PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dolina Baryczy
Autor Wiadomość
aziza 

otop

Wysłany: 2011-04-29, 11:16   Dolina Baryczy

Jeśli ktoś wie, proszę o podzielenie się wiedzą.

Co ciekawego tam można zobaczyć?
Konkretne miejsca, do których warto się wybrać?
Czy są jakieś szlaki, trasy?

Nisoria 

Wysłany: 2011-04-29, 18:16   

Uszanowanie,
Ad. 1 - wszystko (kto był, to wie)
Ad. 2 - zależy, co kogo interesuje (ptaki, inne elementy przyrody ożywionej, walory kulturowe, widokowe, lasy, etc.)
Ad. 3 - są, jak najbardziej.

Do rzeczy:
Mnogo ludzi przyjeżdża w ramach turystyki ptasiej, niemniej pozostali turyści znajdą coś dla siebie. Miejsca w mojej subiektywnej ocenie godne uwagi dla poszczególnych grup zainteresowań:
1. "niedzielni" obserwatorzy ptaków: czatownie w Niezgodzie i Rudzie Milickiej, wieża obserwacyjna w Grabownicy, grobla stawów Wilczych i Słonecznego Górnego, stawy Gadzinowe, kompleks Ruda Sułowska Południowa (cz. dolnośląska), Łąki Odolanowskie (cz. wielkopolska).
2. fani zabytków: Milicz, Żmigród, Sułów (cz. dolnośląska), Antonin, Moja Wola (cz. wielkopolska), po całym terenie rozsiane są także inne obiekty zabytkowe, m.in. grodziska, parki, cm. ewangelickie, domy zbudowane z rudy darniowej, zabytkowe obiekty przemysłowe (młyny, wyłuszczarnia nasion) większość z nich jednak jest w nienajlepszym delikatnie mówiąc stanie, ale piszę o nich, bo się podobają :]
3. fani panoram i obiektywów szerokokątnych: wzgórza - Wiatraczne w Wierzchowicach, Czereśniowe w Świętoszynie, wieża zamkowa w Żmigrodzie, Postolin.
4. miłośnicy lasu: rez. "Wzgórze Joanny", "Radziądz", "Olszyny Niezgodzkie", dąbrowy w okolicach Walkowa.
Czynników determinujących trasę optymalną jest wiele: długość i termin pobytu, lokalizacja kwatery i dostępność środków lokomocji, zaprawa terenowa (piszę o tym, ponieważ na SB widnieje wpis Azizy dotyczący dziecka.
Jeszcze w temacie szlaków i ścieżek przyrodniczych:
ich sieć obejmuje najciekawsze miejsca, o których wspominam powyżej, niemniej jednak niektóre - jak na przykład ścieżka Sławoszowice - Godnowa - warto podzielić na odcinki, gdyz z piecioletnią pociechą można sobie zgotować gehennę.
Gdyby ktoś się zdecydował na przyjazd - jest na forum kilka osób, które z pewnościa mogą pomóc. W razie czego proszę pisać na pw - pomogę dobrać konkretny plan :)
w załączniku kilka widoczków z miejsc jak w tytule zdjęcia

czatownia Słupicki.JPG
Plik ściągnięto 1309 raz(y) 85,94 KB

Stawy Krośnickie - Czarny Las.JPG
Plik ściągnięto 1281 raz(y) 72,92 KB

wyspa kormoranów na Słonecznym Górnym.JPG
Plik ściągnięto 1306 raz(y) 62,73 KB

aziza 

otop

Wysłany: 2011-05-04, 07:13   

Dla ptasiarzy polecam Dolinę Baryczy tylko jeśli lubią łamać prawo. To jest jedyny sposób na ciekawe obserwacje. A jest co obserwować :grin:

claviceps 

Wysłany: 2011-05-04, 07:32   

aziza napisał/a:
tylko jeśli lubią łamać prawo

Możesz rozwinąć myśl :?: :>

aziza 

otop

Wysłany: 2011-05-04, 09:15   

claviceps napisał/a:
Możesz rozwinąć myśl

A proszę bardzo. Pierwsze godziny pobytu zmarnowaliśmy szukając miejsc, gdzie można pochodzić i jednocześnie popatrzeć na ptaki. Wszędzie są zakazy wstępu - bo stawy zostały zarybione. Są szlaki nadbrzeżne, ale pozagradzane i, jak zauważyliśmy już po przekroczeniu szlabanów, dla myśliwych.

Przy stawie Niezgoda stwierdziliśmy, że mamy dość szlaków rowerowych, którymi jeżdżą traktory, głosów ptaków słyszanych z daleka. WARTO BYŁO !!!
Przeszliśmy na drogę zamkniętą dla zwiedzających. Widok tylko sporadycznie zasłaniały trzciny (króluje w nich trzciniak, bez trudu można spotkać remiza). Na wodzie gęsi z młodymi, tracze dwuczube (w takich ilościach jeszcze w życiu nie widziałam, próbowaliśmy liczyć i wyszło ok. 60 - 70 osobników), łyski, z kaczek krzyżówki i głowienki, trochę łabędzi i kormoranów, rybitwy i śmieszki.

Była z nami córeczka moich kuzynów, pewnie sobie z tego nie zdaje sprawy, ale właśnie pierwszy raz w życiu złamała prawo.

Jeszcze taka mała uwaga:
nie należy wchodzić na zamknięty szlak przy czatowni, w pobliżu często na straż można się natknąć. Lepiej zrobić to na jego końcu, przez drogę pożarową ;)

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-05-04, 13:06   

aziza napisał/a:
tracze dwuczube
??? perkozy chyba? :>

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

aziza 

otop

Wysłany: 2011-05-04, 14:43   

Masz rację, Pietrunia, :oops:
W nerwach jestem, do domu z urlopu wróciłam i tak trochę z rozpędu nie myśląc za mocno machnęłam ten tekścik.

aziza 

otop

Wysłany: 2011-05-07, 09:32   

Jeszcze słówko o terenie.
W dni wolne (święta, weekendy, itp.) lepiej sobie darować zwiedzanie. (Dobrze jest też umówić się z kimś miejscowym, kto pokaże gdzie i co warto obejrzeć.) Ludzi dużo, nie zawsze wiadomo po co przybyłych. Hałasują i często zachowują się dziwnie. Czatownia przy stawie Niezgoda jest bardzo fajnie zrobiona, widać że nie jest to stara budowla, ale w środku już trochę podniszczona. W tłumie rozwrzeszczanej młodzieży trudno coś zobaczyć, a jest tam co oglądać. Dobrze jest też poświęcić na zwiedzanie więcej niż jeden dzień, bo tereny są rozległe, stawów jest wiele i praktycznie każdy oferuje inne widoki.

Moje obserwacje można zobaczyć tu -> kawałek Doliny Baryczy

claviceps 

Wysłany: 2011-05-07, 17:23   

aziza napisał/a:
A proszę bardzo. Pierwsze godziny pobytu zmarnowaliśmy szukając miejsc, gdzie można pochodzić i jednocześnie popatrzeć na ptaki. Wszędzie są zakazy wstępu

