PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Strona internetowa GW OTOP
Autor Wiadomość
Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-12-29, 11:07   Strona internetowa GW OTOP

Proponuję, by tu wpisywać wszystkie swoje uwagi dotyczące strony internetowej naszej Grupy - czego wg Was jest tam za dużo, czego Wam brakuje, co można zmienić - wszelkie uwagi, komentarze i sugestie bardzo mile widziane.

petrelos 

Wysłany: 2005-12-30, 14:58   

mi sie osobiscie strona bardzo podoba , tylko jest jeden, wielki minus - wszystkie polskie znaki typu 'ś,ć,ż,ź' są zastępowane takimi dziwnymi krzakami i przez to czytanie np. sprawozdań z wycieczek jest poprostu samobójstwem :twisted: , ale ogólnie dobrze :wink:

Tutaj mozesz zobaczyc prawdzıwa ı jedyna dzıka Turcje

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-12-30, 17:57   

Poeksperymentuj z kodowaniem (Widok, Kodowanie znaków). Przy przeglądaniu w Internet Explorerze jest ok przy Środkowoeuropejski (Windows), a w FireFoxie też Środkowoeuropejski Widnowsk - 1250.
Może Hubert się odezwie i powie, jak można temu problemowi zaradzić.

petrelos 

Wysłany: 2005-12-30, 18:53   

racja, w Explorerze ładnie to wygląda ale w firefoxsie są cały czas krzaki :|

Tutaj mozesz zobaczyc prawdzıwa ı jedyna dzıka Turcje

amikosik 

Wysłany: 2005-12-30, 21:27   

Ja mam IE z kodowaniem Europa Środkowa ISO i widzę polskie ogonki.

Mam też taką uwagę że strona jest mało czytelna i przejrzysta. Nie potrafiłem znależć kilku pozycji. Dopiero po dłuższym klikaniu udało się trafić na odpowiedni tekst.

Zacznijmy od początku.
Na stronie otwierającej się jako główna www.erkao.prv.pl brakuje mi trochę grafiki. Może jakieś logo mogło by śie tam pojawić? Na dole strony jest jakiś nieczytelny kolorowy link do listy dyskusyjnej. Uwzględniająć poniższe uwagi w tym miejscu, gdzieś na dole można by umieścić datę ostatniej aktualizacji strony.

W Aktualnościach są jakieś nieaktualne informacje. To pierwsza zakładka która świadczy jak badzo admin dba o stronę. Jak często ją uaktualnia i czy informacje są tutaj umieszczane na bieżąco.

Na stronie o wycieczkach nie ma czytelnego podziału na relacje z byłych wycieczek i na zaproszenia na przyszłe wycieczki. To powinno być widoczne na pierwszy rzut oka. Oczywiście widać daty i można sobie poradzić. Jednak relacje są w 2 kolumnach a zaproszenia w postaci listy w jednej kolumnie i na całą szerokość strony. Rozbija to układ strony i wprowadza zamieszanie tak, że relacji z łazienek nie znalazłem bo ...nie dostrzegłem że jest z prawej strony. Kolorowanie tekstu moim zdaniem należy stosować tylko w przypadku najwyższej konieczności.

Brakuje mi też bezpośredniego kontaktu do webadmina. To jest niestety niedoskonałość większości stron internetowych. W sprawie nawet jakiejś głupiej literówki trzeba się kontaktować z centalą.

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-12-30, 22:36   

amikosik napisał/a:
Zacznijmy od początku.
Na stronie otwierającej się jako główna www.erkao.prv.pl brakuje mi trochę grafiki. Może jakieś logo mogło by śie tam pojawić? Na dole strony jest jakiś nieczytelny kolorowy link do listy dyskusyjnej. Uwzględniająć poniższe uwagi w tym miejscu, gdzieś na dole można by umieścić datę ostatniej aktualizacji strony.

Brak grafiki - to fakt - do zmiany (jutro może coś wrzucę).
Co do linku - rzeczywiście, link nie wyróżniał się z tła - teraz powinno być lepiej (jest jasnozielony).
Ostatnia aktualizacja - dzisiaj (ale wstawię to na stronę).

