PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Całowanie
Autor Wiadomość
Namor 

Wysłany: 2009-12-16, 20:54   

Audycja w RDC o Bagnie Całowanie:

http://www.rdc.pl/index.p...bagno_calowanie

Namor 

Wysłany: 2009-12-20, 19:46   

Dzisiaj na B.Całowanie kszyk przy niezamarznietym rowie [ale temp. -14].

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2009-12-20, 20:19   

Namor napisał/a:
Dzisiaj na B.Całowanie kszyk przy niezamarznietym rowie

jakieś trzy ( :?: ) lata temu mniej więcej o tej porze był tam bąk przy rowie, w ogóle się nie bał :roll:

Namor 

Wysłany: 2009-12-20, 21:04   

Jako, że nie wszyscy czytają ptasie listy dyskusyjne, mój mail prawie w całości [obserwacje z Kejbim]:

Na Całowaniu w zasadzie pustki [po drodze sporo czatujących myszołowów i bielik w towarzystwie kruków.

Na samym Całowaniu najciekawszy był chyba kszyk na jednym z pomniejszych rowów [generalnie jednak padał śnieg i była słaba widoczność]. Były tez 2 zające.

Sporo emocji wywołał przymarznięty łabędź na stawach. Wykryli go quadowcy i wezwali straż pożarną. Miejscowa nie chciała przyjechać [sugerowano, że ptak może spać na lodzie] przyjechały więc na sygnale dwa zastępy z Otwocka. Jak ptak zobaczył tyle ludzi to postanowił się przespacerować, ale po chwili postanowił się jednak zdrzemnąć. Drugi, który nocował w rowie był jednak częściowo przymarznięty [nim wcześniej zajęli się quadowcy].

W ogóle całe zdarzenie miało coś z Mrożka. Przed strażą przyjechał ochroniarz stawów – pogadał trochę i pojechał gdzieś dalej, choć cały czas palił się stawowy barak, to nie zwrócił na niego uwagi. Strażacy wezwani do łabędzia też nie zwracali uwagi na palącą się nie wiadomo dlaczego szopę. Żeby było śmieszniej pierwszy zastęp jak tylko przyjechał na sygnale to wyskoczyło z niego 5 chłopa. Pierwszy po kilku krokach zatrzymał się i zapalił papierosa, Za nim zrobiło to 3 następnych, tylko 1 odmieniec nie zapalił ;) .

Na jednej wsi pod miejscowością Sobienie Jeziory na mikro zalewisku 3 kokoszki. Na wszechobecnych sadach kwiczoły i kosy. Pod koniec podniósł nam ciśnienie nisko pomykający sokolik, ale okazało się, że była to pustułka.

Namor 

Wysłany: 2010-04-04, 19:47   

Nowe kładki na ścieżce przyrodniczej [pewnie robota CMOKa] i zastawka przy wieży. Dalej bobrzy wolontariat i dodatkowe 2 zastawki;)

Na stawach skromniutko – kilkanaście cyraneczek, kilka krzyżówek, samica gągoła i ponad setka śmieszek.

Na reszcie terenu cieszy relatywnie dużo czajek – niektóre siedzą na jajach, sporo żurawi [kręcą się praktycznie wszędzie].

Powstały nowe rozlewiska, śladowe ilości kszyków 1,1 i rycyków 1,1, dwukrotnie słyszałem głos krwawodzioba, ale nie widziałem.

Błotniaki stawowe 1,1,1, kilka myszołowów.

Niestety nie widziałem kulików wielkich.

Po Kobylej Górze jakiś świr szalał motocrossem, Pękatka już raczej spisana na straty.

Z plusów widziałem też parkoty zajęcze – kiedyś pospolity widok.

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2010-04-04, 21:14   

Namor napisał/a:
Na stawach skromniutko

rozumiem, że chodzi o stawy kopacza torfu :?: a jak z ptakami na powierzchni cmokowej zrywki murszu?
Pozdrowienia, tak w ogóle :)

Namor 

Wysłany: 2010-04-04, 23:15   

Rojst napisał/a:
a jak z ptakami na powierzchni cmokowej zrywki murszu?
mogłoby być lepiej ;) Pozdrawiam świątecznie.

