PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jordania - ptasie wrażenia
Autor Wiadomość
Jurek7 

Wysłany: 2016-05-16, 22:04   Jordania - ptasie wrażenia

Wróciłem właśnie z krótkiego, 4-dniowego wyjazdu do Jordanii. Na lotnisku pierwsza niespodzianka - moja luneta wzbudziła zainteresowanie panów z ochrony jako "sprzęt podwójnego użytku cywilno-wojskowego". To samo przydarzyło się przy wyjeździe. Na szczęście luneta nie została zaaresztowana ani poddana torturom, poręczyłem za jej zachowanie, i to była w zasadzie jedyna niedogodność wyjazdu.

Pierwszy punkt wyjazdu to widowiskowy wąwóz Dana, gdzie zobaczyłem między innymi czarnotki arabskie, netarniki palestyńskie, trznadle modrogłowe i nieoczekiwanie lęgowe świergotki długodziobe. Ciekawe było poidełko dla ptaków, gdzie zlatywały się m.in. bilbile arabskie i czarnotki, oglądane bardzo blisko.

Następny dzień to wizyta w Petrze, wspaniałym zabytku starożytności, wielkim mieście wykutym w czerwonej skale (znanym np. z filmów Indiana Jones i ostatnia krucjata i Transformers). Oprócz zabytków były tam pierwsze czarnorzytki, dziwonie synajskie, białorzytki srokate i kruki kuse. Kruki kuse mają niezwykły zwyczaj - kruk kusy w locie potrafi przekręcić się na grzbiet, lecieć tak przez chwilę przed siebie lotem ślizgowym, potem odwrócić się z powrotem i jakby nigdy nic lecieć dalej.

Następny dzień to krajobrazy jeszcze bardziej monumentalne - wąwóz Wadi Rhum, przypominający arabski Wielki Kanion Kolorado. Tutaj ponownie obejrzałem czarnotki i dziwonie, a jedynym nowym gatunkiem były dwa sokoły śniade.

Ostatni dzień, to powrót do Dana. Nie widziałem tam głównego gatunku - kulczyka syryjskiego, więc oczywiście trzeba było to poprawić. Tym razem pojechałem do sąsiedniego lasu Barra. Słowo las to przesada, to rzadkie zarośla. Kulczyki pokazały się jeszcze zanim wysiadłem z samochodu. I tak ma być. Teraz już spokojnie można było zjechać nad Morze Martwe, zaliczając po drodze między innymi białorzytkę arabską i tymale arabskie. Te sympatyczne ptaszki ktoś nazwał po polsku dżunglotymalami, tylko, że mieszkają na pustyni! Szybka kąpiel w Morzu Martwym, i już po zachodzie słońca - z powrotem do domu.

Rezyltat - 54 gatunki, 11 nowych, lista gatunków nieczęstych w Polsce poniżej.

pozdrawiam,

Jurek

2016-05-05:
kuropatwa górska Alectoris chukar
gadożer Circaetus gallicus
kurhannik Buteo rufinus
gołąb skalny Columba livia
synogarlica senegalska Spilopelia senegalensis
jerzyk blady Apus pallidus
dzierzba białoczelna Lanius nubicus
kruk pustynny Corvus ruficollis
bilbil arabski Pycnonotus xanthopygos
jaskółka blada Ptyonoprogne fuligula
skotniczka Scotocerca inquieta
zaganiacz blady Iduna pallida
pokrzewka aksamitna Sylvia melanocephala
czarnotek arabski Onychognathus tristramii
białorzytka rdzawa Oenanthe hispanica
modrak Monticola solitarius
nektarnik palestyński Cinnyris osea
wróbel skalny Petronia petronia
świergotek długodzioby Anthus similis
trznadel modrogłowy Emberiza caesia
2016-05-06
kruk kusy Corvus rhipidurus
białorzytka srokata Oenanthe lugens
białorzytka czarnosterna Oenanthe melanura
dziwonia synajska Carpodacus synoicus
trznadel smużkowany Emberiza striolata
2016-05-07
Sokół śniady Falco concolor
skowronik piaskowy Ammomanes deserti
białorzytka saharyjska Oenanthe leucopyga
gil pustynny Bucanetes githagineus
2016-05-08
'dżunglo'tymal arabski Turdoides squamiceps
białorzytka arabska Oenanthe monacha
kulczyk syryjski Serinus syriacus

Gady:
agama Laudakia stellio
agama Pseudotrapelus sinaitus

PS. Mam jeszcze miejsce na prywatny wyjazd latem na Alaskę i do Kanady, jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o kontakt na priva.

wadi-rhum-small.JPG
Wadi Rhum!
Plik ściągnięto 4700 raz(y) 91,25 KB

olderu 

Wysłany: 2016-06-17, 12:44   

Użytek wojskowy? Oni już chyba na tym Bliskim Wschodzie na głowę upadli. Niedługo ornitolog = terrorysta ;)

Odpowiedz do tematu