PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Australia
Autor Wiadomość
michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-18, 21:54   

Tak się złożyło, że znowu odwiedziłem ten dziwny kontynent (tak jak ostatnio miejscowość Dubbo w Nowej Południowej Walii), ale tym razem na krótko - niecałe 2 tygodnie. Zaczyna się tam teraz zima (1 czerwca, bo wtedy rząd australijski ją ogłosił, tak jak zawsze 1 marca/czerwca/września/grudnia ogłasza nową porę roku ;) ), temperatura w dzień to między 15 a 20 st, ale w nocy (która teraz jest najdłuższa) i nad ranem potrafią być przymrozki. Europejskie gatunki drzew zrzuciły liście i w sumie w przyrodzie tylko po tym można poznać, że jest zima (poza temperaturą i długością dnia).
Ptaki na zimę nie odlatują, bo i po co, skoro przez cały rok mają co jeść. Niektóre to o tej porze nawet lęgi wyprowadzają, np kokoszka ciemna (Gallinula tenebrosa)
W załączniku parę fotek :)

kurawonga czarna.JPG
Plik ściągnięto 1588 raz(y) 90,82 KB

kolcoliczek.JPG
Plik ściągnięto 1583 raz(y) 79,16 KB

pisklaki kokoszki.JPG
Plik ściągnięto 1582 raz(y) 74,77 KB

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-18, 21:57   

cd

modrzyk.JPG
Plik ściągnięto 1584 raz(y) 56,02 KB

pustułka australijska.JPG
Plik ściągnięto 1581 raz(y) 28,64 KB

kormoran białolicy.JPG
Plik ściągnięto 1583 raz(y) 48,12 KB

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-18, 22:02   

cd

drzewo bez liści.JPG
Plik ściągnięto 1567 raz(y) 73,58 KB

co to za Australia bez kangurów.JPG
Plik ściągnięto 1580 raz(y) 29,41 KB

czapla bialolica i kaczka pacyficzna.JPG
Plik ściągnięto 1595 raz(y) 74,63 KB

wanted_JZ 

Wysłany: 2009-06-19, 07:30   

michałkiewicz, ja ci zazdroszcze.
Australia od dawna jest moim marzeniem by sie tam wybrać, jakoś tylko "siana" na to brakuje i odwagi by się tam dostać i gdzieś ulokować. Najlepiej tez zdobyć gdzies jakąś pracę.

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2009-06-20, 09:00   

Jej! Swietne są te ptaki - kolcoliczek i czapla białolica po prostu cudo! Awifauna Australii zaczyna mnie coraz bardziej fascynować i chyba przy najbliższej okazji kupię sobie jakiś przewodnik :)

Michałkiewicz, rób jak najwięcej zdjeć i pisz jak najwięcej o przyrodzie, klimacie i ogólnej atmosferze jaka tam panuje (czy ludzie przyjaźni itp.) :)

PS Przyznaj się, ile już gatunków na tych całych antypodach do tej pory "wyhaczyłeś"? ;)

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-22, 18:18   

Wiktoria napisał/a:
Michałkiewicz, rób jak najwięcej zdjeć i pisz jak najwięcej o przyrodzie, klimacie i ogólnej atmosferze jaka tam panuje (czy ludzie przyjaźni itp.) :)

Zdjęć więcej nie zrobię, bo od środy jestem już w Polsce i nie wiem kiedy następnym razem tam pojadę (ale wiem, że napewno jeszcze pojadę ;) ), mogę wrzucić jeszcze parę ptasich fotek (gady niestety o tej porze śpią, a ze ssaków widziałem tylko tego kangura).
Jeśli chodzi o klimat to jest on najabrdziej zbliżony do śródziemnomorskiego - lata są długie, upalne i bardzo, a zimy krótkie i łagodne. Zimą w dzień najczęściej jest od 10 do 20 stopni natomiast w nocy temperatura potrafi spaść do zera, a nawet trafiają sie przymrozki. W zeszłym roku, kiedy w sierpniu przez ok. 2 tyg w dzień było poniżej 10 st, a każdej nocy byly przymrozki, to na ten czas, aż zamkneli szkoły - tak było "zimno" ;) Wszyscy mówili też, że takiej lodowatej zimy nie pamiętają. Latem natomiast, wg większości australijczyków temperatura do 45 stopni jest w miarę znośna, "a jak jest więcej to wtedy jest naprawdę gorąco" ;) . Mnie osobiście było zdecydowanie za ciepło juz przy "zaledwie" 38 stopniach ;) .
Mieszkańcy są raczej pozytywnie nastawieni do zycia i innych ludzi. Najczęściej zadawanym pytaniem oprócz "How are you going?" jest "Do you like Australia?".
W załączniku parę ptic, niektóre gatunki mogą się powtarzać z tymi co wstawiłem we wcześniejszych postach.

gralina srokata.JPG
Plik ściągnięto 1582 raz(y) 91,42 KB

ibis żółtoszyi.JPG
Plik ściągnięto 1585 raz(y) 85,74 KB

kakadu różowe.JPG
Plik ściągnięto 1580 raz(y) 55,73 KB

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-22, 18:20   

...

kobuz australijski.JPG
Plik ściągnięto 1578 raz(y) 25,71 KB

koralicowiec czerwony.JPG
Plik ściągnięto 1572 raz(y) 35,24 KB

kukabura.JPG
Plik ściągnięto 1603 raz(y) 61,98 KB

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-22, 18:24   

...

mewy czerwonodziobe.JPG
Plik ściągnięto 1574 raz(y) 87,04 KB

miodożer bialorzytny.JPG
Plik ściągnięto 1581 raz(y) 69,15 KB

wroniec austr..JPG
Plik ściągnięto 1580 raz(y) 83,07 KB

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2009-06-23, 22:21   

michałkiewicz napisał/a:
W załączniku parę ptic, niektóre gatunki mogą się powtarzać z tymi co wstawiłem we wcześniejszych postach.