[ Dodano: 2005-12-30, 22:54 ]
amikosik napisał/a:
Ja mam IE z kodowaniem Europa Środkowa ISO i widzę polskie ogonki.

W Aktualnościach są jakieś nieaktualne informacje. To pierwsza zakładka która świadczy jak badzo admin dba o stronę. Jak często ją uaktualnia i czy informacje są tutaj umieszczane na bieżąco.

Zostały poprawione - nie zapominajmy, że w tej chwili admin robi jeszcze parę innych rzeczy :)

amikosik napisał/a:

Na stronie o wycieczkach nie ma czytelnego podziału na relacje z byłych wycieczek i na zaproszenia na przyszłe wycieczki. To powinno być widoczne na pierwszy rzut oka. Oczywiście widać daty i można sobie poradzić. Jednak relacje są w 2 kolumnach a zaproszenia w postaci listy w jednej kolumnie i na całą szerokość strony. Rozbija to układ strony i wprowadza zamieszanie tak, że relacji z łazienek nie znalazłem bo ...nie dostrzegłem że jest z prawej strony. Kolorowanie tekstu moim zdaniem należy stosować tylko w przypadku najwyższej konieczności.

Czy z kolorowaniem tekstu chodzi o informację o przewodniku? Da się to zmienić.
Akurat rozwiązanie, by relacje z byłych wycieczek były jako linki w komórkach, a zaproszenia jako lista, uważam za rozsądny pomysł. Jak wg Was byłoby lepiej? 2 kolumny na całą stronę i w jednej wycieczki, które były, a w drugiej, które bedą? I czy wszystkie mają być jako linki, tak jak teraz info o morzu i łazienkach, czy mają być streszczeniami z odnośnikami do stron: jednej o wycieczkach przeszłych, a drugiej o przyszłych?

amikosik napisał/a:

Brakuje mi też bezpośredniego kontaktu do webadmina. To jest niestety niedoskonałość większości stron internetowych. W sprawie nawet jakiejś głupiej literówki trzeba się kontaktować z centalą.

No niestety, w tej chwili adminem jest centrala (ja sam robię stronę, więc jak coś jest nie tak, to do mnie (maile do warszawska@otop.org.pl odbieram ja).

Pozdrawiam

amikosik 

Wysłany: 2005-12-30, 23:44   

Z kolorowaniem chodzi o bardzo oszczędne korzystanie z takich zdecydowanych kolorów. Spójrz na forum, tutaj jest stosowane cieniowanie i ramki. Tło jest bladym odcieniem niebieskiego. Nie ma tła ciemna zieleń i tekst na takim tle nie znika. Taki podział pozwala na wzrokowe poczucie uporządkowania.

W wycieczkach przyszłych i przeszłych moim zdaniem trzeba zastosować taki sam format i tylko oddzielić je nagłówkami. "Relacje z wycieczek" oraz "Planowane wycieczki".
Format może być dowolny 1,2,3 lub więcej linków w kolumnach ale taki sam dla całej strony.

Nie działa jeszcze dział Edukacja i nie ma informacji że jest w budowie.

Poprawić trzeba jeszcze europejską literówkę w temacie:
"Europejeskie Dni Ptaków 2005"

Dodaj więc pozycję w kontaktach
webadmin: warszawska@otop.org.pl
czasami droga od centrali do poprawienia strony jest bardzo długa i taki adres jest przydatny. Następne literówki będę już wysyłał na ten adres.

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-12-31, 17:19   

Dziś naniesiono kolejne poprawki.

emzar 
lasowy

Wysłany: 2005-12-31, 18:00   

co do kodowania polskich znakow to wyglada na to, ze strona jest skonwertowana na windows-1250 a w naglowku ma iso-8859-2. Przez to trzeba sobie manualnie za kazdym razem przestawic na windows, bo automat (automatycznie :D ) wczyta iso.
Sugerowalbym przekonwertowac strone na iso i nie bedzie problemu. Poza tym standardem jest jednak iso i tego sie trzymajmy.
Malemu mietkiemu mowimy nie :twisted:

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-12-31, 19:18   

Wielkie dzięki, ale nie wolno zapominać, że zajmuje się tym osoba, która nie jest informatykiem. Dlatego prosiłbym o bardziej klarowne instrukcje, jak przekonwertować stronę na iso.

