PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyrodnicze szlaki w Tatrach
Autor Wiadomość
mikus.zet 

Wysłany: 2007-07-25, 21:18   

Ips napisał/a:
Tworzymy z kolegami stronę o przyrodzie Tatr, także o turystyce przyrodniczej. Adres: www.poznajtatry.pl Będę wdzięczny za wszelkie uwagi na jej temat

Mi się strasznie podoba, to dla mnie kopalnia informacji, których od dawna poszukiwałem - mówię o aktualnej sytuacji fauny tatrzańskiej. Pytanie mam - czy wiadomo, kiedy możemy się spodziewać kolejnego artykułu z cyklu "Z życia zwierząt"?

Acha, i jeszcze jedno pytanie - jeśli Ty nie wiesz, to pewnie któryś spośród Twoich kolegów zorientowanych w stanie awifauny Tatr będzie wiedział - jaki jest w Tatrach status dziwonii carpodacus erythrinus, czy często jest stwierdzana? Pytam, bo się strasznie zdziwiłem (nie wiem czy słusznie), gdy ją w tym roku usłyszałem na Polanie Jaworzynka.

Rey 

Wysłany: 2007-07-25, 21:51   

Mikus.zet dziwonia jest lęgowa w TPN :] Zresztą ten PN obfituje w o wiele ciekawsze stwierdzenia, że wymienie tylko niektóre z nich: nura czarnoszyjego, edredona, mewę żółtonogą, rybitwe wielkodziobą :shock:

Ips 

Wysłany: 2007-07-25, 21:53   

Kolejny artykuł "z życia zwierząt" wkleimy za trzy miesiące, będzie go można przeczytać wcześniej w kwartalniku "Tatry" - stąd to opóźnienie. A co do dziwonii - skonsultuję się i dam odpowiedź.

Ips 

Wysłany: 2007-07-26, 17:26   

Dziwonia jest na ogół rzadka w Tatrach, ale każdego roku spotyka się ją w
Kuźnicach. Wg obserwacji Włodka Cichockiego z Muzeum Tatrzańskiego w tym
roku rzeczywiście jest jej jakby więcej.

mikus.zet 

Wysłany: 2007-07-26, 21:49   

Ips, dzięki; Rey - szczena mi opadła, zwłaszcza ten edek brzmi jak obserwacja poczyniona przez jakiegoś Zenona K. czy coś ;-)

Rey 

Wysłany: 2007-07-27, 07:29   

mikus.zet napisał/a:
zwłaszcza ten edek

Edek był obserwowany w dniach 13.IX. - 11.X.1962 roku, oczywiście na Morskim Oku :]

maciek 

Wysłany: 2007-07-27, 14:11   

fajna stronka zajrzałem i widzę że mam wśród was znajomych :mrgreen:

Joanna 

Wysłany: 2007-07-27, 20:50   

Jesli wytrzymacie troche zdjęć z przejscia zielonym na 5 stawów, potem troche czarnym i powrót zielonym.

Shot with DMC-FZ20 at 2007-07-27
Ale jutro więcej bo coś mi sie linki plączą :roll:

Joanna 

Wysłany: 2007-07-28, 07:01   

mysz leśna 

Wysłany: 2008-07-08, 21:40   Wirtualna panorama Tatr

Nie chce mi się tworzyć odrębnego wątku.

http://darz-bor.info/mapy/tatry/

(konieczne zainstalowanie Plugina Google Earth jak wiadomo)

tatry-1.jpg
Plik ściągnięto 2097 raz(y) 40,15 KB

mysz leśna 

Wysłany: 2008-09-06, 00:24   

Google znaczaco zwiekszylo rozdzielczosc zdjec satelitarnych tworzacych mape Tatr:

darz-bor.info/mapy/tatry/

tatry-4.jpg
Teraz widac pojedyncze drzewa
Plik ściągnięto 2497 raz(y) 44,91 KB

tatry-3.jpg
(na tych jasnych obszarch)
Zolta linia to granica polsko-slowacka.
Plik ściągnięto 2184 raz(y) 49,84 KB

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2009-06-07, 16:34   

Jako, że wypad w Tatry po 20 czerwca jest coraz bardziej realny to mam kilka pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów :mrgreen:
- gdzie są duże szanse na zobaczenie płochacza halnego, kozicy i świstaka?
- czy czerwony szlak z Kasprowego na Zawrat lub Kozi Wierch będzie o tej porze pokryty śniegiem, nadaje się on dla początkującego turysty czy lepiej sobie odpuścić?

Z góry dzieki za pomoc, pozdro

Kiedrzu 
Słuchacz

Wysłany: 2009-06-07, 18:11   

Syriusz napisał/a:
Jako, że wypad w Tatry po 20 czerwca jest coraz bardziej realny to mam kilka pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów :mrgreen:
- gdzie są duże szanse na zobaczenie płochacza halnego, kozicy i świstaka?
- czy czerwony szlak z Kasprowego na Zawrat lub Kozi Wierch będzie o tej porze pokryty śniegiem, nadaje się on dla początkującego turysty czy lepiej sobie odpuścić?

Z góry dzieki za pomoc, pozdro

Jako, że bywam tam co roku, postaram się jakoś pomóc w odpowiedzi na te tematy.

Świstaka co prawda nie widziałem, ale najczęściej tego gryzonia widuje się w rejonie Doliny Pięciu Stawów, a konkretnie w rejonie Świstówki. Znajduje się ona bodajże między Morskiem Okiem, a Doliną Pięciu Stawów. Pod Kasprowym Wierchem, ponoć też żyją jakieś świstaki, które jakoś przyzwyczaiły się do zgiełku, paręset metrów wyżej. To są miejsca które ja znam, bo na świstaka można się na pewno "zaczaić" w innych miejscach.

Kozice natomiast bardzo często można zobaczyć w rejonie Kasprowego Wierchu. Jadąc kolejką na Kasprowy, tuż przy stacji końcowej, na skałach po prawej stronie, często można zauważyć kozice żerujące po tamtej stronie. W drodze na Zawrat/Świnicę, też często można spotkać stado kozic. Przy okazji, ciężko mi odpowiedzieć na pytanie, odnośnie trudności w drodze na Zawrat, gdyż to nie są rejony w których bywałem i raczej jakoś tej trasy nie jestem pewny, dlatego też unikam "łażenia" w tamte rejony. Póki co ;) .
Odnośnie kozic, wspomnę jeszcze, że widziałem je tylko raz, schodząc z Giewontu. Ta trasa prowadziła bodajże do Doliny Małej Łąki.

Płochacza Halnego widziałem może z 1, 2 razy, i to również na Kasprowym Wierchu. Było to jednak z 6-7 lat temu, ale od tamtych obserwacji, nie widziałem płochacza na Kasprowym. Mimo to, myślę że na wspomnianym Zawracie, Czy Świnicy, czy nawet w drodze na te szczyty, można będzie zobaczyć tego ptaka.

Mam nadzieje, że ciut pomogłem ;) .

Timur 

Wysłany: 2009-06-07, 19:23   

Hejka!

Płochacze halne są liczniejsze w Tatrach Wysokich; łatwo można je napotkać w wyższych partiach Doliny Pięciu Stawów i Gąsienicowej. W rejonie Kasprowego, Świnicy i Zawratu można się natknąć na oswojone osobniki, które myszkują wśród skał tuż przy ludziach, nic sobie z nich nie robiąc. W Tatrach Zachodnich są trochę rzadsze, ale przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć na wyższych szczytach i grzbietach.
Dobrym miejscem na świstaki może być Dolinka za Mnichem - kiedyś widziałem tam kilka osobników dość blisko czerwonego szlaku prowadzącego na Wrota Chałubińskiego. A kozice można spotkać niemalże wszędzie w wyższych partiach Tatr; dobrym miejscem są m.in. Czerwone Wierchy, szczyty w otoczeniu dolin Chochołowskiej i Kościeliskiej oraz górne partie Doliny Gąsienicowej i Pięciu Stawów.

Jeśli chodzi o szlak z Kasprowego przez Zawrat na Kozi to szczerze mówiąc nie polecałbym go w tych warunkach. Obecnie jeszcze panuje tam zima, bez raków, czekana i doświadczenia w zimowej turystyce wysokogórskiej lepiej się tam teraz nie zapuszczać. Prawdopodobnie po 20 czerwca nadal będzie tam śnieg; warto śledzić komunikaty turystyczne na stronie TPN: www.tpn.pl Ogólnie szlak o którym piszesz Syriuszu jest bardzo piękny, ale też niebezpieczny - przebiega w wysokogórskim i przepaścistym terenie, gdzie trzeba mieć doświadczenie, pewność ruchów i niewrażliwość na przepaście. W rejonie między Świnicą a Zawratem oraz między Zawratem a Kozim Wierchem (słynna Orla Perć) miało miejsce wiele wypadków śmiertelnych wynikających nierzadko ze zwykłego poślizgnięcia. Na początek polecałbym Ci trochę "spokojniejsze" szlaki, których w Tatrach wcale nie brakuje ;)

Syriusz 
Damian Kurlej

gko

Wysłany: 2009-06-07, 22:50   

Chłopaki, dzięki wielkie za wskazówki :oki:

Odpowiedz do tematu