PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
DOLINA KARPIA - dolina górnej Wisły, dolnej Soły i Skawy
Autor Wiadomość
wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-18, 11:31   DOLINA KARPIA - dolina górnej Wisły, dolnej Soły i Skawy

Witam wszystkich :)

DOLINA KARPIA to nazwa nowa w Małopolsce, twór samorządowców z bodaj 2003 roku. Nazwa się przyjmuje, choć nie wiadomo co ma objąć docelowo, są zresztą inne konkurencyjne lansowane przez kręgi ngo's i ekologów.

Dolina Górnej Wisły - wg mnie świetna nazwa na region do źródeł Wisły do Krakowa

Kraina karpia i ślepowrona -

To raczej taki mini region okolic z siedliskami ślepowrona, w tym mojej gminy Przeciszów www.przeciszow.iap.pl Ta gmina potrzebuje opieki ekologów, większego zainteresowania, chociaż która nie potrzebuje wsparcia? Wszędzie tępi samorządowcy, włodarze skłonni zaorać rzeki, wyciąć każde drzewo, wszędzie rządzą myśliwi, a w Zatorze www.zator.iap.pl mają swoją BAZĘ. Dzieje się tam armagedon na ptakach. Co roku, od wielu lat. Od zawsze. Ilość zastrzelonych sięga tysięcy ponoć. Nie mają żadnej kontroli, bo kto skontroluje 100 tys armię zawodowych morderców dzikiej zwierzyny? Tylko ekolodzy, organizacje spoza powiatu (miejscowy TnZ z Oświęicmia gdyby miał pokonać myśliwych, to by się to już stało dawno i nie polowaliby w takiej skali) zatem łowiectwo w DOLINIE KARPIA to zguba dla ptaków, brak szans na przywracanie innych gatunków. Katastrofa. Trzeba im utrzeć nosa i sprawić żeby zamiast strzelać dla rozrywki, dla mięsa tylko selekcjonowali, choć saków jest mało. Więcej jest myśliwych niż saren na tak dużym terenie.

www.kasztelania.pl/mapa.php

POLECAM mape dla zapoznania się z terenem. Można ją otrzymać być jeszcze za darmo w siedzibie FWIE w Krakowie. Spytajcie dyrektora Piotra Rymarowicza. Jest też nowiutki przewodnik rowerowy po Ziemo zatorsko-oświęcimskiej. Rozwojem turystyki zajmuje się:
Wydział promocji UM Zator www.zator.iap.pl
Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia www.tnz.most.org.pl (przekieruje na nową)
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa www.fwie.eco.pl - Piotr Rymarowicza jest kluczem i naszą nadzieją. Samorządowców z wystrzelałbym co do jednego!
Czaplon pomógł zrobić mapę - www.czaplon.most.org.pl

Mam nadzieję że pomożecie nam. Zachodnia Małopolska jest biedna. Powiaty zaczynają odstawać od Krakowa że szok. III świat. Ludzie w nędzy, zatem turystyka w ujęciu długofalowym na pewno nieco polepszy sytuację.

Potrzebna nam organizacja która pociągnie region, albo choć naszą gminę Przeciszów. Mogłoby się nami zainteresować PTTK, PTK, PTT bo zdaje się że coraz częściej jeżdżą zagranicę, Polska znudziła... ale czy to nie jest łamanie statutów tych organizacji?

50 km od Krakowa, Bielska, Katowic, 15 km od Leskowca w Beskidzie Małym jest zupełnie nie znana DOLINA KARPIA. W moim Przeciszowie są dwa rezerwaty przyrody, ostoja ślepowronów. Gmina idealna na agro i ekoturystykę, na rekrację dla mieszczuchów. Szkoda tylko że np PTTK ma nas gdzieś z Krakowa.

Jest już jeden nocleg Agroturystyczny w gminie Przeciszów, a dużo więcej w miasteczku Zator. Można przyjechać wiosną na ptaki, póki nie ma ptasiej grypy u nas... Świetny teren na wycieczki rowerowe. Są szlaki groblami po stawach Przyręb. Są stare szlaki piesze.