I tak, i nie ;)
Znam dolnośląską część Doliny Baryczy dość dobrze ;) i też uważam, że można by udostępnić dla zwiedzających więcej miejsc. Ale nie jest prawdą, jakoby "wszędzie są zakazy wstępu". Są 4 ścieżki przyrodnicze po różnych kompleksach stawowych (południowa Ruda Sułowska i Stawno - rezerwatowe, Niezgoda i Krośnice - poza rezerwatem). Jest kilka czatowni do obserwacji i wieża widokowa w Grabownicy, a wkrótce będzie kolejna, przy stawie Starym (największy i jeden z najlepszych -albo i najlepszy- ptasio staw w DB). Jest kilka szlaków turystycznych biegnących przy stawach, z miejscami skąd można te stawy oglądać (koło Dużej Mewy w Rudzie Sułowskiej, w kompleksie Drożdżęcin, na Potaszni północnej). Są wreszcie miejsca do których można dojechać samochodem i poobserwować stawy punktowo ;) - stawy: Jeleni II, Rudy, Jamnik Dolny, Duża Grabówka, Jaskółczy I, Gądkowicki, Sieczkowski (piszę z głowy, mogłem coś pominąć). Duża część infrastruktury to świeża sprawa, a będą wciąż nowe rzeczy. Fakt że nie wszystkie atrakcje są odpowiednio nagłośnione, ale i to się zmienia (tajemniczo i nieskromnie powiem, że mam w tym udział).
aziza napisał/a:
Wszędzie są zakazy wstępu - bo stawy zostały zarybione

Tzn. była informacja "zakaz wstępu ze względu na zarybienie stawów" (nigdy się z czymś takim nie spotkałem) czy "obręb hodowlany. wstęp wzbroniony" :?: Jeśli to drugie, to jest standardowe oznaczenie stawów hodowlanych (ich obszary rządzą się nieco odrębnymi prawami i generalnie nie są ogólnodostępne). Jeśli równocześnie jest tam oznaczenie szlaku turystycznego lub ścieżki przyrodniczej, to wchodzić można (chyba że są jakieś czasowe obostrzenia, ale to zwykle ma miejsce jesienią podczas odłowów) - ale oczywiście nie można wchodzić na groble poza oznakowaniem.
aziza napisał/a:
Są szlaki nadbrzeżne, ale pozagradzane i, jak zauważyliśmy już po przekroczeniu szlabanów, dla myśliwych.

A tego już w ogóle nie kumam. Ktoś wam powiedział, że dla myśliwych :?: Była informacja gdzieś napisana :?: I jak te szlaki pozagradzane :?:

aziza 

otop

Wysłany: 2011-05-07, 18:02   

claviceps napisał/a:
Tzn. była informacja "zakaz wstępu ze względu na zarybienie stawów" (nigdy się z czymś takim nie spotkałem) czy "obręb hodowlany. wstęp wzbroniony"

To pierwsze. Przed Stawem Starym przy parkingu jest takie jakieś biuro (nie pamiętam nazwy - ale to od tych stawów) i tam bardzo miła pani potwierdziła, że w tej chwili do stawów nie można się dostać bo są zarybione. To ona poleciła nam jako dostępną czatownię na Stawie Niezgoda, uprzedzając, że tylko kawałek terenu jest dostępny dla zwiedzających, też ze względu na zarybienie.

claviceps napisał/a:
Są 4 ścieżki przyrodnicze po różnych kompleksach stawowych (południowa Ruda Sułowska i Stawno - rezerwatowe, Niezgoda i Krośnice - poza rezerwatem).

Nie wiem jak jest nad innymi stawami, ale nad Niezgodą szlak biegnie wśród lasów, praktycznie bez dostępu do wody, nie są więc możliwe obserwacje ptaków nad wodą. (na ptaki leśne mogę popatrzeć u siebie, lasów ci u nas dostatek)

claviceps napisał/a:
Ktoś wam powiedział, że dla myśliwych Była informacja gdzieś napisana I jak te szlaki pozagradzane

Idąc na szlak wokół Niezgody od strony drogi pożarowej, po pewnym czasie trafia się na otwartą przestrzeń od strony wody, a potem zaczyna się rozgałęzienie: szlak dalej idzie lasem a piękna wyjeżdżona droga prowadzi na groble, nie zagrodzoną, ale z zakazem wejścia (zakaz przypadkowo odkryliśmy), i oczywiście poszliśmy groblą, znudził nam się las. Droga na grobli jest drogą dla myśliwych - o czym świadczy olbrzymia ilość łusek po nabojach różnego koloru. Widać też miejsca, w których palone były ogniska.

Dzięki temu, że poleźliśmy tą drogą, mieliśmy cudowne ptasie widoki. Warto było :cool:

claviceps 

Wysłany: 2011-05-07, 19:20   

aziza napisał/a:
To pierwsze. Przed Stawem Starym przy parkingu jest takie jakieś biuro (nie pamiętam nazwy - ale to od tych stawów) i tam bardzo miła pani potwierdziła, że w tej chwili do stawów nie można się dostać bo są zarybione. To ona poleciła nam jako dostępną czatownię na Stawie Niezgoda, uprzedzając, że tylko kawałek terenu jest dostępny dla zwiedzających, też ze względu na zarybienie.

No to musieliście mieć wyraźnego pecha - ja jeżdżę bardzo często na stawy w DB i jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim zakazem.
aziza napisał/a:
Nie wiem jak jest nad innymi stawami, ale nad Niezgodą szlak biegnie wśród lasów, praktycznie bez dostępu do wody, nie są więc możliwe obserwacje ptaków nad wodą. (na ptaki leśne mogę popatrzeć u siebie, lasów ci u nas dostatek)

Jeśli mówisz o nowej ścieżce przyrodniczej, to nie masz racji. Rzeczywiście spora część ścieżki idzie nie przy stawie - ale też nie tylko w lesie, też szpalerem wzdłuż rowu. W kilku miejscach można obejrzeć taflę wody południowego stawu (czyli Niezgody I - na początku przy świetlicy i z czatowni, na początku i końcu grobli pomiędzy oboma stawami). Do tego ścieżka biegnie na długim odcinku tuż przy brzegu północnego stawu (Niezgoda II) - tyle że akurat teraz jest on spuszczony (ale to inna kwestia).
aziza napisał/a:
a piękna wyjeżdżona droga prowadzi na groble, nie zagrodzoną, ale z zakazem wejścia (zakaz przypadkowo odkryliśmy), i oczywiście poszliśmy groblą, znudził nam się las. Droga na grobli jest drogą dla myśliwych - o czym świadczy olbrzymia ilość łusek po nabojach różnego koloru. Widać też miejsca, w których palone były ogniska.

Droga na grobli jest drogą dla rybaków ;) a łuski świadczą, że myśliwi też jej używają - ale mają prawo, bo stawy Niezgoda nie obejmuje rezerwat przyrody. Ale zapewniam Cię, że wiosną ich nie uświadczysz.
Generalnie odnoszę wrażenie, że na podstawie jednorazowego pobytu w jednym miejscu oceniasz dostępność wszystkich stawów w DB, a Twoja ocena jest mocno krzywdząca i wręcz zniechęcająca.
Powtórzę, że w sprawie udostępniania dla zwykłych turystów walorów przyrodniczych baryczańskich stawów oraz rozpowszechnienia informacji o nich wiele jest jeszcze do zrobienia. Ale też jako śledzący temat od co najmniej 5 lat zapewniam, że wiele już zrobiono i cały czas się robi.
I przy okazji przepraszam, że nie odpowiedziałem na Twój post z zapytaniem przed wyjazdem :oops: ale ostatnio z różnych powodów mam bardzo mało czasu dla forum i zaniedbałem tu wiele rzeczy :roll:

Nisoria 

Wysłany: 2011-05-07, 21:36   

Hej,

do tego wszystkiego, co napisał claviceps dorzucę jeszcze jedną nową i fajną lokalizację przyszłej czatowni - na Gadzinowych.
Pewne usterki, jakie spotkały punkty widokowe na Grabownicy i nad Słupickim Starym w okresie długiego weekendu na przestrzeni ostatnich dwóch tyg. świadczą, że wiara wali wtedy na szlak drzwiami i oknami i nie są to w taki czas wymarzone miejsca do kontemplacji. Dlatego aziza powiadam Ci - nie przejmuj się pierwszymi kotami za płotem, przyjeżdzaj jeszcze (nie)raz, tylko w żaden długi weekend, bo - jak sama widzisz po mnogości ptaków - i jak zapewniam Cię ja i będzie zapewniał każdy inny tubywalec - jak tylko jest chwila spokoju i czasu na zaplanowanie konkretnych miejscówek, to przyjazd niemalże musi być udany.

