PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Całowanie
Autor Wiadomość
Namor 

Wysłany: 2007-10-21, 16:57   

Całowanie mimo, że zniszczone, może jednak zadziwić - dzisiaj uszatka błotna widziana w kominie z drapolami (obserwowana przez ok. 10 min). Obserwowana wspólnie z R_Michałem i Szybszym. R_Michał pewnie opisze szerzej w stosownym temacie

[ Komentarz dodany przez: Rey: 2007-10-22, 22:52 ]
No chłopaki piękna obserwacja :res:

amikosik 

Wysłany: 2007-10-21, 17:35   

Uszatka latająca w kominie ? :shock:

Namor 

Wysłany: 2007-10-22, 10:36   

amikosik napisał/a:
Uszatka latająca w kominie ?
Nie wiem jakie są zwyczaje migrujących uszatek błotnych - ta akurat była w kominie (termicznym dodajmy).

amikosik 

Wysłany: 2007-10-22, 20:59   

Ja też nie wiem jak migrują uszatki. Wydawało mi się, że lecą aktywnie. Jak sobie przypominam w w weekend było dużo kominów i widziałem liczne krukowate korzystające z tej okazji. Krukowate nie latały szybując w kominie, one latał aktywnie po spirali.

Namor 

Wysłany: 2007-10-22, 21:36   

Nie pisałem, że latała szybując - latała spiralnie w kominie dość silnie machając skrzydłami ( w pewnym momencie pogonił ją nawet myszołów). Cały czas ją trzymałem w lunecie, bo zwróciła moją uwagę nietypową sylwetką i rudawym kolorem wierzchniej części, czarnymi końcówkami skrzydeł i jakby brakiem głowy (tylko wysuniety tułów). Przyznam, że ostatnio zaniedbałem Całowanie ;) ale po tej przygodzie powinno to się zmienić ;) .

Namor 

Wysłany: 2008-01-25, 16:45   

Spędziłem dzisiaj cały dzień na Całowaniu ;) - wszystkim zresztą polecam Całowanie jako formę rekreacji ;) ale do rzeczy. Bagno Całowanie przypomniało sobie, że jest bagnem i bez kaloszy za wiele sie nie zobaczy. Widoki przecudowne, ale ptaków niezbyt wiele [silny wiatr chyba tez nie pomagał]:
- myszołów 1,1,2,5, 2,1,
- makolągwy ok. 30,
- czapla siwa 2,
- kwiczoły ok. 80 z kilkoma szpakami,
- drugie stado z przewagą szpaków ok. 40 + 3 kwiczoły + 2 paszkoty,
- sójki 2,
- srokosz 1
[ żadnych sikorek itp :( ].
Całość zryta przez dziki. Na Kobylej Górze jakiś debil wywiózł śmieci,
Pękatka trochę rozjeżdżona przez samochody terenowe i quady. Budowa
nielegalnych stawów już zakończona [nazywa się to teraz łowisko]. A na
części którą zarządza CMOK stoi nowa, duża i solidna wieża obserwacyjna. Nie
byłem na południowej części, tej z lotniskiem.

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2008-01-25, 18:22   

Namor napisał/a:
Na Kobylej Górze jakiś debil wywiózł śmieci,

dużo :?: jakie :?:
ech, lubię Całowanie po roztopach.... :oki:

Namor 

Wysłany: 2008-01-25, 18:39   

Oenanthe napisał/a:
dużo :?: jakie :?:

Na szczęście nie dużo, wrzucone są w wyrobisko po piasku i częściowo przysypane trocinami, ale wystaje dywan i trochę foliowych i plastikowych syfów. Może to nawet właściciel tego gruntu, bo kto przy zdrowych zmysłach wiózłby tak daleko śmieci [kiedy jest sto innych okazji po drodze]?

Namor 

Wysłany: 2008-09-06, 19:11   

Ponieważ od wiosny nie byłem na Bagnie Całowanie pomyślałem, że może jakieś drapole poobserwuje. Niestety klęska totalna. W północnej części nielegalne stawy zostały zamienione w łowisko. Dziesiątki samochodów i chyba blisko setka wędkarzy - pewnie lada dzień pojawi się budka z piwem i hot-dogami. Zniesmaczony pojechałem na południową część, aby dobić się lotniskiem - i nie zawiodłem się. Dobudowali nowe hangary a otaczający las został prawdopodobnie podpalony. Nie mam dowodów, ale od kilku lat [a właściwie od momentu zgłoszenia tego terenu do Natury 2000] miejscowi biznesmeni stosują w sensie dosłownym taktykę "spalonej ziemi". Co roku podpalane jest kilka miejsc i rzeczywiście teraz już trudno się spodziewać, że cokolwiek cennego przyrodniczo może w dłuższym okresie przetrwać.

jakaśka 

Wysłany: 2008-10-18, 11:16   

Centrum Ochrony Mokradeł gorąco zaprasza na akcję
sianobrania oraz układania tradycyjnych mazowieckich stogów
na Bagnie Całowanie, Podbiel, 25 października (sob.)

poszukiwani entuzjaści:
- działań na rzecz czynnej ochrony podmokłych łąk
- kultywowania rolniczych tradycji
- solidnych prac terenowych
- wzbogacania wiedzy przyrodniczej
- zdobywania nowych, nieprzeciętnych umiejętności (techniki wynoszenia i składowania siana na mokradłach) :)

cel akcji:
- działania w ramach ochrony i poprawy stanu siedlisk ptaków (kulik, rycyk, derkacz) oraz motyli (modraszek telejus, czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek) związanych z podmokłymi łąkami półnaturalnymi
- propagowanie walorów przyrodniczych Bagna Całowanie (obszar Natura2000)

zapewniamy:
- pewną liczbę wideł i grabi :)
- porządną dawkę pracy fizycznej na łonie natury
- satysfakcję z udziału w czynnej ochronie przyrody
- doborowe towarzystwo
- zacieśnienie znajomości przy ognisku i dużych ilościach kiełbasek :)

należy wziąć ze sobą:
- ubranie przeciwdeszczowe
- kalosze
- prowiant (można też zaopatrzyć się w miejscowym sklepie)
- ulubione widły lub grabie (jeśli ktoś posiada) :)

zbiórka:
- 8.00 – Podbiel, pod remizą strażacką – przejście ścieżką przyrodniczą, prowadzącą przez tereny działań CMOK w stronę Kobylej Góry, gdzie odbywać się będzie sianobranie
- 9.00 – dla tych, którzy chcą pominąć przejście ścieżką, spotkanie już przy samej Kobylej Górze (ok. 1,5 km polną drogą biegnącą na zachód od głównej drogi w Podbieli, skręt przy przystanku autobusowym na północnym krańcu wsi); ze względu na murawy prosimy nie wchodzić na wydmę!

dojazd:
- samochodem, z drogi nr 50 (Góra Kalwaria – Mińsk Maz.) zjazd na Osieck, możliwość zaparkowania pod remizą lub na jednej z bocznych dróg polnych
- pociągiem, do stacji Celestynów, stąd organizujemy przejazd samochodem do Podbieli

zgłoszenia:
- gutowska.ewa@gmail.com, tel. 022 3965054
- katarzyna.kotowska@gmail.com, tel. 0601391404
- prosimy o wcześniejsze zgłoszenia wraz z informacją czym przyjeżdżacie i czy macie ewentualnie miejsce w samochodzie, żeby zabrać więcej osób :)

więcej informacji:
- o Bagnie Całowanie http://cmok.free.ngo.pl/index.html
- o innych mokradłowych wydarzeniach i tematach: www.bagna.pl

pozdr
Kaśka Kotowska

Namor 

Wysłany: 2009-05-07, 22:47   

Właściwie to miałem nadzieję na stada kobczyków [jakie były przy takiej pogodzie nad Narwią 1 maja], ale musiałem się zadowolić tylko kobuzami.

Nie byłem na Całowaniu prawie rok – mimo wiosny degradacji terenu ciąg dalszy [pogłębianie rowów, wydobywanie torfu, jazda na quadach i lotnisko] i to pod nosem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Góra Pękatka [zabytek archeologiczny] totalnie rozjeżdżona przez quady i samochody terenowe. Kobyla Góra – wykopane sasanki. Ale miało być o ptakach:

- błotniak łąkowy 3m, 2f, 1m;

- błotniak stawowy 1 m [przed laty bywało po kilkanaście];

- czajki o dziwo lepiej niż w poprzednich latach [pow. 10 par];

- derkacz odzywający się z kilku miejsc;

- kukułki 3 [1 ruda];

- zupełny brak rycyków i kulików wielkich, które były jeszcze 2 lata temu [właściwie kulikom to nie powinno zbytnio przeszkadzać przesuszenie terenu];

W miejscu eksperymentów CMOKa, gdzie zerwano wierzchnią warstwę murszu [chyba tak z 50-60 cm] miła niespodzianka:

- łęczaki min.12,

- kwokacze 2;

- krwawodziób 1;

- czajka na gnieździe;

Pewnie sporo przeoczyłem bo wiatr chwilami był porywisty i mało co było słychać, a większość ptaków mogła też być mniej aktywna – przejrzałem pobieżnie ok.1/4 pow. OSO.

Orni 

Wysłany: 2009-05-10, 00:16   

Razem z Horyzontami wybrałem się 9 maja na bagno Całowanie. Efekty porównywalne jak u Namora:

żuraw - cn. 6
batalion - cn. 5
łęczak - cn. 15
krwawodziób - cn. 2
biegus malutki - cn. 1
czajka - kilkanaście
derkacz - 1 głos
rybitwa białoczelna - 3 os.

błotniak stawowy - 1m + 1f
błotniak łąkowy - 1m + 1m
myszołów - 2 os.

kukułka - 1 os. (szara)
dudek
słowik szary - kilka
jerzyk - cn. 1
pliszka żółta

Orni 

Wysłany: 2009-05-10, 09:24   

+ sieweczka rzeczna oraz lerka

jakaśka 

Wysłany: 2009-05-28, 09:46   

Centrum Ochrony Mokradeł serdecznie zaprasza na VI Derkaczowe Liczenia na Bagnie Całowanie. Celem akcji jest monitoring liczebności wybranych gatunków ptaków, a także propagowanie idei badań i ochrony przyrody. Liczenia odbędą się z piątku na sobotę 5/6 czerwca 2009 r. Obok derkaczy liczone będą też inne gatunki ptaków odzywających się nocą o tej porze roku (świerszczak, brzęczka, strumieniówka, przepiórka). Informacje na temat liczeń z poprzednich lat znajdują się na stronie http://cmok.free.ngo.pl/pl/derkacze.html

Spotykamy się o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej w Podbieli (wschodni skraj Bagna Całowanie, gmina Celestynów). Szkoła podstawowa znajduje się po lewej stronie wsi, kawałek drogi za remizą, jadąc od strony szosy 50 (Góra Kalwaria - Mińsk Mazowiecki). W szkole odbędzie się spotkanie organizacyjne połączone z krótkim kursem liczenia i rozpoznawania odzywających się nocą stworzeń. Następnie uczestnicy liczeń w grupach 4-5 osobowych rozjadą się po terenie badań. W każdej grupie będzie się znajdowała przynajmniej jedna osoba znająca teren i jedna osoba umiejąca rozpoznawać derkacze i inne nocą odzywające się ptaki. Po powrocie z liczeń przewidziane jest ognisko i nocleg w szkole.

Osoby pragnące wziąć udział w "VI DERKACZOWYM LICZENIU NA BAGNIE CAŁOWANIE" prosimy o przesłanie do dnia 04 czerwca 2009r. zgłoszenia wg załączonego formularza na e-mail: e.gutowska@bagna.pl. Zgłoszone osoby zostaną podzielone na zespoły przez organizatorów liczenia; w miarę możliwości z uwzględnieniem osobistych preferencji (jeśli zostaną podane w formularzu). Dojazd uczestnicy liczeń organizują we własnym zakresie. Prosimy o zabranie latarek, repelentów na komary, kaloszy w miarę możliwości, a także kiełbasek, napojów i innych produktów przydatnych na ognisku. Osoby zainteresowane noclegiem prosimy o zabranie śpiwora i karimaty. Nocleg jest bezpłatny dla uczestników liczeń.

Informacje na temat liczeń można uzyskać pod e-meilem cmok@bagna.pl lub telefonicznie w biurze CMOK (22) 498 18 99.

form.doc
Pobierz Plik ściągnięto 646 raz(y) 20,5 KB

Namor 

Wysłany: 2009-07-22, 20:14   

Prokurator z Garwolina zwrócił się do BULiGL z prośbą o udostępnienie danych z inwentaryzacji ptaków na Bagnie Całowanie. Ale gdzie był w międzyczasie RDOŚ, który tez otrzymał zgłoszenie? Dlaczego nowe inwestycje rozpoczęte z oczywistym naruszeniem prawa nie zostały wstrzymane?

Odpowiedz do tematu