PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czarnohora
Autor Wiadomość
Logan 

Wysłany: 2006-02-26, 21:53   Czarnohora

Za apelem Tetrao zapodaje fajne miejsca gdzie mozna dziczyc.
Ukrainska Czarnohora, polozona o rzut beretem (chociaz jedzie sie prawie caly z Krakowa, z tego 10h koleja ukrainska :mrgreen: ) od naszych Bieszczadow gdzie mozna zobaczyc to co u nas jest juz rzadkie:
gluszce i cietrzewie z bliska i dosc licznie
nagorniki na wyciagniecie reki (z kanapka)
mornele (sporadycznie na gorskich torfowiskach)
sokoly wedrowne
i wiele innych gorskich ptakow
do tego gory kilkukrotnie wieksze od naszych skromnych Bieszczad, dzikie, roznorodne i ciekawe (skaly, torfowiska, kosowka, puszcza karpacka, swietne trasy i punkty widokowe, glebokie doliny i wiele innych), ludzi malo, do sklepow daleko (a i tak poza wodka prawie nic w nich nie ma ;-) )
Obszar ten jest w czesci zapowiednikiem i rezerwatem biosfery wiec nie lazic poza tym co uchodzi za szlaki :!:

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-03-13, 11:44   

Logan napisał/a:
Ukrainska Czarnohora, polozona o rzut beretem (chociaz jedzie sie prawie caly z Krakowa, z tego 10h koleja ukrainska )

polecam tutaj autobus do rumuni (Suczawa - Suceava) z pks-u przemyskiego. dojezdzasz praktycznie w samo centrum Karpat Ukrainskich - pomiedzy Gorganami a masywem Howerli.
Logan napisał/a:
sokoly wedrowne

tam po raz 1 i jedyny widzialem peregrinusa na wolnosci :]
Logan napisał/a:
kosowka

no i zarośla kosej olchy jak u nas w Bieszczadach
Logan napisał/a:
Obszar ten jest w czesci zapowiednikiem i rezerwatem biosfery

a w poblizu Czarnohory jest Karpacki Nacjonalny Park

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Logan 

Wysłany: 2006-03-13, 12:21   

forestman napisał/a:

z tego co wiem to on obejmuje czesc Czarnohory, tam to sie chyba nazywa wlasnie Zapowiednik czy jakos tak, i w dodatku to jest wlasnie Rezerwat Biosfery (w ktorym ukraincy wwoza wycieczki szkolne prawie na sam szczyt Howerli starymi samochodami wojskowymi :? )

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-03-13, 12:28   

Logan napisał/a:
Zapowiednik

Logan zapowiednik = wielkoobszarowy rezerwat w ktorym nic nie wolno (najwyzsza forma ochrony)
a nacjonalny park - to park narodowy
Mowiac o Karpackim PN - mialem na mysli tereny od Jaremczy (siedziba dyrekcji parku)poprzez Chomiak i Siniak do pogranicza z masywem Popa Iwana - ktory to masyw jest zapowiednikiem

Rysiek 

Wysłany: 2006-03-21, 21:07   

Z tego co gdzieś wyczytałem, Czarnohorski Park Narodowy był jednym z trzech Parków Narodowych jakie powstały w Polsce przed wojną (chyba 1934r.)

Prawda to?

JKK

Rey 

Wysłany: 2006-03-21, 21:26   

Rysiek napisał/a:
Z tego co gdzieś wyczytałem, Czarnohorski Park Narodowy był jednym z trzech Parków Narodowych jakie powstały w Polsce przed wojną

Gwoli ścisłości - to ile parków narodowych powstało przed wojną zależy od kryterium jakie się przyjmie. Większość funkcjonowało wówczas jako specjalne rezerwaty o ile mnie pamięć nie myli. Wtedy też ( tj. przed 1939 r.) datuje się powołanie: Białowieskiego, Wielkopolskiego, Babiogórskiego, Pienińskiego, Czarnohorskiego oraz Tatrzańskiego PN. Nie jestem za to pewien jak sprawa wyglądała z Świętokrzyskim :roll:

Logan 

Wysłany: 2006-03-21, 21:37   

powinno sie utowrzyc Karpacki PN, od Rumunii po Polske :] (z Pogorzami koniecznie :!: )
i wysiedlic ludzi... no, pasterki moga zostac :mrgreen:

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-03-22, 08:48   

Logan napisał/a:
no, pasterki moga zostac

ciekawe co na to Milva :P

Rey 

Wysłany: 2006-03-22, 16:09   

Autokorekta:
Rey napisał/a:
Wtedy też ( tj. przed 1939 r.) datuje się powołanie: Białowieskiego, Wielkopolskiego, Babiogórskiego, Pienińskiego, Czarnohorskiego oraz Tatrzańskiego PN. Nie jestem za to pewien jak sprawa wyglądała z Świętokrzyskim

Świętokrzyski też przed wojną został powołany :]

Logan 

Wysłany: 2006-03-24, 11:45   

forestman napisał/a:
ciekawe co na to Milva

Milva tez pasterka :-P i praktykuje do tego - co lato wypasa ... 2 swinki na sadzie :mrgreen:

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-03-24, 14:22   

Logan napisał/a:
co lato wypasa ... 2 swinki na sadzie

a co na to myszołów ili jastrzab?

karpatika 

Wysłany: 2007-01-03, 00:12   

Ukraińskie Karpaty w Czerni i Bieli.
Jest to album dotyczący całej części Ukraińskiego Łuku Karpat. Fotografie zamieszczone tam są owocem moich wieloletnich wędrówek bezdrożami dzikich połonin....

Album fotograficzny dostępny jest w formie diaporamy
zapraszam na:) http://www.karpaty.odwiedz.pl

Co sądzicie o albumie?

Pozdrawiam gorąco Jacek Wnuk

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-01-03, 08:21   

swietne zdjecia - łezka w oq sie kreci :res:

karpatika 

Wysłany: 2007-01-04, 00:38   

Dzięki!

Myślę z tym coś zrobić czyli wydrukować, dlatego pytam o opinię fchowców ludzi z branży.

pozdrzwiam Jacek

sAdam 

Wysłany: 2007-09-15, 19:26   

Logan napisał/a:
forestman napisał/a:

z tego co wiem to on obejmuje czesc Czarnohory, tam to sie chyba nazywa wlasnie Zapowiednik czy jakos tak, i w dodatku to jest wlasnie Rezerwat Biosfery

Karpacki Rezerwat Biosfery to twór złożony z ośmiu odrębnych obszarów chronionych znajdujących się w różnych rejonach Zakarpacia. Fragment owego Rezerwatu obejmuje południowe stoki głównego grzbietu Czarnohory.
http://cbr.nature.org.ua/jpg/zapmap.jpg

Co do poruszania się tam po szlakach - nie musiałem się tym zbytnio martwić bo na potrzeby badań (zbierałem tam w lipcu materiały do magisterki o kosówce) dostałem perepustku. Ale gdybym miał się ściśle trzymać szlaków nie byłoby to łatwe - chociaż ścieżek (czy to pasterskich, czy turystycznych) jest sporo i przy dobrej pogodzie nie ma problemów z orientacją. Problemy mogą się pojawić razem z mgłą, szczególnie jeśli się np. zejdzie do kotła pod Rebrą w poszukiwaniu stanowiska dębika. ;) Ale przedwojenne polsko - czechosłowackie słupki graniczne pozwalają trzymać się głównej grani gdy już się na nią trafi.

Odpowiedz do tematu