Aha.
FWIE ma taką płytkę z materiałami o przyrodzie Doliny Karpia. Pewnie dla Was zrobią kopie jeśli poprosicie. Kluczem do rozwoju agroturystyki, ekoturystyki, ale bez niszczenia skarbów przyrody jest przejęcie władzy w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich Małopolski przez środowiska wspierajace ekologów, ochronę przyrody, przez młodych ludzi. Pomóżcie, bo antyprzyrodniczy beton PRL jeśli wygra, to zniszczą całą Polskę, np regulując rzeki za unijną kasę. 100% niszczenie dolin rzek, strumieni. Wszystko zgodnie z prawem... Zatem skoro prawo jest złe, to trzeba rządzić gminami i postawić na ZRóWNOWAżONY ROZWóJ bez masakry przyrody, ale nawet z odtwarzaniem siedlisk, zalesieniami, bo u mnie jest np 5% zalesienia gminy, same pola, trochę wód.

W tej sprawie nie jest ważna opcja polityczna. PIS Czy PO czy inne. Albo ktoś ma wrażliwość ekologiczną, albo nie.

Mam pogląd że nudne gminy można w ciągu 4-20 lat rewolucyjnie przebudować w wspaniałe turystyczne miejscowości, choćby do rekreacji dla Krakowian, Ślązaków. TYmczasem do nas nawet szynobusa nie ma z Krakowa Głównego. Trzeba się przesiadać w Skawinie, pociągów bardzo mało. Polecam PKS za 5zł do Przeciszowa czy Zatora, są też busy do Zatora za 7 zł. Macie teraz mapę, planujcie wycieczki.

Zapraszam też do mojego forum oraz do portalu www.kasztelania.pl z Oświecimia, który mocno wspiera Dolinę Karpia, są tam teksty, jest wspaniała GALERIA, relacje z plenerów foto, jest forum. Jestem z nimi trochę skłócony, ale to świetni ludzie. Zagląda tam wiceburmistrz Zatora Mariusz Makuch i dyrektor fundacji FWIE Piotr Rymarowicz, można z nimi podyskutować, bo ja nie mam ani w 10000000 takiej wiedzy jak oni o regionie. Wszyscy razem spotykamy się na wycieczkach przyrodniczych, plenerach foto. Teraz grają w Graboszycach w ośrodku Karpik w scrabble. Zator jest potęgą w tę grę, w tym i sam wiceburmistrz.

Kończąc uważam warto poświęcić kilkanaście dni na wycieczki po naszej krainie wodnika_szuwarka DOLINIE KARPIA. Są zabytki, skarby przyrody. Spokojne trasy na rower. Jest Greenway, jest odnoga Burszynowego Szlaku w ramach EQUAL. Jest parodia programu Leader+ którego nasze samorządy się śmiertelnie wystraszyły. Ten skandal opiszę w prasie, będzie grubsza afera w Małopolsce i myślę w Polsce. Nic mnie tak nie wnerwia jak ormowcy w samorządach o stalinowskiej mentalności, albo nowa fala skorumpowanych układów. Wiecie że samorządowców w całej Małopolsce do 30 -tki jest kilkudziesięciu? Że ludzi do 40 stki jest mniej niż po 60 stce?

Nie będzie ochrony przyrody z takim betonem! Niech w każdej gminie w Polsce powstanie młodzieżowy komitet wyborczy i pomagajmy sobie! Pokażmy jaka jest nasza lokalna Polska antydemokracja. Młodych nie wychowano na obywateli, nie pójdą do wyborów, za to po mszy pójdą głosać starsi na "tych co zawsze". Zwykle z rodowodem PZPR -ZSL.

Sorki że mieszam tyle tematów, ale w mojej gminie przez 15 lat nie zrobiono nawet schroniska dla ornitologów, wędkarzy, rowerzystów, fotografów. Nawet tego! Jak tu ma być turystyka??? Nie mam pieniędzy na kampanię, więc pewnie nie wystartuję na wójta, ale sygnalizuję temat dla 180 gmin Małopolski.

pozdrawiam

Namor 

Wysłany: 2006-03-18, 17:35   

Mam wrażenie, że trochę przesadzasz. Wisi u mnie w mieszkaniu duży kalendarz "Skarby przyrody Doliny Karpia" ze ślepowronem M.Karetty. Chyba 6 organizacji wspierających region jest wypisanych. Kalendarz dostałem w MŚ przed jakimś spotkaniem przyrodników z ministrem. Widać, że komuś chciało się przytargać te materiały do W-wy i promować region. Nawiasem mówiąc nie znam nikogo z tego obszaru, a dzięki tej akcji przynajmniej dowiedziałem się o tych okolicach.

wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-18, 19:05   

Tak do Karetty kiedyś mawet pisałem, obiecał że puści w moim portalu swoje fotki, sęk w tym że nie mam na razie kasy żeby zlecić wykonanie takiego porządnego portalu i doklejenie porządnego skryptu galerii z całoekranowym slideshow. Jego fotki są niezwykłe. Nikt chyba nie zaprzeczy? W postaci całoekranowych slajdów będą BOSKIE. Gość to elita nie tylko polskich fotografów, niegdyś u nas często bywał, pewnie znowu zacznie bywać, jeśli ngo's czy samorządy znajdą kasę dla Niego. Teraz chyba jest w Puszczy Białowieskiej, tak?

Czy to kalenadarz ze ślepowronem? Obejrzyj dokładnie proszę - są trzy organizacje wspierające TnZ, FWIE, Czaplon. Pytam czemu nie ma TP Bocian chociażby w żadnym projekcie? Czemu nam nie pomogą potężne organizacje z Warszawy? Nie lubicie tam ptaków, w tym ślepowronów, bielików, lista byłaby długa, bo mamy tu arcyskarby, nawet mimo polowań myśliwych, płoszących, pomyłkowo strzelających itd.

Możesz sprawdzić kto przytargał owe kalendarze do Warszawy? Mam na myśli kilka osób, ale na 100% był tam Piotr Rymarowicz dyrektor FWIE, tak?

Zapraszam Warszawę i ekologów, przyrodników, ornitologów do regionu DOLINA KARPIA. Zapewniam że to za duży teren dla kilku pasjonatów, trzeba oswoić samorządy, zbudować współpracę z nimi, z myśliwymi (jeszcze w to uwierzę) i miejscowymi organizacjami. Piszę miejscowymi, ale ptakami zajmuje się CZAPLON, a Gliwice są z 80km od Zatora.

Z Warszawy polecam Intercity do Krakowa, następnie albo dalej PKP do Skawiny i po przesiadce na Oświęcim do Zatora czy Przeciszowa, albo PKS ale przez ZATOR (bardzo ważne, bo linie na Oświęcim są DWIE), bus. Do Busa nikt spoza regionu nie trafi, ale zamieścimy mapkę jak dojść z Dworca Głównego.

Jeżeli coś znaczysz w ngo's, albo światku polityki itd to proszę zorganizuj nam szkolenia na terenie naszej gminy. Mamy odpowiednie lokale w naszej gminie Przeciszów, ale nie betonowi samorządowcy nie sfinansują zapewne delegacji Warszawiakom, zatem to jest istotne. Ulotki o szkoleniu rozdam w sklepach itd. Bez tego 6700 ludzi gminy która ma siedlisko ślepowrona nie będzie miało fundacji ekologicznej. Chcę nią kierować :) Jednak chciałbym też zorganizować stowarzyszenie rozwoju gminy, z programem rozwoju zrównoważonego.

Czy sobie zdajecie sprawę jak są to egzotyczne tematy u nas?

Logan był niedawno w Łączanach, a to DOLINA KARPIA :oki: Pozdro dla obrońcy Mogielicy na której nigdy (jeszcze) nie byłem. Słyszałem że to dzika góra.

Nie znacie regionu DOLINA KARPIA, ale nie ma lepszych współprzędnych niż: między Oświęcimiem, Wadowicami, Kalwarią Zebrzydowską, a Krakowem wzdłuż Wisły :) Plus Doliny i ujścia Soły i Skawy, malowniczych górskich rzek. Poza nimi są dzisiątki małych rzek, strumieni, cieków, które są niszczone regulacją.

Zagrożenie powodziowie to u nas magiczne zaklęcie. Pozwala niszczyć bezcenną przyrodę.

Namor 

Wysłany: 2006-03-18, 20:50   

wodnik_szuwarek napisał/a:
Czy to kalenadarz ze ślepowronem? Obejrzyj dokładnie proszę - są trzy organizacje wspierające TnZ, FWIE, Czaplon.
no napisałem przecież, że ze ślepowronem. Dodatkowo wspierają: WFOŚiGW i UM w Zatorze.

Możesz sprawdzić kto przytargał owe kalendarze do Warszawy?
niestety nie znam tych osób.

Pytam czemu nie ma TP Bocian choóiażby w żadnym projekcie?
nie jestem rzecznikiem Bociana, ale oprócz Doliny Karpia, jest jeszcze kilka dolin (np.Bugu ;) )

Mam pogląd że nudne gminy można w ciągu 4-20 lat rewolucyjnie przebudować w wspaniałe turystyczne miejscowości
to wtedy jeździlibyśmy tam ślepowrona chyba w kinie oglądać ;)

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-03-18, 21:53   

Ciągle piszesz dlaczego ktoś czegoś nie zrobił, dlaczego sam nie wstapisz do jakiejś organizacji i nie zaczniesz działać w tamtym rejonie z jej ramienia?

wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-19, 14:06   

Potrzebne są lokalne organizacje. Nie da się z Warszawy chronić przyrody. Poza tym jak pisałem jestem tylko rolnikiem, nie mam wiedzy ekologicznej. Mogę się przydać, ale potrzebni są prawdziwi specjaliści.

W naszej gminie ludzie nie wiedzą co jest ngo's

Trudno jest przekonać ludzi, że potrzebna jest nam ekologiczna fundacja, mimo że nawet strategia rozwoju gminy przewiduje powstanie ekologicznej organizacji. Pomóżcie mi założyć fundację. Będe współpracował m.in z TP Bocian :)

Nasze gminy to zresztą idealne siedliska dla bocianów. Może być ich i pięć razy więcej, nie mają po prostu GNIAZD. Moja fundacja mogłaby taki program realizować i inne.

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-03-19, 15:27   

szuwarku jesli potrzebujesz platform na bociany da sie zalatwic. Malopolskie Kolo Bociana sie tym zajmuje wspolpracujac z WKP. Jesli cie to interesuje pisz na malopolska@bocian.org.pl. tak z drugiej strony widze pokrewna w tobie dusze ala Logan :P
plakaty z doliny karpia znalazly sie rowniez u mnie tj. w ZJPK.
Piszac o tym rejonach nasuwaja mi sie ostoje z Natury 2000 (Dyrektywa Ptasia) ktore znajduja sie na shadow list - a mialy byc zarzadzane przez moja dyrekcje.
pozdrawiam
pawel
(forestman)

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-30, 15:01   

Niestety w tym roku już bocianów nie ugościmy na sztucznych gniazdach, ale odezwę się w tej sprawie. Dobrze że znam to forum i Logana. Niestety nie ma u nas żadnej organizacji, która mogłaby koordynować, zbierać wolontariuszy. Póki co nie ma.

Jedno stowarzyszenie pod program Leader+ jest w rejestracji, zatem będziecie mieli wreszcie z kim poważnie gadać.

for napisał/a:
Piszac o tym rejonach nasuwaja mi sie ostoje z Natury 2000 (Dyrektywa Ptasia) ktore znajduja sie na shadow list - a mialy byc

Ślepowrony i inne skarby nie zasługują u nas na ochronę? Jak znam życie cała Polska będzie obstawiona obszarami chronionymi, a DOLINA DOLNEJ SKAWY będzie masakrowana przez nasz międzynarodowe centrum łowieckie. Tu wycieczki przyjeżdżają żeby sobie do ptaków wodnych postrzelać, ujadanie psów, łodzie. Same "ekologiczne" atrakcje.

Wiecie już m.in kto pociąga za sznurki żeby nie było tu NATURA 2000 jak najdłużej? Boże, kiedy sobie poradzimy ze 100 tys armią myśliwych? Najgorzej jak jakieś miejsce jest legendarne, a stawy w okolicach Zatora www.zator.iap.pl są legendarne.

www.kasztelania.pl/mapa.php POLECAM mapę naszego regionu DOLINA KARPIA wraz z okolicami, sięga aż pod Skawinę :)

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2006-04-02, 21:45   

Mi się wydaje że jednak post wodnika szuwarka jest trochę zbyt pesymistyczny. Czaplon, a w nim np. Mateusz Ledwoń, bardzo aktywnie działają na terenie Doliny Górnej Wisły - wiem, bo 2 lata temu Czaplon razem z innymi organizacjami zorganizował konferencję dla ludzi z całej Polski poświęconą właśnie temu regionowi. Ostatnio w biurze OTOP w Warszawie natknąłem się na świetną mapę turystyczną tamtych rejonów, z licznymi zdjęciami, w tym zdjęciami ptaków.
A jeżeli uważasz np. że Czaplon jest za daleko, to skontaktuj się z nimi i np. zostań ich "człowiekiem w terenie" - myślę, że to byłoby wskazane. Np. w rezerwacie Karsiborska Kępa czy Beka nad morzem miejscowi rolnicy współpracują z opiekunami tych rezerwatów z OTOP i bardzo to dobrze wychodzi zarówno dla ptaków, jak i dla rolników oraz całej przyrody.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2006-04-04, 19:41   

twój zapał do ochony przyrody jest jak najbardziej porządnany, ale nie opowiadaj że nic nie robi się dla DGW w kwestii ochrony przyrody!
Czaplon to chyba jedna z prężniej działających organizacji ochroniarskich w Polsce! Jakie ma znacznie, że mają siedzibe w Bytomiu (nie w Gliwicach). Członkowie tej grupy są regularnie w terenie, monitorują i w razie potrzeby pomagają. Wystarczy chyba wspomnieć o akcji wodowania platform dla rybitw, która zakończyła się olbrzymim sukcesem!

Piszesz, ze nic się nie robi w Twoim regionie, ale czy w ogóle interesowałeś się tym co robią tutejsze organizacje dla ochrony przyrody w DGW? Rozmawiałes z kims z Czaplona?

Polowanie na stawach Przyręb czy Spytkowice to prawdziwa rzeź! Widziałem to na własne oczy i też szlag mnie trafia jak widze 14 dżipów jeżdżących gęsiego od stawu do stawu a potem kanonada do stada kaczek! ja z lornetka nie jestem w stanie rozpoznac jakie kaczki lecą a oni jakims cudem wiedzą, że trafiają do czernicy a nie do podgorzałki... i to okiem uzbrojonym tylko w muszkę strzelby...
Temat zboczeńców nazywanych potocznie mysliwymi był poruszany w innym miejscu i tam można sie powyżalać do syta. Niestety obawiam się to lobby jest za silne by tak po prostu zakazać im łowić na stawach.
Tymbardziej że myslistwo w Dolinie Karpia też nakręca turystyke regionu, o której często wspominasz. Bo jak spojrzeć na rejestracje dżipów, którymi się wożą to jest tam cały alfabet z zagranicznymi włącznie... Ci ludzie muszą gdzieś spać, coś jeść. A niestety zabijanie zwierząt jest w Polsce póki co bardziej popularnym zajęciem niż ich obserwowanie, a ludzie którzy się w to bawią mają też większe zasoby finansowe niż przeciętny ptasiarz. Nikt tam maluchem nie przyjeżdza...
Nie sądze by gmina ucieszyła się gdyby zakazano myśliwym przyjeżdżać na stawy zatorskie...

Znam kilka osób osób z Czaplona i wierz mi wodniku, że gdyby byla taka możliwość to zrobili by wszystko by pozbyć się tych sku...wieli !!!
Nie jest to jednak takie chop siup... :?

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-04-04, 20:43   

Tetrao napisał/a:
Czaplon to chyba jedna z prężniej działających organizacji ochroniarskich w Polsce!
Czaplon mimo wszystko to grupa lokalna OTOP'u :] .

Rey 

Wysłany: 2006-04-04, 20:53   

Szansą dla stawów DGW może będzie Natura 2000 :roll:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2006-04-04, 23:05   

Hubert napisał/a:
Czaplon mimo wszystko to grupa lokalna OTOP'u

nie mimo wszystko tylko tak właśnie jest, źle się wyraziłem faktycznie...

Rey napisał/a:
Szansą dla stawów DGW może będzie Natura 2000

a czy Natura gwarantuje zakaz polowań na swoim obszarze?

Rey 

Wysłany: 2006-04-04, 23:09   

Jedynym funkcjonującym zakazem dotyczącym obszarów naturowych jest art. 33 UoOP:

Zabrania się podejmowania działań mogących w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w znaczący sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000.

Polowania można udało by się podciągnąć pod tego typu działania :?

Logan 

Wysłany: 2006-04-05, 07:34   

Hubert napisał/a:
grupa lokalna OTOP'u

to ja dodam ze na horyzoncie majaczy kolejna grupa - tym razem pod Krakowem (nie w Krakowie bo tam juz jest juz za ciasno :-P ) szczegoly zapodam w nowym temacie jak cos bede wiedzial wiecej ;-)

Odpowiedz do tematu