PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Arkadio
2011-01-23, 15:58
Dolina Rurzycy.
Autor Wiadomość
Drapol 

Wysłany: 2011-01-23, 12:15   Dolina Rurzycy.

Witam, mieszkam w okolicy "doliny rurzycy" (miejsca 6 jezior, miejsca porównywanego z doliną rospudy i jednego ze 100 najpiękniejszych zakątków polski) i chciałbym się dowiedziec kto jeszcze z was mieszka w okolicy tego pięknego miejsca ;) , ja mieszkam w wiosce Brzeźnica- Kolonia i mam około 2 km (z mojego domu) do początku rezerwatu. A teraz do rzeczy wstawilem ten temat po to aby wszyscy którzy znają to miejsce podzielili się ze mną spostrzeżeniami na ten temat, może ja zacznę: mam książke o tej dolinie i dowiedziałem się że występują w niej bieliki :) ale żadnego jeszcze nie widziałem.......

JacWyr 

Wysłany: 2011-01-23, 19:46   

Drapol, byłem w dolinie kilka dni, bodajże w kwietniu/maju 1993 r. Z tego co pamiętam, to masz tam lęgowe bieliki, orliki krzykliwe, nurogęsi, gągoły, pliszki górskie, zimorodki, piskliwce, sieweczki rzeczne...

Drapol 

Wysłany: 2011-01-24, 12:26   

Są jeszcze puchacze ale ich nie widziałem :?

Czeyczer 

Wysłany: 2011-01-27, 18:05   

http://www.rurzyca.pl/ <- Proponuję przeglądnąć tą stronę, nie będziesz żałować ;)

Drapol 

Wysłany: 2011-01-28, 17:06   

dzięki naprawdę nie widziałem wcześniej tej strony a jest naprawde fajna ;)

platon 

Wysłany: 2011-01-30, 21:36   

Czeyczer napisał/a:
http://www.rurzyca.pl/ <- Proponuję przeglądnąć tą stronę, nie będziesz żałować ;)

Strona fajna, tyle że nie związana z tematem.

Pamiętaj, że rzeka ma ponad 20km długości łącznie z jeziorami, a same rezerwaty też trochę ha mają, zawsze można przeoczyć.

Całą rzekę przeszedłem w latach 90, ale zbieram się przynajmniej do mniej lub bardziej punktowych wypadów, bo jest to miejsce ciekawe, a zarazem też mam nie daleko.

rafalec 

otop

Wysłany: 2011-02-04, 09:17   

Drapol, byłem w dolinie w zeszły weekend. Miejsce ciekawe. Warto dodać że występuje tam jeśli dobrze pamiętam 10 typów siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. W tym także jedno z ważniejszych miejsc, gdzie występują źródliska i torfowiska niskie w północnej Polsce.
Jestem z Wałcza, więc kiedyś może się tam spotkamy.

Drapol 

Wysłany: 2011-02-04, 14:12   

Powiadasz że z Wałcza jesteś? 21km odemnie he he ja sie uczę w tamtejszych "pedałach" (1 klasa) więc to możliwe a do rezerwatu wybieram się głównie latem i wiosną.

SzD 

Wysłany: 2011-03-20, 22:16   Re: Dolina Rurzycy.

Byłem kiedyś rowerem w górnym biegu tej rzeki (koniec sierpnia 2008). Trasa była wymagająca, bo z Wągrowca do rezerwatu "Diabli Skok" mam niespełna 100 km (razem w tę i z powrotem wyszło ok. 200)! Rezerwat "Diabli Skok" u źródeł tej rzeczki to chyba jedno z piękniejszych miejsc w całym województwie. Jechałem później wzdłuż jezior Krąpsko Małe i Krąpsko Długie do Trzebieszek. I stamtąd powrót. Duże wrażenie robiła rzeźba terenu samych jezior oraz źródliska nad Krąpskiem Długim (choć trzeba było przenosić rower...). Fauny nie widziałem (poza komarami ;) )
Kiedyś chyba wybiorę się wzdłuż dolnego odcinka Doliny Rurzycy z Trzebieszek w stronę Krąpska, ale to opcja na tzw. szczyt sezonu, kiedy to jestem w najlepszej formie i mogę robić takie trasy.

SzD 

Wysłany: 2011-03-22, 20:37   

Oto, co jeszcze znalazłem nt. Doliny Rurzycy: http://wedkowaniepila.webpark.pl/jeziora.html

Odpowiedz do tematu