PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2007-05-04, 08:59
Lasek bielański
Autor Wiadomość
Hubert 

otop

Wysłany: 2003-11-29, 20:44   Lasek bielański

Wybrałem się do lasu bielańskiego na spacer i zobaczyłem wiele ciekawych ptaków(częć doć rzadka):
-Dzięcioł Czrny
-Raniuszek
-Pełzacz Ogrodowy lub Leny
-Bogatka
-Modraszka
-Sójka
-Dzięcioł Duży
-Sójka
-Kos
-Prawdopodobnie myszołów
-Gróbodziób
Czy kto wie co jeszcze można zobaczyć w lasku bielańskim??

P.S. Po stawie na moczydle pływa sobie Karolinka.

Rey 

Wysłany: 2003-11-29, 21:24   

Tak na marginesie w lasku bielańskim znajduje się głowny gmach mojego uniwersytetu :D . Faktycznie można tam spotkać wiele doć ciekawych ptaków( b?dĽ co b?dĽ w końcu to rezerwat :wink: ). Moge dodać że w lasku bielańskim regularnie gnieĽdzi się np. krogulec, jastrz?b( choć chyba bez sukcesu lęgowego), myszołów, puszczyk, dzięcioł redni, muchołówka mała, muchołówka białoszyja. Wyj?tkowo spotyka się tutaj dzięcioła białogrzbietego( w latach 60-tych był tutaj lęgowy). Więcej informacji i to nie tylko o lasku bielańskim uzyskach w " Ptaki Warszawy 1962-2000 ".

Filip 

Wysłany: 2003-11-30, 19:15   

W którym Acta Ornithologica, może nawet sprzed 4-5 lat były opisane badania nad awifaun? rezerwatu. Prowadził to Ł. Rejt i T. Mazgajski + jeszcze kto - wszyscy z Instytutu Zoologii PAN. Jak dotrzesz do tego to będziesz miał przekrój przez tę grupę zwierz?t. Jak interesuje Cię cała przyroda to w latach 80-tych (1982) wyszła ksi?żka pod redakcj? T. Bauma: Las Bielański w Warszawie, Rezerwat Przyrody - w sumie cenne Ľródło informacji do wypożyczenia w wydziale ochrony rodowiska urzędu gminy W-wa Bielany (przynajmniej dla mieszkańców Bielan)

sisiek 

Wysłany: 2003-12-01, 12:25   

Cytat:
P.S. Po stawie na moczydle pływa sobie Karolinka

czy nie była to przypadkiem mandarynka?

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2003-12-01, 15:04   

Cytat:
czy nie była to przypadkiem mandarynka?

ptasia poczta też podała samca karolinki.

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-12-01, 20:47   

Jestem na 100% pewny, że była to karolinka, najpierw też mylałem, że to mandarynka ale po obejrzeniu w atlesie upewniłem się, że to karolinka.
Dane z lat 80. moga być troche nie aktualne...

Rey 

Wysłany: 2003-12-02, 16:00   

Hubert ma rację, na moczydle pływa najprawdziwszy samiec karolinki( Aix sponsa ) :!: . Włanie dzisiaj mogłem go podziwiać jest niepłochliwy i trzyma się razem z krzyżówkami( Anas platyrhynchos). Skutecznie też potrafi z nimi rywalizować o chleb rzucany przez ludzi, czego nie obserwowałem np. u mandarynek(Aix galericulata) w Łazienkach. Tam tylko jedna samica nie gardziła chlebem turystów, a na dodatek była bardzo często przez silniejsze i większe krzyżówki przeganiana. Natomiast ten samiec karolinki nic sobie z krzyżówek nie robi, w dodatku odzywa się intryguj?cym i piskliwym głosem. No i do tego ma bardzo ładne upierzenie :D . Zamieszcze może niedługo zdjęcie, o ile oczywicie wyjdzie bo na mój aparat rzadko kiedy można liczyć :( . Dodam jeszcze że był tylko jeden samiec karolinki, dokładnie sprawdziłem czy gdzie nie ma ich aby więcej :wink: .
Hubert dziękuje serdecznie za informacje o lokalizacji, dzięki czemu mogłem dokonać tak interesuj?cej obserwacji

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-12-02, 16:18   

Ja też zrobiłem zdjęcie,ale może słabo wyjć bo nie mam długiego obiektywu.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2003-12-02, 18:46   

Mam nadzieje, że posiedzi do jutra to też zalicze.
A wogóle to nasze forum było szybsze w tym przypadku od ptasiej poczty, Hubert zgłosił j? na forum 29 a w PPP była dopiero 30 listopada! :mrgreen:

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-12-02, 19:58   

W takim razie PPP jest bardzo wolne. Karolinka była tam już tydzień wczeniej(22.XI.br) :D

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2003-12-03, 21:52   

Karolinka pływa sobie nadal po stawie w parku Moczydło na Woli, ciekawe sk?d uciekła?
Dzi był chyba najedzony bo nie chciał chleba i zdjecie z daleka, na maxymalnym zoomie.

karolinka Moczydło 3.12.03.jpg
Plik ściągnięto 6788 raz(y) 104,59 KB

Jurek7 

Wysłany: 2003-12-04, 13:02   

Kilka lat temu usłyszałem historię, ze pod Waw? jaki hodowca kupuje mandarynki i cudokaczki, które mu uciekaj?. Może przerzucił się na karolinki ? :D

Nie pamiętam, kto mi to powiedział i kto to był. Mam wrażenie, że to kto z naszych wspólnych znajomych.

Odpowiedz do tematu