PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Suwalszczyzna
Autor Wiadomość
Justyna 

Wysłany: 2006-07-18, 14:00   Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to piękna kraina. Jest tu wiele miesjc do zwiedzania takie jak: Smolniki, Góra Cisowa, głazowisko Bachanowo, jez. Hańcza najgłebsze w Polsce, rzeka Czarna Hańcza, rzeka Rospuda.
W Wigierskim Parku Narodowym znajduje się jez. Wigry i piękny klasztor Kamedułów, a także 4 jeziorka leśne suchary, i punkty widokowe (jak np. w lesie ponad czubkami drzew).

kilka zdjęć:

Rospuda:
1.

2.

3.

4.

Smolniki
5.

6.

Smolniki(po lewej Góra Cisowa)
7.

Jezioro Szurpiły
8.

Justyna 

Wysłany: 2006-07-22, 10:11   

Wczoraj byłam w Suwalkim Parku Krajobrazowym, rowerkiem zrobiłam ok. 30-40 km.
Byłam na Głazowisku Bachanowo, na jez. Hańcza, w Turtulu siedziba parku. Niedaleko miałam na Głazowisko w Rutce i Górę Zamkową, ale z rezygnowałam z odwiedzenia tych miejsc, kiedy ujrzałam za sobą granatową ścianę chmury.

a tu zdjęcia:
Jezioro Hańcza najgłębsze w Polsce.
9.

Głazowisko Bachanowo
10.

11.

12.

13.

Stokrotka 

Wysłany: 2006-07-23, 10:00   

Musze powiedziec ze to piekne rejony!A fotki bardzo ladne:)

Pozdrawiam!

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-07-24, 21:22   

fotki rzeczywiści eprzedniej marki :res: mi szczególnie podoba sie ta -
Justyna napisał/a:
Jezioro Hańcza najgłębsze w Polsce.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-07-30, 19:02   

Niezłe oko :res:

Podobuje mi się to guazowisko :smile:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rey 

Wysłany: 2006-09-29, 09:58   

Suwalszczyzna to rzeczywiście jeden z piękniejszych zakątków kraju. Nie wiem czy wiecie, ale to właśnie tutaj powołano pierwszy w Polsce Park Krajobrazowy. W tym roku Suwalski Park Krajobrazowy obchodzi swoje 30-lecie. Z tej okazji krótki artykuł o tym obszarze chroniącym m.in. najgłębsze na niżu środkowoeuropejskim jezioro:

Cytat:
30 lat Suwalskiego Parku Krajobrazowego

30-lecie istnienia obchodzi Suwalski Park Krajobrazowy, najstarszy w Polsce. Park ma m.in. 12 szlaków pieszych, pięć ścieżek edukacyjnych i trzy trasy rowerowe. Jedną z największych atrakcji jest Dolina rzeki Czarnej Hańczy oraz Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce.

Jak powiedziała dyrektor Parku Teresa Świerubska, sukcesem jest, że park udało się ochronić przed niemądrą zabudową i zachować piękną, nienaruszoną przyrodę.

Z okazji 30-lecia parku w czwartek rozpoczęła się konferencja naukowa pt. "Rola parków krajobrazowych w krajowym systemie obszarów chronionych". Jednym z tematów była dalsze dbanie o obszary chronione w czasach, w których człowiek ingeruje w każdy zakątek ziemski. Zgromadzeni naukowcy rozmawiali także o edukacji ekologicznej oraz o walorach obszarów chronionych.

Jednym z tematów były również zalegające w miejscowościach Krzemianka i Udryń - około 1000 metrów pod ziemią - duże ilości złóż rud m.in. wanadu i tytanu. W latach 70-tych dokonano setek odwiertów w ziemi badając złoża, ale nigdy nie doszło do budowy kopalni, chociaż władze komunistyczne wzięły na ten cel kredyt za granicą.

Przez lata udało się nie dopuścić do prób wydobycia rud żelaza zalegających w otulinie parku. To by zniszczyło ten park, gdyby w latach siedemdziesiątych uruchomiono kopalnię rudy żelaza -dodała Świerubska.

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w styczniu 1976 r. jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Położony jest on na Pojezierzu Litewskim w regionie Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Leży na obszarze 4 gmin - Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka- Tartak, należących do woj. podlaskiego. Powierzchnia parku wynosi 62,8 km kw., w tym około 60% stanowią użytki rolne, 24% lasy, 10% wody, 4% bagna i 2% pozostałe grunty.

SMUGA 
arborysta

Wysłany: 2006-10-21, 09:03   

Ostatnio czesto zdarza mi się bywać koło Suwałk - w okolicach Osinek...
Teren cudnie wypagórkowany...
A co obniżenie terenu, to oczko wodne...
I zimą...
I latem...
Zaczęła się moja ulubiona pora roku: jeszcze słońce, a już tchnienie zimy...
A na Suwalszczyźnie ta pora jest najwyrazistsza jak dla mnie...
Z Warszawy mam tam trochę kilometrów...
Ale co tam...
Pakuję się i jadę...

- Wojtek M.

Justyna 

Wysłany: 2006-10-27, 17:17   

piękna są smolniki :) jak mam chwile czasu wsiadam na rowerek i jadę. jest tyle ciekawych miejsc :) .

platon 

Wysłany: 2007-01-17, 00:06   

Niestety odległość nie pozwala mi na wojaże po tamtych stronach, ale parę lat temu tam byłem i naprawdę można się zakochać. Nie wiem czemu ciągnie mnie w takie strony pagórkowate, najbliżej mam przy Dolinie Noteci, ale to już jednak nie to samo.
Pozdrawiam.

Justyna 

Wysłany: 2007-01-22, 20:12   

żeremie bobra w WPN

Corbie 

Wysłany: 2007-01-24, 13:18   

Justyna, wspaniałe zdjęcia !
Prawie jakbym tam znowu był ... Wigry, Hańcza, Rospuda, Blizna ... stara, dobra Jaćwież...
Jest przepiękny album Puchalskiego „W krainie Czarnej Hańczy” – polecam. W sam raz do poczytania przy takiej pogodzie jak za oknem ;-)

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2007-01-24, 13:55   

Fajne fotki Justyna :res: :res:

Justyna 

Wysłany: 2007-01-30, 20:10   

Suwalski Park Krajobrazowy zimą

Justyna 

Wysłany: 2007-01-30, 20:45   

Justyna 

Wysłany: 2007-02-02, 20:06   

panorama