zmierzwiony79 

Wysłany: 2010-04-20, 21:58   

Namor a o jakich stawach mówisz? tych rybnych czy przy wieży, a może jeszcze innych; w tą niedzielę byliśmy z moją dziewczyną pierwszy raz na Bagnu Całowanie i spędziliśmy tam niemalże cały dzień. Ponieważ to nasz pierwszy raz i jedne z pierwszych przymiarek ornitologicznych ;-) nie za bardzo wiemy gdzie szukać tych ptaków, o których mówisz - nam udało się zobaczyć bociany i łabędzie - wielkie rzeczy :-) , ale wypatrzyliśmy też jednego myszołowa, no i widzieliśmy parę dudków z czego byliśmy bardzo zadowoleni + dodatkowo stada małych czarno/szarych ptaszków, których nazwy nie znamy (może to kos, ależ że się nie znamy, więc nie wiem co to), motyle, żaby, ślimaki, traszki (nawet się dały pogłaskać :-) , ale gdzie te stada ptaków, o których mówisz?
ps. na stawach rybnych, tych obok Pękatki było dużo łowiących (i śmieszek również) - więc się nie pchaliśmy, aha no i byliśmy rowerami, ale nie sądzę aby to odstraszyło ptaki, z resztą nie pchaliśmy się na bagna rowerami, tylko na autonogach

A Bagno całkiem fajne, na pewno wybierzemy się jeszcze, może wyciągniemy też parę innych osób i wówczas ruszymy z "przewodnikiem" SMOKa

i jeszcze jedno czy na tym terenie nadal można spotkać rosiczkę, a jeżeli tak to gdzie?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2010-04-29, 22:22   

powiało optymizmem - na Całowaniu słyszałem dziś głos godowy kulika wielkiego :)

palem 

Wysłany: 2010-05-03, 21:48   

dzisiaj ok. 3 km od Całowania przy drodze na Puławy [łąki]kulik wielki wściekle atakujący błotniaka;

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2010-05-04, 01:45   

zmierzwiony79 napisał/a:
czy na tym terenie nadal można spotkać rosiczkę, a jeżeli tak to gdzie?

niestety, na Całowaniu nie ma rosiczek. Można je zobaczyć za to na wielu śródleśnych bagienkach w Lasach Celestynowskich na wschód od Bagna Całowanie.

Namor 

Wysłany: 2010-05-04, 20:08   

Rojst napisał/a:
powiało optymizmem
pomiędzy Warszawicami a Osiekiem dzisiaj 2 samce błotniaka łąkowego i 1 samica. Tam też kilka czajek i głos rycyka. Niestety na powierzchniach z usuniętym murszem brak czajek, nie widziałem też krwawodziobów [byłem jednak b. krótko].

jakaśka 

Wysłany: 2010-06-13, 22:00   

Centrum Ochrony Mokradeł zaprasza na VII Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie. Akcja odbędzie się w godzinach wieczorno-nocnych z 19 na 20 czerwca (sobota/niedziela), zbiórka o godzinie 19.00 w Szkole Podstawowej w Osiecku (nie w Podbieli - znów wybory pokrzyżowały nam plany:(, na początku odbędzie się spotkanie organizacyjne, następnie grupy wychodzą w teren, po powrocie planowane jest ognisko oraz nocleg w szkole.
Szczegóły na stronie http://bagna.pl/cmok/pl/aktualnosci.html
zgłoszenia na załączonym formularzu przyjmujemy do czwartku 17 czerwca na adres cmok@bagna.pl

formularz_derkacze_2010.doc
Pobierz Plik ściągnięto 825 raz(y) 26,5 KB

Namor 

Wysłany: 2010-09-19, 21:36   

Ładny dzień ale z ptakami krucho - trochę myszołowów, krogulec, srokosze, dzięcioł zielony. Pękatka poddana intensywnym zabiegom ochronnym przez quadowców - sukcesja skutecznie zahamowana, ale jak tak dalej pójdzie będzie to płaski teren. Ścieżka edukacyjna mocno zarośnięta, a z uwagi na wysoki poziom wody trudna miejscami do przejścia. Teren przy wieży widokowej tam gdzie zdjęto mursz właściwie zalany i zarośnięty pałką szerokolistną - chyba nie o to chodziło w eksperymencie.

millalilla 

Wysłany: 2010-10-06, 11:45   

Witam, mieszkam w Całowaniu, mam ziemię na "Pękatce", czyli poniekąd na terenie bagien, ale bliżej zabudowań, jeszcze przed stawami rybnymi. Chcę tam postawić domek dla turystów, bo wielu swoich znajomych zachęcam do zapoznania się z tymi skarbami. Jak Wy Państwo widzicie coś takiego? Myślałam o możliwości udzielania tam schronienia ornitologom, którzy czasem przyjeżdżają naprawdę z daleka (jeden z nich, ze śląskiego, nocuje zwykle u mnie w domu).
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu