PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fauna Egiptu
Autor Wiadomość
Piotr G. 

Wysłany: 2008-06-08, 19:43   

Na koniec kilka innych zwierząt.
Tak na marginesie Kasiu ta czapla na Twojej fotce to chyba czapla olbrzymia, a nie purpurowa. :)
Pozdrawiam
Piotrek

DSC05518_640x428.JPG
Żółw morski (szylkretowy?)
Plik ściągnięto 2031 raz(y) 107,97 KB

DSC06934_640x428.JPG
Butlonos
Plik ściągnięto 2021 raz(y) 109,24 KB

DSC06675_640x428.JPG
Niezidentyfikowany gatunek jaszczurki
Plik ściągnięto 2030 raz(y) 130,97 KB

DSC07439_640x428.JPG
Niezidentyfikowany gatunek motyla
Plik ściągnięto 2031 raz(y) 104,64 KB

Hubert 

otop

Wysłany: 2008-06-08, 20:13   

Wg mnie wróblowaty 2 to Bucanetes githagineus.

Piotr G. 

Wysłany: 2008-06-09, 05:25   

Dzieki Hubert!!!
Najwyrazniej masz racje to chyba gilak pustynny.
Pozdrawiam
Piotrek

szymbz 

kuling

Wysłany: 2008-06-10, 23:58   

Hej,
motyl to Danaus chrysippus
pozdrawiam
Szymon

Kamikazi 

Wysłany: 2008-06-11, 07:59   

Piotrze G., piękne zdjęcia! :oki:
Szczerze mówiąc nie bardzo wiem czym się róznią młodociane osobniki czapli purpurowej i czapli olbrzymiej. W Birds of Kenia jest porównanie tych dwóch gatunków i główną różnicę widzę w strychowaniu szyi, wielkości dzioba i kolorze nogawic.

Niestety nie znalazłam zdjęcia młodej czapli olbrzymiej. Co według Ciebie przemawia za tym, że jest to olbrzymia?

Czapla purpurowa
http://www.homepages.mcb....ple%20Heron.htm

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

Piotr G. 

Wysłany: 2008-06-12, 17:27   

Bardzo dziekuje Szymonie i Kasiu!!!
A co do czapli olbrzymiej wydawało mi się że osobniki młodociane różnią się od czapli purpurowej gł. kolorem dzioba (tzn. u purpurowej cały dziób jasny a u olbrzymiej tylko dolna połowa), jednak patrząc na zdjęcie czapli purpurowej które dołączyłaś do ostatniego postu widze że najwyrazniej się myliłem. Przyglądając się obu Twoim zdjęciom Kasiu jedyne różnice jakie widze to róznice w plamkowaniu na spodzie szyi (gęstsze i drobniejsze czarne plamki na drugim zdjęciu oraz rzadsze i większe czarne plamki na pierwszym).Pozatym ptak na drugim zdjeciu wydaje sie bledszy, ale może jest to spowodowane oswietleniem.
Róznice w szacie młodocianej obu tych gatunków faktycznie są subtelne. Myśle że najpewniejsza cechą jest chyba wielkość. Niepamiętasz Kasiu może jakiej mniej więcej wielkości był ptak którego obserwowałaś (tzn. jakie odniosłaś wrażenie;czy ptak wydawał sie większy od czapli siwej czy mniejszy). Jeżeli możesz napisz też gdzie obserwowałaś tego ptaka (podejrzewam że nad Nilem, ale w którym miejscu mniej wiecej) i w jakim miesiącu (bo czaple purpurowe o ile wiem nie gnieżdzą sie w Egipcie tylko zimują).
Sam juz nie jestem pewien co to za gatunek, ale strasznie jestem ciekawy.
Pozdrawiam
Piotrek

Kamikazi 

Wysłany: 2008-06-12, 20:08   

Też zaciekawiła mnie ta czapla. Dodatkowo dlatego, że olbrzymiej jeszcze nie widziałam. Wyśle zdjęcie na listę dyskusyjną. Może tam coś poradzą.
Czas zaciera pewne szczegóły. Nie mogę sobie przypomnieć czy sprawiała wrażenie większej czy mniejszej. Zdjęcie zrobione gdzieś w okolicy Asuanu w październiku 2006.

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

Krystian 

Wysłany: 2008-07-06, 21:08   

Tetrao napisał/a:
A może ktoś z forumowiczów dziczył w Egipcie i się nie przyznaje? :mrgreen:

... no mnie się przytrafiło - wróciłem wczoraj - relacja w ,,Obserwacjach ptaków poza granicami Polski" .

majka_ajka 

Wysłany: 2018-11-08, 22:54   

Cześć wszystkim,

wkrótce będę w Egipcie, polecicie mi jakieśmiejsca, gdzie odnajdęciekawą roślinność? Planuje wykupić pakiet wycieczki hurghada, ale nie wiem, czy to mnie zadowoli.
Jak uważacie?

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu