PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fauna Egiptu
Autor Wiadomość
Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-01, 21:10   Fauna Egiptu

A to parę ssaków i hurtem insektów. Fajne s? też płaskorzeĽby przedstawiaj?ce zwierzaki w grobowcach (tu w Sakkarze). Stada owiec żyj? też czasami na dachach 8-piętrowych wieżowców. Widziałem również lady feneków i chyba skoczka pustynnego.

ciężki los osła.jpg
Plik ściągnięto 6808 raz(y) 67,25 KB

gamusa.jpg
Plik ściągnięto 6814 raz(y) 98,58 KB

mastaba2.jpg
Plik ściągnięto 6795 raz(y) 77,62 KB

mastaba3.jpg
Plik ściągnięto 6785 raz(y) 144,62 KB

mastaba 1.jpg
Plik ściągnięto 6791 raz(y) 71,29 KB

stado owiec.jpg
Plik ściągnięto 6805 raz(y) 93,22 KB

Trzej muszkieterowie pustyni.jpg
Plik ściągnięto 6853 raz(y) 112,82 KB

modliszka.jpg
Plik ściągnięto 6850 raz(y) 49,8 KB

wielbłąd.jpg
Plik ściągnięto 12767 raz(y) 75,99 KB

ważka.jpg
Plik ściągnięto 6842 raz(y) 112,52 KB

Olga 
Marine Biologist

Wysłany: 2005-08-01, 21:31   

jak byłam w egipcie rok temu to tez widzialam duzo zwierz?t :] pełno fenków i wielbł?dów i delfinków w morzu czerwonym.. podchas nurkowania na rafach tez bylo co ogl?dac :D

Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-01, 22:14   

Nad morzem tym razem nie byłem, ale rafa to w ogóle osobny temat :8): Najbardziej jak byłem 3 lata temu w Sharmie (w hotelu koło którego teraz wybuchła bomba :/ ) podobały mi się walcz?ce ze sob? dwie czerwone ryby z wypustkami na wszystkie strony - wygl?dały jak dwie miotaj?ce się kule, a także papugoryby. Widziałem też szkaradnicę i crocodile-fish (brrr ...). Feneków niestety nie widziałem, ale ponoć grzebi? po mietnikach. :|

Olga 
Marine Biologist

Wysłany: 2005-08-01, 22:22   

aaa zapomnialam jeszcze ze tam bylo pełno jaszczurek co biegaly po scianie mojego hotelu :]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-08-01, 22:53   

Skoro temat brzmi fauna Egiptu i mowa tu zarówno o ssakach jak i o jaszczurkach, to może przenieć go do Kuluarów?
Można by wtedy podj?ć też temat rafy i ptaków, a także kultury i ludzi zamieszkuj?cych to państwo. Egipt jest teraz stosunkowo tani, wiele ludzi juz tam było, a inni pewnie marz? o wyjeĽdzie. Taki temat mógłby im wyjanic wiele w?tpliwoci odnonie bezpieczeństwa i zachęcić z punktu widzenia przyrodniczego.

Co o tym mylisz Wychuchol?

[ Dodano: 2005-08-01, 22:55 ]
Pisze to bo też w Egipcie byłem ale widzialem oprócz ptaków również i rafe i ssaki i gady, a przecież nie będziemy tworzyć w każdym dziale osobnego tematu o Egipcie!

Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-01, 23:28   

Tetrao napisał/a:
Można by wtedy podj?ć też temat rafy i ptaków, a także kultury i ludzi zamieszkuj?cych to państwo.

OK, z tym że jeli ma być kultura i ludzie, to ja mam w sumie 480 zdjęć, więc Forum moze się zapchać :mrgreen:

W ogóle bardzo mi dzi brakuje prowadzenia samochodu po egipsku - jeżdżenia pomiędzy pasami ruchu, zajeżdżania, jechania pod pr?d przy jednoczesnym bezstresowym podejciu - nikt się nie denerwuje, że mu kto wymusił pierwszeństwo itp. Nasz przysłowiowy kierowca w kapeluszu dostałby dawno apopleksji :twisted: . No, a przynajmniej mam ochotę sobie potr?bić :wink: Przyznam sie, że nawet trochę potr?biłem wracaj?c dzi w nocy z lotniska :oops: /ale w miejscach, gdzie nie było domów mieszkalnych/.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-08-02, 00:21   

Kierowca w kapeluszu zwany gdzieniegdzie: Hryciu :wink:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rey 

Wysłany: 2005-08-02, 08:53   

Temat przeniesiony do Kuluarów.

Jurek7 

Wysłany: 2005-08-02, 18:01   

Napiszcie blizej o tych fenekach!

Czy jestescie pewni ze to nie byly szakale ani lisy?

