PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Białoruś
Autor Wiadomość
Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2008-03-03, 14:42   

Jeżeli chodzi o ciekawe miejsca na Białorusi, a w szczególności nad Prypecią to aktualnie badania prowadzi tam Uniwersytet Gdański. Ba, nawet doktorat jest z terekii w trakcie pisania. Mogę posłużyć kontaktem jeżeli nie chce się bawić wam w wypytywanie ludzi na UG.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

wrygiel 

Wysłany: 2010-06-14, 16:22   

Chyba nawet wiem, kto ten doktorat z terekii robi ;)
Parę zdjęć z tegorocznego wypadu nad Prypeć z Olą S:
http://rygielski.net/zdjecia/2010-05-18/

sioux 

Wysłany: 2010-12-25, 22:05   

To ja może nieco odświeżę temat.
Powoli krystalizują się plany kilkuosobowego wyjazdu na Białoruś, wiosną 2011 roku. Program wciąż pozostaje otwarty: spływ albo wędrówka z plecakiem, ukierunkowanie na takie albo inne gatunki... - wszystko do dogadania. Z całą pewnością chcemy jednak poświecić trochę czasu (1-3 dni w zależności od efektów) na toki głuszców. W związku z tym prośba:
Czy ktoś dysponuje namiarami na lokalnych ptasiarzy/przewodników obeznanych z tematem głuszcowym (chodziłoby o odpłatne podprowadzenie na tokowisko)???
Gdzie jeszcze poza Puszczą Nalibocką warto pojechać???
I jak ma się populacja głuszca na sąsiadującym z Białorusią polesiu ukraińskim???
Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny

pozdrawiam
Maciej

Rycyk 

Wysłany: 2012-03-01, 12:08   

Sioux, byłeś tam? Ja chcę jechać niedługo, może masz jakieś nowe info. Oczywiście najbardziej chciałbym przynajmniej usłyszeć głuszca, podobno to możliwe. Widziałeś na miejscu? Wiesz, gdzie najlepiej uderzać? Będę wdzięczny na wszelkie info.

wrygiel 

Wysłany: 2012-03-05, 07:47   

Ja też bym bardzo chciał się wybrać tej wiosny. I też chętnie się czegoś dowiem, lub dołączę do ekipy :) (W tej chwili myślę bardziej o północnej Ukrainie niż Białorusi, to chyba też dobre rejony)

sioux 

Wysłany: 2012-03-06, 21:52   

Nie byłem - mój jedyny kontakt na pograniczu Ukraińsko-Białoruskim nawalił i skończyłem jak co roku nad Biebrzą (ale warto było: cietrzewie, wilki i niezapomniane popołudnie "integracyjne" z chłopakami z Klimaszewnicy). Teraz próbuję coś zorganizować na Litwie, w Dzukijskim Parku Narodowym...

Ale jeśli się wszyscy dogadamy, to możemy popróbować z tą północną Ukrainą. Wiem że naprawdę sporo głuszców jest jeszcze w Poleskim Rezerwacie Przyrody w obwodzie Żytomierskim, i tylko z ew. przewodnikiem, kimś kto zna tokowiska, będzie problem. Zresztą nie takie rzeczy się robiło... :-)

sioux 

Wysłany: 2012-03-07, 19:57   

Właśnie dostałem info z Litwy, ze istnieje możliwość wynajęcia przewodnika na tokowisko głuszców. Cena za dzień to 200 litów czyli około 240zł.

Ja chyba się skuszę - może ktoś jest chętny...?

Dojazd na miejsce taniutki i bliziutki - autokar do Druskiennik z W-wy, Białegostoku lub Suwałk. Potem to już żabi skok...

Rycyk 

Wysłany: 2012-03-09, 13:37   

Hej, dzięki za info, ja próbuję nadal z Białorusią. Jak się uda, to napiszę, jak było, jak nie, to będę myślał o innych miejscach.

wrygiel 

Wysłany: 2012-03-11, 11:16   

Hehe, u mnie podobnie. Jeśli mi się nie uda Ukraina, to bym chętnie skoczył na Litwę - w zasadzie to może nawet obydwa bym zrobił, gdybym miał z kim. Taki wypad na Litwę to byłby taki krótki pewnie, niemal jednodniowy.

felix 

Wysłany: 2012-03-27, 14:53   

Witam, początkiem maja 5 -11 2012 rusza na Białoruś międzynarodowa ptasia wyprawa. Na miejscu mamy doskonale rozeznanie i miejscowego przewodnika lokalnego. Będziemy oglądać m.innymi legowe sikory lazurowe, terekie i puszczyka mszarnego oraz gatunki występujące w Polsce ale u nas bardzo rzadkie. Szukam chętnej osoby z autem osobowym 8 plus 1 lub 2 mniejszych aut na wyjazd. Zainteresowanych prosze o kontakt na priva badz telefon 600 364982. Pozdrawiam A. Felix Felger

Odpowiedz do tematu