FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Hiszpania
Autor Wiadomość
orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2008-02-20, 12:44   Hiszpania

W maju mam zamiar wybrać się się na półwysep.I nie wiem które tereny są ciekawe ptasio(rezerwaty,obszary ochrony).Głównie okolice Kantabri,Asturi i północnej Kastylii.Jeśli ktoś może polecić ciekawe miejsca to proszę o info.w tym temacie.

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-01-19, 17:29   

Skoro istnieje juz temat o Hiszpanii to nie bede zakladac nowego :)

Kilka obserwacji z Andaluzji i Estremadury sprzed tygodnia:

* Sierra de Andújar - pasmo w gorach Sierra Morena z najwieksza i najbardziej obecnie stabilna populacja pardela (rysia iberyjskiego) Lynx pardina - gatunku kota najbardziej zagrozonego wymarciem. Cala dzika populacja liczy obecnie okolo 200 osobnikow; prowadzi sie pragram reintrodukcji.

z ciekawszych (w ciagu 2,5 dnia):
-pardel! 4 os. (ja niestety widzialam tylko jednego :/ )
-orzel iberyjski Aquila adalberti cn 3 ad. (w tym 1 z upolowanym krolikiem)
-orzel przedni Aquila chrysaetos 1 os.
-sep kasztanowaty Aegypius monachus = cn 4 os
-sep plowy Gyps fulvus duzo
-modrak Monticola solitarius cn 2 samce
-pokrzewka aksamitna Sylvia melanocephala i pokrzewka kasztanowata Sylvia undata = razem z rudzikami, najpospolitsze wroblaki w zakrzaczeniach
-dzierzba srodziemnomorska Lanius meridionalis
-kuropatwa czerwona Alectoris rufa
-dzieciol iberyjski Picus sharpei = dawniej podgatunek Picus viridis, dzieciola zielonego

poz tym liczne jelenie, daniele, muflony i kroliki

* Estremadura (2 dni)
= La Serena - suchy plaskowyz w poludniowo-wschodniej czesci regionu, glownie hodowla owiec
-drop Otis tarda = ponad 50 os.
-strepet Tetrax tetrax - kilkadziesiat
-duze stada skowronkopodobnych ;) skladajace sie z kalandr, skowronkow, swiergotkow lakowych i dzierlatek obu gatunkow
-stepowki bialo- i czarnobrzuche Pterocles alchata i orientalis
-dudek Upupa epops 5 os - od kilka lat obserwuje sie wzrost liczebnosci zimujacych i osiadlych dudkow w Hiszpanii (oprocz polnocy oczywiscie)
-bocian bialy Ciconia ciconia osiadle ptaki
-czajka i siewka zlota - zimujace
-pojdzka Athene noctua - cn kilkanascie ptakow, wlasciwie na kazdej wiekszej kupce kamieni czy domu siedziala jedna lub dwie
-wieszczek Pyrrhocorax pyrrhocorax 2 os.

=Puerto Peña = kolonia sepow w polnocno-wschodniej czesci regionu
sep plowy Gyps fulvus kilkadziesiat
puchacz Bubo bubo 2 widziane osobniki o zmroku, nawolujace sie nawzajem

ponizej troche fotek :)
Andujar

i Estremadura

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-01-20, 20:30   

Ciag dalszy obserwacji, tym razem z Galicji (NW polwyspu), tutaj tez odbywaja sie liczenia zimowe.
Z kolega liczylismy w jednym riasie, w okolicach Ferrolu (stad pochodzil general Franco)

z ciekawszych (dla tego regionu ;)

mewy pospolite - kilkanascie
czapla biala - 1
zausznik - ponad 50
mewa delawarska - 1 ad
mewa siodlata - 1 ad, 1 imm

z ciekawszych (dla mnie)
wierzbowka - 1 spiewajacy ptak
mewa czarnoglowa - kilkanascie w tym 1 ad z belgijskim plastikiem
i pliszka siwa brytyjskiego podgatunku yarelli - czesto spotyka sie je tutaj zima

kilka fotek:

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-01-22, 23:09   

I nawet wymarła w Polsce Primula vulgaris się napatoczyła :)

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-01-23, 13:40   

Ptys, dzieki za oznaczenie! A wlasnie sie zastanawialam ktora to Primula. Wiecej tego bylo, na murku ladnie sobie rosla. :)

Kamikazi 
ornitolog

Wysłany: 2009-02-05, 12:21   

tusia, dzięki za szczegółową relację. Hiszpania jest mi szczególnie bliska i miło było zrobić sobie taką wirtualną wycieczkę. :oki:

Proszę, powiedz mi jak wyglądała sytuacja z orzełkiem południowym?

Zdjęcie rysia schodzacego ze skały (ostatnie rysiowe zdjęcie) jest zrobione w środowisku naturalnym? Bo ten maluszek to zdjęcie, zdjęcia?

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2009-02-05, 14:22   

Kamikazi napisał/a:
Zdjęcie rysia schodzacego ze skały (ostatnie rysiowe zdjęcie) jest zrobione w środowisku naturalnym?

Mam wrażenie, że to zdjęcie raczej jest dowodem postępu technik preparatorskich ;) .

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-02-05, 15:09   

Cytat:
tusia, dzięki za szczegółową relację. Hiszpania jest mi szczególnie bliska i miło było zrobić sobie taką wirtualną wycieczkę. :oki:

Proszę, powiedz mi jak wyglądała sytuacja z orzełkiem południowym?

Zdjęcie rysia schodzacego ze skały (ostatnie rysiowe zdjęcie) jest zrobione w środowisku naturalnym? Bo ten maluszek to zdjęcie, zdjęcia?

Kami, dzieki :) mi tez Hiszpania stala sie bliska i uwielbiam odkrywac nowe miejsca, na weekend wybieram sie do Valladolid i w okoice, wiec jesli nie zasypie nas snieg ktory zapowiadaja, postaram sie po powrocie zdac jakas mini fotorelacje :tup:

orzelka poludniowego osobiscie widzialam tylko raz, w Monfrague, ale tez nie przebywalam zbyt wiele na poludniu Hiszpanii, a do Galicji jakies 3/4 poludniowych gatunkow nie dociera :/ poza tym orzelek poludnowy do czestych nie nalezy niestety...

Rys schodzacy ze skaly to nawet nie dowod postepu technik preparatorskich, bo jest sztuczny! :shock: z bliska wygladal jak wypchany, dopiero po chwili sie zorientowalam... a maluszek to zdjecie zdjecia, jak slusznie zauwazylas. A moje lwasne zdjecie pardela to to gdzie widac taka rozmyta plame obwiedziona w koleczko, bo robilam Lumixem na max zoomie, a zwierzaczek byl o jakies 400 metrow na przeciwleglym stoku, blizsze spotkania naleza da rzadkosci, chociaz nie sa niemozliwe, ponoc pardel ma wszystko w d... i jak zobaczysz go z samochodu siedzacego na kamieniu o 20 metrow od Ciebie nie ruszy sie, tylko bedzie sobie spokojnie dalej sie wylegiwal, ale takiego szczescia nie mialam... jeszcze :>

Kamikazi 
ornitolog

Wysłany: 2009-02-05, 15:22   

KrzyH napisał/a:
Kamikazi napisał/a:
Zdjęcie rysia schodzacego ze skały (ostatnie rysiowe zdjęcie) jest zrobione w środowisku naturalnym?

Mam wrażenie, że to zdjęcie raczej jest dowodem postępu technik preparatorskich ;) .

Też mi się tak wydaje, dlatego pytam ;) A jeśli mamy rację świadczy to o tym, że techniki preparatorskie jeszcze doskonałe nie są. O!

Swoją drogą... nie udało mi się zobaczyć rysia iberyjskiego, nawet wypchanego.

Przypomniał mi się natomiast skecz monty Pythona - wywiad z obserwatorem wielbłądów i yeti:

"Dziennikarz:
Yeti? To na pewno było bardzo ciekawe.

Obserwator wielbłądów:
Bardzo, bardzo ciekawe, prawie całkiem... To było nudne, potwornie nudne. Boże, jak nudne! Siedziałem w poczekalni dworca Waterloo, ale jak zobaczysz jednego yeti, to tak jakbyś zobaczył wszystkie.

Dziennikarz:
A widział pan wszystkie?

Obserwator wielbłądów:
Jednego, małego... zdjęcie. Słyszałem o nim."

Koniec OT. A teraz wrócmy do tematu. Zdjęcie z rysiem (co z tego, że tylko narysowanym...?)

Dopisano po paru minutkach

O! Dzięki za odpowiedź ;) tak długo smarowałam swojego posta, że mnie uprzedziłaś. Powodzenia na następnej wycieczce do Hiszpanii!

rysiu.jpg
Plik ściągnięto 129 raz(y) 71,26 KB

.

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-02-10, 21:00   

Tak jak obiecalam, mini relacja z weekendowego wyjazdu na Mesete Katylijska,
Konkretnie prowincje Valladolid (tu Tierra de Campos) i Segovia (Park Krajobrazowy Hoces del Rio Duraton)

z ciekawszych:

Tierra de Campos (pol godziny od Valladolid capital)
rowniny, idealne dla dropii, kuropatw czerwonych, wilki tu tez mieszkaja (tylko slady znlezlismy), w wioskach kolonie pustuleczek (niesttey, wroca z poludnia za ok. miesiac) i mnostwo pojdziek.
z ciekawszych:
-drop - mnostwo pior, w tym w jednym miejscu wyraznie slady ssacze na dutkach, zapewnie wilk podszedl w nocy spiace stado, udalo sie zobaczyc jedno stado ok 20 osobnikow
-kuropatwa czerwona
-pojdzka - pospolity ptak, wlasciwie na/w kazdym domu mieszka jedna para
-sowa blotna - w sumie 3 osobniki
- czajki i siewki zlote, tych ostatnich ok 200 osobnikow

Parque Natural Hoces del Rio Duraton - park krajobrazowy, chroniacy glownie mini Kanion Kolorado :) z cn 550 parami legowymi sepa plowego, kilkona parami scierwnika, puchacza, a na rowninach kilkadziesiat par skowronka sierpodziobego (Chersophilus duponti)

z ciekawszych widzianych:
-sep plowy - setki :) slychac oglosy kopulacji, wiekszosc juz od 2 tygodni wysiaduje
-sep kasztanowaty - 2 os. - zalujace, w Parku nie gniezdza sie
-dzierlatka iberyjska - kilkanascie osobnikow
-drzemlik - 1 samiec :)
-orzel przedni - 1 samica subad, 1 os. ad - na terenie Parku gniezdza sie 2 pary
-dzierzba srodziemnomorska - 1 os

fotki mozna zobaczyc tu:
http://www.facebook.com/a...79&id=649582101

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-03-06, 00:10   

2 tygodnie temu pojawila sie w Galicji wiosna, mimo ze od paru dni zalal ja deszcz, kilka wspomnien paru slonecznych dni (po raz pierwszy od 2 miesiecy prawie...).
Obraczkowanie ptakow ze znajomymi nad zbiornikiem w Cecebre, 10 km od Corunii, 22 lutego.

Slychac pierwsze spiewy pierwiosnkow (w Galicji gatunek zimujacy i legowy), swistunki iberyjskie jeszcze wtedy nie przylecialy zza Sahary. Niesmialo podspiewuja szpaki jednobarwne, bogatki, rudziki, nawet glos iberyjskiego dzieciola zielonego brzmi jakos tak... wiosennie.

Ptakow zlapalismy niewiele, w 4 siatki, ale za to calkiem urozmaicony sklad gatunkowy: 2 pokrzywnice, 5 pierwiosnkow, 1 cierlik (samiec - foto), 2 rudziki, 1 wierzbowka (foto), 1 pokrzewka aksamitna (samiec - foto)

zalew

prowizoryczny stol obraczkarski (a propos strojow - o swicie bylo 0 stopni i szron)

z panem cierlikiem

i na koniec dom moich marzen :mrgreen:

Kamikazi 
ornitolog

Wysłany: 2009-03-06, 10:24   

Dzięki za zdjęcia! Widzę, że prowizorycznemu stolikowi obrączkarskiemu towarzyszy całkiem profesjonalny wieszak! ;)
Domek oczywiście piękny, za całego serca życzę spełnienia marzeń! ;)

.

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-04-17, 00:38   

zaległa relacja z wyprawy do południowej Hiszpanii (27 marca – 6 kwietnia) podczas wycieczki z Klubem Podróży ‘Horyzonty’, którą miałam przyjemność współprowadzić.

W ciągu 11 dni objechaliśmy spory kawal Hiszpanii (i Wielkiej Brytanii ;) , w sumie grubo ponad 2000 kilometrów, trasa: Madryt-Toledo-Trujillo-PN Monfrague- Llanos de Caceres – PN Donana – Tarifa- Gibraltar – Granada – PN Sierra Nevada – PN Tablas de Daimiel – Laguny La Manch Humeda – Toledo – Madryt.
Całą, przesympatyczną grupa 30 osób zaobserwowaliśmy co najmniej 163 gatunki ptaków, ponad 10 gatunków ssaków. Florystycznie również było ciekawie :)
Z ciekawszych ptaków zaobserwowanych podczas wycieczki można by wymienić:
burzyk żółtodzioby, skua, głuptaki – podczas rejsu po cieśninie Gibraltarskiej (waleni niestety brak :(
(prawie) komplet czapli (zabrakło bąka i czapli białej): czapla siwa, purpurowa, nadobna, złotawa, modronosa, ślepowron;
ibisy kasztanowate, warzechy i setki flamingów, kaczki jarzębate, sterniczki, hełmiatki, modrzyki, szczudłaki, szablodzioby, żwirowce łąkowe, rybitwy krótkodziobe, kaniuk, astryld falisty (kat. C w Hiszpanii) w PN Doñana
sepy płowe i kasztanowate, ścierwniki, orzeł iberyjski, sporo orzełkłw, stepówki białobrzuche, tokujące dropie i strepety, kukułki czubate, jerzyk alpejski, skowrończyki krótkopalcowe, białorzytki zwyczajne, hiszpańskie, jedna żałobna, modraki, liczne kalandry szare, oba gatunki dzierlatek, jaskółki rudawe, sroki błękitne, wróble południowe, niezliczone kanie czarne w Extremadurze (PN Monfrague i stepy pod Caceres)
sowio było tez ciekawie: puchacz w starym bocianim gnieździe w kolonii czapli na wyspie na Tagu, płomykowka odzywająca sie i latająca nad placem w El Rocio, syczki w okolicach Granady, pójdźki wszędzie :)
jerzyki blade w Tarifie, oraz jeden latający wewnątrz katedry w Sevilli (zwiedzając zabytki można również obserwować ptaki:)
wszędzie szpaki jednobarwne, wierzbówki i chwastówki, dudki, przelotne żołny, tylko jedna kraska
pokrzewki aksamitne, wąsate, kasztanowate, lutniczki, dzierzby śródziemnomorskie i rudogłowe,

jutro (a właściwie dzisiaj) postaram sie wstawić trochę zdjęć

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2009-04-24, 12:31   

Z jutra zrobił się prawie tydzień, oto kilka fotek z wyjazdu:
obserwacje sępów i dropi pod Caceres

kukułka czubata (fotka dokumentacyjna:)

widok z Trujillo

rynek w Trujillo

Monfrague

czystek, Cistus ladanifer

coś co tygryski lubią najbardziej, czyli dzierzba (rudogłowa)

dorosły ścierwnik

sex modraszków

Astragalus sp.

najpospolitszy ptak Hiszpanii, kulczyk

PN Monfrague, kolonia sępów, Salto del Gitano

figi

Tag w Toledo

jeśli ktoś nie ma jeszcze dosyć, więcej zdjęć na:
http://www.facebook.com/a...01&l=fdb799b40d
http://www.facebook.com/a...01&l=2490716cf0

Kamikazi 
ornitolog

Wysłany: 2009-04-24, 21:11   

Ooo dzięki! W końcu coś co znam :) Ale tej kukułki to zazdroszczę poważnie, piękny ptak ale niestety nie udało mi się go nigdy zobaczyć.

.

Odpowiedz do tematu