PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie Bieszczady...
Autor Wiadomość
ByczekAWF 

Wysłany: 2008-01-03, 22:56   

Bieszczady to bez wątpienia moje ukochane miejsce, góry w których rozpocząłem moją długą wędrówkę górskimi szlakami, ale także miejsce, które od razu pokazało mi potęgę przyrody i nauczyło bezwzględnej pokory dla żywiołu jakim są góry. Nie zmieniło to w niczym faktu, że zawsze czekam na wyjazd w Bieszczady, aby zaznać tamtejszego spokoju, posłuchać ciszy gór i chłonąć ich niesamowity zapach. To ostatnie dzikie góry w Polsce, miejsce, gdzie nadal można spotkać prawdziwych turystów wędrujących z plecakami po połoninach. Ostatni azyl świata prawdziwych podróżników i bieszczadzkich włóczykijów.
Jednak najpiękniejszym miejscem w tych najpiękniejszyc, moim zdaniem górach Polski jest Wetlina. Chciałbym sie podzielic z wami moimi wrazeniami z wyprawy na Wetlinę.Było to wczesną jesienią ubieglego roku..;)
Wchodzimy na połoninę od strony północnej czyli od Przełęczy Orłowicza. Raz, że bliżej, a dwa wyczaiłem jak można drobnymi ścieżkami ominąć kasę. Podejście początkowo dosyć spokojnie, dopiero w lesie robi się nieco stromo i pojawiają się kamienie. Na małych przełęczach mijamy ludzi drapiących się z plecakami do góry. W końcu jesteśmy i przyznam, że jestem zmęczony tym podejściem. Robimy chwilowy odpoczynek, z drugiej strony schodzą ludzie ze Smreka. Nieco wieje, chmury przysłoniły słońce, ale nie jest zimno. Ruszamy wzdłuż połoniny w stronę jedynego tutejszego schroniska, czyli „Chatki Puchatka” Po drodze cała masa rasowych turystów, we flanelach i z plecakami. Tutaj jak nigdzie dochodzę do wniosku, że Bieszczady i ich połoniny, to ocean falujących traw. Wysokie trawy sięgające kolan, niczym morskie fale kołyszą się na wietrze. Zawsze podobał mi się ten widok i nadal robi na mnie wrażenie. Idąc otwartymi przestrzeniami dochodzimy do niewielkiego skalnego zakrętu, gdzie na horyzoncie pojawia się niepozorny mały domek będący schroniskiem na Połoninie Wetlińskiej. Powoli, oglądając okoliczne panoramy dochodzimy do niepozornego budynku. Wiatr nieco podwiewa, ale w środku jest spokojnie i przytulnie. Z drugiej strony rozciąga się chyba jedna z najbardziej niesamowitych panoram na Połoninę Caryńską! Polecam każdemu.
Ponizej zdjecie z tejze wyprawy;)) :res:

Wetlina 2006_b01.jpg
Plik ściągnięto 1978 raz(y) 63,4 KB

Rey 

Wysłany: 2008-01-03, 23:04   

ByczekAWF napisał/a:
Raz, że bliżej, a dwa wyczaiłem jak można drobnymi ścieżkami ominąć kasę

A później ludzie się dziwią że Park nie ma pieniędzy na zabiegi ochronne :> :evil:

ByczekAWF 

Wysłany: 2008-01-03, 23:13   

No niestety biedny ze mnie student, który jakos w życiu musi sobie radzic..;)
ale po części masz racje.. Latem, kiedy napewno tam znowu pojade odwiedze i kase :oki:

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2008-01-03, 23:17   

ByczekAWF, piękna relacja, a możesz mi zdradzić skąd nagle tyle Was z AWFu tutaj czy na forum TP"bocian" ? Bo nas to niektórych bardzo zastanawia ;)

A co do dzikich gór - polecam Beskid Niski. Jest dzikszy ;)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

ByczekAWF 

Wysłany: 2008-01-03, 23:20   

Hahah ;)
Dobre pytanie...Juz postaram sie odpowiedziec;)
Niestety nie widziale zadnego innego postu, którego s z moich znajmych z AWF-u, ale zapewne jest ich kilka, a to dlatego, iż na zaliczenie przedmiotu "Przyrodoznastwo" (3ci rok Turystyki i Rekreacji na krakowskim AWFie), wykladowca "zalecil" nam choć raz udzielic się na jednym z forów dotyczących przyrody;)

felix 

Wysłany: 2008-01-04, 00:16   

ByczekAWF napisał/a:
Hahah ;) iż na zaliczenie przedmiotu "Przyrodoznastwo" (3ci rok Turystyki i Rekreacji na krakowskim AWFie), wykladowca "zalecil" nam choć raz udzielic się na jednym z forów dotyczących przyrody;)

hahahaha dobre....to tez dobrze by bylo jakby Ciapa tez sam coś tu zaczął sie udzielać hahaha.....pozdrowki :grin: ...

ByczekAWF 

Wysłany: 2008-01-04, 00:22   

felix napisał/a:
hahahaha dobre....to tez dobrze by bylo jakby Ciapa tez sam coś tu zaczął sie udzielać hahaha.....pozdrowki :grin: ...

Postaram się, postaram :oki: lecz juz nie dzisiaj, bo strasznie pozno się zrobilo;)
Również pozdrawiam ;-)

Logan 

Wysłany: 2008-01-04, 09:44   

ByczekAWF napisał/a:
Raz, że bliżej, a dwa wyczaiłem jak można drobnymi ścieżkami ominąć kasę.

jest lepszy sposob (i chyba "legalny")- wystarczy wyjsc w gory przed 7h kiedy jeszcze budki sa pozamykane :] dodatkowym plusem jest brak innych turystow na szlaku ;-)

Wychuchol 

Wysłany: 2008-01-04, 10:05   

Na początku października wchodziłem od Wetliny coś koło 17-tej i też nikogo nie było, nie wiem czy z powodu godziny czy miesiąca. O tej porze na szlaku byli wyłącznie schodzący, a na grzbiecie od przełęczy do schroniska nie spotkałem nikogo (choć trzeba przyznać że ostatni odcinek robiłem już po ciemku).

Hubert 

otop

Wysłany: 2008-01-04, 16:02   

Logan napisał/a:
wystarczy wyjsc w gory przed 7h kiedy jeszcze budki sa pozamykane
Wtedy powinno się kupić bilet jak schodzisz z gór. Zresztą za brak biletu nie ma żadnej przewidzianej kary.
Rey napisał/a:

A później ludzie się dziwią że Park nie ma pieniędzy na zabiegi ochronne :> :evil:
Kocham ten zwrot, "Zabiegi ochronne" ;-) . Poza parkami mówią na to inaczej :P

Joanna 

Wysłany: 2008-07-18, 09:26   

To może ja dopisze trochę moich spostrzeżeń co do pobytu w Bieszczadach od strony praktycznej.... Długo sie nie zastanawialiśmy gdzie jechac bo nie było czasu po powrocie znad morza. Wydawało mi się ze Ustrzyki Górne to cos porównywalnego z U. Dolnymi gdzie byłam kilka lat temu w stacji PAN i gdzie córka zdobywała swoje pierwsze górki. Jednak U. Górne położone na terenie BPN to pięć chałup na krzyż i trudno je nazwać nawet wsią. Ma to swój urok rzecz jasna ale jadąc w Beskidy Wysokie nie można liczyć na pobranie gotówki z bankomatu (najblizsze w Czarnej, Cisnej i Lutowiskach) a ceny noclegów są niewspółmierne do proponowanych warunków. Można tu za to coś zjeść - U.G. nazywane są ponoc Doliną Pięciu Barów. Poza tym jest przystanek autobusów i licznych busów które dowożą na szlaki głównie do Wołosatego i Wetliny. Rano busy jeżdżą nawet aż do Cisnej. W najbiliższej okolicy cena przejazdu za jedną osobę to 4 zł, czyli dwa razy drożej niż w Zakopanem..... Generalnie jest drożej niż w Tatrach a ludzi niewiele mniej, ale jest to specyficzny sort ludzi głównie młodych, stunentów (choć poznałam też sędzinę sądu apelacyjnego ;) ) itp. Wszyscy mówią sobie "cześć" na szlaku. Kurort dla bardziej wymagających i chyba mniej przemęczających się typowych "zwiedzaczy" to Cisna. Chyba najlepiej zatrzymać się w Wetlinie. Tam jeżdzi dużo busów spod sklepu ABC i jest duży wybór kwater. My mieszkaliśmy w Białym Hoteliku w U.G. w warunkach raczej koszarowych, płaciliśmy więcej niż gdziekolwiek dotąd w górach a na koniec pani zażyła mnie tekstem o dodatkowej opłacie klimatycznej..... Odmówiłam i zapłaciłam tyle ile się umawiałam :roll: Tajemnicą Bieszczadów jest chyba ten ulotny klimat, niskie zaludnienie i rodzaj ludzi którzy te okolice odwiedzają. Niby nic specjalnego jeśli chodzi o widoki, ale na pewno tam powrócę - znacznie skróciliśmy pobyt ze względu na załamanie pogody, dużo nam zostało do zobaczenia. Połoniny są fajne w upały, nawet przy 34 stopniach C należy pamiętac żeby wziąc jakieś bluzy - na górze nieźle wieje.

