PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kije do nordic walking
Autor Wiadomość
antony 

Wysłany: 2008-09-22, 22:17   Kije do nordic walking

Możecie mi polecić jakieś dobre kije do chodzenia?
Chodzi mi o firmę i na co zwrócić uwagę?

makro 

Wysłany: 2008-10-12, 19:45   

Nie patrz na firmę, patrz jak ci leżą w dłoniach, jak pasują do twojego sposobu chodzenia. Warto inwestować w sprzęt dobry i funkcjonalny, co niekoniecznie oznacza że markowy.

http://makrodrogi.blogspot.com/

Graszka_ZG 

Wysłany: 2008-10-21, 10:56   Przydatność?

Powiedzcie proszę do czego wlasciwie te kije są potrzebne?
Przecież można spacerowć i bez nich! :)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-10-21, 11:44   Re: Przydatność?

Graszka_ZG napisał/a:
Powiedzcie proszę do czego wlasciwie te kije są potrzebne?[...]
pozwól że odpowiem cytatem z Wikipedii:
Cytat:
W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each side). Dlatego Nordic Walkerzy używają bardziej swojego ciała (ale mniej intensywnie) i otrzymują stymulację inną niż w normalnym chodzeniu dla mięśni piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. To uwikłanie mięśni prowadzi do większego wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy jogingu. Szczególnie:

* rozwija się siła i wytrzymałość ramion
* łatwość wchodzenia na wzgórza
* spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu
* zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami
* jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami
* odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych

źródło

Graszka_ZG napisał/a:
[...]Przecież można spacerowć i bez nich! :)

tak, ale wtedy nie można nazwać tego nordic walkingiem ;)
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Wirek 

Wysłany: 2008-10-21, 12:23   

Do wszystkiego można dziś dorobić teorię, filozofię i mikroprocesor. Często chodzę po Sudetach i z racji umiłowania do długotrwałych górskich truchtów nauczyłem się używać kijków. Nie mniej nie jest to nordic walking, ale wspomaganie w trudnym terenie. Nordic walking polega na chodzeniu w łatwym terenie takim jak ścieżki parkowe, równej, o stabilnej nawierzchni, utrzymując rytm kroku i wymachu ramion 1:1. Gdyby ktoś w takim stylu spróbował z ciężkim plecakiem pokonać strome, gliniaste podejście, to szybko zrezygnowałby z turystyki. Nordic walking i turystyka z kijkami, to takie porównanie jak kolarstwo torowe i MTB. A swoją drogą, to ja w te N-W teoryjki nie wierzę

makro 

Wysłany: 2008-10-21, 15:05   

Czy to Nordic walking to ja nie wiem -ale wiem że Krotom słusznie zacytował - Pasmo Brzanki to tereny dla...emerytów albo dla rodziców z małymi dziećmi - Spróbujcie wspinać się na wzniesienie z plecakiem (wycieczkowy ekwipaż - około 5 kg + sprzęt foto), dwulatkiem na piersiach w nosidełku, i 6 latkiem na barana...bez kijków... a z kijkami to żaden problem.

Problem z NW polega na jednym - może to i zabawa spacerowa po terenach parkowych...tyle że u nich w Norwegii nie sposób znaleźć kawałka równego parku - tam albo się schodzi w dół, albo wspina w górę - czasami całkiem stromo. Widziałem różne przypadki - od faktycznego spaceru, aż po prawie marszobieg, natomiast kijki nie wszyscy mieli - myślę że to kwestia upodobania - na 100 % jednak wzięła się z doświadczeń w terenie.

Graszka_ZG 

Wysłany: 2008-10-22, 09:20   

Ech Norwegia! Zupłenie inna bajka. Czego oni tam nie mają! :)
Z pewnością nie brak im zielonych terenów w centrach miast... z jeziorami w sercu. :)

Logan 

Wysłany: 2008-10-22, 09:26   

mnie kiedys podczas spaceru z psem omal nie staranowal we mgle dziadek biagajacy z kijkami (i w gumiakach bo mokro bylo :] ) po lakach w Kostrzu w Krakowie
ja dosc niedawno przekonalem sie do uzytecznosci kijkow w gorskich wycieczkach ale nie za bardzo rozumiem po co ludzie laza z nimi np. po chodnikach :roll: (w terenie, nawet w miescie to :oki: ) [moze dla bezpieczenstwa bo takimi kijkami stutecznie odstrasza sie np. psy :-D ]

makro 

Wysłany: 2008-10-22, 12:24   

Logan napisał/a:
ale nie za bardzo rozumiem po co ludzie laza z nimi np. po chodnikach :roll: (w terenie, nawet w miescie to :oki: ) [moze dla bezpieczenstwa bo takimi kijkami stutecznie odstrasza sie np. psy :-D ]

snobizm - z wieloma nordic wokerami jest tak samo jak z kolarzami którzy wybierają dany rower bo im rama kolorystycznie pasuje do koszulki i kasku...

Wirek 

Wysłany: 2008-10-23, 07:37   

Nordic walking to jest dyscyplina sportowa, która przewiduje poruszanie się z kijkami używanymi wg narzuconej z góry zasady. Tak samo chodziarz sportowy nie może przejść do biegu czy płynący żabką nie może popłynąć kraulem, choć byłoby im szybciej lub wygodniej. Inna sprawa, że dla wielu nordic walkerów kijki stanowią coś w rodzaju biżuterii i poruszają się tak, że ledwo muskają nimi podłoże. Przynajmniej wietrzą sobie pachy. A poza tym, jest to nie ekologiczne, bo używając kijków zabija się bakterie glebowe

makro 

Wysłany: 2008-10-23, 08:46   

Dyscyplina, dyscyplina, a my gadamy o NW jako o formie turystyki i rekreacji, a to z deczka co innego.
Na pewno NW jest zdrowszy od joggingu, bo nie naraża stawów na tak drastyczne obciążenia dynamiczne jak przy truchtaniu, a czy zabija bakterie glebowe? Skoro każdy nasz ruch powoduje wśród nich rzeź to nie widzę powodu by zaprzątać sobie nimi głowę. Z drugiej strony pojawia się kolejna partia produktów, które po wyjściu z mody staną się śmieciami zalegającymi setki lat na wysypiskach.

Hubert 

otop

Wysłany: 2008-10-24, 00:06   

Wirek napisał/a:
A swoją drogą, to ja w te N-W teoryjki nie wierzę
Można wiedzieć na jakiej podstawie (może jesteś po AWF, alebo medycynie?)?

Wirek 

Wysłany: 2008-10-24, 10:30   

Jestem maratończykiem, miłośnikiem biegów i górskich wędrówek na dystansach "ultra", takich zahaczających o 100 i więcej kilometrów dziennie. Już jakieś doświadczenie w tej dziedzinie chyba zdobyłem (właśnie dziś jadę na Mistrzostwa Polski Weteranów w biegu na 100km :tup: ). Obserwując maratony z perspektywy uczestnika mogę powiedzieć, że w gronie biegaczy kończących poniżej 4 godzin nie ma nordic walkerów (na przykład licznie obsadzone przez nordic walkerów maratony rekreacyjne w byłym NRD). Sporo się dyskutuje o nordic walkingu na forach biegowych. Jakoś, prócz handlarzy sprzętem sportowym i instruktorów N-W, nikt nie wznosi zachwytów nad zbawiennym wpływem kijków na stawy w trakcie poruszania się bez obciążenia w łatwym terenie. Co innego, jak wspominałem, turystyka górska, gdzie kijki stanowią dodatkową parę punktów podparcia. Ale to juz nie jest nordic walking.

[ Komentarz dodany przez: Hubert: 2008-10-24, 22:58 ]
Ok, dzięki za info :oki:

marek2215 

Wysłany: 2012-04-20, 12:26   Re: Kije do nordic walking

antony napisał/a:
Możecie mi polecić jakieś dobre kije do chodzenia?
Chodzi mi o firmę i na co zwrócić uwagę?

Mocno stare pytanie ale zajrzyj na http://www.nartybiegowe.biz.pl
To mój sklep, sprzedaję narty biegowe, zwłaszcza śladowe i backcountry, kije trekkingowe, kije do nart biegowych, kije do nordic walking. Ponieważ sam zajmuję się tymi rodzajami aktywności, staram się prowadzić sklep zgodnie z moim doświadczeniem.

bene 

Wysłany: 2012-10-10, 09:42   

Wyśle że nawet kijki najlepszej firmy nic nie dadzą kiedy nie ma się poprawnej techniki chodzenia, a widzę ze zdecydowana większość nie ma jej opanowanej.

Odpowiedz do tematu