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2005-12-31, 19:24   

Po mojemu to tam wogule kodowanie nie ma. I wogóle w kodach jest taki burdel, że ciężko się połapać. Chyba jakimś graficznym edytorem strona robiona, co :twisted: Albo to skrypty taki bajzel generują. Nieważne. Wstaw w sekcję HEAD to:
Kod:
<META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2">

Powinno działać. No i ten syf reklamowy z prv.pl ja bym poszukał innego aliasu... Ale ogólnie podoba mi się. Urządzone całkiem schludnie :)

emzar 
lasowy

Wysłany: 2005-12-31, 19:44   

p@nzio napisał/a:
Po mojemu to tam wogule kodowanie nie ma. I wogóle w kodach jest taki burdel, że ciężko się połapać. Chyba jakimś graficznym edytorem strona robiona, co :twisted: Albo to skrypty taki bajzel generują. Nieważne. Wstaw w sekcję HEAD to:
Kod:
<META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2">

tyle ze ten kawalek to ja w naglowku widze, nie wiem czy nie ma jakis bykow ale nie bardzo mam czas sie zaglebic. W kazdym razie po recznym przestawieniu na windows-1250 jest ok. Wiec moze najprosciej wpisac tam po prostu charset=windows-1250 i powinno zadzialac (maly miekki bedzie gora :evil: )

jezeli jednak chodzi o przkonwertowanie na inne kodowanie to pisze sie w wordzie czy innym notatniku a astepnie konwertuje sie gotowy plik na inny standard kodowania znakow za pomoca specjalnego programu. Programiki do tworzenia stron maja czesto wbudowane konwertery i wtedy trzeba tylko kliknac na odpowiednia funkcje.

edit
sorry za chaos ale mi niemowle placze

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2005-12-31, 19:52   

No kodowanie iso niby jest, ale hyba tylko na aliasie... Tymczasem sama strona jest chyba w aliasowym iframie i zakodowana nie jest.

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2006-01-01, 15:30   

No więc po kolei.

p@nzio napisał/a:
I wogóle w kodach jest taki burdel, że ciężko się połapać. Chyba jakimś graficznym edytorem strona robiona, co

Nie - strony robię w Notatniku, po czym wgrywam na interii (kiedyś kolega zrobił tak, że to, co jest na interii, widać na prv.pl). Być może to interia wstawia ten szajs.

p@nzio napisał/a:
No i ten syf reklamowy z prv.pl ja bym poszukał innego aliasu...

Syf rzeczywiście jest, ale na razie nic nie poradzę. Czekam cały czas, aż Hubert znajdzie czas i zrobi nam stronę na otop.org.pl.

p@nzio napisał/a:
Ale ogólnie podoba mi się. Urządzone całkiem schludnie :)

Miło przeczytać :)

p@nzio napisał/a:
Wstaw w sekcję HEAD to:
Kod:

Powinno działać.

Niestety nie działa :(

emzar napisał/a:
Wiec moze najprosciej wpisac tam po prostu charset=windows-1250 i powinno zadzialac (maly miekki bedzie gora :evil: )

Jako webmaster o niezwykle niskim poziomie wiedzy i znajomośc terminologii komputerowej nie mam pojęcia, kim jest "mały miękki" - w każdym razie ta opcja działa

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2006-01-01, 15:54   

Hmmm... Osobliwe... Pozwoliłem sobie pobrać tą stronę do siebie, zakodowałem jeszcze raz pod iso poprzez darmowy edytor HTML - Zajączek (do pobrania z amigo.pop.pl - polecam) i wgrałem dla próby na mój server. U mnie działa jak należy pod iso. Sprawdźcie jak u Was. Tu daje adres:
http://panzio.neon24.com/Strony.htm
Wszystko jest niby tak samo, ale najpierw nie działało, a po przepuszczeniu przez zajączka jest OK.

I jeszcze małe sprostowanie. Wcale nie ma bajzlu w HTML jak pisałem. Moja przeglądarka ma taki źródłopokazywacz wbudowany i on pokazał mi pliki z tempa :P Tradycyjnie wywołane źródło było równie schludne jak strona. To w woli sprostowania - mój błąd :roll:

Odpowiedz do tematu