Mnie to zupełnie nie przeszkadza, podejrzewam, że innym także ;)

Zdjęcia świetne, zwłaszcza kukabura :res: Chyba nie jest zbyt płochliwa? :)

PS Ja pytanie "Do you like New York?" też kilka razy usłyszałam :mrgreen:

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-24, 08:01   

Wiktoria napisał/a:
Zdjęcia świetne, zwłaszcza kukabura :res: Chyba nie jest zbyt płochliwa? :)
Dziękuję :)
Nie, zdecydowanie niepłochliwa, podobnie jak modrzyki, ibisy i kurawongi. Podszedłem ją na 3 metry.
Wiktoria napisał/a:
PS Ja pytanie "Do you like New York?" też kilka razy usłyszałam :mrgreen:
Chętnie bym pojechał teraz do Ameryki (nigdy nie byłem) i porównał tamtejszą mentalność z australijską :mrgreen:

bawoli 

Wysłany: 2009-06-24, 12:19   

witam,

pytanie do Michała - czy masz jakieś istotne wskazówki dotyczące wyjazdu do Au? (takie o których nie pomyślałeś przed wyjazdem, a żałowałeś że nie zrobiłeś, nie załatwiłeś czegoś .... nie wiem itp.)

za kilka dni wylatuję na rok do Perth (z mozliwością krążenia po kraju) i tak się zastanawiam jak moge się jeszcze przygotować - nie jestem profesjonalnym fotografem ani biologiem, tak więc wypasionego sprzętu nie mam, ale zawsze lubiłem podglądać przyrodę. poki co najbardziej zastanawia mnie południowe rozgwieżdżone niebo (skorpion w zenicie :-) ) ale i cała przyroda z antypodów...

pozdrawiam,

ps. czy odwiedziłeś też Nową Zelandię?

michałkiewicz 

Wysłany: 2009-06-24, 17:29   

bawoli napisał/a:
pytanie do Michała - czy masz jakieś istotne wskazówki dotyczące wyjazdu do Au? (takie o których nie pomyślałeś przed wyjazdem, a żałowałeś że nie zrobiłeś, nie załatwiłeś czegoś .... nie wiem itp.)

Skoro jedziesz na rok do Perth, śmiem twierdzić, że wizę masz :P ;) ;) To w sumie jest najważniejsza formalność. Oprócz tego do Australii nie wolno przywozić żywności, a wszelkiego rodzaju obuwie powinny być wyczyszczone z ziemi (boją się przywleczenia nasion obcych roślin). Zresztą w samolocie dadzą Ci oświadczenie do wypełnienia, na którym będziesz musiał napisać gdzie, po co i na ile jedziesz oraz, że nie wwozisz tam żywności, gleby, narkotyków itp. Poza tym, jak leciałem teraz, w czerwcu to musiałem także napisać, że nie miałem ostatnio kaszlu ani gorączki oraz,że nie kontaktowałem się z osobami, mającymi takie objawy (to z obawy przed popularną ostatnio świńską grypą). To chyba tyle "technicznych" wskazówek.
Co do pobytu tam, to najważniejsza jest oczywiście znajomość języka. Nie wiem, na jakim poziomie jest Twój angielski i czy miałeś już okazję rozmawiać z ludźmi w kraju anglojęzycznym. Ja niby to się angielskiego uczyłem przez ileś lat, ale przez pierwszych kilka tygodni miałem spore problemy ze zrozumieniem Aussieków. Akcent tamtejszy różni się trochę od brytyjskiego, dużo sformułowań mają innych, a niektóre słowa się nawet inaczej wymawia.
bawoli napisał/a:
nie jestem profesjonalnym fotografem ani biologiem, tak więc wypasionego sprzętu nie mam, ale zawsze lubiłem podglądać przyrodę.

To dokładnie tak samo jak ja :mrgreen:
Polecam zakup książek: Simpson&Day "Field Guide to the birds of Australia" oraz "Australian mammals" i "Australian reptiles & frogs" autorstwa Leonarda Cronin'a. Kosztują ok. 40 AUD każda (przynajmniej ja je za tyle nabyłem ;) ).
bawoli napisał/a:
ps. czy odwiedziłeś też Nową Zelandię?

Nie, ale rozważałem taką opcję. Z tego co pamiętam to szacowany koszt 4 dniowego pobytu, na NZ czyli przelot (ale z Sydney), noclegi, wyżywienie i wypożyczenie samochodu to koszt ok. 1000 AUD.
Pozdrawiam.

bawoli 

Wysłany: 2009-06-24, 17:49   

dzięki serdeczne za garść porad - jeśli samolot nie spadnie, to odezwę się już z Au.

wizę dopiero dziś dostałem (studencką - ponownie wracam do szkoły- śmiechu warte!! hehe), tak więc już nic nie stoi na przeszkodzie żeby się pakować. oby tylko pracę tam w fachu dostać, bo praca w maku nie widzi mi się za bardzo ;-) ...

co do ichniej wersji angielskiego, to trochę boję się, że nią przesiąknę... uważam jednak, że jeśli przeżyłem połowę roku z rdzennymi szkotami , to i aborygenów przeżyję ;-)

ps. ponoć koszt podróżu do Nowej Z. właśnie tak się kształtuje jak napisałeś - info od tubylców. nie daruję sobie tam nie pojechać jak już bedę tak blisko. a powrót do europy chyba się mocno przeciągnie, bo azja długa i ciekawa....

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu