PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Krynica Morska i okolice
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2008-08-13, 15:32   Krynica Morska i okolice

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w następnym tygodniu wybieram się do Krynicy Morskiej.Zna ktoś może jakieś ciekawe ptasie miejsca w tamtej okolicy :?:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2008-08-13, 23:25   

Ano, trza się włóczyć po plażach od strony morza :]

A w okolicy Kątów Rybackich bór naznaczon kolonią Falakrokoraksa .. :wink:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Kamil 

Wysłany: 2008-08-14, 08:39   

Kejbii napisał/a:
Ano, trza się włóczyć po plażach od strony morza
i przewracać się o plażowiczów :P ;) No ,ale może jak nie będzie upałów to i na plażach będzie luźniej ;)
Kejbii napisał/a:
w okolicy Kątów Rybackich bór naznaczon kolonią Falakrokoraksa
O Kątach Rybackich akurat słyszałem ,tylko ciekawe czy trafię do tej kolonii ;)
W pewnej książce, w dziale "Najważniejsze ostoje ptaków w Polsce" wyczytałem też ,że
Cytat:
Zalew Wiślany jest ważną podczas wędrówek ostoją ptaków związanych ze środowiskiem wodnym [...] kaczek,batalionów,biegusów,łęczaków,brodźców [...]Latem na zalewie odbywa pierzenie wiele kaczek, w tym głowienki i czernice.[...]gniazdują tutaj m.in. rożeńce,płaskonosy,hełmiatki,podgorzałki,ohary [...]bąk,bączek,gęgawa,kropiatka,zielonka,mewa czarnogłowa i wąsatka...
Tylko ciekaw jestem w które miejsce się udać ,żeby chociaż część zobaczyć z tego ,co wymieniono w tej książce ;)

vespertinus 

Wysłany: 2008-08-14, 10:59   

Kamil napisał/a:
i przewracać się o plażowiczów :P ;) No ,ale może jak nie będzie upałów to i na plażach będzie luźniej ;)

Zawsze możesz iść plażą w stronę Piasków i rosyjskiej granicy. Rok temu jak tam byłem to bardzo dużo ptaków siedziało na plaży w pasie granicznym, ale bez lunety to raczej ciężko z obserwacjami.
Kamil napisał/a:
tylko ciekawe czy trafię do tej kolonii ;)

Kolonia przesuwa się coraz bardziej na zachód w stronę Sztutowa. Dosyć łatwo można tam się dostać, zapuszczając się w las którymś z wejść z plaży między Kątami Rybackimi a Sztutowem. Koloni raczej nie przegapisz, bo drzewka wyglądają dość charakterystycznie ;) Conajwyżej można troche w lesie pobłądzić...
Kamil napisał/a:
Tylko ciekaw jestem w które miejsce się udać ,żeby chociaż część zobaczyć z tego ,co wymieniono w tej książce

Co do Zalewu nic Ci nie doradze, bo znam jedynie fragment przy ujściu Wisły Królewieckiej w okolicach Sztutowa. W maju było tam dosyć ciekawie, jak to wygląda w sierpniu, nie mam pojęcia.

To jeszcze nic pewnego, ale być może w przyszłym tygodniu będę przez 3-4 dni na Mierzei. Planowałem posiedzieć w UW, ale jak chcesz, to możemy sie na pw jeszcze zgadać i jakby co, można gdzieś razem wyskoczyć. Troche te okolice znam, można np. do koloni sie wybrać :) O ile w ogóle wszystko wypali...

Kamil 

Wysłany: 2008-08-14, 11:28   

vespertinus napisał/a:
Zawsze możesz iść plażą w stronę Piasków i rosyjskiej granicy
Do granicy i tak miałem zamiar się wybrać ,żeby po prostu zobaczyć jak to wygląda (teraz u nas coraz mniej "prawdziwych" granic ;) )
vespertinus napisał/a:
To jeszcze nic pewnego, ale być może w przyszłym tygodniu będe przez 3-4 dni na Mierzei. Planowałem posiedzieć w UW, ale jak chcesz to możemy sie na pw jeszcze zgadać i jakby co, można gdzieś razem wyskoczyć.
Gdybyś był w Krynicy to może moglibyśmy się spotkać ,ale dalsze wycieczki raczej odpadają ,bo ja przyjeżdżam w poniedziałek a w środę wracam ,więc w sumie mam tylko jeden cały dzień ,ale dobre i to.

