PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sarbsko i SPN
Autor Wiadomość
lato 

Wysłany: 2006-08-13, 11:37   Sarbsko i SPN

Jadę na tydzień nad jezioro Sarbsko i stąd moje pytanie, co trzeba tam koniecznie zobaczyć, a co warto :?: Będę tam z rowerem więc promień poszukiwań z góry ograniczyć trzeba do np. 60 km (no bo jeszcze trzeba wrócić.. ;-) )
I które miejsca Słowińskiego Parku Narodowego warto zajrzeć :> proszę napiszcie jak najszybciej bo już w czwartek o świcie wyruszam…. :-D

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2006-08-15, 16:07   

to tak na szybko:
musowo trzeba zobaczyc mierzeję z ruchomymi wydmami między jez. Łebsko a Bałtykiem - w wydmami różnej maści, obniżeniami z mokrymi wrzosowiskami i torfowiskami, a także zasypywanymi przez ruchome piaski olszynami i brzezinami...
Nie wiem co prawda na ile da sie to zobaczyc ze szlakow turystycznych...
Skansen w Klukach tez ciekawy.

Rey 

Wysłany: 2006-08-15, 21:58   

To ja też na szybko dodam:

- Czołpino czyli byłe tereny jednostki wojskowej z wieżą obserwacyjną z której rozciąga się świetny widok zarówno na morze jak i w głąb parku + latarnia morska

- Smołdzino czyli Muzeum Słowińskiego PN

- zachodni brzeg jeziora Łebsko ( niedaleko Kluk) z wieżą obserwacyjną ze świetną panoramą na Łebsko

Nad Gardno pewnie będzie rowerem już za daleko :roll:

PS. Słowiński Park Narodowy :D

lato 

Wysłany: 2006-08-16, 22:15   

Oenanthe, Rey dzięki za odzew ;-) z pewnością te miejsca zobacze
Rey napisał/a:
Nad Gardno pewnie będzie rowerem już za daleko :roll:

phiiiiiii to niecale 40 km w jedną strone... ja i do Słupska już zaplanowną mam wycieczke oczywiscie rowerem.. no nic ide sie pakować. Jak wróce to napisze co i gdzie bylem ;-)

lato 

Wysłany: 2006-08-26, 11:08   

to tak na szybko... Park jest świetny :!:
Jeśli idzie o muzeum w Smołdzinie to faktycznie warto tam pojechać. Świetnie pokazane są drzewa, gdyby jeszcze obok pni położyli liście i owocniki jakieś.. nie rozumiem tylko jednej rzeczy po co w tym muzeum pokazywane są gatunki tam nie występujące np. orzechówka :?: czyżby to jakaś wymiana eksponatów z tatrzańskim PN ;-) no i jeszcze troche inaczej bym ustawił wypchane ptaszki np mewy razem, a nie rozrzucone po całym muzeum czy sieweczki rzeczna i obrożna powinny stać obok siebie a nie na innych pietrach... co by nie było polecam wszystkim :!:
No a Łeba - jeśli będziecie jechać z rodziną/dziećmi trzeba sie przygotować na koszty.. i to duże, szczyt to ubikacja za 3 zl.... :/
Oenanthe napisał/a:
Nie wiem co prawda na ile da sie to zobaczyc ze szlakow turystycznych...

ze szlaków niewiele widać, ale poza nimi...... ;-)

kubaman 

Wysłany: 2007-06-17, 19:33   

witam,

jako że jadę na wakacje w lipcu właśnie do SPN odświeżę ten temat.
Teren i atrakcje znam bo byłem tam 7 lat temu. Teraz pytam głównie o atrakcje, miejscówki i rekomendacje ornitologiczne, bo mi się nieco zainteresowania zmieniły ;) i poprzednio niczego nie wybadałem. Jadę więc w tym temacie w ciemno.

Gdzie i co mogę zobaczyć, a najlepiej sfotografować ? Jak z dostępnością takich miejsc? Czy znacie jakieś miejsca gdzie można zobaczyć gatunki ciekawe, rzadkie?

Gdzie w ogóle mogę znaleźć jakieś konkretne informacje o tym terenie? Informacje na stronie parku są lapidarne, a poza tym w zasadzie nic nie ma. A to rzekomo druga w kraju ostoja ptasia :?

Braddzo mocno proszę o pomoc i wskazówki !
Z góry dziękuję

Kuba

Joanna 

Wysłany: 2007-06-18, 09:00   

kubaman napisał/a:
Gdzie i co mogę zobaczyć, a najlepiej sfotografować ?
Ja byłam w Rowach. Jeśli chodzi o focenie to pamiętam że kormoran w mieście na rzeczce pozwalał do siebie podejść na 2 -3 metry.... Biegusy i sieweczki biegały po plaży - tez dość niepłochliwe. Poza tym w lesie był pomost nad jeziorem (chyba Łebsko) - pewnie rano coś tam może podpływać.

Rey 

Wysłany: 2007-06-18, 21:57   

kubaman napisał/a:
Gdzie i co mogę zobaczyć, a najlepiej sfotografować ? Jak z dostępnością takich miejsc? Czy znacie jakieś miejsca gdzie można zobaczyć gatunki ciekawe, rzadkie?

Toż to można istną powieść na ten temat napisać :!: Sprecyzuj trochę swoje oczekiwania: co znaczy dla Ciebie termin "gatunki ciekawe, rzadkie" :?:

kubaman napisał/a:
Informacje na stronie parku są lapidarne, a poza tym w zasadzie nic nie ma. A to rzekomo druga w kraju ostoja ptasia :?

A szukałeś dokładnie :>

Co do wartości ornitologicznej tego miejsca to moge powiedzieć, że pomimo tego iż już 3 razy byłem w Słowińskim PN nadal gdybym tylko mógł wróciłbym tam jak najszybciej :!: :!: :!:

kubaman 

Wysłany: 2007-06-19, 00:16   

Rey,
chcę zobaczyć jak najwięcej ptaków i sfotografować jak najwięcej ptaków. Rejon wybrzeża obfituje w pewne gatunki, których pod Krakowem próżno szukać. Oczywiście ptactwo wodne, brodzące, jakieś ciekawe drapieżniki, coś czytałem o derkaczach (nigdy nie widziałem). Po prostu proszę o rekomendację :)

Na stronie Parku nie doszukałem się żadnych dokładniejszych informacji ani o występujących gatunkach, ani o możliwych miejscach obserwacji. W każdym razie szukałem i nie znalazłem nic poza informacjami encyklopedycznymi.

Rey 

Wysłany: 2007-06-19, 14:35   

Krótko a treściwie:

jezioro Gardno

Niestety na Wyspie Kamiennej nie ma już kolonii lęgowej ani kormoranów czarnych (naziemna :!: ), ani mew srebrzystych (a co za tym idzie także i brak szans na gniazdowanie mewy żółtonogiej), tym niemniej nadal lęgną się tam ohary, krakwy, płaskonosy, wąsatki zalatują kanie rude i bieliki. Osobiście polecam Polder Gardna IX na wschodnim brzegu jeziora - najlepsze miejsce na ptaki siewkowate w całym Słowińskim PN.

jezioro Łebsko

Podobny zestaw (do niedawna tj. końca lat 90-tych lęgowy był jeszcze rożeniec) + trzymające się jeszcze ostatnim wysiłkiem ostatnie pary biegusa zmiennego. Najlepsze miejsca to półwyspy: Gacki i Żarnowski, oraz wieża i pomost obserwacyjny w Kulkach (tam widziałem swego czasu parę orłów przednich...).

kubaman 

Wysłany: 2007-06-19, 18:01   

z twojego postu wnoszę, że teren parku podlega jakimś niedobrym zmianom.. :cry:

Rey 

Wysłany: 2007-06-20, 21:40   

Cóż, złożyło się na to parę rzeczy np. Wyspa Kamienna była regularnie zalewana przez wody z cofki Bałtyku, w wyniku czego prawie wszystkie zniesienia szlag trafiał :/ Mewy srebrzyste gniazdują teraz na...dachach budynków np. w Rowach, kormorany zaś wyniosły się z tego co słyszałem na dobre (i tak nie we wszystkich gniazdach na wyspie składane były jaja). Ostatnio z tego co czytałem szczęścia na wyspie próbują mewy śmieszki i rybitwy rzeczne, ale nie wiem z jakim skutkiem.

