PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Najwyższy szczyt Beskidów
Autor Wiadomość
Wychuchol 

Wysłany: 2008-04-16, 21:37   Najwyższy szczyt Beskidów

Oglądając teleturniej (Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty) poległem na pytaniu jak w temacie. Obstawiałem Babią Górę, ale prawidłowa odpowiedź brzmiała: Howerla. Czy dla Was Czarnohora to też Beskidy ? W sumie chyba tak za bardzo polonocentrycznie podszedłem do sprawy, a przed wojną wszystko od Beskidu Śląskiego po rumuńską granicę było traktowane jako jedna całość.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2008-04-16, 21:42   

ostatnio w milionerach, "brat ojca został wujem"................ choć każdy komu nie obca znajomość polszczyzny i nazewnictwa doskonale zdaje sobie z tego sprawę że wuj to brat matki, natomiast brat ojca winien być prawidłowo nazywany stryjem!!!!

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-04-17, 01:09   

Wychuchol napisał/a:
Czy dla Was Czarnohora to też Beskidy ?

Wychuchol, tak, Czarnohora to też Beskidy tyle że Wschodnie. Jeśli pytanie dotyczyło Beskidów ogólnie to najwyższym szczytem jest właśnie ukraińska Howerla. Gdyby pytanie było o najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, wtedy poprawną odpowiedzią byłaby Babia Góra.
Wychuchol napisał/a:
przed wojną wszystko od Beskidu Śląskiego po rumuńską granicę było traktowane jako jedna całość

obecnie poniekąd również, są to tzw. Karpaty Zewnętrzne (czyli fliszowe), ciągnące się od Austrii, aż do Rumunii, łukiem ograniczonym od południa Pienińskim Pasem Skałkowym. W ich skład wchodzą Beskidy Wschodnie i Zachodnie.
tyle wyjaśnienia! :)
w kwestii szczegółów odsyłam do wiedzy i kompetencji przewodników :arrow: jahod, for

a tu fotka Babki (widok z Policy), fotki Howerli dla porównania niestety nie posiadam ;)

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-04-17, 11:59   

green power napisał/a:
for

jesli mowimy o Polsce najwyzszym szczytem Beskidów jest Diablak (Babia Góra) jesli mowimy w ogole o Beskidach to oczywiscie Howerla w Czarnohorze.
Jak zrobie skana Howerli wrzuce fote na forum.
Tomuś powinienes zostac przewodnikiem :res:

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Logan 

Wysłany: 2008-04-17, 12:58   

for napisał/a:
Jak zrobie skana Howerli wrzuce fote na forum.

to ja Cie ubiegne :-D kiepskie fotki bo skanowane i stare

gorka jest potezna ale niestety nie dzika bo pelno luda tam jezdzi, kupa smieci, duzo fajniejszy jest np. Pietros

for napisał/a:
Tomuś powinienes zostac przewodnikiem

po budkach (tylko pilchowych czy z piwem :roll: ?) ;)

Czarnohora1.jpg
Plik ściągnięto 3513 raz(y) 98,67 KB

Howerla.jpg
Plik ściągnięto 3540 raz(y) 114,42 KB

Wychuchol 

Wysłany: 2008-04-18, 12:51   

Powiem Ci jeszcze Logan, że facet zanim się wycofał, inkasując zresztą i tak przyzwoitą sumkę, zastanawiał się, czy najwyższym szczytem Beskidów nie jest Mogielica. Tak więc Twoje włości są szeroko znane i wysoko oceniane :res:

Logan 

Wysłany: 2008-04-18, 16:50   

Wychuchol napisał/a:
Powiem Ci jeszcze Logan, że facet zanim się wycofał, inkasując zresztą i tak przyzwoitą sumkę, zastanawiał się, czy najwyższym szczytem Beskidów nie jest Mogielica. Tak więc Twoje włości są szeroko znane i wysoko oceniane

to przez to ze podejscia na nia sa trudniejsze niz na Babke czy Howerle (tam to wwoza ludzi samochodami pod szczyt) :]

Mrówek 
Uwaga Blondynka

Wysłany: 2008-05-07, 20:43   

Wychuchol napisał/a:
Oglądając teleturniej (Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty) poległem na pytaniu jak w temacie. Obstawiałem Babią Górę, ale prawidłowa odpowiedź brzmiała: Howerla. Czy dla W

Oglądałam ten odcinek i pytanie wg. mnie było niedokładnie sformułowane. Ja też obstawiałam na Babią.

P.S. Tam jest pięknie.

Alex191544 

Wysłany: 2012-05-28, 11:14   

A ja was zaskocze bo też obstawiałem Babią....Okazuje sie że Skrzyczne!!

Odpowiedz do tematu