PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hortobagyi - węgierskie stepy!
Autor Wiadomość
for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-06-16, 10:30   

ja sie wybieram do Hortobagy w lecie jak Kalina sie obroni - a pozniej do Rumuni w Delte Dunaju :]
(niestety nie mam juz miejsca w wozie - szwagier z znami jedzie?), ale jakby ktos chcial drugim wozem jechac z nami to zapraszam :]

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-06-16, 15:20   

Ja akurat Hortobagyi pomijam, jadę w Bukk- i Zempleni-hegyseg w pierwszej połowie lipca. On bajk, of kors :) .

K. Popper

Marcin D. 

Wysłany: 2010-06-24, 18:51   

for, kiedy byś tak mniej więcej jechał na Hortobagy? :] I na ile? ;)

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-06-28, 23:12   

hę no myśle pod koniec lipca poczatek sierpnia o ile mnie pani Konserwator puści z roboty a urlaub planuje na jakies 16 dni, w tym chce byc troszke u Wegrow i Rumunów (poza ptakami mam zamiar popróbować wina w egerze i palinki w siedmiogrodzie :win: :P )

szynka 

Wysłany: 2010-07-20, 08:47   

ja będe w hortobagy na tydzien w połowie sierpnia , może ktoś polecić jakieś ptasie miejscówy? poza tymi oczywistymi

focus 

Wysłany: 2010-08-25, 23:33   

as moglby ktos polecic jakies tanie noclegi w okolicy Hortobagy ?

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-08-27, 11:56   Hortobagy 2010

W oklice Hortobagy dojechaliśmy około 23 w nocy 31 lipca robiąc autkiem około 470 km z Bochni (po drodze zaliczając zamek w Kezmarku na Słowacji). Spalismy na thermal campingu w Tiszafured (około 30 km) od Hortobagy – na szczęście odźwierny bramkarz nam otworzył ;) . Od razu wkurzyłem się bo cena noclegu wydała mi się stosunkowo wysoka za spanie na kempingu – na polskie to około 100 zł na 3 osoby i namiot :evil: no nic to pierwsza noc może być :P . Na kempingu idąc myć zęby około 24 usłyszałem syczka :res: i byłem w szoku ponieważ myślałem ze najwieksza aktywność glosowa syczek ma w maju i czerwcu – ale bedac w Rumuni znowu słyszeliśmy jednego osobnika wiec pewnie „gada” tez w innych miesiącach ;) . Nad ranem obudziły mnie żołny latające koło kempingu :)
Na drugi dzien pojechaliśmy już do Parku Hortobagy – jadać jakies 5 km od Tiszafured spotkaliśmy pierwszego kurhannika :) , dalej jadąc w stronę stawów Hortobagy Halasto (kompleks stawów rybnych) będących już na terenie Hortobagy Nemzeti Park zatrzymaliśmy się przy drodze obserwując kilkanascie kobczyków polujących na terenie pól uprawnych – widzieliśmy ich całkiem sporo bo kolonia w Hortobagy liczy ponoc około 200 par legowych, które osiedlily sie tuz przy koloni gawronów.
Nastepny przystanek to Hortobagy Halasto – podjechaliśmy pod miejsce gdzie kupiliśmy za kilkanaście zl (w przeliczeniu z forintów) 3 bilety na pobyt w Parku. Można było za mniejsza kwote kupic bilet na pociag który okrążał wszystkie stawy Halasto. Ale wybraliśmy bilet i z buta poszliśmy obserwowac stawy – na stawach spotkaliśmy z ciekawszych : czaple białe, nadobne, złotawe, modronose, purpurowe, siwe, ślepowrony, warzechy a z drapali bielika.
Było strasznie gorąco wiec pozniej w Hortobagy już mały odpoczynek – nastepny punkt to puszta czyli wegierski step. Niestety nie udalo nam się zobaczyc krola puszty czyli dropia :( ale kilka pieknie wybarwionych kurhannikow polujących na polach wynagrodzilo nam trudy tego dnia.
Nastepna wizyta to już prawie na koniec naszych wakacji jak po ponad tygodniowej wizycie w Rumuni. Po zrobieniu 650 km byłem zmachany wiec szybko chciałem znaleźć nocleg no i znowu pojechałem do Tishafured na kemping – tym razem o 7 rano poszedłem spac – w tym czasie Kalina w srodku miasta zaliczyła dwie dzierlatki ;) .
Jak się obudziłem okazalo się ze w pobliżu sa rozlegle stawy wiec poszliśmy się kapac i opalac – po powrocie na kemping okazalo się ze jesteśmy w niebie :P . w cene 30 zl wliczonych za spanie były – termalne zrodla, baseny itd. itd. :P . Na drugi dzien pojechalismy jeszcze do parku zaliczając skarpy z żołnami.
To dopiero pierwsza nasza tu wizyta ale na pewno nie ostatnia - na weekend majowy zbieram tam ekipe na kilka dni i zachęcam do wspolnego wyjazdu. Na wiosne zapewne będzie wiecej ptakow i wiecej czasu … Ponizej kilka fotek

kalina przy tablicy.jpg
Plik ściągnięto 2027 raz(y) 62,33 KB

puszta.jpg
Plik ściągnięto 2007 raz(y) 23,33 KB

skarpa z zolna.jpg
Plik ściągnięto 1997 raz(y) 53,61 KB

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-08-27, 12:02   

ponizej nastepne fotki

stawy halasto ide trasa kolejki.jpg
Plik ściągnięto 2007 raz(y) 64,29 KB

stawy halasto.jpg
Plik ściągnięto 1991 raz(y) 32,3 KB

ślepowron na stawach halasto.jpg
Plik ściągnięto 2000 raz(y) 58,06 KB

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-08-27, 12:07   

i jeszcze tablice parkowe

tablica z progranem ochrony dropia.jpg
Plik ściągnięto 1988 raz(y) 45,23 KB

tablica przy koloni kobczyków.jpg
Plik ściągnięto 1992 raz(y) 61,17 KB

tablica przy skarpie z zolna.jpg
Plik ściągnięto 2001 raz(y) 54,33 KB

szynka 

Wysłany: 2010-08-27, 13:04   

focus napisał/a:
as moglby ktos polecic jakies tanie noclegi w okolicy Hortobagy ?
http://www.szallasinfo.hu.../index.php?ln=2 masz dla siebie cały domek kuhnia łazienka i sypialnia z telewizorem ( fajnie sie oglądało doktota housa po węgirsku) :mrgreen:

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-08-27, 14:04   

szynka kolega chcial chyba tani nocleg - jak juz chyba pisalem powyzej za 30 zl od lba mielismy gorace zrodla, baseny, no i kemping z kuchnia i prysznicami :)

basen 2.jpg
Plik ściągnięto 2010 raz(y) 48,94 KB

basen.jpg
Plik ściągnięto 2003 raz(y) 68,58 KB

kemping.jpg
Plik ściągnięto 2001 raz(y) 77,23 KB

focus 

Wysłany: 2010-08-27, 22:58   

swietna wyprawe miales for :) tylko pozazdroscic i pomyslec trzeba nad majowym wyjazdem :) dzieki szynka za namiar, a cena jaka mniej wiecej ? bo na stronie nie ma info

szynka 

Wysłany: 2010-08-28, 09:35   

focus napisał/a:
dzieki szynka za namiar, a cena jaka mniej wiecej
2000 forintów tj jakies 29 zetow

Kalina 
szefowa fora :]

Wysłany: 2010-08-28, 19:58   

A tu dokładniejsze informacje o campingu (wraz z cennikiem) -> http://www.thermal-camping.hu/news.php :]

ełek 

Wysłany: 2011-01-18, 23:08   

WJG napisał/a:
Ja akurat Hortobagyi pomijam, jadę w Bukk- i Zempleni-hegyseg w pierwszej połowie lipca. On bajk, of kors :) .

Pewnie na borowce olbrzymie ;)

Odpowiedz do tematu