PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Całowanie
Autor Wiadomość
Wychuchol 

Wysłany: 2006-05-06, 23:57   Całowanie

Pokręciłem się dzisiaj po południu po terenie tzw. bagna Całowanie na pd od Otwocka. Niestety nie stwierdziłem wypatrywanych circus pygargus, za to były:

potrzosy
myszołów
skowronków dużo, zlokalizowałem 1 gniazdko :smile:
3 bociany b.
2 żurawie
czapla siwa
różne małe szaro-brązowe uciekające spod nóg
czajki
tokujące kszyki
2 rycyki (prawdopodobnie)
2 łabędzie nieme, w tym jeden na gnieździe

zając

Odwiedziłem tez uroczą dolinkę potoku Bełch (coś dla Tetrao :mrgreen: ) koło Osiecka.

Na Całowaniu sprawy poszły do przodu - powstała ścieżka przyrodnicza w postaci pomostów z desek, most przez jeziorko, mała retencja, nasadzenia brzozy niskiej (prawdopodobnie). Z tym że chyba nie jest to jeszcze oficjalnie otwarte.

Namor 

Wysłany: 2006-05-07, 21:35   

No a dudki? Dzień wczesniej były, i derkacze. Ja dodatkowo spotkałem 4 sympatycznych studentów leśnictwa.

Wychuchol 

Wysłany: 2006-05-07, 22:26   

Dudków i derkaczy nie stwierdziłem. Nad pseudorybnymi stawami siedziało 3-4 kolesi ale nie wiem czy to ci Twoi studenci bo wolałem nie podchodzić :-D

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-05-24, 12:37   

a ja bylam tam w miniona sobote i widzialam latajaca czajke (pierwszy raz w zyciu) i slyszalam derkacza (rowniez pierwszy raz w zyciu!!!) i z pewnoscia bym tych zwierzat nie rozpoznala gdyby nie wspaniali studenci lesnictwa i kolezanka z CMOKa mnie nie uswiadomili :) :res: dla wszystkich!!!
ponadto widzialam pod nogami jaszczurki i zabki (oczywiscie nie znam sie na gatunkach) i plywajace kijanki w stawiku
przeszlam sie cala ta nowa sciezka przyrodnicz i widzialam nowoustawione tabliczki informacyjne. wszystko pieknie wyglada :) tylko ciekawe jak dlugo beda tam staly....

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-05-24, 12:38   

Wychuchol napisał/a:
nasadzenia brzozy niskiej (prawdopodobnie

to prawda. sama widzialam :)

Rey 

Wysłany: 2006-05-24, 13:40   

kania ruda napisał/a:
przeszlam sie cala ta nowa sciezka przyrodnicz i widzialam nowoustawione tabliczki informacyjne.

W którym miejscu jest ta ścieżka przyrodnicza :?:

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-05-24, 14:03   

trudno mi dokladnie powiedziec bo mapy nie mam. zaczyna sie przy budynku strazy pozarnej we wsi Podbiel (ok 8 km od Celestynowa) potem biegnie wzdluz polnej drogi i rozchodzi sie w jednym miejscu na teren dawnych wyrobisk potorfowych gdzie jest reintrodukowana brzoza niska, a z drugiej strony idzie laskim nad staw a dalej łąkami przez murawe kserotermiczna i zawraca do wsi podbiel. tak to mniej wiecej wyglada. mam nadzieje ze te piekne tabliczki informacyjne przetrwaja dluzszy czas i bedzie mozna spokojnie obejsc cala sciezke. polecam gniazdo remiza w drodze nad stawik!!

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-06-02, 08:48   

Patrzcie co znalazlam!

Cytat:
Liczenia derkaczy na Bagnie Całowanie – Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła zaprasza 10 czerwca (sobota) wieczorem na Bagno Całowanie na liczenia derkaczy i innych nocnych marków. Termin został wybrany optymalnie i jeśli tylko pogoda dopisze to całkiem spora gromadka derkaczy powinna odzywać się w najlepsze.
Spotkanie 10 czerwca (sobota) o godzinie 19.00 w szkole w Podbieli, gm. Celestynów. Planowane jest krótkie szkolenie z głosów ptasich (Marek Jobda) i płazich (Krzysztof Klimaszewski) a następnie same liczenia zakończone późnonocnym/wczesno rannym ogniskiem.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych - zarówno amatorów jak i wytrawnych ornitologów.

Informacje o zeszłorocznych liczeniach dostępne są na pod adresem http://free.ngo.pl/cmok/pl/derkacze.html

Aby ogarnąć rosnącą w popularność imprezę w tym roku prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO i przesłanie go do 4 czerwca na adres reksious@yahoo.com

bylby ktos zainteresowany?????? ja bym pojechala ale potrzebuje osoby ktora by mnie zawiozla i odwiozla, mieszkam po drodze bo w falenicy :)

amikosik 

Wysłany: 2006-06-02, 08:51   

Zgłoś to wątku OTOPu.

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-06-02, 08:57   

przenioslam do gw otop
ale mam prosbe do moderatorow zeby nie usuwali tego postu z tego tematu bo to tak czy siak tyczy sie bagna calowanie i chcialabym zeby to tu zostalo please!!!!

Jurgens 
morderca Kaczorów

Wysłany: 2006-06-06, 16:53   

kania ruda napisał/a:
widzialam latajaca czajke (pierwszy raz w zyciu)
zapytam z ciekawości... To u Ciebie czajka to taki raryt? :shock: Przyjedz na Lubelszczyznę, czajek Ci u nas dostetk ;-)
I choćby za sto lat odnajdę cię..."

Rey 

Wysłany: 2006-06-06, 21:30   

Jurgens napisał/a:
To u Ciebie czajka to taki raryt?

Jurgens nie ma się czemu dziwić. W całej Polsce notuje się spadek liczby gniazdujących czajek. Na zachodzie Europy ( np. w Niemczech) gatunek ten zaraz znajdzie się ( albo już jest wpisany) do Czerwonej Księgi :/ Tak niestety jest efekt melioracji wszystkiego co popadnie :evil:

Jurgens 
morderca Kaczorów

Wysłany: 2006-06-06, 22:29   

Wiesz Rey, ja codziennie jadąc z Lubartowa do Lublina na zajęcia jestem w stanie stwierdzić prawie w 100%, że zobaczę czajkę :mrgreen: A w okolicach Lubartowa (właściwie 10 minut drogi od domu) mam kilka stanowisk czajki...Więc jak chcę sobie popatrzeć na czajki to :tup: i sobie obserwuję do woli :] Stąd właśnie wynika moje zdziwienie ;-)
I choćby za sto lat odnajdę cię..."

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2006-06-07, 00:00   

Rey napisał/a:
W całej Polsce notuje się spadek liczby gniazdujących czajek. Na zachodzie Europy ( np. w Niemczech) gatunek ten zaraz znajdzie się ( albo już jest wpisany) do Czerwonej Księgi :/ Tak niestety jest efekt melioracji wszystkiego co popadnie

melioracje melioracjami, ale główną przyczyną spadku liczebności są raczej zmiany w gospodarce ląkarskiej - z jednej strony jej intensyfikacja (wczesne koszenie eliminujące pisklęta), z drugiej - zaprzestanie użytkowania (fragmentacja i zanik otwartego krajobrazu)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-06-07, 07:49   

Jurgens napisał/a:
Wiesz Rey, ja codziennie jadąc z Lubartowa do Lublina na zajęcia jestem w stanie stwierdzić prawie w 100%, że zobaczę czajkę :mrgreen:

Tylko chyba nie można powiedzieć na podstawie wielokrotnej nawet obserwacji w tym samym miejscu że jest to para lęgowa. Ja bym miała w tej sytuacji cn 3 pary ;) I jeszcze parę żurawi, która zawsze jest na polu, a to tylko frakcja nielęgowa...

[i] Winer [i]

Odpowiedz do tematu