PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hortobagyi - węgierskie stepy!
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2006-02-26, 00:09   Hortobagyi - węgierskie stepy!

Trzeba rozkręcać dział zagranicznych wycieczek, więc do dzieła Globetrotterzy! :cool:

Wyjazd w maju 1997 na węgierski step był moja pierwszą prawdziwą ornitologiczną wyprawą! :tup: oprócz wspaniałych ptaków, o których wcześniej nawet nie marzyłem poznałem też masę wspaniałych ludzi! Ba, nawet obecnych forumowiczów! :grin:
Trzeba zacząć od tego, że wyprawe zorganizował znany wszystkim felix! Tam pierwszy raz miałem kontakt z Opticronem oraz z naszym Loganem :-D
mam wiec nadzieje panowie, ze weźmiecie udział w dyskusji i troche razem powspominamy!
Wrzuce niedługo kilka fotek - w tym grupowe :res:

A wracając do ptaków - to niesamowite, że tak blisko naszej granicy można spotkac popularnie takie gatunki, które u nas są niesomowitą rzadkością - wręcz komisyjną :P
Chodząc po stepach mieliśmy okazję ze dwa, trzy razy obserwować prawdziwego króla węgierskiej puszty - dropia! Cholernie płochliwe ptaszysko, ale juz pierwszego dnia udało się wypatrzyć pojedynczą samicę.
bardzo powszechne były wszędobylskie kobczyki! Co ciekawe nie pamietam byśmy widzieli tam jakies pustułki... Felek? Raz odwiedziliśmy też kolonię gawronów gdzie kobczyki gniazdowało tez kilka par kobczyków!
Skoro juz przy sokolach jesteśmy - raz udało nam się widzieć dwa rarogi. Wypatrzone z autobusu przez naszego madziarskiego przewodnika - Szandora!
Warto tu poświęcić mu kilka słów bo gość był magiczny! Kurhannika od myszołowa rozpoznał okiem nieuzbrojonym z autobusu z odległości kilkuset metrów!!! My dopiero po wyjsciu z busu, ustawieniu lunet i lornetek moglismy się upewnić czy te dwie szybujace kropki to dwa krewniacze Buteosy :grin:
Tam kurhannik nie jest jednak niczym nadzwyczajnym - jeden ptak przeleciał nam nisko nad knajpą gdy zajadliśmy sie bograczem :lol:
Oprócz stepów odwiedziliśmy tez stawy rybne Hajduszoboszlormeny (tak to było?) - a tam mogliśmy obserwować liczne warzęchy, kormorany małe, cały zestaw czapli - w tym modronose, nadobne, purpurowe i ślepowrony.
Tam też udało się nam wypatrzeć z bardzo bliska tamaryszkę, w Polsce stwierdzoną zalediwe dwukrotnie!
Na stepowych jeziorkach można było ujrzeć duże stada brodźców pławnych, batalionów, a takze szczudłaki i szablodzioby. Mieliśmy tez okazje spotkac świergotka rdzawogardłego.Prócz ptaków dużo frajdy sprawiły spotkania z susłami moręgowanymi!

Węgierska puszta to wspaniałe miejsce! Chętnie bym tam wrócił, najlepiej z taka samą ekipą :oki:
( chłopaki przypomnijcie o jakichs gatunkach, bo na pewno o czymś zapomniałem :lol: )

Logan 

Wysłany: 2006-02-27, 20:38   

Tetrao napisał/a:
chłopaki przypomnijcie o jakichs gatunkach, bo na pewno o czymś zapomniałem

Ty bys zapomnial :lol: nie przypominam sobie nic wiecej :oki: a miejsce na ptaki jest swietne :!:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2006-03-01, 21:21   

Oto cała brygada na stepach Hortobagyi Nemzeti Park w maju 1997 :!:

I teraz zadanie dla Was - na forum jest 4 forumowiczów - ja, Logan, felix i Opticron... rozpoznacie któregoś z nas? ;-)