Pozdrawiam serdecznie

aziza 

otop

Wysłany: 2011-05-08, 07:10   

claviceps napisał/a:
Generalnie odnoszę wrażenie, że na podstawie jednorazowego pobytu w jednym miejscu oceniasz dostępność wszystkich stawów w DB, a Twoja ocena jest mocno krzywdząca i wręcz zniechęcająca.

Moja ocena mocno krzywdząca :?: :!: :?:
Przecież napisałam, że miejsce jest do obserwacji świetne, można zobaczyć DUŻO ptaków, i to nie tylko gatunkowo ale i ilościowo. Jeszcze żle :!: Wręcz polecam stawy w DB. Nawet podaje rady kiedy i jak i z kim się tam wybrać. Po co ja to piszę :/

Nisoria napisał/a:
jak tylko jest chwila spokoju i czasu na zaplanowanie konkretnych miejscówek, to przyjazd niemalże musi być udany.

Wierzę Ci na słowo :)
To co widziałam, mimo że mój wypad do DB był pod wpływem impulsu, w ostatnim dniu urlopu (następnego już wracałam do domu), w zupełności rekompensuje młodzież piknikującą pod czatownią i inne utrudnienia.

Dla mnie DB będzie miejscem, gdzie po raz pierwszy zobaczyłam remiza, trzciniaka, orlika krzykliwego, po raz pierwszy widziałam rozrabiające perkozy dwuczube, młode gęsiaki, i 12 czapli białych jednorazowo przelatujących nad głową.

ozzy123 

otop

Wysłany: 2012-10-03, 20:44   

21-23 września Dolina Baryczy Rezerwat Stawy Milickie kompleks Stawno

Jeśli istnieje gdzieś ptasi raj, to właśnie wróciliśmy z jednego z nich; nie bez powodu Rezerwat objęty jest ochroną w ramach konwencji Ramsar i jako obszar wodno-błotny wpisany w sieć Natura 2000. Zachwyca tu wszystko: unikalne pomniki przyrody, przepiękne krajobrazy, pejzaże malowane alejami wiekowych dębów, ale przede wszystkim niewyobrażalne bogactwo ptaków – ilościowe i gatunkowe.
Nasza trzydniowa wycieczka pozwoliła nam na zwiedzanie jedynie wycinka tego cudu przyrody, jednakże dzięki niej wiemy, że będziemy tu wracać. Zawsze.

Na bazę wypadową wybraliśmy Rudę Milicką; w jej bezpośrednim sąsiedztwie rozciąga się wiele stawów hodowlanych, do których prowadzą szlaki zarówno piesze, jak i rowerowe. Niewielkie odległości i rozmaitość wariantów wycieczek pozwalają wybrać trasę uzależnioną od naszych możliwości i pogody.

Wrażenia i emocje, jakie towarzyszyły nam od pierwszych chwil zapoznawania się z Doliną są nie do przekazania; nie chciałabym także zanudzać „słowem pisanym”, dlatego od razu przejdę do prezentacji bohaterów naszych spacerów, uwiecznionych na fotografiach przez Adama.

Staw Jaskółczy – przylegający do naszej kwatery, na którym przebywały czaple białe i siwe, samiczka nurogęsi, kaczki krzyżówki, perkozy i pojedyncze kormorany

Staw Golica – sporo krzyżówek, którym towarzyszyły dorosłe i młode kormorany ( jeden z młodych spoglądał łakomie na kolegę ze zdobyczną rybą w dziobie )

Staw Polny – widok z czatowni kompletnie zasłaniało pasmo szuwarów, ale z drugiej strony zbiornika czekała nas niespodzianka … mimo że jest to czatownia czapli białej, zaobserwowaliśmy w niewielkiej zatoczce około 20 czaplich osobników, ale tylko 3 białe; resztę stanowiły siwe. Dopełnieniem tutejszych ptaków są bardzo liczne mewy śmieszki.