(http://www.canids.org/cap/index.htm)

Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-03, 00:28   

Hm, może trochę bezrefleksyjnie uznałem to za lady feneka (fenka ?), natomiast było to na rodku tzw. Białej Pustyni 40 km od najbliższej oazy (Farafra) i założyłem może naiwnie że może to być tylko fenek, a nie lis. Zał?czam zdjęcie tropu, jezeli to co da.

W każdym razie mój ojciec, który w krajach arabskich bywa regularnie od 40 lat, uznał to od razu za feneka, aczkolwiek nie jest specjalist? w tej dziedzinie.

ślady.jpg
Plik ściągnięto 6796 raz(y) 111,65 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-08-03, 09:47   

czy jestecie pewni tej odmiany - "feneka" jako dziwnie to brzmi. Może fenka raczej? :roll:

Diafora 

Wysłany: 2005-08-04, 05:56   

bankowo Fenka mówię to jakem filolog (in specto) :8):

Jurek7 

Wysłany: 2005-08-12, 16:04   

Sorry.

Niestety nie wiem czy to slady fenka czy nie.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2006-02-21, 16:55   

To może ja odświeże ten temat, bo Egipt staję się coraz tańszy i bardzo popularny w Polsce! A na prawde warto się tam wybrac z punktu widzenia przyrodniczego!

Najbardziej słynne są egipskie rafy koralowe, ale można też poobserwowac całkiem ciekawe ptaki! :oki:

Ja rezydowałem w miejscowosci Hurghada, ale też pojeździlem sobie wzdłuz Nilu od Kairu po Luksor.
Z ptaków, które mozna było zobaczyć praktycznie z hotelowego okna były wszędobylskie synogarlice senegalskie! Mam na pamiątke kilka piórek i zdjęcie. Nad Morzem Czerwonym królowały z kolei mewy białookie (larus leucophtalmus). Kiedy zobaczyłem je pierwszy raz to zupełnie nie wiedziałem co to za gatunek :/ Niesttey w Jonssonie ich nie było, a był to rok 1999 (Collins niedostępny jeszcze :lol: )!
Z innych regularnie oberwowanych gatunków nad morzem były m.in rybitwy wielkodziobe - kursowały wzdłuż zatłoczonych plaż głośno kracząc. Podobnie zachowywały sie rybołowy, które w egipcie gniazdują bezpośrednio na rafach koralowych :mrgreen:
Wieczorem do miast zlatywały się czasem ... sokoły sniade :shock: Widziałem raz pojedynczego ptaka, a ze dwa razy całe chmary wspólnie polujące nad budynkami.
Na uboczach miast - na polach i pastwiskach dość łatwo mozna było obserwować kaniuki. Siedziały blisko jezdni jak nasze myszołowy i dawały się łatwo obserwować. Po polach tak jak u nas gawrony w Egipcie łaża czaple złotawe i czajki szponiaste - bardzo egzotycznie to wygląda ;)
Warto też wyjechac w głab pustyni - np. na popularna wycieczkę do wiosek beduinów. Oprócz fatamorgany ;) na pewno zobaczy się kruki pustynne oraz różne afrykańskie białorzyki. Mnie udało się zoczyć tylko białorzytkę arabską.
Opowiadając o ornitologicznym Egipcie nie można jednak nie wspomnieć o rybaczku srokatym! jest to ptak obecny nad każdą wodą w Egipcie, niezależnie od stanu czystkości. Bywało tak że jadąc wzdłuz kanału można było naliczyć 20 osobinków. Najczęściej widywałem je w locie trzepoczącym, ale poluja też z zasiadki jak nasze Ale ;)

Serdecznie wszystkim polecam Egipt! Sam chetnie bym tam wrócił, bo wszystkie ptaki obserwowałem wtedy przy okazji zwiedzania zabytków. Poza tym prowadziłem tam bujne życie towarzyskie z nowo poznanymi ludźmi :twisted: i czasu na ptaki było mało...
Teraz to bym tam pochulał na całego z lornetą! :mrgreen:
Słyszałem, że na pustyni mozna też zobaczyc puchacza (podg. ascalaphus) a nad Morzem Czerwonym zdarzaja się faetony i kormorany białobrzuche... ja nie miałem tyle szczęścia.

A może ktoś z forumowiczów dziczył w Egipcie i się nie przyznaje? :mrgreen:

felix 

Wysłany: 2006-02-23, 16:28   

Bylem we wrzesniu 1999. Duzo niezlych ptaszorow i nurkowanie na rafie w Dahab. Przezylem tez maly zamach na mua. Super przygodowo bylo. Objazdowka calego kraju. Mam sporo slajdow i musze je zeskanowac to Wam podesle kilka niezlych zagadek ornitologicznych. Felix :oki:

Odpowiedz do tematu