PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Hubert
2006-04-24, 15:17
GW OTOP zaprasza nad Zegrze!
Autor Wiadomość
Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-11-07, 23:12   GW OTOP zaprasza nad Zegrze!

Witam,

niezależnie od tego, czy dostaniemy pieni?dze na wyprawę w Ujcie Wisły, pomylałem, że fajnie by się było wybrać w t? sobotę nad Zalew Zegrzyński (ostatnio kręc? się tam uhle, bielaczki, markaczki, ogorzałki, nury rdzawoszyje, rzepołuchy, a więc doć ciekawe towarzystwo).
Najciekawsze ptaszory kręc? się ponoć koło Ryni, dlatego mój pomysł jest taki:
spotykamy się o 7.50 na przystanku autobusowym PKS Dworzec Gdański (po drugiej stronie wiaduktu od stacji PKP), sk?d o 8:06 odjeżdża autobus do Ryni. Nie wiem, ile kosztuje bilet, ale nie powinien być drogi. Dojeżdżamy do Ryni, dochodzimy do zbiornika i w miarę możlwiwoci idziemy jego brzegiem (w niektórym miejscach brzeg jest ogrodzony, ale jest sporo punktów, sk?d pewnie można obserować). W zależnoci od kondycji doszlibymy albo do Białobrzegów, albo do protu w Pilawie, sk?d odjeżdża autobus 705 (trzeba mieć bilet na strefę podmiejsk?) jad?cy na Żerań.
Można też od razu pojechać 705 (co ciekawe, też jedzie o 8:06), ale dojedziemy tylko do Białobrzegów, a dalej będzie trzeba dojć.
Ci, którzy maj? wtedy czas i ochotę, proszeni s? o napisanie, który wariant im bardziej pasuje.

[ Dodano: 2005-11-07, 23:13 ]
to było wysyłane mailem, gdzie data była w nagłówku - chodzi o sobotę 12.11

Rey 

Wysłany: 2005-11-07, 23:56   

Ja bym optował za dojechaniem do Ryni i wycieczk? wzdłuż brzegów zbiornika. Choć szczerze mówi?c nie wiem gdzie w Ryni autobus się zastrzymuje :/
Faktem jest jednak że najwięcej ptaków jest zazwyczaj przy samym końcu Ryni, tam gdzie s? orodki wypoczynkowe. Zdecydowanie najlepiej jest przy WDW Rynia.

Tak czy inaczej bez lunet dużo nie zobaczymy :/

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-11-08, 20:12   

Mi pasuj? oba warianty, chociaż bardziej się przychylam do Ryni, poprostu na Dworzec Gdański łatwiej mi dojechać.

Rey 

Wysłany: 2005-11-12, 19:06   

Wycieczka była udana, pomimo bardzo niesprzyjaj?cej pogody :? Relacja z wycieczki w temacie Zalew Zegrzyński.
Zapewne jeszcze nie raz odwiedzimy Zbiornik :D

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-11-25, 21:35   

Ponieważ ostatnia wycieczka nie rozpieściła nas pogodą, pomyślałem, że warto by ją było powtórzyć. Zapraszam więc o 7.50 w sobotę 3.12 na pętle autobusu 705 na Żeraniu. Pojedziemy albo do przystanku Hotel Mazowsze, albo do Białobrzegów, stamtąd byśmy się przeszli do WDW Rynia i z niej do Pilawy.
Będzie luneta z SGGW (ta sama, co nad morzem), więc może wreszcie się jakiś nur nam pokaże.
Zapraszam!

amikosik 

Wysłany: 2005-12-02, 22:49   

To ja może przypomnę o tej wycieczce.
Sam co prawda sobotę mam zajętą i nad Zegrze nie pojadę ale polecam wszystkim gorąco. Wycieczka nad Zegrze jak będzie dostępna luneta może przynieść bardzo ciekawe obserwacje.

Mirek 

Wysłany: 2005-12-03, 07:55   

amikosik napisał/a:
Wycieczka nad Zegrze jak będzie dostępna luneta może przynieść bardzo ciekawe obserwacje.

A ja sobie myślę, że każda wycieczka poza miasto może przynieść ciekawe obserwacje. Co prawda na polu czy w lesie nurów ani morskich kaczek się nie zobaczy, ale wiele wróblaczków napewno...
Oczywiście też wszystkich namawiam na takie wycieczki. Osobiście wyjeździłem się nad Zegrze i nie ciągnie mnie tam specjalnie, ale rzeczywiście liczebności i różnorodność gatunków ptaków wodnych najbliżej W-wy, to oczywiście Zalew Zegrzyński!!!

Rey 

Wysłany: 2005-12-03, 18:40   

Wycieczka się zakończyła i była bardzo udana :oki:
Widzieliśmy:
- perkoz dwuczuby: 5
- kormoran czarny: cn. 262
- łabędź niemy: 8 ad. + 9 juv.
- krzyżówka: cn. 185
- świstun: 1
- ogorzałka: 16
- czernica: 107
- gągoł: cn. 408-428
- uhla: 8
- bielaczek: 53 :!:
- bielik: 2
- łyska: cn. 455
- mewa siodłata: 1
- mewa srebrzysta/białogłowa: 41
- mewa pospolita: 1
- mewa śmieszka: 1
- zimorodek: 1
- dzięcioł duży: 2
- kruk: 2
- jemiołuszka: cn. 53 + ok. 20
- raniuszek: 23 + cn. 15
Choć nic super rewelacyjnego nie było, to jednak ilość zaobserwowanych gatunków i ich liczebność jak najbardziej świadczy o tym że wyjazd się udał :oki:
Dziękuje serdecznie wszystkim z którymi mogłem dzisiaj wspólnie obserwować :res:
Oby takich wycieczek było jak najwięcej :]

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-12-03, 19:28   

A z jak bliska te ptaszyska dały się oglądać ? Które gatuneczki w pełnej krasie oblukaliście ?
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-12-03, 20:14   

Rey napisał/a:
ogorzałka: 16

piękna ilość :res:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-12-03, 20:42   

Taaa...chyba poczytam sobie o tej ogorzałxce więcej - bo widzę, ze ptak do z-oczenia nieraz :wink:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

amikosik 

Wysłany: 2005-12-03, 22:44   

Jak najbardziej do zobaczenia. Wchodzisz do pierwszego monopolowego i widzisz ...
O! Gorzałka.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-12-03, 23:20   

Widzę, amikosiq, że tam wesoło u tych rodzićów było wieczorrkiem.. :8):

:lol:

Rey 

Wysłany: 2005-12-04, 13:25   

Kejbii napisał/a:
A z jak bliska te ptaszyska dały się oglądać ? Które gatuneczki w pełnej krasie oblukaliście ?

Z bliska to na tym zbiorniku raczej nic oprócz krzyżówek, łabędzi niemych, łysek i gągołów nie da się dokładnie zobaczyć :wink: Podstawą jest niestety luneta :? Dzięki niej można np. dokładnie przyjrzeć się bielaczkom, które pływają razem z gągołami, albo wyparzeć ogorzałki w stadach czernic.
Generalnie wszystkie widziane przez nas ptaki można było sobie dzięki lunecie dokładnie pooglądać np. ja widziałem o wiele wyraźniej niż nad morzem uhle, no i ogorzałki też było bardzo dobrze widać.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi