PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sudety
Autor Wiadomość
Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-12, 18:15   

A rzeczywiście... drapole w kotłach oglądane z góry jak wirują ponad stłoczonymi chmurami jest inspirujący.... ehhhh.... rozmarzyłem się, chyba rzeczywiście trzeba w góry ruszyć... a tu nic, siedź i pisz tą pracę.... chyba jedyne góry jakie będę w najbliższym czasie widział to Dębowa Góra k. Wyrzyska - 192mnpm :>
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

gabi 

Wysłany: 2006-04-12, 18:34   

Atterdag, mozesz sobie tutaj pozwiedzać wirtualnie ;) Nie są to sdjęcia dobre technicznie ale zawsze coś ;)

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-12, 18:49   

Nie pomogło - teraz dopadła mnie Górska Nostalgia :( :>
Cóż plecak na plecy i w długi weekend w Ołowiane się przemieszczę....
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

gabi 

Wysłany: 2006-04-12, 18:55   

No nie chciałam sprawić przykrości ani wprawić w górska nostalgię, myślałam, ze to troszkę pomoże :) A wiesz, ze dzisiaj kupiłam mapę moich ukochanych gór ?? Na wakacje spadam a właściwie, to .......... wdrapuję się ;)
Atterdag napisał/a:
plecak na plecy i w długi weekend w Ołowiane się przemieszczę.
Powodzenia i udanego weekenda ;) Pstryknij kilka fotek ;)

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-13, 17:47   

Oj fotki będą... tyle że pewnie znów jako slajdy kolorowe bo nie mam serca zarzucić tej metody :] chyba że sobie za jakiś czas zagunduję jakąś niezłą cyfrę.... ale to musiałbym chyba najpierw jechać do USA azbest z dachu zdzierać :]

gabi 

Wysłany: 2006-04-14, 17:26   

Ej, przecież takie kolorowe slajdy to fajna sprawa :) Nie zarzucaj tej metody absolutnie :) O dobrej cyfrze też nie mam co marzyć :( a przydałaby sie ;) najlepiej lustrzanka ;) ale na takie cudo musiałabym pracować chyba kilka lat w moim zawodzie ;)

jurek b. 

Wysłany: 2006-04-14, 22:16   Re: Sudety

Atterdag napisał/a:
Dziwię się, że jeszcze tak czcigodne góry nie doczekały się swego tematu :] Podzielcie się swoimi przeżyciami, poradami, doświadczeniami związanymi z Sudetami.

To ja zacznę..... od strony przyrodniczej. Szczerze polecam góry Izerskie. Wspaniałe torfowiska, najniższe piętro kosodrzeiwny, sosna błotna, sporo innych chronionych roślin i...

... ptaków :-D Tu wymienię choćby widziane przeze mnie pewnie najwyżej w Polsce lęgowe żurawie (toć to ponad 800 m. npm), cietrzewie, głuszce... Niełatwo je zobaczyć, ale jak się tam bywa sporo dni w roku i ma farta :-D Też białorzytki lęgowe na ponad 1000 m w okolicznej kopalni kwarcu ciekawe...
I jeszcze: w latach 80-tych ub.wieku w lipcu kobczyk i w 2005 też w lipcu po drugiej stronie Świeradowa Zdroju - w okolicach Leśnej para kobczyków :!: Włochatki oczywiście też - ale to teraz by trzeba tam być, a spory śnieg jeszcze :grin:
Z duuuużych ciekawostek w roku chyba 2000 dwukrotnie dorosły orzeł przedni, spotkani Czesi twierdzili, że jest lęgowy gdzieś po ich stronie, zalatuje też bielik - w górach to pewnie nieczęste.
No i... przed dwudziestu laty... zaniepokojona para morneli. Wtedy fotosprzętem podstawowym był zenit z heliosem, a nie podręczna cyfrówka z zoomem x 12... w każdym razie KF tę obserwację mi odrzuciła :sad:
Jeszcze, żebyście nie myśleli, że taki zestaw można "w łykend" zaliczyć, to powiem, że ongiś mieszkałem 5 lat w okolicach, to na Halę Izerską pędziłem w wolnych chwilach na nartach, albo rowerem, a teraz też staram się w czerwcu na tydzień-dwa tam z rowerem pojechać. Naprawdę warto.
Tylko z tajemniczych powodów storczyków tam brak. To znaczy na Hali, bo niżej są.
Pzdr Jurek

Rey 

Wysłany: 2006-04-15, 00:02   Re: Sudety

jurek b. napisał/a:
cietrzewie, głuszce

Z tego co słyszałem cietrzewie jeszcze się tam ostały, ale co do głuszców to mam duże wątpliwości czy jest szansa aby je tam jeszcze zobaczyć :?

jurek b. napisał/a:
I jeszcze: w latach 80-tych ub.wieku w lipcu kobczyk i w 2005 też w lipcu po drugiej stronie Świeradowa Zdroju - w okolicach Leśnej para kobczyków :!: (...)
Z duuuużych ciekawostek w roku chyba 2000 dwukrotnie dorosły orzeł przedni, spotkani Czesi twierdzili, że jest lęgowy gdzieś po ich stronie, zalatuje też bielik - w górach to pewnie nieczęste.

Bardzo ciekawa ta obserwacja kobczyków :!: Podobnie jak orzeł przedni - w tamtych okolicach to prawdziwa rzadkość :!: Natomiast bielik od niedawna gniazduje także w naszych Karkonoszach :shock:

jurek b. napisał/a:
No i... przed dwudziestu laty... zaniepokojona para morneli.

Z Białej Łąki ( gdzie gniazdował w latach 1986 i 1999, a może i częściej) nie ma tak daleko :roll:

jurek b. 

Wysłany: 2006-04-15, 23:04   Re: Sudety

Rey napisał/a:
co do głuszców to mam duże wątpliwości czy jest szansa aby je tam jeszcze zobaczyć :?

Hehe... szansę trzeba sobie stworzyć, bywając tam jak najczęściej :-D Z moich doświadczeń wynika, że nic nie daje wydeptywanie... Po prostu - trzeba w odpowiednim czasie jechać rowerem od Wiesi z Chatki do Stacha na Orle :-D
Nawiasem mówiąc w Orlu akurat leśniczy ze Szklarskiej wypełniał jakieś papiery i na moje wrzaski "q..., kogut głuszca, q..., na Hali, q..." stoicko rzekł "no i co, q... przecież są" :-D
Pzdr Jurek

Rey 

Wysłany: 2006-04-15, 23:48   

No to dobrze - ja nie mam jeśli chodzi o głuszce w Sudetach pomyślnych danych :?

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-19, 11:13   

Zgadzam się z Jurkiem :) Wystarczy o odpowiedniej porze przy niezłym szczęściu wyjść w nocy przed Chatkę Górzystów :D

gabi: Ja też marzę u niezłej lustrzance cyfrowej - ale jak wiadomo nie stać na nią przeciętnego Polaka :( I korzystam z Zenita E i EOSa 50 - muszę kupić slajdy znowu - nie zarzucę bo lubię efekty tylko skanowanie jest horrendalnie drogie....

A storczyków faktycznie na Hali nie widać... za to jest urocza odmiana sosny i :)

Alekto 

Wysłany: 2006-07-26, 12:42   

Atterdag napisał/a:
... za to odkryłem iż w Rudawach jest pod dostatkiem kleszczy brrrr.... :)

Prawda!
Ale bywa gorzej- np. na Łące Sulistrowickiej...

Najciekawsze- Rudawy, plus Miłek, Góry Ołowiane i ogólnie tereny w poblizu Wojcieszowa.
Przepiękne górecki to Bystrzyckie i Bardzkie. Można nieźle posapać a i pod względem przyrodniczym rewelka.

W Karkonoszach też bywam, choć stada Homosapiensów mnie odstraszają. Mam parę zakątków, w których się zaszywam na śniadania, np. Dolina Pląsawy. Samotnia- koniecznie- ale albo b. wcześnie rano, albo zimą. Izerskie- auch sympatyczne.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-07-29, 13:05   

Karkonosze latem są straszne. Tabuny ludzi prące na Śnieżkę.... brrrrr..... a Bardzkie zimą - bajka - w szczególności chodzenie po opuszczonych wiaduktach zasypanych śniegiem D

KowalskaP.TiR 

Wysłany: 2007-02-24, 13:01   

hej!
Widze ze forum cos zamarlo pod koniec roku, co niektore tematy.
Ja w Sudetach jeszcze nigdy przenigdy nie bylam i jak czytam te wszystkie wypowiedzi to az mnie tam rwie, a zwlaszcza ze sie zasiedzialam tej zimy w miescie... gdyby ktos mial pomysl,jak szybko i tanio dotrzec w Karkonosze i gdzie jest najlepsza ( czyli najbezpieczniejsza i najladniesza) trasa to prosze o jakis info. Ja sobie troszke chodze po Bieszczadach, Tatrach i B€eskidach, laik nie jestem wiec prosze o jakies pomysly. Z gory dzieki
Pozd

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2007-02-24, 22:58   

W Sudetach problemem jest zbyt duży wybór pasm górskich. Jednakże zimą polecałbym je jedynie zatwardziałym piechurom gdyż szlaki są często nieprzetarte, śniegu metr i -25 stopni :) Ah, jak to lubię :D

Dotrzeć szybko i tanio? Aktualne oferty PKP w rodzaju bilet weekendowy. Płacisz 60 (czy 55) złotych i podróżujesz do woli od piątku 18ta do poniedziałku 6ta. Bardziej opłaca się niż klasyczny bilet. Nawet jeśli starczy tylko w jedną stronę.

Do polecenia gór jest aż za wielę, ale największy dla mnie urok mają góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Rudawy Janowickie i Izery. W każdych z nich znajdzie się coś dla siebie...

Odpowiedz do tematu