PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sudety
Autor Wiadomość
Wirek 

Wysłany: 2008-04-24, 13:34   

IrekM napisał/a:
Grzebiąc trochę w sieci za moim ukochanym regionem, znalazłem coś takiego:
http://www.hydrus.pl/panoramy.html
szkoda tylko, że nie wszystkie panoramy są szczegółowo opisane.

Chcecie pooglądać sudeckie panoramy, to zapraszam tutaj: http://skps.wroclaw.pl/3_...ki/panoramy.htm

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2008-04-28, 20:39   

Nie chcąc marnować ładnej wiosennej pogody, wybraliśmy sie z Miśką na małą, tym razem, wycieczkę. Naszym celem było kolejne ciekawe, aczkolwiek mało znane, miejsce w Górach Izerskich - Bobrowe Skały.

Jest to granitognejsowa grupa skalna w postaci długiego na blisko sto metrów grzebienia z kilkoma wieżycami, wysokimi do ok. 30m. Bobrowe Skały znajdują się nad Zimną Przełęczą, oddzielającą Grzbiet Kamienicki Gór Izerskich od Wysoczyzny Rybnicy w Kotlinie Jeleniogórskiej na wysokości ok. 610m npm.

Wybraliśmy najkrótsze dojście właśnie z Zimnej Przełęczy (525m npm.) niebieskim szlakiem. Bobrowe Skały były kiedyś atrakcją turystyczną dla kuracjuszy z Cieplic i jednym z najlepszych punktów widokowych na Karkonosze i okolice. Obecnie widoki w większości przesłaniają drzewa i dopiero jak drzewostan otaczający skały osiągnie wiek rębności, to Bobrowe Skały odzyskają swój wybitny charakter.

Na szczycie skał znajduje się naturalna platforma widokowa, na którą prowadzą stalowe schody.

Jest tam też głaz, który mógł kiedyś być chybotkiem (znalazłem gdzieś wzmiankę na ten temat)

Niegdyś w czasach świetności cieplickiego uzdrowiska u podnóża Bobrowych Skał stała gospoda z siedmioma miejscami noclegowymi, a na szczycie jednej z baszt skalnych stała wieża widokowa.

Po gospodzie pozostały ledwo ślady fundamentów, aleja kasztanowców i dwie księgi meldunkowe w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.

Z Bobrowych Skał wybraliśmy się jeszcze na Babią Przełęcz (Hexenplatz - coś dla Czarnuszki ;-) ), ale obecnie jest tam skład drewna i miejsce odzyska swój charakter za jakieś parę miesięcy.

Ogólnie dzionek spędziliśmy z córką bardzo przyjemnie.

Cały album z wycieczki

Parę archiwalnych pocztówek można zobaczyć tutaj

Dodano:
niestety, zdjęcia linkowane z Picassy nie chcą się wyświetlać jako obrazki.

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2008-05-04, 13:42   

Zaraz pewnie łorna dostanę za floodowanie, czy jak to się tam zwie ;-)

Wczoraj, tym razem kompletną rodzinką, odwiedziliśmy kolejne mniej znane miejsce w Sudetach Zachodnich, teraz dla odmiany na Pogórzu Kaczawskim, Rezerwat "Wąwóz Siedmicki". Rezerwat zajmuje część doliny potoku Młynówka w okolicy miejscowości Siedmica. Dolina powstała w staropaleozoicznych zieleńcach, tworzących miejscami ściany i skałki kilkunastometrowej wysokości.

Rezerwat został powołany w 2001r. w celu ochrony zbiorowisk leśnych (głównie acidofilne dąbrowy i łęgi olszowo-jesionowe) oraz nieleśnych (łąki zmiennowilgotnościowe z pełnikiem europejskim i kosaćcem syberyjskim oraz zbiorowiska muraw naskalnych i wychodnie skał).

Pod względem florystycznym wycieczka okazała się trochę nietrafiona czasowo, geofity już przekwitły, a inne rośliny jeszcze nie kwitną (głownie zależało mi na pełniku, którego jeszcze nie miałem okazji widzieć). Jednymi z niewielu kwitnących roślin był groszek wiosenny i kuklik zwisły. Reszta dopiero się przymierza i zbiera siły.

Idąc szlakiem wzdłuż potoku widać dużą ilość lilii złotogłów, można też spotkać pasażerów na gapę ;-)

Jest też miejsce zwane Grobem Leśnika, to kamienna płyta z częściowo tylko czytelnym napisem, pochodząca z 2. poł. XIX w.

Na najwyższej ścianie doliny znajdują ślady (resztki wałów i fos) niewielkiego gródka lub zameczku, miejsce zwane Zbójeckim Zamkiem (Raubschloss). Dostępne mi źródła nie podają historii tego miejsca, wydaje się, że mogła to być siedziba jakiegoś rycerza - rabusia, zdobyta i zniszczona w czasie wojen husyckich.

Wycieczka dostarczyła też okazji do ćwiczeń gimnastycznych :-)

Na powrót widzieliśmy jeszcze przemykające pomiędzy drzewami stado muflonów. Generalnie wycieczka udana i do powtórzenia w późniejszym okresie.
Na koniec leśny chochlik:

Tradycyjnie wszystkie zdjęcia z wycieczki tutaj

Dopisano:
Na temat Parku Krajobrazowego Chełmy, gdzie znajduje się ten rezerwat, parę słów pewnie mógłby napisać Łukasz L.

MOJA OKOLICA

sabotek 

Wysłany: 2008-05-05, 12:12   

IrekM napisał/a:
Zaraz pewnie łorna dostanę za floodowanie, czy jak to się tam zwie ;-) ...

Irku to ja go teraz przerwie, tylko pisz dalej

IrekM napisał/a:
...Pod względem florystycznym wycieczka okazała się trochę nietrafiona czasowo...

A juz myslalam, ze tylko w Palatynacie nagle wymarly wszystkie kwiatki...

pulsatilla1214 

Wysłany: 2008-05-28, 17:38   

mała panoramka Gór Sowich z Kotliny Dzierżoniowskiej, kiedyś może wyjdzie lepsza... :>

jerzy 

Wysłany: 2008-06-05, 16:13   

Rudawy Janowickie i Bukowiec to moje niezamieszkane ciagle, nadal przezemnie miejsce na ziemii.Kocham tam być i czuję się jak u siebie mimo że się stamtąd nie wywodzę.Strony które ciągle moze dobrze dla przyrody poza zadeptanymi Karkonoszami są jakby zapomniane a przez to bujne i dzikie i jakby dalej nieznane.Niestety Rudawy do super mało znanych juz nie należą.Kilka lat temu liczyłem na wieczorny spokój w zamku Bolczów k.Janjowic Wielkich zastałem wrzask koczującej tam mlodziezy i stosy plastikowych butelek walajace sie wszędzie.W czeskiej części Karkonoczy jest taki kocioł z którego widać wielka szkaradną budowle na naszych wielkich kotłach którego idac krawędzia dochodzi się do wielkiego brzydkiego schroniska.Jego okolice to storczykowy ogród.Tylu storczyków nigdy nie widziałem w innym miejscu zresztą jest też cała masa innych ciekawych roslin.Dobrze że to miejsce jest po czeskiej stronie bo strach pomyślec gdyby takie młaki były po polskiej stronie.Bukieciki murowane .Ciekawe florystycznie są pewnie też góry Ołowiane(mało znane lesiste pasmo),nie mówiac o wapiennych wzniesieniach do których nalezą Połom i Miłek gór Kaczawskich w okolicach Wojcieszowa tam samo podłoże przesądza bioożnorodności

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2008-06-29, 08:00   

Tym razem nadszedł czas, żeby pokazać Michalinie naszą najwyższą w Sudetach, czyli Śnieżkę. Góra, chociaż niesamowicie zadeptana, to jednak coś w sobie ma. Dla mnie to był dopiero drugi raz na samej górze, bo zawsze odstraszały mnie tłumy turystów tam ciągnące, ale pewien opis w moim ulubionym przewodniku po Karkonoszach na zawsze zmienił mój punkt widzenia na Śnieżkę:
Cytat:
W pasie równoleżnikowym 50 - 51° jest Śnieżka najwyższym wzniesieniem od Ałtaju w Azji po Góry Skaliste w Kanadzie, zaś w pasie 16 południka najwyższą kulminacją od Schneebergu (2075m) w Styryjskich Alpach po Sulitjelmę w Szwecji (1914m).

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Karpaczu wjazdem wyciągiem na Kopę i dalej tempem spacerowym wyprzedzani przez większość turystów poszliśmy na śniadanie do Śląskiego Domu. Wiatr wiejący na głównym grzbiecie Karkonoszy nie pozwolił na zjedzenie śniadania i podziwianie widoków.

Pogoda tak w ogóle nie rozpieszczała, jedyny plus to to, że nie było gorąco. Na najpopularniejszym szlaku podejściowym na Śnieżkę wiało na tyle, że prawie darowałem sobie robienie zdjęć, bo trochę mną miotało a i widoków nie było, bo od zachodu przywiało chmury.

To miejsce upamiętniające dwóch ratowników z Horskéj služby, którzy zginęli w Kotle Łomniczki 16 stycznia 1975r. próbując ratować a następnie wydobyć ciało czeskiego turysty, który schodząc ze Śnieżki spadł do Kotła.

Na Śnieżce, która jest wybitnym punktem widokowym, podziwiać tychże się nie dało, bo akurat były chmury. Parę tylko zrobiłem zdjęć.
Kaplica św. Wawrzyńca. Parę lat temu koleżanka mojej siostrzenicy brała tam w zimie ślub. Ksiądz dotarł tam na nartach turowych.

A to zdjęcie jeszcze -naście lat temu byłoby nie do zrobienia. Na Śnieżce stali WOP-iści i pilnowali, żeby absolutnie nikt nie przekraczał granicy. O tym, żeby pójść popatrzeć na czeską stronę można było zapomnieć.

Ze Śnieżki schodziliśmy łagodniejszym wariantem, czyli Drogą Jubileuszową. Próbowałem jakiegoś jastrzębca obfotografować, ale blur wyszedł niesamowity bo wiatr nim miotał.

Za to trochę chmury się rozwiały i mogłem zrobić zdjęcie Kotła Łomniczki z moim ulubionym szlakiem w Karkonoszach. W tym roku jeszcze nie, ale w przyszłym będę musiał zabrać tam Miśkę.

A potem spokojnie do Strzechy Akademickiej na ruskie pierogi (WARTO !). Do Karpacza wróciliśmy przez Biały Jar i Śląską Drogą.
Biały Jar:

Jest to miejsce, o którym pisałem w ubiegłym roku w tym poście

Wycieczka była bardzo fajna, chociaż zejście czarnym szlakiem do Karpacza jest męczące.

Najważniejsze jest dla mnie to, że w domu Michalina, kiedy trochę odpoczęła, zadała mi pytanie: "Gdzie pójdziemy następnym razem ?"

Tradycyjnie więcej zdjęć tutaj

MOJA OKOLICA

DogTrekkingowa 

Wysłany: 2008-09-26, 07:32   

No to my dzisiaj nocnym podejściem pod Śnieżkę i na Przełęcz Karkonoską do ulubionego schronu "Odrodzenie". Tam Nas znajdziecie.

Pozdrawiam serdecznie.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2009-06-30, 22:38   

swego czasu z kolegami zrobilismy sobie mala wycieczke po Sudetach (w sumie Sudety zwiedzilam nie raz i nie dwa ale te wspominam najmilej). o 5 rano w Karpaczu, piwko, potem przez Łomniczkę na Równię pod Śnieżką (deszcz nam padał prawie równolegle do ziemi ;) ), z Równi przeszliśmy po czeskiej stronie do Lucni Boudy (drewnianym szlakiem przez torfowisko)..Dolina |Białej Łaby...ech.. i przez Szrenicę i Halę Szrenicką koło Wodospadu Kamieńczyka do Szklarskiej.. na miejscu byliśmy o 18:00. Prawie 40 km w 13 godzin z przerwami. może tempo nie było zabójcze ale wycieczka niesamowita. koledzy trenowali przed Przejściem Kotliny :) w przyszłym roku i ja mam zamiar się na Przejście wybrać :)

Co do samej Śnieżki, troche mi obrzydła po tym jak spędziłam tydzień na Drodze Jubileuszowej, biorąc udział w akcji "Z motyką na synantropy" :P ale zainteresowanie ludzi tym co robimy i ich reakcje - bezcenne :mrgreen:

anonimus 

Wysłany: 2009-12-09, 18:04   

Jeśli w Sudetach zejdzie się z klepanych ścieżek i tradycyjnych miejsc w które się chodzi to ukazuje się dopiero to czego tak naprawdę się szuka
ZAPRASZAM na wycieczkę

Powyżej Mokrzeszowa w drodze na Daisy Po dotarciu widzimy to...

Miejsce to było kiedyś kamieniołomem wapienia. Pozostałością po tym jest ruina wapiennika oraz ruiny pałacyku myśliwskiego wybudowanego po zarzuceniu działalności wydobywczej

Całość otoczona jest kwaśną buczyną górską i objęta jest ochroną rezerwatową z uwagi na występujące tu wapienie rafowe górnego dewonu w których całkiem licznie występują paleozoiczne koralowce (rugosa), amphipory. Mniej liczne są: gąbki, ramienionogi, itd lista ta jest całkiem długa.
Oraz góra o której mogę powiedzieć, że kto ją zna to nie może ona mu być obojętna. Można ją kochać bądź nienawidzić. Najbardziej dzika góra w środkowych Sudetach jaką znam. Morfologia całego masywu jest tak skomplikowana że mapa nie wiele pomoże nie ma tam ludzi nie ma więc śmieci.... to widać ludzie chodzą na szczyt, ale nie wchodzą w głąb masywu. Nie ma grzybiarzy!!!! nawet w sezonie... Miałem raz tak że jechałem rowerem przez KPK po drodze widziałem chyba z 10-ciu na obrzeżach masywu chyba z 5-ciu, ale w głębi to dopiero było zbieranie. Słowem masyw Trójgarba.....

Widok na Śnieżkę ze szczytu
Polecam wybieranie miejsc tam gdzie nie ma tłumów....a są zapewniam naprawdę warte obejrzenia szczególnie dla przyrodników.

Jaworek 

Wysłany: 2009-12-11, 21:52   Lubie Trójgarb

Rzeczywiście okolice Jeziorka Daisy, a właściwie całe Pogórze Wałbrzyskie to piękny teren, np. okolice Lubiechowa. Trójgarb uwielbiam, wspaniała góra, miejsce moich wypadów już od wielu lat. A jeśli chodzi o grzyby to kiedyś byłem tam okazjonalnie pozbierać. Była ich taka masa, że miałem najlepsze grzybobranie w życiu, ale to chyba właśnie dlatego że konkurencja żadna i mało kto odważy się zapuścić poza główne drogi. Niestety miałem tam też nieszczęście wpaść w sam środek polowania na jelenie, widok gnających ostatkiem sił po zboczu jeleni straszny, a i obawa o własne życie duża.

Jeśli jednak chodzi o miejsca odludne to dla mnie obecnie najbardziej godne uwagi są Góry Krucze i Zawory na południe od Chełmska Śląskiego. To dopiero istna "terra incognita". Można łazić i żywej duszy nie spotkać. I ta aura tajemnicy...

Góry Krucze koło Uniemyśla i Okrzeszyna.JPG
Plik ściągnięto 2538 raz(y) 27,97 KB

anonimus 

Wysłany: 2009-12-12, 00:34   

Więcej

Zlepieniec z dziurą po karbońskim pniaku masyw trójgraba

Głazy narzutowe koło Świebodzic

Świebodzice z masywem Ślęży

Książ od strony Świebodzic

Droga Węglowa koło Świebodzic

Pełcznica kaskada w Świebodzicach

Pełcznica Świebodzice

Wązóż Książański

Książański Park Krajobrazowy las

Wąwóz Szczawnika

Abyście jeszcze wiedzieli po czym chodzicie he he
http://www.pgi.gov.pl/images/stories/NW/sudpol.pdf

Jaworek 

Wysłany: 2009-12-13, 00:49   

Anonimus, dzięki za świetną publikacje i ciekawe zdjęcia. Ja też wrzucę kilka skałek z okolicy.

Kruczy Kamień.jpg
Krucza Skała koło Lubawki
Plik ściągnięto 13396 raz(y) 77,78 KB

Wodospad.jpg
Wodospad w czeskich Górach Kruczych koło Okrzeszyna
Plik ściągnięto 13396 raz(y) 91,46 KB

Zameczek.JPG
Zlepieńce na wzgórzu Zameczek koło zbiornika Bukówka
Plik ściągnięto 13396 raz(y) 134,34 KB

anonimus 

Wysłany: 2009-12-20, 16:09   

Serpentynit z gabrem przełęcz Tąpadła masyw Ślęży

Głazowisko gabrowe zachodnie stoki Ślęży

Góry Sowie Wielka i Mała Sowa w tle

Światowit Góry Sowie

Lubachów zapora Góry Sowie

Równia pod Śnieżką ustrzelona ze Śnieżki

Sama równia

Czarny Grzbiet że Śnieżki

Karkonosze z Kruczych skał

Mułowce karbońskie przekop kolejki sowiogórskiej Góry Bardzkie

Ryolit permski z ciosem słupowym Organy wielisławskie Świerzawa Góry Kaczawskie

Logan_85 

Wysłany: 2011-10-14, 12:36   

IrekM napisał/a:
Co do Chojnika i muflonów, to latem siedzą wyżej, za to zimą wystarczy krótki spacer z Sobieszowa i przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć.

Jestem z Jeleniej Góry i nigdy nie widziałem tam muflona :sad: Jesteś pewny, że to właśnie tam je widziałeś ? Żadne inne źródła nie podają tej okolicy jako miejsce występowania muflonów.

Odpowiedz do tematu