PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Profil topograficzny trasy | zaawansowane narzędzie
Autor Wiadomość
geocontext 

Wysłany: 2010-05-26, 21:55   Profil topograficzny trasy | zaawansowane narzędzie

Zapraszam do przetestowania internetowego narzędzia dla turystów i przyrodników.
W ciągu kilku sekund można poznać ukształtowanie planowanej trasy – profil topograficzny.
Niedawno zrobiłem i zapraszam do testów

testuj internetowe narzędzie >

Program jest bardzo dokładny, ale są pewne ograniczenia.

---

Hubert 

otop

Wysłany: 2010-05-27, 00:55   

Fajna, inicjatywa, potestowałem trochę i przyznam, że mi się podoba. :oki:
Chociaż nie bardzo wiem, jakie to mogłoby mieć zastosowanie?

geocontext 

Wysłany: 2010-05-27, 11:54   

Hubert napisał/a:
Fajna, inicjatywa, potestowałem trochę i przyznam, że mi się podoba. :oki:
Chociaż nie bardzo wiem, jakie to mogłoby mieć zastosowanie?

Na pewno w sportach przestrzennych - planowanie trasy. Natomiast przyrodnikom również się przyda. Sam kiedyś do pracy mgr. musiałem zrobić profile kilkunastu potoków w górach. Dosyć żmudna praca, przez kilka dni z mapą i papierem milimetrowym, potem to do komputera wrzucić itd., a teraz parę minut i gotowe.

Często mapy są nieczytelne i nie każdy ma oko kartografa aby z poziomic odczytać ukształtowanie terenu (zwłaszcza na nizinach). Wystarczy zaznaczyć dwa punkty na naszym terenie aby poznać charakterystykę geomorfologiczną. Przykład Puszcza Białowieska: każdemu się wydaje płasko jak stół. I tak w istocie jest, ale czy tak zupełnie płasko? Polecam sprawdzić, dokładność programu jest bardzo duża i jak na razie nie znalazłem czegoś podobnego co obejmowało by cały świat (również morza i oceany)
i było równie precyzyjne.

To wszystko dzięki googlowi który udostępnił skrypt i te dane. Ja dodałem trochę bajerów i ładnie opakowałem. Miłej zabawy z programem.
--

Kamil 

Wysłany: 2010-05-27, 15:40   

Fajny program :oki: Tylko w mojej przeglądarce nie wszystko wyświetla się prawidłowo...

geocontext 

Wysłany: 2010-05-27, 18:27   

Kamil napisał/a:
Fajny program :oki: Tylko w mojej przeglądarce nie wszystko wyświetla się prawidłowo...

Napisz czego używasz. Widzę, że posta pisałeś w Firefoksie - to bardzo dobra przeglądarka i program powinien poprawnie działać. Napisz coś więcej, takie uwagi są bardzo cenne.

Kamil 

Wysłany: 2010-05-27, 20:08   

geocontext napisał/a:
Napisz czego używasz. Widzę, że posta pisałeś w Firefoksie
Używam właśnie tej przeglądarki.
geocontext napisał/a:
Napisz coś więcej, takie uwagi są bardzo cenne.

Konkretnie zza mapy wystaje kawałek ramki z napisem "Stwórz profil topograficzny terenu – zobacz jak wygląda geomorfologia (ukształtowanie terenu) Twojej okolicy" , a przed załadowaniem mapy ramka jest w całości widoczna, więc chyba powinno tak być cały czas...

geocontext 

Wysłany: 2010-05-27, 20:21   

Kamil napisał/a:
geocontext napisał/a:
Napisz czego używasz. Widzę, że posta pisałeś w Firefoksie
Używam właśnie tej przeglądarki.
geocontext napisał/a:
Napisz coś więcej, takie uwagi są bardzo cenne.

Konkretnie zza mapy wystaje kawałek ramki z napisem "Stwórz profil topograficzny terenu – zobacz jak wygląda geomorfologia (ukształtowanie terenu) Twojej okolicy" , a przed załadowaniem mapy ramka jest w całości widoczna, więc chyba powinno tak być cały czas...

Wielkie dzięki za info, jeśli będziesz mógł opisać szczegółowiej to proszę. Jeśli po załadowaniu całej strony coś wystaje z za mapy, to coś nie funguje. Jeśli tylko przed wczytaniem to jest oki. Zbadam sprawę.

Kamil 

Wysłany: 2010-05-27, 20:45   

geocontext napisał/a:
jeśli będziesz mógł opisać szczegółowiej to proszę.
W trakcie ładowania mapy (kiedy widoczny jest napis "ładowanie") wspomniana przeze mnie ramka widoczna jest w całości, a po załadowaniu mapy widać już tylko jej fragment. Poza tym cały czas ramka przysłania częściowo przyciski "resetuj" , "szukaj lokalizacji" itp.

geocontext 

Wysłany: 2010-05-27, 21:40   

Kamil napisał/a:
geocontext napisał/a:
jeśli będziesz mógł opisać szczegółowiej to proszę.
W trakcie ładowania mapy (kiedy widoczny jest napis "ładowanie") wspomniana przeze mnie ramka widoczna jest w całości, a po załadowaniu mapy widać już tylko jej fragment. Poza tym cały czas ramka przysłania częściowo przyciski "resetuj" , "szukaj lokalizacji" itp.

Już chyba wiem w czym problem, wkrótce naprawię - dzięki.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2010-05-30, 17:06   

Mnie również się podoba, jednak pytanie mam -> czy profil topograficzny moze byc tylko ukazywany w formie linii prostej?

bo ciekawie było by sprawdzić jak profil układa się na drogach publicznych :idea:
np trasa Kraków -> Zakopane ;)

Todus 

Wysłany: 2010-05-30, 18:01   

Może być trasa złożona z maksymalnie 33 punktów. Po prostu klikasz po kolei na obranym ciągu ;)

geocontext 

Wysłany: 2010-05-30, 18:07   

Można po drogach publicznych - z tym, że trzeba inteligentnie posługiwać się znacznikami, gdyż inaczej program sobie wybierze drogę niekoniecznie taką o jaką nam chodziło.
Tu masz przykład trasy wyznaczonej w ten sposób:
trasa po drogach >

I jak napisał Todus 33 markery na mapie to max. ale można to ominąć jeśli nie potrzebujemy zachować wygenerowanego wykresu.

--

geocontext 

Wysłany: 2010-06-07, 11:04   

Kilka dni temu zrobiłem kolejną aktualizację programu,
dodałem kilka nowych opcji o które proszą użytkownicy.
– poprawki błędów +
– import plików KML
– powiększanie okna mapy
– nowe zaawansowane opcje konfiguracji: personalizacja okna wykresu
+ własne logo lub zdjęcie + link do swojej strony (może być trasa migracji naszej wędrówki lub migracji zwierząt, lub cokolwiek innego: przykład co można uzyskać dzięki nowym opcjom)

ps
Przykład niezbyt przyrodniczy, ale osoby zainteresowane programem będą wiedziały jak z tego skorzystać w wielu różnych dziedzinach. Chciałem zamieścić przykład szlaków wilków z pewnego rejonu Beskidów, ale odpuściłem - lepiej żeby miały spokój

geocontext 

Wysłany: 2010-11-23, 14:34   

Kilka miesięcy potrzebowałem na opracowanie nowej wersji.
Teraz GEOCONTEXT-Profiler rysuje profil terenu z importowanych plików z GPS.
W łatwy sposób możecie zapisać utworzoną trasę i sobie ją zachować.
Można sprawdzić ile procent naszej planowanej trasy jest pod górę a ile na dół. To tylko niektóre opcje - mam nadzieję wkrótce najlepszego - programu online do tworzenia profili topograficznych.
Testujcie - uwagi jak zwykle mile widziane.
http://www.geocontext.org...101132239162144

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2010-11-23, 16:15   

no fajne fajne po imporcie z GPS :) jeszcze jakby były widoczne punkty pośrednie z datą i godziną oraz kierunki byłoby miodzio :]

Odpowiedz do tematu