Oprócz nich są tu też znani przodownicy z list dyskusyjnych - takich jak Paweł M i Marcin F oraz Krzysiu H... i wielu innych :grin:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-03-02, 04:24   

Tetrao napisał/a:
na forum jest 4 forumowiczów

a nie więcej ? :mrgreen:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

mender 

Wysłany: 2006-03-02, 10:11   

Ja chyba poznaje Opticrona - to ten po prawej w kraciastej koszuli?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2006-03-02, 11:07   

Kejbii napisał/a:
a nie więcej ?

heheh miało byc "na zdjęciu" ;) już zpoprawiam

mender napisał/a:
poznaje Opticrona - to ten po prawej w kraciastej koszuli

Bingo! :res:

zwirek 

Wysłany: 2006-03-02, 16:08   

Opticrona nie znam, ale za to znam Logana: 7 osoba od lewej w rządku dla stojących ;-) Ciebie Teti widziałem tylko raz, ale nie potrafię skojarzyć :?

Logan 

Wysłany: 2006-03-02, 16:56   

zwirek napisał/a:
7 osoba od lewej w rządku dla stojących

Tetrao - zamorduje :!: co za obciach :roll: jak ja wygladam na tym zdjeciu :shock:
:mrgreen:

zwirek 

Wysłany: 2006-03-02, 17:04   

nie jest tak źle :mrgreen:

mender 

Wysłany: 2006-03-02, 19:21   

No to pozostało nam namierzenie jeszcze dwóch - Tetrao i felixa. Ktoś pomoże?

juvenilis 
pij mleko!

Wysłany: 2006-03-02, 19:41   

No felka widac na pierwszy rzut oka :roll: W samym srodeczku siedzacy ;-)

juvenilis 
pij mleko!

Wysłany: 2006-03-02, 19:44   

Hahaha! Tetrao tez juz chyba widze :shock: :twisted: Jezeli sie nie myle to śśśśślicznie wyszedles :res: :] Na razie powiem Szymonowi na gadu kogo typuje zeby nie psuc innym zabawy.... potem najwyzej powiem :mrgreen:

zwirek 

Wysłany: 2006-03-02, 20:28   

chyba się już dopatrzyłem Szymka na zdjęciu :mrgreen: :res: ale skoro juvek nie chc zdradzić odpowiedzi to poczekam na niego :tup:

felix 

Wysłany: 2006-03-03, 14:03   Re: Hortobagyi - węgierskie stepy!

Tetrao napisał/a:
Węgierska puszta to wspaniałe miejsce! Chętnie bym tam wrócił, najlepiej z taka samą ekipą :oki:
( chłopaki przypomnijcie o jakichs gatunkach, bo na pewno o czymś zapomniałem :lol: )

Stzraleczka!! :oki: No to byl fajowy wyjazd. Zreszta pierwszy, ktory organizowalem na taka skale. :tup: Zapomniales dodac do gatunkow zaliczonych takze ibisa kasztanowatego, dzierzbe czarnoczelna i orla cesarskiego. Nie wszyscy je widzieli co prawda ale byly. Acha jeszcze syczek slyszany, ale zaczelo lac za chwile niestety. No i masa podgorzalek na stawach Hortobagy Halasto :oki: . Bylismy troche za wczesnie na pewne gatunjki wtedy. Pozniej w maju to dodatkowo m. innymi zolny i kraski. Czesto tam jezdze z grupkami. Zapraszam!!! Jesienia tez jest extra kiedy 80 tys zurawi zbiera sie tam naraz !!!!! Masa gesi wsrod nich ges mala. Sporo morneli, poswierk i innych rarytow. :-D Jezdzimy kiedy jest pelnia i niesamowite tamtejsze babie lato. Pozdrawlajaju FELIX

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-03-03, 14:07   

Buehehe Tet :res: ja miałem podobnego fryza w tamtych czasach :mrgreen:

Odpowiedz do tematu