Staw Słoneczny Górny – bardzo rozległy zbiornik, na którym naszą największą uwagę zwróciły: kolonia kormoranów ( około 400 ptaków ) i gęsi gęgawych ( około 100 sztuk )

Nowe Grodzisko – urokliwa, malutka wioska ( w sąsiadujących, jeszcze mniejszych Dyminach jest bocianie gniazdo ), na skraju której możemy pogłębić wiedzę na temat funkcjonowania stawów hodowlanych i zobaczyć błotniaka stawowego

Staw Grabownica Wieża Ptaków Niebieskich – największy zbiornik kompleksu Stawno i nasze największe „odkrycie” :)
Wieża, oprócz parteru, ma 3 kondygnacje, a z każdej z nich rozciąga się niezapomniany widok; na stawie rozmieszczone są liczne, duże wyspy, które wraz z porastająca je roślinnością i szerokim pasmem trzcinowisk stanowią kapitalne schronienie i restaurację dla przebywających tam ptaków; dorosłe i młode bieliki (naliczyliśmy 20 osobników ), łyski, kaczki krzyżówki, bardzo liczne mewy, czaple białe i siwe, gęsi gęgawe – te ostatnie zlatywały tu na nocleg.

Wschód słońca nad Grabownicą witaliśmy z czaplami i żurawiami; „opłaciła się” pobudka o 4.00 :)

Od godziny 7.04 żurawie rozpoczęły odlot na żerowisko; w przeciwieństwie do przybycia na nocleg, ptaki opuszczały staw w całkowitym milczeniu, grupkami, a odlot był bardzo rozciągnięty w czasie.

Żurawie na Grabownicy mają swoje noclegowisko; o godz. 18.20 zauważyliśmy pierwsze klucze nadlatujące z wielkim hałasem. O 19.00 na stawie były już tysiące tych pięknych ptaków – jeśli chodzi o poziom czynionego hałasu, śmiało mogą konkurować z gęgawami :)
Na fot. 1 na tle żurawiowych tłumów można zauważyć grupkę łabędzi.

Staw Grabownica strona zachodnia – widok z ambony – bardzo zimny, niedzielny poranek, a wraz z nim 3 samce głowienki, perkozy, silna grupa czapli białych i mini kolonia czajek

Zdjęcie grupowe :)

Pluszaki i przytulanki
jelenia mieliśmy okazję obserwować dwukrotnie ( drugi raz w towarzystwie łani :) ) na mieliznach na stawie Grabownica; piątka dzików radośnie harcowała wśród czapli na Polnym, a polującą kunę uchwyciliśmy na skoszonej łące nad stawem Gadzinowym.

Cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XIX w. zlokalizowany za stawami Jaskółczymi – maleńki, wśród starych drzew, zdewastowany, z kilkoma zaledwie całymi nagrobkami …. chcieliśmy ocalić go od zapomnienia choćby dzięki fotografii

Powyższa fotorelacja to naprawdę bardzo skromny „kawałek weselnego tortu”, jakim okazał się nasz Rezerwat :)
Z przyrodniczym pozdrowieniem,
Ania i Adam

Nisoria 

Wysłany: 2012-10-05, 22:02   

Tytułem uzupełnienia:
z widoku z czatowni nad Polnym nie zasłania już szuwar trzcinowy. Trwa remont stawu połączony z odsłonięciem pola widzenia z rzeczonego miejsca.
Ponadto gniazdo w Dyminach jest od kilku lat nieczynna - choć wykonanie zabiegów konserwacyjnych wzmocniłoby pewnością jego atrakcyjność dla potencjalnego lokatora.
Na pocieszenie bocianolubów dodam, że kompleks Stawno ma jeszcze swoje bociany za sprawą gniazd zlokalizowanych w Grabownicy i Nowym Zamku.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia DB.

Odpowiedz do tematu