PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacja papug w naturze - zapraszam do Londynu !
Autor Wiadomość
zygmunto 

Wysłany: 2009-04-26, 02:27   Obserwacja papug w naturze - zapraszam do Londynu !

Wczoraj, podczas fotografowania samolotów na London Heathrow byłem świadkiem przelotu...papug. Najpierw dwie (wielkości i kształtu sroki) - pomyśłalem...pewno komuś uciekły z klatki. Ale chwilę później znowu dwie, potem jedna a potem stado...ok. 30 szt. :lol:

Szukając w internecie informacji o tych ptakach natknąłem się na ten tekst (dot. Londynu):
"Aleksandretty obrożne to zielone papugi z czerwonym dziobem i czerwoną obróżką wokół szyi, mierzących ok. 40 cm wraz z ogonem. Niestety ich populacja również rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Zdaniem niektórych ornitologów, te pochodzące z Indii przepiękne ptaki zabierają lokalnym gatunkom przestrzeń potrzebną do uwicia gniazd, a co najważniejsze, zabierają pokarm. Zastanawiające jest jednak to, jak aleksandretty trafiły do brytyjskich parków. Prawdopodobnie stado papug mogło się wydostać ze studia filmowego Shepperton w południowo-zachodnim Londynie podczas kręcenia "Afrykańskiej królowej" w 1951 roku."

:lol:

wanted_JZ 

Wysłany: 2009-04-26, 09:55   

zygmunto, tak- to alexandretty obrożne. Tych papug w samym Londynie jest śmiało ponad 3 tysiące. żyją tam cały rok i rozmnażają się. Warunki klimatyczne doskonale im pasują, podejście ludzi także gdyż obchodzą się co do ptaków troszkę inaczej niż w naszym kraju. U nas zaraz by na nie polowano celem pozyskania i wsadzenia do klatek, sprzedaży itp. Ptaki te nie są drogie ale 200- 300 zł sztuka kosztuje. Znam przypadki kiedy to u nas zaczajano się na mandarynki (kaczka) i próbowano je złapać. Nie byli to ludzi ze służb weterynaryjnych czy związanych z ochroną przyrody itp.

zygmunto 

Wysłany: 2009-04-26, 11:37   

No w ogóle w Wlk Brytanii mają inne podejście do zwierząt, więc dlatego te papugi tak dobrze sobie tam radzą. I w wodzie mnóstwo ryb (więcej było zanim Polacy się tam pojawili) a na łąkach wieczorem pełno królików (w Polsce juz dawno poszłyby do gara, bo złapać je to nie problem)
A co do kaczek w Polsce to słyszałem tylko o zimowym łowieniu kaczek krzyżówek (podbierak na ryby, potem ukręcenie głowy i do dużej reklamówy) w parkach warszawskich celem ich spożycia. Mandarynki więc trzeba pilnować bo ... Polak potrafi :)

claviceps 

Wysłany: 2009-04-26, 13:33   

A słyszeliście o gatunkach zawleczonych/ introdukowanych i ich roli w rodzimych ekosystemach :?: :>

Wychuchol 

Wysłany: 2009-04-26, 23:12   

Widziałem kiedyś w Barcelonie stadko około 10 aleksandrett na drzewie i chodniku. U nas tez kiedyś miałem scenkę jak z tropików: płynąłem statkiem po Wiśle w Warszawie, widok na dziki praski brzeg, a tu nagle przez rzekę tuż przed statkiem przeleciała duża zielona papuga :shock: Ale u nas się raczej dłużej nie utrzymują.

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2009-04-27, 01:46   

Wychuchol, a jesteś pewien, że w Barcelonie to były aleksandretty? Bo byłam sporo razy w BCN, ale zawsze widziałam mnichy (Myopsitta monachus), i one tam owszem, są bardzo pospolite, populacja zdziczała jest spora, ale na szczęście częściowo monitorowana, niektóre ptaki mają obrączki i numery osobiste na szyi.
Z kolei w Sevilli wszystkie papugi które widziałam to aleksandretty.

Zygmunto, no cóż, tak zwane 'polowania' na krzyżówki się zdarzają i w poznaniu, łapane bywały nocą w podbierak, plotki głoszą że to menele albo studenci mieszkający w pobliskich akademikach... :]
A jeśli chodzi o króliki, to w Polsce nigdy nie był pospolity gatunek. Z resztą królik tak na prawdę jest endemitem iberyjskim, który od czasów średniowiecza został wsiedlony sztucznie do różnych krajów europejskich (później też do Australii, co było mało trafionym pomysłem, delikatnie mówiąc...), a w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, do teraz jest gatunkiem dość nielicznym, właściwie nie spotykanym na wschód od Wisły.
Tak więc nie ma się chyba co cieszyć, że w Anglii latają sobie sztucznie wsiedlone aleksandretty obrożne.. biegają króliki, mundżaki, jelenie wschodnie, wiewiórki szare etc...

Wychuchol 

Wysłany: 2009-04-27, 11:31   

Wiesz, w sumie jak teraz myślę to raczej faktycznie były to mnichy, to było ok. 10 lat temu kiedy nie interesowałem się tak ptakami. Przyjąłem bezrefleksyjnie że zielona papuga = aleksandreta. Natomiast ta w Warszawie miała długi ogon i chyba była to jednak aleksandreta.

Co do mundżaków itp ssaków w Anglii to przynajmniej jest nadzieja że nie przepłyną Kanału La Manche :-)

zygmunto 

Wysłany: 2009-04-28, 11:59   

trochę moich fotek przyrody z dwugodzinnego spaceru po centrum Londynu :lol:

www.fotomigawka.net/przyroda.html

Odpowiedz do tematu