Siewki wycofują się z parku ze względu na zarastanie dogodnych dla nich biotopów (choć ostatnio na Polderze IX zrobiono ponoć świetną robotę) oraz nadmierną liczebność lisa i norki amerykańskiej, które dziesiątkują ptasie lęgi.

Z miejsc które warto również zwiedzić polecam Muzeum Słowińskiego PN w Smołdzinie, wieżę widokową Rowokół i punkt widokowy na terenie byłej jednostki wojskowej w Czołpinie.

Numenius 
D.Kilon

Wysłany: 2010-11-10, 18:09   

Witam, wybieram się z naszym Kołem (po jutrze) na wyprawę botaniczno- ornitologiczną, nocleg w Łebie.
Może poleciłby ktoś jakiś ciekawy punkt obserwacyjny (najlepiej przelotu drapoli :) ), oraz wskazał jakieś miejsca na ostatki siewek, kaczki i nury.

Będę wdzięczny za wskazówki!

Pozdrawiam

wanted_JZ 

Wysłany: 2010-11-11, 10:32   

Numenius, nie wiem dokładnie co teraz może być na jeziorach i na przelotach gdyż ostatnio niezbyt mam z czasem ale na pewno polecam jez.żarnowieckie. Leży po lewej stronie Łeby ale najlepiej jest pojechać do Żarnowca, to zaledwie 2 km od Łeby w kierunku Lęborka. Jest tam hotel i zaraz za nim rozciąga się jezioro a na samym początku są trzcinowiska, małe mokradła.
Polecam tez jez.sarbsko - to jest po prawej stronie Łeby i tu polecam wybrać się do Nowęcina i koło pałacu (na krzyżówce)skręcić w stronę jeziora. Małe ale ptaki też tam zalatują.
Jak będziesz miał szczęście to zaobserwujesz bieliki gdyż jest troszkę w okolicy.
Za miejsacowością Nowęcin w kierunku Szczenurzy sa pola, mokradła. Tak można zobaczyć czasem gęsi wędrujące i siedzące na odpoczynku. Kilka drapoli też tam zawsze bywa. Dalej jakbyś pojechał w kierunku Sarbska to na zakrzewionych polach przed samą tą prawie miejscowoscią zazwyczaj drapole siedzą na krzewach wypatrując obiadku ;)
No i ciekawym miejscem do obserwacji jest zapewne plaża. Tam zazwyczaj na przelotach wzdłuż linii brzegowej można zaobserwowac rózne ptaki.
Pózniej masz miejscowośc WICKO - to w kierunku na Lebork też. 10km od Łeby -, skręcasz pózniej na krzyżówce głównej w kierunku na Słupsk/Pobłocie/Główczyce i zaraz kawałem ok 2km do miejscowości Górka. Tam są pola torfowe nie uprawiane sporo czasu. Ja zazwyczaj zawsze tam widuję rózne drapole (nie znam się jednak zbytnio na nich) jak i gąsiorki i wiele małych drobiazgów. Widywałem tam też zwykłe bażanty polne, bielika, kanie rude, czaple i kilka innych gatunków.

POLECAM :!:

Jakby co to dzwoń tel. na pw podałem. Wybrać się z Wami nie wybiorę bo braki czasowe ale pokierować mogę.

Numenius 
D.Kilon

Wysłany: 2010-11-11, 11:18   

Dziękuję za odpowiedz, niestety jesteśmy ograniczeni transportowo, jedynie lokalne PKS-y i nasze stopy. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu