PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie Bieszczady...
Autor Wiadomość
lucyna beata 

Wysłany: 2012-03-29, 14:52   

Witam po długim niewidzeniu, posiałam, gdzieś hasło, zmieniłam komputer.
Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie są cudne pod względem turystyki przyrodniczej. Prawdę powiedziawszy nie chcę pisać o dolinie Sanu, moim zdaniem to miejsce nie powinno być popularyzowane na forach, wspomnę więc o kilku atrakcjach fajnych i nie szkodzących przyrodzie. Przede wszystkim Dwernik Kamień, tam wodą ścieżki edukacyjne. Wejście z kilku stron, trasa miodzio, panoramka warta grzechu, na drugiej grzędzie można zobaczyć miśka jak objada jagody. Czarne jagody na Dwerniku to poemat. Trochę o nim pisałam tu http://www.grupabieszczad...id=10&Itemid=10 to moja stronka w budowie, jeszcze nie ma zdjęć, pojawią się później.
Inna trasa dostępna to dolina Sanu ale ta część zwana "workiem bieszczadzkim" tu niedługo zostanie oddana pokazowa zagroda żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany. obok drogi wiodącej do Mucznego, a potem dalej do Tarnawy - tu stadnina koni huculskich, super pomosty nad torfowiskami wysokimi. Można udać się przy długim dniu dalej, aż do źródeł Sanu, albo pójść na moją ulubioną ścieżkę Tarnawa-Dźwiniacz.
Polecam też Chryszczatą, tam można obserwować przy odrobinie szczęścia żubry w naturze.
Polecam coś wyjątkowego http://www.bdpn.pl/panoramy/bieszczady.html tu możecie się przekonać, że nawet obok drogi Ustrzyki G-Wołosate może co ciekawego się znajdować, to torfowisko; jest pokazana jego panorama, na swojej stronce też o tej ścieżce pisałam,.

lexie 

Wysłany: 2012-05-20, 07:45   

Nyctereutes napisał/a:
sAdam napisał/a:
Widzi mi się, że obecni tu miłośnicy wschodniobeskidzkiego dziczenia niesłusznie omijają pasmo Łopiennika..

Adam, a ja uważam, że słusznie:) Po co stłaczać i zaśmiecać wszystko? Mało ludziom nawiększych połonin?

Mam nadzieję że ludzie w końcu zmądrzeją i zaczną dbać o środowisko naturalne w którym żyją, że docenią piękno tej przyrody

lucyna beata 

Wysłany: 2012-05-28, 05:45   

W to już nie uwierzę. Ostatni smaczek to oddanie oczyszczalni ścieków w Wołkowyi. Coś fantastycznego, mają oczyszczalnie lecz nie ma sieci kanalizacyjnej i nie ma na nią pieniędzy. W jednej ze studni głębinowych w okolicy Jeziora, a raczej tuż obok Jeziora Solińskiego odkryto pałeczki coli. Jezioro jest szambem w tej części. Jeszcze jakoś to wygląda w Polańczyku, ale w innych jest fatalnie.

Mnie dosłownie wpiekla traktowanie węży. Wczoraj byłam przeszczęśliwa, bo widziałam żywego i to dużego...padalca. Wprawdzie nie wąż, ale podobny i co najważniejsze żywy.
Na naszej stronce przygotowałam misz masz okraszony przepięknymi zdjęciami o wężach i jaszczurkach
http://www.grupabieszczad...id=81&Itemid=87
Dziś skończę o dobrych gadach, one u nas niegdyś były w specyficzny sposób chronione, zaskrońce, a przede wszystkim węże Eskulapa mieszkały w domach z ludźmi.

Franciszek Kotula "Po rzeszowskim podgórzu błądząc" Podrozdział "Gady". Dom o którym opowiada autor był jednocześnie zamieszkały przez ludzi i zwierzęta: bydło, świnie, króliki itd.
"[...]W izbie była jeszcze jedna gromada mieszkańców i tę zastawiłem na końcu. Była to liczna rodzina wężów, liczniejsza od ludzi razem z bydłem wziąwszy. Co więcej; byli to mieszkańcy nie tylko uprzywilejowani, ale jeszcze wyjątkowo honorowani. Mimo, że co do jakości pomieszczenia ci mieszkańcy chałupy dziadka Szury wcale nie byli wymagający - byli nawet bardzo skromni.[...]Między dylami były liczne szpary, pod dylami zaś od strony łbów bydlęcych liczne chodniki, wyrobione przez myszy, a często i szczury. To był faktycznie "podziemny świat",istny labirynt.Grub nigdy nikt nie uszczelniał, ścian nie tynkował. Między kamieniami - podobnie jak między dylami - były szczeliny i dziury. Gruba pod nalepą i chodniki pod bylami były mieszkaniem wspomnianych już uprzywilejowanych mieszkańców - wężów. Ciepło im tam było, zacisznie, przytulnie, wygodnie. Czuły się też doskonale, może i dlatego, że były w rodowej wspólnocie.
Prawda! W izbie mieszkał jeszcze kot, ale ten przychodził raczej spać, wygrzać się na nalepie i mleka napić. "

Dzień Dziecka w Piwniczce.

ul. Rynek 17 w Ustrzykach Dolnych

Bezpłatne WARSZTATY FOTOGRAFII przyrodniczej dla dzieci prowadzone przez laureata głównej nagrody National-Geographic ? Mariusza Strusiewicza.

Dla każdego uczestnika słodki poczęstunek gratis.

1 CZERWIEC ? PIĄTEK GODZ. 17.00

Zapisy do 31.05.2012 w ?Piwniczce? lub pod nr tel. 603283092.

Najaktywniejsi uczestnicy otrzymają trzy piękne albumy "Bieszczady" wydawnictwa Bosz, najciekawsze prace wezmą udział w konkursie fotografii przyrodniczej organizowanym przez Bieszczadzki Park Narodowy.

Zapraszam na

kasiahorten 

Wysłany: 2017-08-10, 13:30   

Bieszczady bez wątpienia jedne z ładniejszych gór w Polsce.

Heroplim 

Wysłany: 2017-09-20, 11:48   

Planuję swoją pierwszą wyprawę w Bieszczady. jakie miejsca polecacie tam na początek? :)

Odpowiedz do tematu