kolejka.jpg
Plik ściągnięto 1802 raz(y) 111,6 KB

mieniak.jpg
Plik ściągnięto 1798 raz(y) 104,8 KB

moitylek.jpg
Plik ściągnięto 1794 raz(y) 71,97 KB

widok na chatke puchatkaa.jpg
Plik ściągnięto 1806 raz(y) 36,68 KB

z chatki po deszczu 123.jpg
Plik ściągnięto 1802 raz(y) 36,97 KB

Ostatnio zmieniony przez Joanna 2008-07-18, 09:32, w całości zmieniany 2 razy  

Joanna 

Wysłany: 2008-07-18, 09:29   

I jeszcze kilka zdjęć.

po deszczu schronisko.jpg
Plik ściągnięto 1791 raz(y) 37,15 KB

tarnica portr kopia 1.jpg
Plik ściągnięto 1839 raz(y) 63,83 KB

lilia zlotoglow.jpg
Plik ściągnięto 1798 raz(y) 76,44 KB

prosienicznik jednoglowkowy.jpg
Plik ściągnięto 1781 raz(y) 78,44 KB

Zmiana wielkości obrazka-1 carynska.jpg
Plik ściągnięto 1795 raz(y) 65,44 KB

Logan 

Wysłany: 2008-07-18, 12:48   

Joanna napisał/a:
w U.G. w warunkach raczej koszarowych, płaciliśmy więcej niż gdziekolwiek dotąd w górach

bo w Bieszczadach (i ogolnie w gorach) nocowa jezeli nie pod namiotem czy w bacowie to lepiej wybrac jakas zapomniana wioske i nocleg w gospodarstwie agro gdzie warunki przewaznie sa dobre, zarcie domowe i ceny nizsze ;)

Joanna napisał/a:
a ludzi niewiele mniej

bo tam sie najlepiej wybrac w czerwcu albo we wrzesniu - wiecej przyrody, mniej ludzi

Joanna napisał/a:
Połoniny są fajne

na nastepny raz polecam zwiedzic takze doline Sanu (ok. Zatwarnicy i Tarnawy)

Joanna 

Wysłany: 2008-07-18, 13:05   

Logan napisał/a:
na nastepny raz polecam zwiedzic takze doline Sanu (ok. Zatwarnicy i Tarnawy)
Wiem że warto, takie były plany. Wężosław mi wszystko wyłuszczył, ale w taką pogodę nie było sensu....
Logan napisał/a:
zapomniana wioske i nocleg w gospodarstwie agro gdzie warunki przewaznie sa dobre, zarcie domowe i ceny nizsze
Masz rację że tak przyjemniej. Niestety nie podróżujemy samochodem i taka całkiem zapomniana nie wchodzi w grę, bo trzeba albo odjechać busem i wrócić grzbietem gór albo odwrotnie - odejść górami i zabrać się z powrotem busem....

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2008-07-24, 17:03   

Bieszczady mają to do siebie, że tam wszędzie jest daleko i jak się nie ma własnego transportu to w niektóre miejsca trudno jest dotrzeć.

Odpowiedz do tematu