PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stobrawski Park Krajobrazowy
Autor Wiadomość
Łukasz L. 


Posty: 533
Skąd: BRZEG
  Wysłany: 2007-12-20, 20:13   Stobrawski Park Krajobrazowy

Stobrawski Park Krajobrazowy

Liczący ponad 50 tysięcy hektarów Stobrawski Park Krajobrazowy luźno rozprzestrzenia się na obszarze 12 gmin północnej części Opolszczyzny. Główne jego bogactwo to lasy stanowiące 78% obszaru Parku. Cała ta zielona masa wypełnia malownicze doliny Stobrawy, prawego dopływu Odry, i rzek należących do jej zlewiska: Brynicy, Budkowiczanki, Bogacicy, Żydówki. Prawie 40 gatunków chronionych roślin i tyle samo bardzo rzadkich, decyduje o unikatowym charakterze kompleksu. W Parku żyje około 170 gatunków ptactwa lądowego i wodnego, w tym kilkanaście rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Szczególnie wody, choć stanowią jedynie 1,5% obszaru SPK, wpłynęły na tak wyjątkowe urozmaicenie miejscowej flory i fauny. Oprócz rzek dużo tu stawów rybnych, starorzeczy, oczek wodnych, terenów zalewowych, torfowisk i rowów melioracyjnych.

Ciekawa jest geologiczna geneza powstania większości stawów rybnych w okolicach Krogulnej, Pokoju czy Krzywej Góry. Początkowo były to typowe zastoiska wodne spowodowane przez nieprzepuszczalne iły trzeciorzędowe. Już kilka stuleci temu właściciele tych terenów zaczęli je zarybiać i dziś okolica ma rozwiniętą gospodarkę rybacką, gdzie oprócz poczciwego karpia hoduje się szczupaki, sandacze, amury a nawet węgorze. Niektóre stawy do dzisiaj noszą nazwy byłych włodarzy tych ziem. Mamy więc Zofię, Matyldę, Augusta czy Fryderyka. Zarybione akweny, szczególnie te śródleśne, położone z dala od szlaków komunikacyjnych i ludzkich siedzib, stanowią atrakcyjne łowiska dla rzadkich ptaków. Od dłuższego już czasu w okolicy gniazdują rybołowy, kormorany, orzeł bielik, czapla siwa i krwawodziób. Tereny bagienne, lesiste wydmy, niedostępne mokre łęgi i prawie nie naruszone ręka człowieka dzikie puszczańskie ostępy pozwalają spokojnie rosnąć turzycy sztywnej, grążelowi żółtemu, rzadkim paprociom i kruszynie. Występuje tu unikalne siedlisko murawy szczotlichowej oraz chroniona roślina z rzadkiej w naszym klimacie rodziny storczyków, kukułka szerokolistna. Tygrzyk paskowany, wydra, kumak nizinny, a także pokląskwa, krakwa, potrzeszcz i dziwonia to inni jeszcze przedstawiciele fauny, którzy tu maja szansę uciec przed cywilizacyjną ekspansją. Wszystkie rezerwaty Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się w jego zachodniej części obejmującej gminy powiatu brzeskiego zahaczając o dolnośląski powiat oławski. Leśna Woda chroni fragmenty lasu mieszanego naturalnego pochodzenia a Śmiechowice patronują idei zachowania 200 - letnich modrzewi europejskich. W Czaplińcu opiekują się kolonią lęgową czapli siwej, zaś Odra i Barucice mają zadbać o jeden z najlepiej zachowanych lasów liściastych na Opolszczyźnie z bogatym runem obfitującym w rzadkie gatunki roślin.

Najpiękniejszym i zarazem najlepiej dostępnym rezerwatem jest Lubsza, położona przy drodze krajowej nr 39 pomiędzy Brzegiem a Namysłowem. Można tu do woli podziwiać stare okazy olbrzymich buków, a niektóre partie lasu mają niemal puszczański charakter. Te fragmenty drzewostanu stanowią część dawnych lasów Puszczy Śląskiej, należącej do piastowskich książąt brzeskich. Występują tu rzadkie gatunki ptaków, takie jak siniak, dzięcioł zielonosiwy i muchołówka białoszyja. Stowarzyszenie "BIOS" prowadzi na terenie Parku akcję czynnej ochrony płazów polegającą na tworzeniu nowych zbiorników wodnych. Zajmuje się odtwarzaniem zadrzewień i alei ułatwiających zwierzętom migrację oraz rozwiesza budki dla nietoperzy. Komitet Ochrony Orłów wraz z Nadleśnictwami prowadzi działania skierowane na ochronę gniazd najrzadszych ptaków drapieżnych.

źródło: http://www.zopk.pl/stobrawski/articles.php?id=19
 
 
 
claviceps 

Posty: 4869
Skąd: DNA
Wysłany: 2007-12-21, 03:10   

Łukasz L., pozwolisz, że uściślę kilka informacji drapolowych ;-)
Łukasz L. napisał/a:
Od dłuższego już czasu w okolicy gniazdują rybołowy

Nie wiem skąd pochodzą informacje o ptakach lęgowych Stobrawskiego PK, ale na chwilę obecną na całym Śląsku nie ma żadnego stanowiska lęgowego rybołowa. Co prawda w ostatnich kilkunastu latach były sporadyczne obserwacje rybołowów w sezonie lęgowym właśnie na stawach w okolicach Pokoju (a więc z terenu StPK), ale nie ma żadnego znanego gniazda, ani nawet nie było jakiś poważnych podejrzeń. No chyba że ktoś zataja informacje przed Kartoteką Awifauny Śląska (jego wybór) lub Komitetem Ochrony Orłów (to już byłoby nieładne).
Natomiast w opisie walorów przyrodniczych parku brakuje jednej istotnej informacji - na jego terenie lub w najbliższym sąsiedztwie gniazduje praktycznie cała śląska populacja orlika krzykliwego :]
Muszę się kiedyś tam wybrać - w końcu to niedaleko od Wrocławia :tup:
_________________
bart smyk
 
 
Łukasz L. 


Posty: 533
Skąd: BRZEG
Wysłany: 2007-12-26, 23:06   

Pamiętam że nad stawami w Bielicach była para rybołowów. Orlika krzykliwego też widzieliśmy. Chyba nei podważysz słów i notatek p. Stajszczyka :>
 
 
 
piegos 
ornitolog


otop

Posty: 312
Skąd: Mirków/Wrocław
Wysłany: 2011-05-20, 18:16   

Łukasz L. czy polecasz mapę stobrawski park krajobrazowy ??
_________________
Gosia Pietkiewicz

A czy Ty wpisałeś już swoje odczyty do POLRING? :>


Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA
Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne
 
 
 
franek 

Posty: 23
Skąd: Namysłów
Wysłany: 2012-01-27, 22:58   

Cześć

Trochę odświeżę temat :)

Cytat:
czy polecasz mapę stobrawski park krajobrazowy ??

Jest to jedyna mapa tego terenu, zatem warto.
Mapa wydana jest przez wydawnictwo plan, więc jest dość rzetelna.

Co do obserwacji rybołowa, to też miałem okazję (czerwiec 2008).
Czy gniazdują to nie wiem - nie jestem wielkim zapaleńcem niestety ;)
Natomiast sam park krajobrazowy jest urokliwy, ogromne lasy oraz sporo zabytków kultury szczególnie w Pokoju i okolicach.
Wydaje mi się, że to jedne z bardziej wartościowych miejsc pod względem przyrodniczym na Dolnym Śląsku.
Jeśli ktoś nie był to szczerze polecam.
 
 
 
osiekhaus 

Posty: 2
Skąd: opolskie
Wysłany: 2012-02-10, 16:36   

"Liczący ponad 50 tysięcy hektarów Stobrawski Park Krajobrazowy luźno rozprzestrzenia się na obszarze 12 gmin północnej części Opolszczyzny. Główne jego bogactwo to lasy stanowiące 78% obszaru Parku. Cała ta zielona masa wypełnia malownicze doliny Stobrawy..."

Po latach fascynacji cywilizacją przekonalem się, że ona (cywilizacja stworzona przez nas) zabija, dzieli, zamiast łączyć, truje, zamiast leczyć, wyjaławia z uczuć. Nie odrzucam zdobyczy techniki, ale wybieram świadomie tylko te elementy, które nie szkodzą ciału i umysłowi. Temat drażliwy to "zdrowa żywność", bo przecież każda żywność z założenia musi byc zdrowa. Dobra, ekologiczna żywność to lekarstwo na chorobę cywilizacyjną. Mój projekt zakłada odrzucenie większości toksycznych produktów i chemii. Wybieram życie na terenach borów stobrawskich bogatych w czystą wodę, świeże powietrze, lasy. Posiadam 6ha gospodarstwo w Osieku użym. Od dwóch lat rośnie tam sad owocowy, nieopodal stoi las, z którego pozyskuję drewno do mojego eko-kominka - a myśliwi zwierzyne, łąka, gdzie kiedyś będą stały ule. Wiosną posadzę pierwsze warzywa...
Mój projekt "z dala od cywilizacji" wystartował, teraz szukam środków na dalszy jego rozwój. Postępy wrastania w przyrodę będziecie mogli śledzić na nowo-powstałej witrynie . W niedalekiej przyszłości planuję budowę samodzielnych domków przy lesie, do których będą mogły przyjeżdżać osoby spragnione natury, natury, która leczy ciało i umysł.

edit: mopek
kryptoreklama
_________________
osiekhaus
 
 
pisii35 

Posty: 15
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-02-11, 13:06   

Nigdy nie byłam w tych okolicach, ale może warto na jakiś weekend tam wyruszyć. jest jakaś sensowna baza noclegowa w pobliżu?
_________________
Pisanie prac,Prace magisterskie oraz Korepetycje
 
 
osiekhaus 

Posty: 2
Skąd: opolskie
Wysłany: 2012-02-11, 13:29   

Niestety w okolicy rozsądnej bazy noclegowej brak - mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.
_________________
osiekhaus
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.