Kamil 

Wysłany: 2008-08-22, 21:25   

Wczoraj wróciłem znad morza ;) Było nawet fajnie,kilka gatunków wpadło do życiówki,trochę się też pozwiedzało okolicę.Pod względem przyrodniczym nie było arcyciekawie (wiadomo - miejscowość wypoczynkowa) ,ale może być.Ogólnie Krynica to takie fajne miasteczko :-D Gdyby ktoś się kiedyś wybierał na Mierzeję Wiślaną ,to służę informacją :)
Obszerniejszą relację z pobytu postaram się zamieścić w najbliższych dniach ;)

Kamil 

Wysłany: 2009-07-22, 11:32   

Kamil napisał/a:
Obszerniejszą relację z pobytu postaram się zamieścić w najbliższych dniach
Taaa :] ;)
W tym roku najprawdopodobniej znowu jadę w to samo miejsce. Tym razem na dłużej (ok. 5 dni). Chciałbym się wybrać do Ujścia Wisły, tylko nie za bardzo wiem gdzie się udać, żeby coś ciekawego zobaczyć, więc liczę na Waszą pomoc :] W internecie są co prawda jakieś mapki ze ścieżkami turystycznymi, ale wydaje mi się, że na takich ścieżkach, to można podziwiać głównie krajobrazy.
A poza tym jeszcze raz pytam: jakie są jeszcze miejsca są godne polecenia na ptaki w połowie sierpnia :?: I niekoniecznie muszą to być najbliższe okolice Krynicy ;)

vespertinus 

Wysłany: 2009-08-05, 10:14   

Kamil napisał/a:
W następnym tygodniu wybieram się nad morze, a konkretnie do Krynicy Morskiej. Możecie mi polecić jakieś miejsca na Mierzei, gdzie mógłbym zobaczyć trochę typowo morskich (i nie tylko ;) ) ptaków :?: Np. jakieś biegusy, sieweczki, rybitwy, ostrygojady, morskie kaczki, siewki, może jakieś drapole.
Jeśli będę mógł, to odwiedzę Ujście Wisły i może też Ptasi Raj.

Zdecydowanie najlepszym miejscem na zobaczenie w/w ptaków jest UW i obojętnie czy od strony Mikoszewa czy Świbna, z niemal 100% pewnością powinieneś je zobaczyć. No, może jedynie na morskie kaczki nienajlepsza pora roku, ale i na nie można teraz trafić ;) Najlepiej jechać od rana, póki powietrze za bardzo jeszcze nie drga, ale z tym nie ma kłopotu, bo pierwsze autobusy do Mikoszewa kursują już przed 6.00, prom też już wtedy jest dawno na chodzie.
Kamil napisał/a:
Chciałbym się wybrać do Ujścia Wisły, tylko nie za bardzo wiem gdzie się udać, żeby coś ciekawego zobaczyć, więc liczę na Waszą pomoc :] W internecie są co prawda jakieś mapki ze ścieżkami turystycznymi, ale wydaje mi się, że na takich ścieżkach, to można podziwiać głównie krajobrazy.

Rozumiem, że to pytanie dotyczy samego UW a nie Mierzei? Jeśli tak to najlepiej od promu idź ścieżką wzdłuż Wisły, szybko dojdziesz do plaży a i nad rzeką już sobie pewnie troche ptaków obejrzysz.

Ale coś ciekawego powinieneś też spotkać spacerując po plaży w dowolnym miejscu na Mierzei. Najlepiej nie po tej głównej tylko na odcinkach między miejscowościami (tylko uważaj, bo im dalej od tłumów, tym bardziej niektórzy wczasowicze pozwalają sobie na luz ;) a dla niektórych plażowiczek facet z lornetka na plaży to zboczeniec a nie ptasiarz i wychodzą różne bardziej lub mniej zabawne sytuacje :-D ). Mi co rok o tej porze udawało się trafiać na szlamniki, alpinki czy sieweczki, czasami inne siewkusy. No i wiadomo, warto obczajać to co leci nad morzem, bo nie znasz dnia ani godziny :-P

W nieco dalszej okolicy, bardzo mi się podobała trasa wzdłuż Zalewu od Sztutowa do Ujścia Nogatu. Jest to jednak dosyć długi odcinek, więc najlepiej zwiedzić go rowerem i nie samemu. Ogromnym plusem było dla mnie też to, że przez 8 godzin nie natrafiłem na ani jednego człowieka :) Jeśli chodzi o ptaki (byłem na początku czerwca), nie było jakoś mega ciekawie, chociaż ilość gatunków dosyć spora. Stosunkowo szeroki pas trzcin utrudnia prowadzenie obserwacji, nawet z wału, ale są miejsca z dosyć dobrą widocznością. Dodatkowo po drugiej stronie ścieżki w wielu miejscach są łąki, na których na przelocie wiosennym też trafiałem na całkiem sympatyczny zestaw gatunkowy, ale jak to wygląda w sierpniu nie mam pojęcia. Mimo wszystko jednak bardziej polecałbym teraz chodzenie od strony morza.

