PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hortobagyi - węgierskie stepy!
Autor Wiadomość
tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-06-29, 23:51   

Kalina napisał/a:
(tym razem wczesną wiosną - będzie większa szansa wypatrzeć dropia)
:oki:

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

roberto 

m-sto

Wysłany: 2011-06-30, 16:22   

Wbrew pozorom ale lipiec jest lepszym terminem niż wiosna!!Przede wszystkim należy
pamiętać,że kobczyki zajmują gniazda na robiniach dopiero wtedy,kiedy gawrony je opuszczą.
Poza tym młode rarogi i o.cesarskich są już już wyrośnięte co wyrażnnie ma wpływ
na częstotliwość polowań dorosłych.Zwyczajnie,muszą często polować aby zaspokoić głód
młodych i są łatwiej zauważalne w terenie.W lipcu jest też większa szansa ,,wyhaczyć''
np.pasterze,które wtedy zaczynają koczować,oczywiście jeśli są gdzieś w okolicy tak
jak to miało miejsce w 1995r.Wtedy mieliśmy nawet lęgowe w tych słomianych
zabudowaniach gospodarskich.Bez miejscowego przewodnika szanse na dropia są niewielkie
natomiast o.cesarskie widoczne bywają już na granicy słowacko-węgierskiej,widziałem je tam
za każdym razem (trzykrotnie bylem w Puszcie),kiedy tam byłem.

Pozdrawiam
Robert Miciałkiewicz.

generosus 

Wysłany: 2011-07-02, 23:26   

cesarskie w lipcu są koło granicy słowacko-polskiej

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-07-03, 12:55   

roberto napisał/a:
Przede wszystkim należy
pamiętać,że kobczyki zajmują gniazda na robiniach dopiero wtedy,kiedy gawrony je opuszczą.

to ciekawe - w maju 97 mieliśmy 2-3 wysiadujące samice w czynnej kolonii gawronów. Nawet ktoś temu robił zdjęcia. I nie słyszałem żeby nasz lokalny przewodnik mówił żeby to było coś nietypowego. Może to były gniazda zeszłoroczne, lub zbudowane ale nie zasiedlone? Tego nie wiem.

roberto 

m-sto

Wysłany: 2011-07-03, 13:23   

No i co z tego! Znalazły wolne gniazda to je zajęły.Jedno nie wyklucz drugiego.
Policz w takim razie jaki procent par zajmuje gniazda w maju a jaki wtedy,kiedy je gawrony opuszczą.Ja tego nie napisałem od tak sobie,tylko sami Węgrzy zaproponowali nam taki
termin,oni tam na miejscu chyba lepiej od Ciebie i od mnie wiedzą,kiedy jest najlepszy termin na obserwację kobczyków. Przylatują w maju,ale wtedy gniazda są zajęte przez gawrony
na szczęście nie wszystkie,dlatego muszą czekać,aż kolonia z gniazdami się zwolni! Dlatego
twierdzę z całą stanowczością,że na kobczyki optymalnym terminem jest lipiec!!!

Pozdrawiam
Robert Miciałkiewicz

Ps. W lipcu też już można za..śmiesznie małe pieniądze nabyć miejscowego wina!
Polecam zapukać do pewnego znanego klasztoru w Tokaju:)) Pytajcie miejscowych,
z chęcią pomogą i drogę wskażą.

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2011-07-03, 13:33   

roberto napisał/a:
Przylatują w maju,ale wtedy gniazda są zajęte przez gawrony
na szczęście nie wszystkie,dlatego muszą czekać,aż kolonia z gniazdami się zwolni!

W 2004 r w długi weekend majowy kobczyki w najlepsze siedziały na gniazdach w kolonii gawronów przy drodze do Hortobagyi - i sporo latało w okolicy, więc maj też jest jak najlepszym terminem. Fakt, że w lipcu dochodzą też tegoroczne juv.

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2011-07-03, 20:40   

roberto napisał/a:
pozorom ale lipiec jest lepszym terminem niż wiosna!!

na wiosne kolego sa mniejsze trawy i wypatrzec dropia ktory jest bardzo plochliwy bedzie lepiej i oczywiscie z przewodnikiem parku (koszt okolo 200 zl).
roberto napisał/a:
młode rarogi i o.cesarskich

pisalismy ze chcemy dropia wiec ... ;)
roberto napisał/a:
że kobczyki zajmują gniazda na robiniach dopiero wtedy,kiedy gawrony je opuszczą.

widzielismy bardzo duzo kobczykow w koloni gawronow i wiekszosc z nich gniazdowala w budkach wiec nie musza wcale zajmowac gniazd.
W Hortobagy bylismy juz w czerwcu i sierpniu wiec jeszcze pasuje tam pojechac na jesien na zurawie i wiosna na dropia.

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

paost 

otop

Wysłany: 2011-07-05, 16:55   Sierpniowa wyprawa do hortobagy

Witam, w terminie 15 - 21 sierpnia zamierzam wybrać się na ptaki samochodem do Hortobagy. Będzie to mój pierwszy wypad w te strony. Proszę o kilka rad. po pierwsze czy na terenie Hortobagy znajduje się kamping jeżeli tak to czy warto tam rozstawić namiot.
( tzn czy będzie możliwość ładowania akumulatorów do aparatu, mój kolega jest diabetykiem czy będzie miał możliwość przechowywania insuliny - pytania może głupie ale dla mnie ważne). Jeżeli nie to czy w pobliżu jest jakaś fajna kwatera w rozsądnej cenie. Oczywiści interesuje mnie małe safari fotograficzne. Proszę o wskazówki.
pozdrawiam Paweł Ostrowski

roberto 

m-sto

Wysłany: 2011-07-05, 18:16   

W Tiszafured masz domki do wynajęcie i pole namiotowe z elektrycznością Więc nie powinno
być żadnych problemów.

Pozdrawiam
Robert Miciałkiewicz.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-07-05, 21:59   

roberto napisał/a:
Dlatego
twierdzę z całą stanowczością,że na kobczyki optymalnym terminem jest lipiec!!!

ależ twierdź sobie na zdrowie, przecież nikt z tym nie polemizuje. Napisałeś że kobczyki zajmują gniazda po wylocie gawronów z kolonii, a ja napisałem, że niekoniecznie. Przecież to wcale nie druzgoce twojej ulubionej lipcowej teorii ;)
Spokojniej trochę robercie :oki:

Emys 
emys

Wysłany: 2011-08-02, 07:38   Miejscowki na Ptaki i zdjecia w Hjduszoboszlo i okolicach?

Jest tam cos ciekawego?

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2013-04-27, 11:26   

A ja mykam tam we wtorek na 3 dni :)
Stałych tam bywalców proszę o wskazówki :)
noclegujemy na wspomnianym przez Fora i Kalinę kempingu z basenem ;) a potem 3 dni zwiedzania - jakieś wieże, ścieżki widokowe, kolory szlaków... raczej w samym rejonie Hortobagy a nie dalsze jeżdżenia ;)
No i jak tam z komunikacją - wągierski wiadomo trudny jest - czy angielski załatwia sprawę ? i gdzie bilety do Parku się kupuje ?? :) wszystko co cenne podrzućcie :)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

laszlo111 

Wysłany: 2013-10-02, 07:05   

Czy mógłby ktoś udostępnić skan jakiejś mapy PN Hortobagyi? Np tych, które dają w parku lub czegoś innego co może się przydać osobie jadącej tam po raz pierwszy.

roberto 

m-sto

Wysłany: 2013-10-02, 10:19   

Mapę niemal w każdym sklepie na terenie parku i w wielu miejscach poza nim.

Pozdrawiam

Robert Miciałkiewicz

laszlo111 

Wysłany: 2013-10-02, 17:36   

Dzięki Roberto.
Pozdro

Odpowiedz do tematu