.

dz abisynski.jpg
Plik ściągnięto 2759 raz(y) 87,96 KB

l kreskowany.jpg
Plik ściągnięto 2756 raz(y) 91 KB

w zbroczony.jpg
Plik ściągnięto 2752 raz(y) 59,7 KB

pkunysz 

Wysłany: 2009-02-10, 20:40   

Niewatpliwie ptak symbol Gambii.
pkunysz

Piotr G. napisał/a:
Witaj Tomku!
Koszt takiej wycieczki to ok. 8000 PLN, ale mnie kosztowało to ok. 11000, gdyz musiałem jeszcze kupić rózny sprzęt, trzeba ze soba wziąść też troche dodatkowej kasy i najważniejsze trzeba przejść szczepienia, które kosztują prawie 1000zł. Spłukałem się całkowicie, nazaciagałem długów, ale było warto.
Co do książki to używałem gł. Birds of Gambia and Senegal Barlowa i Wachera. Niestety ilustracje są tam liche i musiałem też korzystać z netu. Jeden z uczestników miał książkę Birds of Africa South of Sahara Sinclaira i in. ( z turako na okładce) i jest to najlepszy przewodnik, dostępny na rynku. Ilustracje są tam dokładne, duże i wyrażne, pozatym są mapki zasięgów wszystkich gatunków.. Na podstawie tej książki oznaczaliśmy gatunki w terenie.
Póki co ciąg dalszy fotoreportażu. Dziś kraski i zimorodki. Z pięciu wystepujących tam gatunków krasek widzieliśmy wszystkie, jednak dobre fotki udało mi się zrobić tylko 3 gatunkom.

k plow.jpg
Plik ściągnięto 2759 raz(y) 72,03 KB

pkunysz 

Wysłany: 2009-02-10, 20:43   

Dodaje swoja dla lepszego wyrazu -jaskółka białoskrzydła z sawanny w Tanji.
pkunysz

ArturBujanowicz napisał/a:
Widzielismy 12 gat. jaskółek . Najbardziej ucieszyły nas te najrzadsze - jaskółka białoskrzydła z sawanny w Tanji , malutka żałobniczka widłosterna z lasu Abuko i także tam spotkana jaskółka szarorzytna.
Na fotkach j.rdzawogłowa i głowne trofeum j.białoskrzydła

www.bujanowicz.info

sw3.jpg
Plik ściągnięto 2755 raz(y) 52,86 KB

Piotr G. 

Wysłany: 2009-02-10, 20:47   

Piękne ptaki Przemku! Nie moge sobie darować że ich nie widziałem. No ale cóż gdybym pojechał z wami wtedy nie zrobiłbym czapli olbrzymiej z bliska, pelikanów, zimorodków itd. Ominąłby mnie też dławigad.
Póki co rząd żurawiowych (Gruiformes). Niestety oprócz perkołyski udało się zobaczyć jeszcze tylko 2 gatunki.

balearica pavonina_640x425.JPG
Koronnik czarny (Balearica pavonina)
Plik ściągnięto 2758 raz(y) 91,22 KB

limnocorax flavirostris_607x480.JPG
Kureczka czarna (Limnocorax flavirostris)
Plik ściągnięto 2758 raz(y) 73,31 KB

Piotr G. 

Wysłany: 2009-02-10, 20:58   

Teraz biorę na warsztat dzierzby. Ja widziałem tylko 4 gatunki, z czego dzierzba rudogłowa jest kiepskiej jakości więc ją pomijam. Reszta ekipy widziała więcej gatunków, więc jak coś macie to wrzucajcie.

corvinella corvina_640x316.JPG
Dzierzbal kreskowany (Corvinella corvina)
Plik ściągnięto 2756 raz(y) 45,44 KB

dryoscopus gambensis_426x480.JPG
Turniurzyk sawannowy (Dryoscopus gambensis)
Plik ściągnięto 2765 raz(y) 37,64 KB

laniarius barbarus_394x480.JPG
Dzierzyk szkarłatny (Laniarius barbarus)
Plik ściągnięto 2777 raz(y) 38,75 KB

kblach 

Wysłany: 2009-02-11, 00:55   

Piotrze, może wyprzedzam Twój plan przedstawiania ptaków Gambii, ale niech tam, podobają mi się, więc wrzuta:jedna z 4 żyjących współcześnie gatunków wężówek, zbliżenie rybaczka srokatego i pijawnik z Niokolo Koba (nie ten z placu obozowego)

NIK_3502.jpg
Wężówka afrykańska - Anhinga rufa - Darter
Plik ściągnięto 2755 raz(y) 146,95 KB

NIK_1173.jpg
Rybaczek srokaty - Ceryle rudis - Pied Kingfisher
Plik ściągnięto 2768 raz(y) 91,88 KB

NIK_2387.jpg
Pijawnik - Pluvianus aegyptius - Egyptian Plover
Plik ściągnięto 2761 raz(y) 110,27 KB

pkunysz 

Wysłany: 2009-02-11, 10:22   

A ja tak dla urozmaicenia duza wyrazna kraskowke przesylam.

pkunysz

Piotr G. napisał/a:
Piękne ptaki Przemku! Nie moge sobie darować że ich nie widziałem. No ale cóż gdybym pojechał z wami wtedy nie zrobiłbym czapli olbrzymiej z bliska, pelikanów, zimorodków itd. Ominąłby mnie też dławigad.
Póki co rząd żurawiowych (Gruiformes). Niestety oprócz perkołyski udało się zobaczyć jeszcze tylko 2 gatunki.

krask.jpg
Plik ściągnięto 2800 raz(y) 40,25 KB

pkunysz 

Wysłany: 2009-02-11, 10:24   

Ten turniurzyk sawannowy tez mam zaleglosci nie widzialem.

pkunysz

Piotr G. napisał/a:
Teraz biorę na warsztat dzierzby. Ja widziałem tylko 4 gatunki, z czego dzierzba rudogłowa jest kiepskiej jakości więc ją pomijam. Reszta ekipy widziała więcej gatunków, więc jak coś macie to wrzucajcie.

Andrzej-Gdańsk 

Wysłany: 2009-02-11, 13:04   

Witajcie chłopy Tu Andrzej z Gdańska Fajno że Was znalazłem na forum Z biegiem czasu ja też wkleję jakieś fotki ptaszysk z naszej wyprawy ale póki co to patrzę i podziwiam te Wasze zdjęcia i muszę powiedzieć ze są super! Co tam u Was? Piszcie! Pozdro!

pkunysz 

Wysłany: 2009-02-11, 13:46   

Witaj !
Zyjemy jak sprawdzalem wszyscy i wspominamy glownie ptaszki choc z Arturem zdzwaniamy sie na temat przyszlej wyprawy do Etiopii, zapraszam juz teraz termin wstepny byc moze luty 2010.

Przesylam ptaszka szarego tym razem ktory zostalk oznaczony jako swiergotek gladki.

pkunysz

Andrzej-Gdańsk napisał/a:
Witajcie chłopy Tu Andrzej z Gdańska Fajno że Was znalazłem na forum Z biegiem czasu ja też wkleję jakieś fotki ptaszysk z naszej wyprawy ale póki co to patrzę i podziwiam te Wasze zdjęcia i muszę powiedzieć ze są super! Co tam u Was? Piszcie! Pozdro!

sw gladki.jpg
Plik ściągnięto 2748 raz(y) 90,34 KB

Odpowiedz do tematu