Kamil 

Wysłany: 2009-08-05, 10:44   

vespertinus napisał/a:
Rozumiem, że to pytanie dotyczy samego UW a nie Mierzei? Jeśli tak to najlepiej od promu idź ścieżką wzdłuż Wisły, szybko dojdziesz do plaży a i nad rzeką już sobie pewnie troche ptaków obejrzysz.
Czyli najlepiej iść ścieżką turystyczną znaczoną na tej mapie :?:
vespertinus napisał/a:
Ale coś ciekawego powinieneś też spotkać spacerując po plaży w dowolnym miejscu na Mierzei. Najlepiej nie po tej głównej tylko na odcinkach między miejscowościami
W tamtym roku nawet w samej Krynicy wśród śmieszek siedziała sobie rybitwa czubata, a za Piaskami widziałem dwa ohary :) , ale teraz szukam miejsca gdzie tych gatunków będzie trochę więcej ;) i wychodzi na to, że koniecznie muszę się wybrać do Ujścia Wisły :tup: Nie wiem tylko, czy dysponując samą lornetką dam radę tam coś wypatrzeć :roll:

vespertinus 

Wysłany: 2009-08-05, 11:08   

Kamil napisał/a:
Czyli najlepiej iść ścieżką turystyczną znaczoną na tej mapie :?:

Tak, chociaż jeszcze lepiej iść od strony Świbna. Z resztą jak będziesz na miejscu, koło promu, to sam zobaczysz tę ścieżkę, poprostu cały czas wzdłuż Wisły i nie masz szans z niej zboczyć. Aha, ale idąc od strony Świbna, kawałek od promu (widać na mapce) jest taka mała zatoczka. Najlepiej odrazu obejść ten port dookoła asfaltem, a potem już wzdłuż Wisły.

Napewno coś wypatrzysz ;) Lornetka powinna Ci wystarczyć na to, co siedzi bliżej, z bardziej oddalonymi łachami będziesz miał większy kłopot, bo nie można do nich podejść. Ale zawsze możesz liczyć na to, że spotkasz tam jakiegoś dobrego człowieka, który może pozwoli Ci przejrzeć ptaszory przez swoją lunete ;)

Kamil 

Wysłany: 2009-08-05, 11:24   

vespertinus napisał/a:
Napewno coś wypatrzysz ;) Lornetka powinna Ci wystarczyć na to, co siedzi bliżej, z bardziej oddalonymi łachami będziesz miał większy kłopot, bo nie można do nich podejść.
Czyli pozostaje mi tylko liczyć na to, że ptaki będą chciały współpracować z moją lornetką :]
Dzięki vespertinus za wszystkie informacje :oki:

Kamil 

Wysłany: 2009-08-14, 15:18   

W tym roku chyba prześladuje mnie deszcz i to najczęściej wespół z wiatrem :/ .
W poniedziałek pogoda była nawet ładna, ale pierwszego dnia miałem mało czasu więc nigdzie nie jeździłem. We wtorek pomimo, że od rana niebo było zasnute szarymi chmurami postanowiłem udać się do PR a potem do UW. Gdzieś koło 11, kiedy czekaliśmy na prom zaczęło padać i taka pogoda otrzymała się przez ok. 1,5h. W tym deszczu doszedłem do wieży nad jez. Ptasi Raj i uznałem, że w taką pogodę nie ma sensu iść aż do plaży i zawróciłem. Oczywiście kiedy wróciłem do samochodu prawie od razu przestało padać :/ . Z tego wszystkiego odechciało mi się iść do UW, bo już i tak byłem nieźle przemoczony, więc wróciłem do Krynicy. Kolejne dwa dni też nie były lepsze - wiało i od czasu do czasu padało, więc siedziałem w Krynicy i w taki z tego efekt, że w tym roku nie widziałem nad morzem ani jednego nowego gatunku...

Kamil 

Wysłany: 2014-08-19, 20:28   

Odświeżam ;)
Jutro, po kilku latach przerwy ponownie wybieram się do Krynicy - tym razem uzbrojony w ciężki sprzęt optyczny, telefon z GPS-em i z prawem jazdy w kieszeni, więc myślę, że będzie lepiej niż ostatnim razem ;) Wyjazd co prawda krótki i dość spontaniczny, ale myślę że uda mi się w końcu odwiedzić UW :> i tu pytanie do "bywalców" - warto tam targać lunetę, czy zawsze jest na stanie? ;)

czacza 

Wysłany: 2015-05-12, 11:34   

byłam już w różnych nadmorskich miejscowościach, ale w Krynicy jeszcze mnie nie było. czy możecie mi polecić jakiś miły pensjonat, najlepiej położony w spokojnej okolicy, ale niezbyt daleko od morza? cena niech będzie rozsądna, ale nie szukam najtańszej kwatery.

Odpowiedz do tematu